12 planét slnečnej sústavy

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

12 planét slnečnej sústavy

#91

Příspěvek od Habl »

PetrKubala napsal:
"Tak Pepíčku, vyjmenuj nám všech 40 planet sluneční soustavy a hezky podle pořadí... ??? ;D
Už teď byl problém při 9 planetách si Pepíček mohl vybrat,
že jmenoval v pořadí jako poslední planety: ...Uran,Pluto,Neptun. ::)

Větší problém je v určení dráhových elementů, hmotností a rozměrů všech transneptunických planet? 8)

A že jich pár ještě může být? ???

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

12 planét slnečnej sústavy

#92

Příspěvek od MIZ »

Já bych to osobně, laicky nebral tak, jako že "Slunce a planety a dost a ty planety si vyjmenujme". Postupně budeme znát stále více dalších těles a nějaké ty kategorizující názvy pro ně budeme muset používat. Tak ať je jasno, které. Bude stále víc planetek a asteroidů a komet ad. - neberme to jako "planety a ostatní". Už proto, že ta hranice - jak se právě teď řeší - tak moc jasná není.
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

12 planét slnečnej sústavy

#93

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

To MIZ: osobně se domnívám, že hranice mezi planetami a planetkami je dosti ostrá, ať už z hlediska akrece nebo velikosti nebo drah...důvodem k tomuto chaosu bylo pouze to, že Pluto bylo z neznalosti zařazeno mezi planety, tehdy prostě žádné TNO´s nebyly...proto mínus jedno Pluto, šup s ním tam, kam patří, planetky mezi Jupiterem a Marsem jsou jasné, osobně chápu jako provokaci dělat planetky Ceres planetu (copak na to Pallas, Vesta a Juno, taky jsou "skoro" kulaté....)
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

12 planét slnečnej sústavy

#94

Příspěvek od MaG »

MIZ napsal: Postupně budeme znát stále více dalších těles a nějaké ty kategorizující názvy pro ně budeme muset používat. Ty kategorie tu podle všeho máme. Planety vs. planetky. Planetky lítají prakticky všude, ale nejčastěji se mluví o těch mezi Marsem a Jupiterem, protože tam jich je hodně a dále o těch za Neptunem, kde jich je také hodně, i když ještě nebyla řada z nich objevena.
Když by se na to člověk podíval blíže, zjistil by, že tu máme dále planetky rozdělené do mnoha skupin, takže zmatek v tom není, stačí se podívat. Pro zjednodušení by stačilo hovořit o planetkách vnitřních a vnějších.
Merkur má možná drobný problém, ve srovnání s Venuší či Zemí, ale takový Pluto či Ceres? Ty jsou ještě mnohem menší a méně hmotní. Tady vážně není co řešit. Takže 8 planet v naší soustavě a dost? Ano, proč ne? Je snad přehlednější mít jich více a nevědět, kolik jich vlastně je a jaké mají parametry (hmotnost, velikost, hustota atp..)?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Krupp
Příspěvky: 144
Registrován: 31. 05. 2006, 02:28

12 planét slnečnej sústavy

#95

Příspěvek od Krupp »

Zrovna jsem porovnaval hmotnosti planet, ktere zatim mimo Sl. soustavu objevili:
http://planetquest1.jpl.nasa.gov/atlas/atlas_search.cfm
a pokud jsem nic neprehledl, tak nejlehci byla 5.5x hmotnejsi nez Zeme. A jestli me kalkulacka neklame, tak Merkur je nez dotycna OGLE-05-390L b ( jak poeticke jmeno, ze? ) 98,3x tezsi a Pluto dokonce 2.500x lehci. Exoplanety i velikost Merkura se budou hledat dosti tezko, natoz velikosti Pluta. A vyvozovat zaver o tom, jak musi vypadat planety i jinde mi prijde nesmyslne, zvlaste pokud mame celkem slusne znalosti jen o nasi soustave ( i kdyz je tuctova). A vymyslet nejake universalni definice planet jen do nejakeho dalsiho prekvapiveho objevu mi prijde ponekud zbytecne. Tudiz i cela vedecka debata XXVI GA IAU mi prijde zbytecna. Alespon ja bych pockal nez bude na srovnani tech soustav a planet mnohem, mnohem vice...
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

12 planét slnečnej sústavy

#96

Příspěvek od MIZ »

Já to myslím spíš tak, že by se ve školách mělo říkat něco jako "Sluneční soustavu tvoří Slunce + X planet + planetky + asteroidy + další kategorie atd...". Kolik těch planet bude je celkem vedlejší. Mám na mysli to, že dnes to působí dojmem "Slunce + X planet + možná ještě někde trochu nějakého smetí, kterým se milé děti nebudeme zabývat". Co všechno bude definovaáno planetou mi je celkem jedno, ale aby se kladl větší důraz na to, co planetou definováno nebylo a nebude a nevynechávalo se to. Mnozí laici považují pak někde v TV zmíněný asteroid za velkou vzácnost. Nevím, jestli to je srozumitelné... :-)
Pak je otázka politické průchodnosti vyškrtnutí Pluta - možná to autoři návrhu vidí jako neprůchodné, proto přišli s takovou složitou definicí. Ostatně by nějaký investigativní novinář mohl na kongresu názory amíků na případné škrtnutí Pluta zjistit. :-)
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

12 planét slnečnej sústavy

#97

Příspěvek od Medved »

Aniž bych četl vše předchozí tak jen tolik.
Je úplně jedno kolik je planet. Těm šutrům, prdům a koulím je stejně jedno jak se jim říká. Mně taky. Co je co, je jen úzus společnosti nebo její části - v tomto případě astronomů, ulehčující život neb každý potom ví o co jde a o čem je řeč. Někdy. Největší problém z toho budou mít astrologové, ale když zvládli přechod z šesti na devět, tak na dvanáct to půjde taky. Možná jim to konečně začne fungovat.
Jediným pozitivním důsedkem pro astronomii bude její dočasné zviditelnění. A možnost vymýšlet nová jména...
Jóó, to bylo tenkrát v Prague jak tam tehdy nadělali tu paseku s oběžnicemi. Když ještě nevěděli, že je jich devatenáct, ale skutečných, echt planet, je jich jen pět.
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
Krupp
Příspěvky: 144
Registrován: 31. 05. 2006, 02:28

12 planét slnečnej sústavy

#98

Příspěvek od Krupp »

Omlouvam se za preklep, Merkur je samozrejme 98,3x LEHCI nez OGLE-05-390L b.
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

12 planét slnečnej sústavy

#99

Příspěvek od KaoS »

Krupp napsal: Zrovna jsem porovnaval hmotnosti planet, ktere zatim mimo Sl. soustavu objevili:
http://planetquest1.jpl.nasa.gov/atlas/atlas_search.cfm
a pokud jsem nic neprehledl, tak nejlehci byla 5.5x hmotnejsi nez Zeme. A jestli me kalkulacka neklame, tak Merkur je nez dotycna OGLE-05-390L b ( jak poeticke jmeno, ze? ) 98,3x tezsi a Pluto dokonce 2.500x lehci. Exoplanety i velikost Merkura se budou hledat dosti tezko, natoz velikosti Pluta. A vyvozovat zaver o tom, jak musi vypadat planety i jinde mi prijde nesmyslne, zvlaste pokud mame celkem slusne znalosti jen o nasi soustave ( i kdyz je tuctova). A vymyslet nejake universalni definice planet jen do nejakeho dalsiho prekvapiveho objevu mi prijde ponekud zbytecne. Tudiz i cela vedecka debata XXVI GA IAU mi prijde zbytecna. Alespon ja bych pockal nez bude na srovnani tech soustav a planet mnohem, mnohem vice...
Ta definice ale nemluví o tom jak je planeta hmotná. Podle mě i v cizích slunečních soustavách budou tělesa podobných tvarů jako koule v hydrostatické rovnováze jako v naší soustavě ... a druhý předpoklad, že jsou schopna vyčistit okolní prostor od ostatních materiálů mi také nepřijde jako nějaká definice platná jen pro Sluneční soustavu. Ta definice jasně říká co to planeta je a co není nezávisle na tom co je jinde, platit to bude všude, není co s čím srovnávat.
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
JHA - Durko
Příspěvky: 109
Registrován: 07. 07. 2005, 17:05

12 planét slnečnej sústavy

#100

Příspěvek od JHA - Durko »

No ja som na TA3 pred dvoma dnami videl prispevok o tom, ze medzi astronomami prevladol nazor, ze Pluto uz nie je planeta. Bolo to tam prezentovane ako hotova vec.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

12 planét slnečnej sústavy

#101

Příspěvek od MaG »

No na TA3.. to nevím nakolik je důvěryhodný zdroj (stejně jako jiné TV)..

