Proč je jižní obloha bohatší na hvězdy?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Tomek
Příspěvky: 192
Registrován: 08. 09. 2004, 22:17

Proč je jižní obloha bohatší na hvězdy?

#16

Příspěvek od Tomek »

Majkl napsal: Tady se ukazuje, že pokud otázka může být nepochopena,pak obvykle bývá nepochopena... Nejspíš moje vina- píšu to asi moc složitě.
Zapomeňte na Zemi a nebeskej rovník- o to vůbec nejde. Prostě jedna polovina Mléčné dráhy je bohatší na hvězdy při pohledu z místa kde se v současné době nachází sluneční soustava. A už jsem to psal- je to ta levá polovina v tom Milanovým obrázku pokud si jej protneme přímkou procházející středem Galaxie a Sluncem. Prostě v té levé půlce vidíme více hvězd než v té pravé- je to těžký pochopit? A právě v té levé půlce se nachází většina Mléčné dráhy nepozorovatelné z České republiky- a tak krásně viditelné třeba z Austrálie. Proto jsem zmiňoval jižní oblohu. Neumím sem přidat obrázek- ten by to vysvětlil nejlíp- jak se to dělá?
Pokud ses podíval na druhý Milanův odkaz - zde posílám jeho obrázek, jde o pdstatně realističtější pohled na věc. Taky rozpůlíš Galaxii na dvě nestejně velké části? Ten první obrázek mi přijde jak z omalovánky, i když jde samozřejmě o demonstrační obr.

Také si nejsem jistý, jestli jste už někdo četl můj příspěvek, kde jsem se na to snažil dedukčně odpovědět...>:(

Tomáš Havlík &&www.astrodenik.wz.cz
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 77
Registrován: 04. 06. 2006, 20:36

Proč je jižní obloha bohatší na hvězdy?

#17

Příspěvek od Majkl »

Super, už doufám všichni ví o čem je řeč. Chyba byla na mé straně- zbytečně jsem vás mátl tou jižní oblohou ze začátku. A ještě pro ůplnost-ten obrázek jsem bral samozřejmě jako pohled na Galaxii "shora"-tedy od severního galaktického pólu. Jo je to těžká otázka- ale určitě to někdo už ví. Možná se zeptat nějakýho profíka. Hold jsme tu asi samý amatéři na fóru. Nebo to čtou i nějací profesionálové?
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 77
Registrován: 04. 06. 2006, 20:36

Proč je jižní obloha bohatší na hvězdy?

#18

Příspěvek od Majkl »

Oba obrázky neodpovídají skutečnosti- jde jen o schéma. Takhle naše Galaxie opravdu,ale opravdu nevypadá. Důležitý ale pro naše úvahy jsou tvar a poloha centrální příčky a z ní vycházející spirální ramena. A řekl bych, že ten Milanův původní obrázek odpovídá lépe skutečnosti než ten co sem přidals. Už viděls někdy takhle " uhlazenou spirální galaxii? Já nikoliv. Tvůrci tohoto obrázku šlápli hodně vedle. Centrální příčka se jim celkem povedla ale jinak o tom obrázku hodně pochybuju. Méně někdy znamená více. Naše Galaxie je mnohem méně uspořádaná než na tomhle obrázku. Ale už jsme zas trochu od tématu.
Uživatelský avatar
Tomek
Příspěvky: 192
Registrován: 08. 09. 2004, 22:17

Proč je jižní obloha bohatší na hvězdy?

#19

Příspěvek od Tomek »

Majkl napsal: Oba obrázky neodpovídají skutečnosti- jde jen o schéma.

Takhle naše Galaxie opravdu,ale opravdu nevypadá. Tvůrci tohoto obrázku šlápli hodně vedle. Centrální příčka se jim celkem povedla ale jinak o tom obrázku hodně pochybuju.
Trochu si protiřečíš.

Až mi dojde reakce na reakci, budu reagovat. Proto s tebou souhlasím, vraťme se k tématu.
Tomáš Havlík &&www.astrodenik.wz.cz
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 77
Registrován: 04. 06. 2006, 20:36

Proč je jižní obloha bohatší na hvězdy?

#20

Příspěvek od Majkl »

Četl jsem všechno. A už nemám co dodat k tomuhle tématu. Otázka je zadána, je už myslím všem jasná. Pokusil jsem se sám na ni odpovědět- nevím jestli správně. Pokud někdo zná správnou odpověď ať ji sem napíše- má u mě panáka.. Díky zatím za všechny příspěvky.
Uživatelský avatar
ddd
Příspěvky: 49
Registrován: 08. 01. 2005, 23:24

Proč je jižní obloha bohatší na hvězdy?

