Sluneční fólie + sklo - je to dobrý nápad?

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
astro-chose
Příspěvky: 22
Registrován: 06. 09. 2022, 22:58

Sluneční fólie + sklo - je to dobrý nápad?

#1

Příspěvek od astro-chose »

Zdravím, mám takový dotaz. Chci si udělat sluneční filtr z fólie astro solar. Tam není co řešit, udělám objímkou, dám filtr. Jenže se trošku bojím, že ta fólie někde přijde k úhoně. Tak mě napadlo vzít kus skla o požadovaném rozměru a fólií nalepit na to sklo. A teprve celek dát do objímky - sklem ven, aby to sklo bylo ochrana fólie. Jaký je názor na takové řešení? Z hlediska kvality obrazu, bezpečnosti atd
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1756
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Sluneční fólie + sklo - je to dobrý nápad?

#2

Příspěvek od nou »

Kopec ľudí pozoruje s astro fóliou a nemyslím že niekto prišiel k úhone. Na prepravu treba mať samozrejme vhodný obal ktorý fóliu ochráni a potom ju pred každým pozorovaním skontrolovať.

Inak to krycie sklo by muselo optickej kvality lebo inak nebude obraz použiteľný na väčšie ako 50x zväčšenie.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 705
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Sluneční fólie + sklo - je to dobrý nápad?

#3

Příspěvek od armichael »

Zvýšiš tým riziko reflexov, to predovšetkým.
Taktiež ako Nou písal, muselo by to byť sklo optickej kvality, takže rapídne vzrastie cena - nad úroveň toho kusu fólie.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1133
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Sluneční fólie + sklo - je to dobrý nápad?

#4

Příspěvek od mike »

Pokud vím, měla by ta folie sama o sobě být celkem pevná, ale z pochopitelných důvodů jsem to nezkoušel. Co je citlivé, to jsou ty vrstvičky na ní. Co by možná stálo za úvahu, Baader prodává i samotnou folii bez těch ND vrstev právě jako ochranu s minimálním vlivem na obraz. Každá vrstva navíc ale znamená určité zhoršení optických vlastností a taky nevím, jak by se ty dvě fólie na sobě chovaly, pokud by se někde dotýkaly a někde ne. Možná by bylo lepší udělat to tak, aby mezi nimi byla pár milimetrů mezera po celé ploše. Asi by se to muselo vyzkoušet, řekl bych, že většina uživatelů ty foliové filtry používá prostě tak jak jsou, bez dodatečné ochrany.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Sluneční fólie + sklo - je to dobrý nápad?

#5

Příspěvek od Stanislavxyz »

Pro "astro-chose": Za prvé- ta folie zdaleka není tak snadno poškoditelná, jak se jeví. Schválně zkuste zbytečný odstřižek třeba roztrhnout. Za druhé- jak napsal "nou", pro transport a skladování je vhodný obal a při pozorování se poškodí stěží. Za třetí- obyčejné sklo bude použitelné ne do zvětšení 50 x, ale tak 5 x, pak se začne více projevovat zdvojený okraj (respektive celý obraz) slunečního disku (ze stejného důvodu se nepoužívá sklo do svářečské kukly, už na triedru s osminásobným zvětšením je to zdvojení dobře vidět).

Pro mike: Nedělejme z toho drama, folie je vážně pevná dost (zkuste si to), pokud tam bude vlasový škrábanec, tak kolik světla propustí? Ten obraz i přes jednu folii není nic moc, přes dvě to bude jedině horší...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1133
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Sluneční fólie + sklo - je to dobrý nápad?

#6

Příspěvek od mike »

Zkoušet to nechci, protože jsem si vzhledem ke své (ne)šikovnosti radši koupil hotový ASTF filtr s objímkou. Takže nevím, jak je na tom konkrétně ta Astro Solar od Baaderu. Některé konkurenční ale používají jako základ mylar, což je shodou okolností materiál, ze kterého např. Geoptik vyrábí zakrývací plachty na dalekohled proti nepřízni počasí. :-)
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sluneční fólie + sklo - je to dobrý nápad?

#7

Příspěvek od MilAN »

ASTF filtr od Baaderů je astro solar fólie daná do předržené kovové objímky.. Opticky a funkčně je to identická záležitost.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 27. 09. 2022, 14:53, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Sluneční fólie + sklo - je to dobrý nápad?

#8

Příspěvek od Stanislavxyz »

Aha, to chápu, myslel jsem, právě na zbytku po výrobě filtru. Kdysi jsem to zkoušel a rukou to skoro nejde, leda tak propíchnout něčím ostrým... Při běžném provozu rozhodně poškození nehrozí.

Edit: pro mike.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1133
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Sluneční fólie + sklo - je to dobrý nápad?

#9

Příspěvek od mike »

MilAN: já vím, že je to stejná folie. Chtěl jsem tím říct, že tím pádem nemám po ruce zbytky, na kterých bych si zkoušel pevnost.

Stanislavxyz: ještě k tomu mylaru (i když Baader zdůrazňuje, že jejich materiál není mylar): v popisu k plachtě od Geoptiku se dokonce píše: "This material was developed by NASA as an insulator for the Space Shuttle and is therefore extremely tear-resistant."
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sluneční fólie + sklo - je to dobrý nápad?

#10

Příspěvek od MilAN »

Mylar je silnější a fólie od Baadera je opticky lepší ( alespoň podle testů.)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
astro-chose
Příspěvky: 22
Registrován: 06. 09. 2022, 22:58

Re: Sluneční fólie + sklo - je to dobrý nápad?

#11

Příspěvek od astro-chose »

Ano, s tím sklem jsem se ptal přesně na tohle. Což jste mi jen potvrdili, že by to brutálně zhoršilo kvalitu. Budu tedy řešit přepravní obal a na filtru bude jen fólie...
sniper
Příspěvky: 39
Registrován: 20. 07. 2021, 09:11
Věk: 36
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluneční fólie + sklo - je to dobrý nápad?

#12

Příspěvek od sniper »

Ja mam klasicky foliovy filtr o prumeru 20cm a prepravuju ho v kartonovy krabici, ve ktery prisel. Je tam zvojena lepenka (krabicka samotna a pred a za filtrem dalsi kus lepenky) a filtr je v plastovym pytliku.

Aktualne uvazuju bud o dreveny krabicce jenom na tenhle filtr nebo nejaky druhy plastovy kufr, kde by byl i zbytek veci (jo, uz mi jeden kufrik nestaci).
"Dar Covidu": SW Newton 200/1000, EQ5, setový okulár 10mm a 25mm, Binorum Plossl 4mm, BAADER Hyperion 5mm, 8mm, 17mm a 21mm, Roboostření Sesto Senso 2, Filtry Binorum Moon a UHC
Odpovědět