12 planét slnečnej sústavy

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

12 planét slnečnej sústavy

#121

Příspěvek od MaG »

AstronomyGreenHorn napsal:

P.S. Mozno sa nedohodnu a vsetko zostane po staromTo je možné, nevím kolik zastánců Pluta bude hlasovat, popř. kolik jich má americkou národnost ;D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
dusko
Příspěvky: 76
Registrován: 17. 01. 2003, 03:28

12 planét slnečnej sústavy

#122

Příspěvek od dusko »

asi to bude takto:

Sluneční soustava by mohla mít osm tradičních planet
Praha 24. srpna (ČTK) - Podle nového návrhu na definici planet by sluneční soustava mohla mít osm tradičních planet. Pluto by se zařadil do kategorie trpasličích planet a stal by se prototypem nové skupiny těles, které by se nazývaly plutonové objekty. O nové definici planet by dnes měli během závěrečného ceremoniálu hlasovat účastníci valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie (IAU), které se v těchto dnech koná v Praze.
V případě, že delegáti rezoluci schválí, tělesa ve sluneční soustavě by se měla dělit do tří kategorií. Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun by měly patřit mezi tradiční planety. Nepatřil by však mezi ně Pluto, kterého vědci navrhli označovat jenom jako trpasličí planetu. Ostatní objekty by se podle vědců měly řadit do skupiny takzvaných malých těles ve sluneční soustavě. Do této kategorie by měla patřit většina asteroidů. Hlasování o rezoluci se bude konat individuálně, každý účastník bude hlasovat sám za sebe.
Podle nového návrhu je planeta takové těleso, které obíhá kolem Slunce a má dostatečnou hmotnost, aby vlivem své gravitace mělo kulový tvar. Zároveň nesmí být družicí. Musí být také ve svém prostoru do takové míry dominantní, že pročistí své okolí od ostatních těles. U trpasličích planet podle astronomů tato podmínka neplatí. Právě tím se od tradičních planet liší. Jan Palouš, který je předsedou Národního organizačního komitétu se domnívá, že v této podobě má rezoluce velkou šanci, že ji delegáti schválí.
Podle původního návrhu, který minulý týden představil tým odborníků pod vedením Owena Gingeriche, se měla sluneční soustava rozšířit na 12 planet. Pluto by si tak zachoval status planety. Část účastníků kongresu však s tímto návrhem nesouhlasila. Proto museli astronomové nalézt kompromis.
Uživatelský avatar
karel.mokry
Příspěvky: 199
Registrován: 27. 02. 2004, 04:02

12 planét slnečnej sústavy

#123

Příspěvek od karel.mokry »

MaG napsal:
To je možné, nevím kolik zastánců Pluta bude hlasovat, popř. kolik jich má americkou národnost ;D
z diskuzi na konferenci:
http://www.astro.cz/iau2006/novinky/200 ... d_planetou
http://www.astro.cz/iau2006/novinky/200 ... _z_diskuze


Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

12 planét slnečnej sústavy

#124

Příspěvek od MaG »

Děkuji za odkazy. Zrovna to sleduju a nedokázal jsem návrh té rezoluce najít..

Podle všeho je to o hledání kompromisu a zároveň by bylo vhodné termín "trpasličí planeta" v budoucnu nahradit jiným, protože pořád tam je dost slyšet to planeta.. Taky se mi zdá, že pro 5b) tedy trpasličí planetu byla jen menšina zůčastněných, je tedy možné, že rezoluce vůbec neprojde. Neumím anglicky tak abych si z toho udělal jasný obrázek, snad to zase bude na ČT24..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
PetrKubala

12 planét slnečnej sústavy

#125

Příspěvek od PetrKubala »

To co je na netu, není úplně přesné. Definice se nyní několikrát přeměnila..především se prohodily body, něco hodilo do uvozovek atd.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

12 planét slnečnej sústavy

#126

Příspěvek od MaG »

Doufám, že tu někdo upřesníte o co teda šlo a co se schválilo v rezoluci 5, protože mně to přijde, že zamítli "dwarf planet" a nyní ale probírají 6. rezoluci na téma Pluto jako zástupce "dwarf planets".. jsem z toho zmatený, ale začíná mně to o to více bavit :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
AstronomyGreenHorn
Příspěvky: 133
Registrován: 24. 08. 2005, 01:54

12 planét slnečnej sústavy

#127

Příspěvek od AstronomyGreenHorn »

CNN uz hlasi ze ich je len 8 a Pluto stratilo svoj statut ako jedna z 9 - ti sa poponahlali
PetrKubala

12 planét slnečnej sústavy

#128

Příspěvek od PetrKubala »

AstronomyGreenHorn napsal: CNN uz hlasi ze ich je len 8 a Pluto stratilo svoj statut ako jedna z 9 - ti sa poponahlali

Jeslli to se svou mizernou angličtinou chápu tak má být osm planet + možná (bude se hlasovat) další skupina plutony...oficialně je to plutonianské objekty
..rezoluce 6
PetrKubala

12 planét slnečnej sústavy

#129

Příspěvek od PetrKubala »

Tak ted snad transneptunické tělesa ?? ??? :o
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

12 planét slnečnej sústavy

#130

Příspěvek od MaG »

Jo jo, právě to přepisují on-line :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
PetrKubala

12 planét slnečnej sústavy

#131

Příspěvek od PetrKubala »

MaG napsal: Jo jo, právě to přepisují on-line :)
Já bych raději ty plutony...to druhé na tom si my češi vylámem jazyk a propisky
PetrKubala

12 planét slnečnej sústavy

#132

Příspěvek od PetrKubala »

Asi si to nikdo neuvědomil, ale právě došlo poprvé v historii kosmonautiky ke změně cíle sondy bez využití motorů, nebo gravitačního praku.... New Horizons nebude zkoumat poslední planetu sluneční soustavy ale jen velkého drobka ;D
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

12 planét slnečnej sústavy

#133

Příspěvek od MaG »

Mě Trans-Neptunické Objekty nevadí... spíš mi pořád "trošičku" vadí to, že Pluto bude planeta, byť trpasličí, ale ok, co bych chtěl, že :D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
PetrKubala

12 planét slnečnej sústavy

#134

Příspěvek od PetrKubala »

Ted jsem tu chvíli nebyl a jsem úplně zmatený..co vlastně schválili/neschválili ???
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

12 planét slnečnej sústavy

#135

Příspěvek od MP »

PetrKubala napsal: co vlastně schválili/neschválili ???Zatim jsem nenasel presne zneni, ale vypada to, ze mame 8 planet, jednu "trpaslici planetu" a zbytek jsou "mala telesa slunecni soustavy".
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Odpovědět