#21

Příspěvek od ddd »

Majkl napsal: Tady se ukazuje, že pokud otázka může být nepochopena,pak obvykle bývá nepochopena... Já pochopil otázku, ale ty jsi se chtěl zeptat na něco jiného a to skutečně nevím.
PS. Severní a jižní obloha je něco jiného než galaktická délka. ddd
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Proč je jižní obloha bohatší na hvězdy?

#22

Příspěvek od MilAN »

ddd napsal:
Já pochopil otázku, ale ty jsi se chtěl zeptat na něco jiného a to skutečně nevím.
PS. Severní a jižní obloha je něco jiného než galaktická délka.    ddd
Nebyl si sám, . Tak jak to bylo v dotazu napsáno, to bylo opravdu možno pochopit pouze tak, že jde o severní a jížní oblohu ( tedy z našeho pohledu .) Galaktická délka nemá žádný sever ani jih !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Proč je jižní obloha bohatší na hvězdy?

#23

Příspěvek od MaG »

MilAN napsal:
Tahle vypadá Galaxie s vyznačenou polohou Slunce


Jestliže má střed Galaxie v souřadném systémy RA/Dec polohu Dec=-29, je celkem jasně vidět, kde je soustředěno nejvíce hvězd Galaxie
Tato odpověď je nedostatečná, Majkle?

Podívej se na skutečnou oblohu, nebeský rovník ji dělí na severní a jižní polokouli. Centrum Galaxie je ve Střelci, tedy pod nebeským rovníkem. Dále pohled směrem ven z Galaxie máme ve směru ramene Persea, popř. Oriona a Labutě. Pokud si zobrazíš Mléčnou dráhu na fotografiích, snadno si všimneš, že od Blíženců přes Persea a Cassiopeiu je slabší, protože zde se díváme převážně ven, tedy na méně hvězd. Naopak pod nebeským rovníkem máme oblak ve Štítu, Střelci, bohaté oblasti jižního nebe, Magellanova mračna...

Jako zásadní vidím problém v definici, jak slabé hvězdy hodláš v naší úvaze ještě brát. Mohlo by se stát že do 10. hvězdné velikosti je to jasné, ale do takové 6. už by to mohlo být jinak.

Nechápu, když vidíš, že nejbohatší části Galaxie, resp. 3/4 Galaxie, jsou na jižní nebeské polokouli, že ti to stále není jasné. Spíš tě tedy nechápu já..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
ohaj
Příspěvky: 56
Registrován: 06. 03. 2006, 18:37

Proč je jižní obloha bohatší na hvězdy?

#24

Příspěvek od ohaj »

MaG napsal:
Tato odpověď je nedostatečná, Majkle?

Podívej se na skutečnou oblohu, nebeský rovník ji dělí na severní a jižní polokouli. Centrum Galaxie je ve Střelci, tedy pod nebeským rovníkem. Dále pohled směrem ven z Galaxie máme ve směru ramene Persea, popř. Oriona a Labutě. Pokud si zobrazíš Mléčnou dráhu na fotografiích, snadno si všimneš, že od Blíženců přes Persea a Cassiopeiu je slabší, protože zde se díváme převážně ven, tedy na méně hvězd. Naopak pod nebeským rovníkem máme oblak ve Štítu, Střelci, bohaté oblasti jižního nebe, Magellanova mračna...

Jako zásadní vidím problém v definici, jak slabé hvězdy hodláš v naší úvaze ještě brát. Mohlo by se stát že do 10. hvězdné velikosti je to jasné, ale do takové 6. už by to mohlo být jinak.

Nechápu, když vidíš, že nejbohatší části Galaxie, resp. 3/4 Galaxie, jsou na jižní nebeské polokouli, že ti to stále není jasné. Spíš tě tedy nechápu já..

Jsem také jenom amatér a navíc nefundovaný, nicméně si myslím: na Majklovu původní otázku je MAGova odpověď správná. Poté Majkl upřesnil původní pojmy, chápání dotazu se trochu změnilo (alespon u mě) a já plně souhlasím s odpovědí michala.b - záleží na rozložení hmoty ve spirálních ramenech naší Galaxie (což však Majkl i sám odpověděl).
Nepochopil-li jsem to, ani po dvojitém přečtení, nekamenujte mě prosím.
triedr 10x50, SW N150/1200
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Proč je jižní obloha bohatší na hvězdy?

