Další planeta soustavy ?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Další planeta soustavy ?

#16

Příspěvek od MaG »

MilAN napsal:
Dovedu si přdstavit ze spektra určení rotace, atmosféry, event. něčeho ze složení povrchu, ale jak velikost ?
Znáš-li trochu složení povrchu, znáš albedo a z něho můžeš usuzovat na velikost.. Mýlím se? ;)

-----------------------------
Maros napsal:
Tu ohniskovu vzdialenost povazujem za preklep,ale ostatne ako za zbytocnu senzaciu. ???
Oshin Schmidt Telescope: 48 inch diameter, 72 inch mirror (f/2,5)
průměr 122 cm, ohnisko 183 cm.

http://www.astro.caltech.edu/palomarnew/sot.html

------------------
MilAN napsal: Pokud těleso obíhá ve vzdálenosti 97 AU, nemůže mít uvedenou oběžnou dobu !
Předpokládáme-li, že těleso bylo objeveno ve vzdálenosti 97 AU, pak by to mohlo při protáhlé dráze s perihelem blíže než 90 AU sedět. Toliko odhad..

.. na webu Planetky.cz je k tomu pak dráha znázorněna a opravdu. Těleso 2003 UB313 bylo objeveno prakticky v afelu, tedy nyní je daleko od Slunce.

http://www.planetky.cz/article.php3?sid=144

Poznámka z článku:
Ač si výzkumníci doposud nemohou být jisti přesným rozměrem tělesa, dle dosavadních měření je toto těleso stoprocentně větší než Pluto, a šéf týmu Mike Brown dokonce prohlásil, že i kdyby odráželo všechno světlo, které na jeho povrch dopadá od Slunce, i tak by bylo velké minimálně jako Pluto. Oběžná doba tohoto obřího tělesa kolem Slunce činí celých 557 let.

P.S. k té dráze. Natočte si to tak, aby planety po Neptun byly v jedné rovině (položte se do ekliptiky). Krásně uvidíte skloněnou dráhu "planety" Pluto a extrémně skloněnou dráhu nové transneptunické planetky. Tak těleso takto exotické a s takovou excentrickou a skloněnou dráhou odmítám za planetu přijmout. Taky jak u mně jinak, že :D

Takových těles je tam jistě ještě několik (desítek?).

-------------------------
gaszton napsal: pri pozorovani skoro dva roky uz nejaky odhad mozu uverejnit (iste budu aj upresnovat), ak berieme striktne tak ani u Pluta by sa nemalo uverejnit obezna doba lebo od objavenie neabsolvoval ani tretinu jedneho obehu....
No nevím, znám-li střední vzdálenost od Slunce alespoň s určitou přesností (nebo lépe velkou poloosu dráhy), což jistě u Pluta známe, lze i z Keplerova zákona usuzovat, že je jeho oběžná doba tolik a tolik roků. Jinak to je i poznámka k tomu co uvažoval Milan, že podle 3. Keplerova zákona nemůže mít těleso 3x vzdálené od Slunce než Pluto oběžnou dobu pouze dvojnásobnou.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Další planeta soustavy ?

#17

Příspěvek od MilAN »

To : gaszton + MaG :
vážení kolegové, pokud platí vzdálenost 90 - 97 AU, a platí -li Keplerův zákon, pak se na mě nezlobte, ale není co odhadovat. Z 90AU vychází oběžná doba 854 let.
Pro 560 let oběhu vychází potom vzdálenost nějakých 70 AU
/vzdáleností myslím velkou poloosu, jak je běžné udávat/
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Další planeta soustavy ?

#18

Příspěvek od MaG »

MilAN napsal: To : gaszton + MaG :
vážení kolegové, pokud platí vzdálenost 90 - 97 AU, a platí -li Keplerův zákon, pak se na mě nezlobte, ale není co odhadovat. Z 90AU vychází oběžná doba 854 let.
Pro 560 let oběhu vychází potom vzdálenost nějakých 70 AU
/vzdáleností myslím velkou poloosu, jak je běžné udávat/

P.S. Milane koukni na můj příspěvek výše, doplnil jsem oběžnou dobu tělesa.

P.S. 2: Díval ses na tu dráhu v článku? jak se dalo čekat, je extrémně výstředná ..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Další planeta soustavy ?

#19

Příspěvek od MilAN »

MaG napsal:

Znáš-li trochu složení povrchu, znáš albedo a z něho můžeš usuzovat na velikost.. Mýlím se?  ;)

Háček je v tom albedu - to neznáme vůbec, tady tápeme zrovna jako v případě Pluta, kde z předpokladů vyšel dvojnásobný průměr než po změření skvrnkovou interferometrii. A složení povrchu - ze slunečního světla odraženého od povrchu - je taky trochu sázka do loterie. Ještě že nás nemusí v téhle vzdálenosti obtěžovat plyny.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Další planeta soustavy ?

#20

Příspěvek od MaG »

Stejně se mi jeví jako nejzajímavější ta dolní mez daná albedem 100%, což je pro tato tělesa dost nesmysl ;)
Podle všeho by mohlo mít tak do 60% a tudíž se mi odhad velikosti jako 1,5xPluto jeví reálný. Otázkou je jaké opravdu bude. Na něj se asi musí kouknout Keck, VLT nebo snad Spitzer.

Jinak ještě k té přesnosti dráhy. Nemám u tohoto tělesa představu o jasu, ale snad by mohlo být někde nalezeno na archivním snímku?? No i tak je už známa dost přesně.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Další planeta soustavy ?

#21

Příspěvek od A.K. »

K udávané oběžné době. Zatím jsem ten údaj viděl pouze v článku p. Tichého. V Caltech Press Release o tom zmíňka není. Má snad Kleť více informací?

Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Další planeta soustavy ?

#22

Příspěvek od MaG »

A.K. napsal: Má snad Kleť více informací?

O tom nepochybuji :-)

Dráhy některých planetek (určitě těch mezi Marsem a Jupiterem) si totiž počítají ponejprv sami. Takže když objeví něco zajímavého na snímku, porovnají předběžně spočtenou dráhu s databází a pak teprv špekulují, co by to mohlo být. Právě tak se nejčastěji doví, že mají asi nové těleso. Pak to samozřejmě pošlou do CBAT a tam jim to porovnaj a případně přisoudí objev.

Vzhledem k jejich vztahu k tomuto oboru, potažmo s B. Marsdenem, co pravděpodobně počítal dráhu 2003 UB313, lze předpokládat, že dráhu znají opravdu dobře :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Další planeta soustavy ?

#23

Příspěvek od MilAN »

to MaG : Já netvrdím, že nemůže mít oběžnou dobu, jak je uvedeno  z Kletě, já jsem reagoval na  příspěvek kde stálo :
LOS ANGELES - Planétu, ktorá je 1,5-krát väčšia ako Pluto, 97-krát vzdialenejšia od Slnka ako Zem a pohybuje sa po obežnej dráhe okolo Slnka vo vzdialenosti asi 14,5 miliardy kilometrov
a pokračuje
Obežnú dráhu okolo Slnka planéta absolvuje raz za 560 rokov
a takhle to je zjevný nesmysl.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Další planeta soustavy ?

#24

Příspěvek od MilAN »

MaG napsal: Jinak ještě k té přesnosti dráhy. Nemám u tohoto tělesa představu o jasu, ale snad by mohlo být někde nalezeno na archivním snímku?? V předpovědích je uvedeno 18,8 - 18,9 mag
http://astro.sci.muni.cz/clanek.php?id=396

V efemeridě je uvedena velká poloosa: 67,71 AU ( a to už je v souladu s udávanou oběžnou dobou 557 let)
a excentricita : 0,44
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Další planeta soustavy ?

