Dřevěný tubus pro dalekohled

Otázky, rady, tipy, návody...
kuceraz
Příspěvky: 586
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#46

Příspěvek od kuceraz »

honza22 píše: 12. 10. 2022, 13:12 ...Kdyby byla dýha 1-1.5mm silná, pak by se daly vyrábět krásné tubusy v kombinaci s karbonem a Nomexem...
Pro zajímavost - proč Nomex?
Mám jej spojený s nehořlavosti, vím, že se používá v armádě na rukavice (mimochodem, dlouhé nomexové rukavice jsou skvělý pomocník u táboráku :) ), kombinézy pro speciální jednotky atd., ale jaké výhodné vlastnosti má pro stavbu dalekohledu?
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
honza22
Příspěvky: 284
Registrován: 07. 02. 2022, 09:40
Bydliště: Drážďany

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#47

Příspěvek od honza22 »

Není Nomex jako Nomex. Já má na mysli tento : https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 47789.html , což je kevlarová hexagonální voština, která se používá v leteckém průmyslu třeba na křídla a trupy letadel.
Lunt LS80 DS, Quark combo, EQ-HD-III, Apollo 432M, Saturn 533M, ASI174M
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#48

Příspěvek od Stanislavxyz »

honza22 píše: 11. 10. 2022, 09:25
Stanislavxyz píše: 11. 10. 2022, 08:23
Pro "honza22": Nejsem si jistý, zdali by slepení čtyř hranolů odstranilo všechny potenciální problémy, nicméně by velmi elegantně vyřešilo vrtání- na každém hranolu by se před klížením srazila na 45° vnitřní hrana a po slepení by takto vzniklý otvor zajistil vedení nebozezu při vrtání. Riziko výraznějšího vybočení vrtáku by bylo minimalizované.
...ale pokud se slepil ze 4 kusů, rázem šel vrták v ose a neuhnul, protože měl ze všech stran stejný charakter dřeva. Ruční vrtání takové díry mi přijde hodně složité. Vrtání ze dvou stran určitě jde, když zajistíš, aby vrták šel přesně v ose. Na fujarometu to tenkrát nefungovalo. Díry se nepotkaly v ose. Lepší bylo jednu vyvrtat křivě, pak podle ní upnout hranol a soustružením vystředit. To fungovalo...
Vrtání slepeného hranolu určitě výrazně eliminuje problémy různého průběhu vláken ve dřevě, to může uhýbání vrtáku skutečně značně omezit. Pouze s tím vrtáním ze dvou stran jsme se nepochopili- pokud bych srazil vnitřní hrany hranolů před klížením, vznikla by uvnitř, ve středu výsledného slepence, dutina- podélný otvor skrz celý hranol. Potom se takřka nelze netrefit. Zejména vrták typu nebozez půjde po té díře velmi ochotně. Na druhou stranu je to možná zbytečné, protože v tomto případě můžu vrtat z jedné strany a vrták opět povede ten středový otvor. A pak jde pouze o dostatečnou délku vrtáku, což už není problém, prodlužovat dřík se dá snadno a téměř neomezeně.
honza22 píše: 12. 10. 2022, 13:12 Největší problém u dřevěného tubusu je to dřevo. Dneska je problém sehnat kvalitní přirozeně suché exotické dřevo jako je indický, nebo madagaskarský palisandr, což jsou přesně ty druhy dřeva, které mají ty potřebné vlastnosti...
Nelpěl bych na té exotice. Například ořech je také pěkné dřevo a hranol 150 x 150 x 1500 bych dost možná našel ve svých zásobách.
MilAN píše: 12. 10. 2022, 14:32 ...Ale pro ostatní : právě slabá dýha je velká výhoda při výrobě kulatého tubusu. A to právě proto, že je potřeba ji navinovat - a to lze snáze docílit právě u té slabší. A další výhodou je při stejné tlouštce stěny tubusu větší počet dýh - tím se dosahuje výhodnějších vlastností výsledného výrobku, a zároveň se minimalizují některé i horší vlastnosti "obyčejných" dřevin...
S tímto se nedá než souhlasit.
honza22 píše: 12. 10. 2022, 16:21 Zkus někdy nechat tak 90% svého ega doma, když jdeš na AF, třeba to bude ku prospěchu věci. ;)
Jestli si někdy viděl palisandrovou dýhu 0.6mm a 1.5mm, pak bys musel vědět, že ta tenká má často příliš velké póry a pro broušení do lesku není moc prostoru, kdežto ta silná se i na průměr 100 mm natočí naprosto bez problémů. Natahoval jsem jí i na průměr 60mm. Je to dýha, ta se neláme, a dělá se to pro parádu. Nalaminovat můžeš se stejným úspěchem i včerejší Rudé právo.
Z masivu a dýhy jsem vyrobil asi 20 kusů nábytku. Nejsem světový odborník, ale o palisandru toho vím zaručeně víc než ty.
Pokud jsi někdy viděl, jak se dýhy vyrábí, tak bys věděl, že čím tenčí dýha, tím horší struktura a horší vlastnosti jak mechanické, tak zejména estetické.
Pokud budu dělat sendvič, tedy překližku, musím jednotlivé vrstvy proti sobě pootáčet o 90° 1.5 mm dýhu budu na menší průměr v tom příčném směru ohýbat poměrně těžko. Osobně bych tubus zhotovil z tenkých dýh a pouze finální, horní dýhu (ta bude kvůli kresbě asi podélně), bych dal silnou, aby bylo co brousit. Tuto drobnou nesymetrii vrstev bych v tomto případě vůbec neřešil.