#25

Příspěvek od MilAN »

to Majkl : Mohl bys, prosím Tě, znovu formulovat svůj dotaz ? Podle mě si už každý zde píšeme to, co a jak chápeme. Ale : platí vůbec dotaz tak, jak je v nadpisu tohoto tématu ?Protože pojem jížní obloha lze chápat pouze jediným způsobem - a tou je orientace podle našeho souřadného systému - tedy RA a DEC.
Jinak by měl dotaz být asi přeformulován.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 77
Registrován: 04. 06. 2006, 20:36

Proč je jižní obloha bohatší na hvězdy?

#26

Příspěvek od Majkl »

Zkusím to ještě jinak vysvětlit. Střed Galaxie v souhvězdí Střelce- 0 stupňů- od tohoto bodu se začíná měřit galaktická délka. Mléčná dráha pokračuje jedním směrem od Střelce přes Štít,Orla,labuť , Cefea, Kasiopeu,Persea, Vozku až do Býka. A v Býku už se díváme do anticentra Galaxie. Opačným směrem od centra ve Střelci pokračuje Mléčná dráha od Střelce přes Štíra,Kentaura,Plachty, Lodní
záď ,Jednorožce atd. ( nechce se mi vypisovat všechny souhvězdí) až opět do Býka. Tak a v tom pásu Mléčné dráhy od centra Galaxie ve Střelci přes Štít, Orla atd. až do anticentra v souhvězdí Býka- tedy 0 až 180 stupňů galaktické délky, napočítáme mnohem méně hvězd do 10 magnitudy než v druhé polovině Mléčné dráhy od centra Galaxie ve Střelci přes Štíra,Kentaura atd. až zase do anticentra v Býku- tedy 180 až 360 stupňů galaktické délky. Rozdíl v obou polovinách pásu Mléčné dráhy je dost značný pokud se bavíme o hvězdách do 10. magnitudy. Bavíme se tedy o rozdílném množství hvězd 0 až 180 stupňů galaktické délky versus 180 až 360 stupňů galaktické délky. Prostě a jednoduše- jedna polovina Mléčné dráhy se nám při pohledu ze Sluneční soustavy jeví bohatší na hvězdy do 10 magnitudy. A do této poloviny Galaxie se nám promítá od nás nepozorovatelná část mléčné dráhy pozorovatelná z jižní polokoule.
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Proč je jižní obloha bohatší na hvězdy?

#27

Příspěvek od KaoS »

Pokusím se odpovědět, podle toho co vím, tak Mléčná dráha je typ galaxie s příčkou, což bych demonstroval na tomto obrázku



Pohledy od jádra nejsou symetrické, Slunce je v prostoru mezi rameny tudíž jedním směrem vnímáme velice husté části jednoho ramena a naopak na druhé straně vidíme pouze "kloub" ramene druhého a za ním je zředěný otevřený prostor stále toho jednoho ramena, jenže už jeho koncové části, takže ze Severní polokoule jakoby vidíme právě ten řídší konec ramene které dominuje jižní obloze a kloub ramene druhého je pozorovatelný na "sever".

Nicméně je to jen domněnka, jelikož si už nejsem jistý, kde jsem tu informaci slyšel a tak to nemohu doložit .
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 77
Registrován: 04. 06. 2006, 20:36

Proč je jižní obloha bohatší na hvězdy?

#28

Příspěvek od Majkl »

Výborně KaoS otázku pochopil.
Trochu jsem pátral a zjistil, že v pásu Mléčné dráhy 0 až 180 stupňů galaktické délky je mnohem více temných mlhovin než v pásu 180 až 360 stupňů galaktické délky. Ten rozdíl je opravdu do očí bijící. Takže zcela určitě tohle hraje důležitou roli. Teď jde o to jestli tu hlavní. Myslím že ta poloha spirálních ramen z našeho pohledu v tom bude taky hrát určitou roli. Otázka je těžší než jsem si myslel...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Proč je jižní obloha bohatší na hvězdy?

#29

Příspěvek od MilAN »

Určitě ta ramena i temná hmota budou mít vliv, ale domnívám se , že nejhlavnější je ona nesymetrie v poloze Slunce a sklon zemské osy. I v případě naprosto homogenního disku Galaxie by čistě z geometrického hlediska převažoval počet hvězd na jižní polokouli.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět