Kdy dohlédneme na konec vesmíru?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
richard_klofac
Příspěvky: 16
Registrován: 28. 02. 2006, 18:25

Kdy dohlédneme na konec vesmíru?

#1

Příspěvek od richard_klofac »

Zdravím všechny zde přítomné astronomy. Nedávno jsem četl článek o tom, že HST vyfotografoval galaxie, které jsou staré jednu miliardu let což činí stáří vesmíru 7%. Myslím, že nebude dlouho trvat a dalekohled stejného typu bude s modernější technikou schopen dohlédnout někam k období velkého třesku, tedy na počátek samotného vesmíru. Zajímal by mne váš názor jestli je možné dohlédnout na počátek stvoření vesmíru.
zmíněný článek je na : http://astro.sci.muni.cz/clanek.php?id=542
S pozdravem Richard Klofáč
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Kdy dohlédneme na konec vesmíru?

#2

Příspěvek od michal.b »

Zatim jsme dohledli do doby, kdy byl vesmir 300 000 let stary - jde o zname reliktni zareni. Pokud se jim chces pokochat: http://casa.colorado.edu/~ajsh/cosmo_04/wmapmap.html
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

Kdy dohlédneme na konec vesmíru?

#3

Příspěvek od MIZ »

Ano. Starší záření než reliktní nenajdeme. V dobách před jeho vznikem - před oddělením světla od látky - byl tehdejší vesmír natolik hustý a horký, že byl "neprůhledný" - neprůchodný pro světlo, pro fotony. Fotony sice už existovaly, ale pořád s něčím interagovaly.
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Uživatelský avatar
hendrich
Příspěvky: 113
Registrován: 14. 08. 2006, 14:04
Bydliště: Bratislava
Věk: 43

Kdy dohlédneme na konec vesmíru?

#4

Příspěvek od hendrich »

takisto zdielam nazor, ze starsie ziarenie nez to, ktore objavili Wilson a Penzias sa nebude dat detekovat. To sa ale tyka elektromagnetickeho ziarenia.

Ale niekde som pocul/cital nazor, ze pravdepodobne existuje aj reliktne "ziarenie" neutrin, ktore boli uvolnene pri rozpade neutronu na proton priblizne ked bol vesmir stary cca 3 minuty. Tieto neutrina (resp. antineutrina) slabo interaguju a da sa preto predpokladat, ze v sucasnosti vyplnaju vesmir podobne ako reliktne ziarenie. No s ich detekovanim bude problem, nakolko -ako aj v pripade reliktneho ziarenia - stredna energia "ziarenia" neutrin klesla umerne veku vesmiru. Presne neviem, kolko to je ale aj tak, ak by sa dali tieto neutrina detekovat a urobit podobnu mapu vesmiru ako to je v pripade reliktneho ziarenia, dalo by sa povedat, ze vidime vesmir, ked bol stary 3 minuty.
SW80ED w Naglers & PST w TVPlossls
Odpovědět