S tvrzením, že estetické hodnoty souvisí se sílou dýhy bych si dovolil nesouhlasit.

PS: A myslím, že MilANa v otázce technologických postupů při výrobě dýh poučovat netřeba.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
honza22
Příspěvky: 284
Registrován: 07. 02. 2022, 09:40
Bydliště: Drážďany

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#49

Příspěvek od honza22 »

Pokud chceš vyrábět tubus čistě dřevěný, pak budeš muset použít tenkou dýhu na tu radiální vrstvu, protože 1.5mm silnou opravdu neohneš na rádius 50 mm, ale já od počátku píši o sendviči dýha - karbon - Nomex -karbon - dýha, což je koncepce vyzkoušená a dobře realizovatelná s vynikající tuhostí.
To, že tenká dýha nestojí za nic, ví každý truhlářský učeň už v prvním ročníku. Nůž jí při řezu dost potrhá a navíc se často vlní. Hodí se opravdu jen na levnou překližku. Na nábytek je to těžká nouzovka. Použití ořechu nic nebrání, každý prostě máme jiný vkus a jiné možnosti. Co si ovšem můžeš zcela odpustit, je to věčné moralizování. Nejsme v nedělní škole.
Lunt LS80 DS, Quark combo, EQ-HD-III, Apollo 432M, Saturn 533M, ASI174M
Uživatelský avatar
Míra Pech
Příspěvky: 174
Registrován: 06. 01. 2015, 15:35
Bydliště: Starý Plzenec
Věk: 56

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#50

Příspěvek od Míra Pech »

A nebo říznout hranol šikmo (levý obrázek) a zpátky slepit podle pravého obrázku. Získá se tím hranol s delší stranou a s vnitřním otvorem.
hranol.PNG
hranol.PNG (35.84 KiB) Zobrazeno 899 x
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#51

Příspěvek od Stanislavxyz »

honza22 píše: 13. 10. 2022, 14:35 Co si ovšem můžeš zcela odpustit, je to věčné moralizování. Nejsme v nedělní škole.
Ano, máte pravdu, myslel jsem to sice trochu jinak, ale vyznělo to asi nedobře. Kdyby se to některému moderátorovi chtělo odmazat, včetně tohoto příspěvku, byl bych mu vděčný (já už ten příspěvek upravit nemůžu).
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
honza22
Příspěvky: 284
Registrován: 07. 02. 2022, 09:40
Bydliště: Drážďany

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#52

Příspěvek od honza22 »

Kvůli mě se z toho v noci odkopávat nemusíš. :D
Já jen oceňuji, když se debata drží tématu a nemusím číst stupidní poznámky o světových odbornících od lidí, co palisandr ani neviděli, natož aby s ním pracovali.
Lunt LS80 DS, Quark combo, EQ-HD-III, Apollo 432M, Saturn 533M, ASI174M
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#53

Příspěvek od Homer »

Hmmm - jsem sice celý život "jen" přes cihly a maltu a moje truhlaření končí výrobou lešeňových podlážek, regálů či venkovních laviček, ale začínám mít neodbytný pocit, že toto zajímavé téma, kde rozhodně nebylo zadáno výlučné použití palisandru, je nějak nezdravě zatíženo a to také nechodím do nedělní školy.
Za sebe bych si docela rád přečetl text od někoho, kdo takový dřevěný tubus " po staru", tedy s použitím původních technologií a materiálů, umí zhotovit. To by bylo asi ze všeho nejlepší, protože když chci dalekohled, který bude co nejblíž historickým provedením, nebudu primárně volit kašírku z moderních materiálů potažený dýhou.
Naposledy upravil(a) Homer dne 13. 10. 2022, 21:56, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#54

Příspěvek od MilAN »

Problém je v tom, že vlákno se sice nazývá dřevěný tubus, nikdo ho tu ale nikdy nedělal. Za to se dozvíme, jak se dělá karbonový, z PVC nebo z trávy a jak vrtat dělovým vrtákem.
Sice jsem se dozvěděl, že dýha 1-1,5mm je ideální a z 0,6 to dělat je blbost, protože i ta 1 mm se dobře ohne, no ale o několik příspěvků dále se zase dozvím že to z 1 mm nejde stáčet v druhém směru, a že by to muselo být z 0,6mm.
Navrhoval bych držet se tématu - tedy : DŘEVÉNÝ TUBUS.
Karbonový potažený palisandrovou dýhou nebo jakoukoliv tapetou bude zase vždy jen karbonový tubus s nějakou dekorací.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět