Gravitačne vlny

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pito
Příspěvky: 193
Registrován: 08. 05. 2006, 21:39

Gravitačne vlny

#1

Příspěvek od Pito »

Gravitačne vlni su vlastne trinastou komanatou fyziky o ich existenci mame ale nepriame dôkazi, umožnili by nam prevratny pokrok v poznani vesmiru ale zatial ešte ich nikto nepozoroval a tim začina lov na gravitačne vlny na celom svete v plnom prude. Viete niečo o tom skuste s niečim prispieť Pito inak to je citat z 21 stoleti čislo 10 2006
Bresser 127/1200,Newt.200/850,Cass.150/920,Ref.ED 80 PRO ATA&& Canon EOS 300 D,Canon 3000,Canon EOS 400 D&& EQ-5 , Vlast. vyrobená montáž.
Uživatelský avatar
sirius31
Příspěvky: 9
Registrován: 11. 04. 2006, 20:30

Gravitačne vlny

#2

Příspěvek od sirius31 »

Ahoj. Gravitační vlny jsou zajimavým fenoménem ve výzkumu vesmíru. Kdyby se fyzikům podařilo týto vny zachytit a zpracovat, tak by to mohlo znamenat velký přelom v astrofyzice a posunout současnou kosmologii kupředu. Jenže problém je s jejich detekováním a na jejich pozorování jsou potřeba extrémě citlivé detektory. V současnosti běží nějaké výzkumy- byly postaveny citlivé interferometry a čeká se, jestli se nějaké ty vlny podaří zachytit. V podstatě se čeká na výbuch supernovy někde dostatečně blízko, pak by se nějaké ty vlny snad měly projevit. Podrobnější pojednání o gravitačních vlnách je zde: http//astro.cas.cz/iaus238/download/gw/gravitvln.htm
Na internetu také běží projekt v mezinárodním programu SETI@home, kde se můžeme na výzkumu gv. přímo podílet pomocí svého počítače. Přesně se jedná o projekt EINSTEIN@home, který se výzkumem gv. zabývá. Stačí se zaregistrovat a můžeš pomocí svého PC zpracovávat data z interferometrů, které jsou v současnosti v provozu. Já to zkouším už třičtvrtě roku a běží to skvěle. Děje se tak pomocí programu BOINC a má i hezkou grafiku. Sirius
Lukas.m
Příspěvky: 150
Registrován: 18. 03. 2005, 20:38

Gravitačne vlny

#3

Příspěvek od Lukas.m »

Aj ja som nieco precital o tychto vlnach a tiez sa tam hovorilo o tom ze keby sa nam ich podarilo zachytit mohlo by to znamenat velky pokrok. Len doplnim ze dalsim velkym producentom gravitacnych vln je napr. vzajomny obeh a nakoniec splynutie obrych ciernych dier alebo neutronovych hviez.
Uživatelský avatar
css94381672
Příspěvky: 260
Registrován: 08. 11. 2005, 19:03

Gravitačne vlny

#4

Příspěvek od css94381672 »

sirius31 napsal: Na internetu také běží projekt v mezinárodním programu SETI@home, kde se můžeme na výzkumu gv. přímo podílet pomocí svého počítače. Přesně se jedná o projekt EINSTEIN@home, který se výzkumem gv. zabývá. Stačí se zaregistrovat a můžeš pomocí svého PC zpracovávat data z interferometrů, které jsou v současnosti v provozu. Já to zkouším už třičtvrtě roku a běží to skvěle. Děje se tak pomocí programu BOINC a má i hezkou grafiku.pozn.: BOINC je platforma pro množství projektů. Pracuje na tom, že jsou zájemcům rozeslány balíčky s nezpracovanými daty, která se zpracují na PC uživatele a výsledky jsou odeslány. SETI@home je na stejné úrovni jako EINSTEIN@home a jako další projekty... Každý projekt má svůj software na výpočty, program BOINC Manager je sdružuje (aby uživatel mohl dělat víc projektů zaráz) a sám je zodpovědný jen za komunikaci se servry - odesílání a příjmání balíčků, atd.

co se týče možnosti detekce gravitačních vln v blízké době (v červenci 2007 skončí dvouleté měření v LIGO s citlivostí 10-22; je naplánována rekonstrukce detektoru, při níž by se měla citlivost ještě o řád zvětšit. 2011 je naplánována LISA s detekční schopností podobnou jako LIGO2, ale s možností detekovat i nízké frekvence pocházející z oběhů dvou masivních černých děr kolem sebe nebo z kosmických strun...bylo by to hezké potvrzení teorie), jsem mírně skeptický - "gravitační energie" by měla na malých škálách pronikat do dodatečných rozměrů ne?
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

Gravitačne vlny

#5

Příspěvek od MIZ »

css94381672 napsal: ... "gravitační energie" by měla na malých škálách pronikat do dodatečných rozměrů ne?Myslíte ty prostorové rozměry, nám na makroúrovni skryté? Že by měly vliv na gravitační vlny?
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Uživatelský avatar
css94381672
Příspěvky: 260
Registrován: 08. 11. 2005, 19:03

Gravitačne vlny

#6

Příspěvek od css94381672 »

no jedna z teorií strun předpovídá, že by jeden nebo i více z těch dodatečných dimenzí (které jsou svinuty do topologických útvarů zvaných Calabi-Yau variety) nemusely být tak malé.


Je to teorie bránového vesmíru - náš vesmír je 3D-brána (brána=v teorii strun objekt), která se pohybuje (s dalšími bránami) v nějakém "hyperprostoru". Velký třesk pak teorie vnímá jako srážku dvou brán. Za asi bilion let se (ne)těšmě na novou srážku...

Testování se provádí proměřováním zeslabování gravitační interakce se vzdáleností...na krátkých by neměla klesat se čtvercem, ale rychleji...protože gravitony unikají z naší 3D-brány do dalších rozměrů. Zatím se to proměřilo do řádově milimetrů (pokud mě pamněť neklame); díky tomu, že je gravitační síla nejslabší silou, je to dost těžký přesně proměřit na tak malých vzdálenostech.

Na druhé straně jsem nikde nečetl, že by to dělalo problém tomu interferometru LISA (ale nevím, jestli řešení není někde zašité v té nízké frekvenci grav. vln, co bude LISA detekovat)...takže nevím...jsem fakt zvědavej, jestli něco najde ten LIGO v r. 2007
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

Gravitačne vlny

#7

Příspěvek od MIZ »

css94381672 napsal: ...protože gravitony unikají z naší 3D-brány do dalších rozměrů. Tak tohle je pro mě naprostá novinka!
Pokud ano, platí to jen pro gravitony??

Na výsledky intereferometrů jsem taky moc zvědav, ale můj tajný osobní tip je, že pokud vůbec, tak "chytnou" jen vzácné, ojedinělé, ty nejsilnější vlny. Uvidíme.

PS: Dík za pěkný obrázek! :)
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Uživatelský avatar
Krupp
Příspěvky: 144
Registrován: 31. 05. 2006, 02:28

Gravitačne vlny

#8

Příspěvek od Krupp »

Něco málo o gravitačních vlnách jsem vyšťoural tady:

http://astronuklfyzika.cz/Gravitace2-7.htm

Jinak když se dostanete na hlavní stránku, dá se proklikat ke spoustě dalších fyzikálních textů.
Uživatelský avatar
css94381672
Příspěvky: 260
Registrován: 08. 11. 2005, 19:03

Gravitačne vlny

#9

Příspěvek od css94381672 »

jj, jen pro gravitony, všeo ostatní je uvězněno na bráně. Vysvětluje to, proč je gravitace tak moc slabá oproti ostatním interakcím.

jinak ještě upřesnění...proměřeno je to do 218mm (2001), podle předpovědí teorie strun by rozměr mohl být velký až několik desítek mikrometrů... (takže né stovek)
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 841
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

Gravitačne vlny

#10

Příspěvek od astropintr »

No moc hezká teorie....... četl jsem jednu knížku o teorii superstrun.... problém ale byl, že se časem dostala na novou půdu, kde už selhávala známá matematika..... musely se vyvinout nové matematické metody..... teď vidím, že se to zase někam dostalo dále..... moc pěkné.....
Podle mého názoru gravitační vlny musí vyzařovat těleso, které se blíží k centrálnímu gravitačnímu tělesu a také těleso, které se vzdaluje od gravitačního centra.....
Navíc, myslím si, že existuje jednotná teorie, která dokáže vysvětlit, vše, takže někdy na počátku velkého třesku existovala jedna velká supersíla, která se pak rozdělila, na jadernou sílu.... elektromagnetickou sílu....gravitační sílu......
Musí mít ale společný základ.... tedy některé věci musí být pro všechny interakce společné..... to musíme hledat.......
Pavel  ;)
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

Gravitačne vlny

#11

Příspěvek od MIZ »

astropintr napsal: Navíc, myslím si, že existuje jednotná teorie, která dokáže vysvětlit, vše, takže někdy na počátku velkého třesku existovala jedna velká supersíla, která se pak rozdělila, na jadernou sílu.... elektromagnetickou sílu....gravitační sílu......
Musí mít ale společný základ.... tedy některé věci musí být pro všechny interakce společné..... to musíme hledat.......
Pavel ;)Ti si nás myslí hodně, možná i většina. ;)
Trochu světla do toho IMHO vnáší i testování zachování různých symetrií. Ale to už odbočuji.
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Odpovědět