O tom, že je asi většina astronomů proti Plutu jako planetě, doufám netřeba pochybovat.

Jak psal MIZ.. máme X planet pak planetky pak asteroidy... atd. to není ale zrovna šťastné vyjádření. Chápu z něj snahu klást větší důraz na to, že tu nejsou jen planety. Ano, to je problém učitelů, ale tak je jim třeba předložit že sl. soustavu tvoří i mnoho malých těles, které nazýváme planetky, popř. komety (pozor, nevidím rozdíl mezi planetkou a asteroidem). Když učitelům předložíme i dva tři obrázky, aby to lépe pochopili a takové existují, nebude už co řešit.

Jinak věta máme X planet zní právě děsivě. Letos jich vnímají 9, za rok jich bude 12, za dva.... to X by se nemělo měnit (podle současných poznatků je totiž prakticky vyloučena existence planety větší než Merkur za Neptunem) Tím pádem, kdyby se letos řeklo, že máme 8 planet ve sluneční soustavě, tak jich 8 zůstane, s vysokou pravděpodobností, hraničící s jistotou.

Vsadím se o co chcete, že kdybychom laikovi řekli, máme Slunce, 8 planet (které oni dobře znají) a planetky všude kam se podíváš a sem tam kometu, budou této větě také rozumět a nebude to přece odporovat fyzikálnímu pohledu na věc. O to mi jde. Doufám, že to tak skutečně vidí i astronomové ve valné většině.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

12 planét slnečnej sústavy

#102

Příspěvek od MIZ »

Ano.
A pak se možná ještě vrátíme ke zde již řešenému tématu "Co je ještě měsíc?" ;D Protože počty měsíců Jupiteru a hlavně Saturnu taky nějak naskočily proti jen pár let starým knihám pro mládež.

Popravdě ať už kongres schválí jakoukoli definici planety, rád bych viděl, jak to bude prezentováno v médiích. Ten zde diskutovaný návrh definice mi přijde na běžné sdělovací prostředky nestravitelný. Uvidíme. :)
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

12 planét slnečnej sústavy

#103

Příspěvek od KaoS »

Jinak na tom návrhu IAU na rozdělení těles na Planety, Trpasličí planety a ostatní drobná tělesa Sluneční soustavy něco je. Ono by to definitivně vyřadilo Pluta z planet a bylo by to spíše drobné těleso sluneční soustavy v hydrostatické rovnováze (je jedno jak tomu říkáme).

Co se dětí ve škole týká, tak by odpadlo učení 40 planet, učily by se o 8mi a dalších trpasličích, takže by třeba i zjistili, že tu lítá ještě něco víc :P
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

12 planét slnečnej sústavy

#104

Příspěvek od MaG »

KaoS napsal:
Co se dětí ve škole týká, tak by odpadlo učení 40 planet, učily by se o 8mi a dalších trpasličích, takže by třeba i zjistili, že tu lítá ještě něco víc :PNo to je samozřejmě přínos této definice. Ale přesto se mi spíš nelíbí, než zamlouvá :-/
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Tomek
Příspěvky: 192
Registrován: 08. 09. 2004, 22:17

12 planét slnečnej sústavy

#105

Příspěvek od Tomek »

MaG napsal:
Merkur má možná drobný problém, ve srovnání s Venuší či Zemí, ale takový Pluto či Ceres? Ty jsou ještě mnohem menší a méně hmotní. Tady vážně není co řešit. Takže 8 planet v naší soustavě a dost? Ano, proč ne? Je snad přehlednější mít jich více a nevědět, kolik jich vlastně je a jaké mají parametry (hmotnost, velikost, hustota atp..)?Podle mě to není tak jednoznačné. Definice planet uvádí, že za planetu můžeme považovat každé těleso, které přesáhne průměr 800km a svojí hmotností = vlastní gravitací udrží tvar koule. (vynecháme-li definici koule) To Pluto splňuje spolu s Charonem. Dokonce i Sedna. Ale i Ceres vyhovuje definici!(a to není planeta - chyba!) Problém bych viděl v definici planety a zrušit Pluto jako planetu nemůže být tak jednoduché, jak se na první pohled zdá...
Tomáš Havlík &&www.astrodenik.wz.cz
Odpovědět