#25

Příspěvek od MilAN »

Omlouvám se , pokud jsem  do diskuse  vnesl zmatek, ostatně z mnohých článků není jasné, o kterém tělese je řeč, zvláště , když u obou figuruje stejný tým i dalekohled. Smazal jsem svůj příspěvek, a pokud  upravíte i ostatní své příspěvky, měli bychom si  již dále rozumět, o jaké těleso jde
Díky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Další planeta soustavy ?

#26

Příspěvek od A.K. »

MilAN napsal: Omlouvám se , pokud jsem do diskuse vnesl zmatek, ostatně z mnohých článků není jasné, o kterém tělese je řeč, zvláště , když u obou figuruje stejný tým i dalekohled. Smazal jsem svůj příspěvek, a pokud upravíte i ostatní své příspěvky, měli bychom si již dále rozumět, o jaké těleso jde
Díky.Též jsem smazal reakci na ten příspěvek. Vnesením zmatku jsem neměl na mysli tebe ;). S těmi články naprosto souhlasím. I na IAN se objevil menší zmatek a i tady jsem musel reagovat ;)

Takže, pro všechny. Novým tělesem, jež je adeptem na "10" planetu je 2003 UB313 (zřejmě větší než Pluto). Těleso, jehož oznámení objevu přišlo tentýž den a o kterém se zmiňuje tisková zpráva ČAS je 2003 EL61 (binární charakter a menší než Pluto). Nejlépe bude si přečíst článek pana Tichého.

Mimochodem, objev tělesa 2003 UB313 měl být oznámen déle, po podrobnější analýze dat. Jelikož ale došlo k hacknutí webu s uloženými daty, kdy dotyčný hacker pohrozil, že data zveřejní, bylo vše oznámeno na rychlo svolané konferenci, bohužel bezprostředně po oznámení 2003 EL61.

Takže ohlášení obou objevů tak rychle po sobě během jednoho dne původně v plánu nebylo.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
gaszton
Příspěvky: 116
Registrován: 05. 02. 2005, 01:48

Další planeta soustavy ?

#27

Příspěvek od gaszton »

je zaujimave co by sa stalo keby ta planetka bola v periheliu teda vo vzdialenosi 36 au ako sa uvedie, mohloby to byt trosku jasnejsi ako pluto, a keby kvoli tomu nasli by to skorej ako pluto tak kvoli extremnej drahe (oproti tej drahe pluto ma celkom nudnu drahu) ktore vobec nezapada do rodiny planet, mozno by to ani nepreslo jeho definicia ako planete.
Uživatelský avatar
Maros
Příspěvky: 300
Registrován: 08. 01. 2005, 00:31

Další planeta soustavy ?

#28

Příspěvek od Maros »

Tiez sa ospravedlnujem aj ja som zmiesal oba objavy do jedneho,tak som zmazal svoj prvy a aj posledny prispevok.Uverejnenie objavov v takom kratkom case som proste necakal a dokonale ma to zaskocilo.

Som zvedavy,ako na to zareaguju odbornici a co ukaze buducnost.Urcite sa teraz bude o tom vela rozpravat.
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

Další planeta soustavy ?

#29

Příspěvek od MIZ »

Tak už to běží na NASA TV pod názvem "New Planet Discovery". Ale bylo to krátké a skoro nic jsem z toho nepochytil. Akorát tak slova "desátá planeta" a fotku, kterou jsem už viděl na některém ze zde dříve uvedených odkazů [se zakroužkovaným objektem].
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Další planeta soustavy ?

#30

Příspěvek od A.K. »

Mike Brown, jak slíbyl, doplnil informace o tomto objevu jeho týmu - http://www.gps.caltech.edu/~mbrown/plan ... index.html.

Základní informace se nezměnila. Popisuje okolnosti objevu, způsob detekce. Ke konci se zmiňuje i o definici planety, problémy s Plutem atd. Je tam info i o tom, jak je to s možným pojmenováním.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Odpovědět