Newton MT 240

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
MiX

Newton MT 240

#1

Příspěvek od MiX »

hades: Téma zkopírováno z bazaru

Prodám dalekohled Newton MT 240/1250 postavený na základě GSO dobsona koupeného v Supra Praha letos na jaře.
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 18099.html
Součástí prodeje je kompletní nepoužité vybavení popsané v odkazu (dobsonova bedna, přímý hledáček, oba okuláry)
navíc kruhy pro upnutí na montáž:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ieces.html
mikroskopický nástavec pro pozorování (výroba ATC),
mikroskopický objektiv Optika High Contrast 4x pro ohnisko 5m,
soustružená přesná redukce pro dosažení ohniska systému MT uvnitř tubusu,
originální sekundární zrcátko GSO s pavoukem a držákem a
sekundární zrcátko systému MT značky ATC E27x38 s pavoukem a držákem
http://www.atc-astro.eu/eshop/elipticke ... 27x38.html.
Dalekohled lze provozovat v systému MT (planetární speciál) i standardního newtona prostým přehozením pavouků sekundáru a posunutím okulárového výtahu. Lze ho mít na dobsonově anebo paralaktické montáži min.třídy EQ6. Na montáži EQ6 nebyl problém při snímání Jupiteru ostřit a nastavovat ADC v ohnisku 5m při ROI 500x500. Je nutné mít 4 protizávaží.
Nástavec pro systém MT je vyroben z 1mm hliníkového plechu profesionálně nastříkaného v barvě tubusu.
Na packách primáru je připevněná clona průměru 240mm z 1mm ocelového plechu zastiňující fazetu zrcadla a packy.
Fotky pořízené dalekohledem zde:
viewtopic.php?t=26797&start=7380
Vše (jako) nové.
Pevná cena za komplet 17 tis Kč. Nutné osobní vyzvednutí v KT.
Prodávám ze zdravotních důvodů.

Pár fotek (kamerka, ADC, lomený hledáček, lišta, pilíř ani EQ6 nejsou součástí prodeje):
Přílohy
1.jpg
1.jpg (233.42 KiB) Zobrazeno 1959 x
2.jpg
2.jpg (144.62 KiB) Zobrazeno 1959 x
3.jpg
3.jpg (177.88 KiB) Zobrazeno 1959 x
4.jpg
4.jpg (104.8 KiB) Zobrazeno 1959 x
MiX

Re: Newton MT 240

#2

Příspěvek od MiX »

Pro ty, kterým stačí standardní zástin 25% je možnost se dohodnout na koupi standardního dobsona bez MT komponent (nástavec tubusu, malé zrcátko, redukce, kruhy, mikr.objektiv). Nástavec tubusu lze snadno odmontovat (pár šroubků) a jediný rozdíl oproti stavu z obchodu je několik dírek v tubusu a asi i pár drobných škrábanců na konci tubusu, kde je nástavec. To ale lze vyřešit. Plus je clona na primáru.
Potom by byla cena 13 tis Kč za prakticky nový dobson.
Naposledy upravil(a) MiX dne 25. 07. 2022, 17:17, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Newton MT 240

#3

Příspěvek od Pupak »

Jak drží kolimace toho sekundáru? U pavouka přece paprsky musí jít proti sobě, aby se síly vyrušily. tohle vycentrovat musí být dost o nervy. Jinak je to krásná konstrukce MT a není třeba spěchat s tím, abys to zdegradoval na obyčejného Newtona. On se brzy někdo najde, kdo to umí ocenit.
MiX

Re: Newton MT 240

#4

Příspěvek od MiX »

Při běžném pozorování jsem s tím neměl nikdy problém. Když jsem dřív přejížděl mezi objekty, které byly dál od sebe, tak jsem kolimaci kontroloval pro maximální výkon, ale bylo to zbytečné. Problém někdy bývá po převozu autem, kdy se tam něco pohne. Jediný problém jsem měl u MT130, které mělo zrcátko s osou 16mm a tam jsem se jednak nevešel s rukou do tubusu a druhak to chtělo velmi jemné ladění, aby se neomezovalo světlo z primáru, tak jsem tam dal zrcátko o pár milimetrů větší a bylo po problému a zástin je pořád pod 15 procent. Letos je můj nejčastěji používaný dalekohled MT130 a i tam většinou stačí doladit náklon primáru, občas jemně nastavit sklon sekundáru. Dobré je s dalekohledem při přenášení netřískat. U všech tří MT mám na kruzích oproti liště hliníkový anebo ocelový pás, který zpevňuje konstrukci a dávám co nejdelší lištu. Že by tříramenný pavouk neměl držet nevím. Teoreticky možná, ale podle mé zkušenosti ne.

S degradací na obyč. newtona je to samozřejmě škoda, ale s tím, co se na fóru o MT napsalo je tady MT neprodejné. Navíc se tady hlavně řeší strehly, lamdy, materiály, odrazivosti, ale nikdo se tím nepodívá. Spíš se věří expertům, a to i kdyby napsali, že trojúhelník je kulatý, což v souvislosti s MT (obrazně) napsali mnohokrát. A pak vytáhnou na planety světelný achromát, anebo super APO 100mm... Ale proč ne. Slovy klasika - "Dle chuti každého soudruha".
Marwingarden
Příspěvky: 956
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Newton MT 240

#5

Příspěvek od Marwingarden »

Je to tak jak píše Mix. S pavoukem ze 3 ramen žádný problém není. Drží spolehlivě. Je nutno si uvědomit, že zrcátko je oproti klasik newtonu mnohem menší a tím i lehčí. Sám ho na MT 150 mám a bez problémů.

Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Newton MT 240

#6

Příspěvek od Pupak »

Nejde o to, že nedrží. Spíš mi přijde, že se musí blbě centrovat. U čtyřramenného je to mnohem nezávislejší. Tady pohneš jedním paprskem a celé to odjede do pryč.
2 Mix
Já jsem tu s EQ-HD montážemi dopadl podobně. Ani jsem netušil, kolik znalců HD převodovek, co jí přitom nikdy neviděli, tu máme. :D
Dej to jako já na německé fórum a brzy se ti zájemci ozvou. Problém jsou jen ty vzdálenosti, ale pokud to zvládneš dobře zabalit, tak máš šanci to poslat. To já s EQ-HD musím čekat na někoho do 200 km, nebo to frickovi přivézt 400km až pod nos.
Rozhodně ti radím, nespěchej. Každá věc si svého kupce najde. Je to jen otázka času a zničit krásné MT je smrtelný hřích, mysli na to. :D
Marwingarden
Příspěvky: 956
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Newton MT 240

#7

Příspěvek od Marwingarden »

S centrováním problém není. Dokonce se mi zdá, že je to jednodužší než 4ramený. Je to jako kolimace, jen tři body.

Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Newton MT 240

#8

Příspěvek od g »

https://www.fpi-protostar.com/cm-faq.htm
https://www.fpi-protostar.com/img/spikes.gif
Pro planety a dvojhvězdy bych jednoznačně preferoval 3-ramenný pavouk. Měl jsem 3 i 4 ramenný a také spirální (Klevcov) nebo polokruhový i jednoramenný - za nejlepší považuji tenký, ocelový 3-ramenný pavouk. Nedoporučuji karbonový, vyžaduje tenzi a kolimaci nedrží optimálně...
Pokud bych nezískal 3-ramenný, tak 4-ramenný je určitě lepší než ostatní typy (podle mě)
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
MiX

Re: Newton MT 240

#9

Příspěvek od MiX »

Moderátory prosím o smazání anebo úpravu tohoto tématu. Řeší se tříramenný pavouk, nikoliv MT.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Newton MT 240

#10

Příspěvek od Pupak »

Proč? Ten pavouk je přece součástí toho MT. Není přece hřích diskutovat jednotlivé aspekty konkrétního přístroje. Já, ač velký zastánce MT, jsem odpůrce jiných pavouků, než čtyř paprskových, protože ten když středím, tak se vždy pohybuji jen v ose X, nebo Y, protože je to silově symetrická konstrukce, kdežto u tří ramen přitáhnu jeden šroub a odjede to v obou osách.
Pro mě by tříramenný pavouk byla dost velká překážka v koupi jinak špičkového MT.
Diskutovat tu po sté výhody MT asi už nemá smysl. Kdo chtěl, ten pochopil, kdo nechce, ten nepochopí do smrti.
Delší dobu už přemýšlím o tom, jestli by se koncepce MT dala použít na sluneční speciál. Pokud by se našel způsob, jak do tohoto systému zakomponovat etalon, byla by to bomba na detailní focení Slunce. MT má možná mnohem větší potenciál, než zatím tušíme. Kdyby se toho ujal zkušený optik, možná by vznikl další český zázrak.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24336
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Newton MT 240

#11

Příspěvek od MilAN »

Pro kolimaci je přeci jedno, kolik to má ramen, když pomocí těch ramen nic nekolimuji, ale jen při konstrukci a sestavování dám jeho střed do osy tubusu . Kolimace se prování až těmi šroubky, co jsou na držáku.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Newton MT 240

#12

Příspěvek od Pupak »

Já přece nemluvím o kolimaci a o centrování. Když toho pavouka montuji, tak musím mít osu zrcátka shodnou s osou primáru. U 4 ramen nastavím jednu osu, druhá se ani nehne, pak druhou a je hotovo. U tří ramen přitáhnu jedno, ale ujede to i někam jinam, protože tuhost těch ramen není identická, takže se pořád motám někde kolem požadovaného místa. Udělal jsem takovou zkušenost na N200 a proto nedám dopustit na 4 ramena, která jsou silově symetrická.
Kolimaci řeším, až když je zrcátko v ose.
Marwingarden
Příspěvky: 956
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Newton MT 240

#13

Příspěvek od Marwingarden »

Řekl bych, že je to na každém co mu vyhovuje. Fakt je ten, že pavouka vycentruješ jednou a je to. 3 nebo 4 ramený je asi jedno. Záleží na tom jak se s tím každý ztotožní. Někomu se centruje lépe 3ramený a někomu 4ramený. Z hlediska difr. kříže na hvězdě je to jak poznamenal “g”. U 4ramenýho je kříž hodně světelný a u 3rameného není sice tak světelný, ale zase je vidět 6ramen. Je na každém co mu vyhovuje.
Za mě je 3ramený také lepší.

Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
MiX

Re: Newton MT 240

#14

Příspěvek od MiX »

Viditelnost kříže závisí na jasnosti planety a tloušťce ramen. Nevím, jestli má vliv poměr tloušťky ramen a průměru zrcadla. U tohoto MT v současnosti u Saturna a Marse kříž vidět není, u Marse v opozici bude vidět na první pohled dle zkušenosti s MT 200. U Jupiteru slabě vidět je, když ho chceš vidět a soustředíš se na něj. Že by praštil do očí, to ne. Mně osobně neruší, refraktoriánům by asi mohl vadit.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Newton MT 240

#15

Příspěvek od Pupak »

Tak já jsem spíš reagoval na tu možnost používat MT i jako klasiku a pavouka přehazovat častěji. O jednom ustavení bych ani nemluvil.
Odpovědět