Pluto už nie je planéta

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
BOBIK
Příspěvky: 265
Registrován: 16. 12. 2005, 22:26
Věk: 43

Pluto už nie je planéta

#1

Příspěvek od BOBIK »

Pluto už nie je planéta (http://www.ta3.com/?sprava&sprava=11453)

20. august 2006


Ľudstvo si bude musieť zvyknúť na nové fakty o vesmíre. Najvzdialenejšia planéta Slnečnej sústavy Pluto už totiž nie je planétou. Astronómovia na Medzinárodnom kongrese v Prahe sa zhodli, že Pluto je príliš malé, aby sa mohlo nazývať planétou a oficiálne ho zbavili tohto štatútu. Odteraz bude v slnečnej sústave len 8 planét.

Diskusia o tom, či je Pluto skutočne planéta pokračuje už niekoľko rokov. Nedávno Hubblov teleskop totiž objavil, že v hlbinách našej sústavy sa pohybujú telesá, ktoré sú jednoznačne väčšie, než Pluto, ale štatút planéty nezískali. Niektorí navrhovali rozšíriť rád planét aj o tieto telesá a ponechať Pluto v takom stave ako je. Zoznam 12 planét slnečnej sústavy podľa ich vzdialenosti od Slnka by bol teda nasledovný: Merkúr, Venuša, Zem, Mars, Ceres, Jupiter, Saturn, Urán, Neptún, Pluto, Cháron, a zatiaľ nie veľmi poeticky pomenované teleso 2003 UB313.To sa možno stane planétou Xena. Nakoniec však prevládol názor 19 astronómov, ktorí navrhli radšej znížiť štatút Pluta, než dopisovať do učebníc ďalšie planéty.
Som nepočujúci :) Kysuca Observatory (Drábsko)
8" f/5 Newton, CG-5 + motor, Canon EOS 550D + Astronomik CLS, pointacie SW 102/500mm, LPI, farebny filter, hmlovinovy filter UHC-S
http://janostiaklubo.wix.com/astrofoto
http://www.astro-bobik.webnode.sk
Uživatelský avatar
Maros
Příspěvky: 300
Registrován: 08. 01. 2005, 00:31

Pluto už nie je planéta

#2

Příspěvek od Maros »

Myslim ze vecsina zainteresovanych je spokojna..Takze pluto ako planeta je minulostou :'(Navyse kedze som ho nikdy ako planetu nepozoroval ,tak uz tuto moznost nebudem mat ,uz len ako planetku :D
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pluto už nie je planéta

#3

Příspěvek od MaG »

Velmi pěkné shrnutí v češtině jsem konečně našel na serveru ČAS:

http://www.astro.cz/clanek/2514
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
PetrKubala

Pluto už nie je planéta

#4

Příspěvek od PetrKubala »

Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Pluto už nie je planéta

#5

Příspěvek od KaoS »

Bouchneme flašku šampaňského ;D
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Pluto už nie je planéta

#6

Příspěvek od sandor »

Vidím problém složitější, než se zdá. Zavedením pojmu trpasličí planeta povede nutně k definici, co je trpasličí planeta a planetka.
Trpasličí planety bych považoval v obecnosti za přechodný typ těles mezi planetami a planetkami. Zrovna tak, jako u největší možné planety a nejmenší možné hvězdy je mezera vyplněná hnědými trpaslíky, měli by trpasličí planety vyplnit takovouto mezeru mezi planetkami a planetami.

Jen poznámku: v definici trpasličí planety vidím zásadní výhodu pro tělesa složená z ledů či sutě. Myslím, že nějaký etalon, byť jen myšlenkový (tj. nemusí se ve skutečnosti vůbec vyskytovat), by byl na místě.
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

Pluto už nie je planéta

#7

Příspěvek od MIZ »

Já jsem to tedy moc nestudoval, ale neměla by náhodou planeta i trpasličí být díky vlastní hmotnosti kulatá? IMHO jo.
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Pluto už nie je planéta

#8

Příspěvek od sandor »

MEADE_ETX-70AT napsal: Pluto už nie je planéta (http://www.ta3.com/?sprava&sprava=11453)

20. august 2006


Ľudstvo si bude musieť zvyknúť na nové fakty o vesmíre. Najvzdialenejšia planéta Slnečnej sústavy Pluto už totiž nie je planétou. Astronómovia na Medzinárodnom kongrese v Prahe sa zhodli, že Pluto je príliš malé, aby sa mohlo nazývať planétou a oficiálne ho zbavili tohto štatútu. Odteraz bude v slnečnej sústave len 8 planét.

Diskusia o tom, či je Pluto skutočne planéta pokračuje už niekoľko rokov. Nedávno Hubblov teleskop totiž objavil, že v hlbinách našej sústavy sa pohybujú telesá, ktoré sú jednoznačne väčšie, než Pluto, ale štatút planéty nezískali. Niektorí navrhovali rozšíriť rád planét aj o tieto telesá a ponechať Pluto v takom stave ako je. Zoznam 12 planét slnečnej sústavy podľa ich vzdialenosti od Slnka by bol teda nasledovný: Merkúr, Venuša, Zem, Mars, Ceres, Jupiter, Saturn, Urán, Neptún, Pluto, Cháron, a zatiaľ nie veľmi poeticky pomenované teleso 2003 UB313.To sa možno stane planétou Xena. Nakoniec však prevládol názor 19 astronómov, ktorí navrhli radšej znížiť štatút Pluta, než dopisovať do učebníc ďalšie planéty.

Nejde si zvyknout na nová fakta o vesmíru - ta jsou již známá - v tomto případě - desetiletí. Pluto bylo pro mě vždy "jiným" tělesem, než ostatní planety. Konečně - trochu znalý člověk si to musel jasně uvědomovat už v temném dávnověku, kdy Pluto bylo ještě planetou. Za nějaký čas se možná ukáže, že současná definice není až tak dobrá nebo že je příliš vágní, že má hrubé mezery (a to, podle mě má).
Plutu je stejně jedno, za co ho považujeme, je pořád stejným tělesem jako před tím. Myslím, že dokonce ani nezmění svou dráhu a hmotnost, jen aby se nám zalíbil.
Navrhoval bych , když chceme být hnidopyši, přeformulovat statut planety tak, aby Jupiter v tomto případě ze škály planet jednozněčně vypadnul. Mezi planetama nemá co pohledávat z mnoha důvodů. Samostatnou definici bych hledal pro Saturna, zda do ní by spadali Uran s Neptunem - těžko říci.
Na každý pád - jak píše někdo jiný - s tím šampáněm bych počkal. Třeba náhle zjistí, že nežije na řádné planetě, ale na tělese 6. řádu. Zatímco Pluto může být na tom nejméně o dva řády lépe.
¨Jen si řádně pročtěte a promyslete definici planety. Pak se zamyslete nad možnými variacemi. Přidejte oběžnou dobu, coby funkci interakčnosti s okolím. Porovnejte se stářím sluneční soustavy.
Neklademe na Pluto jako příliš velké požadavky? Neklademe touto definicí příliš velké požadavky i na Zemi? A co teprve Merkur - chudinka malá!
Chceme-li být typologicky přesní, musíme zavést definice pro každou planetu zvlášť včetně Pluta, zvážit, zda za daných podmínek je či není planetou, postavit myšlenkový pokus, který by otestoval chování tělesa jako planety v různých situacích (třeba jen změna vzdálenosti od Slunce, gravitační vliv velmi hmotného souseda atd.). Pak by určitě mělo smysl něco někam zařadit.
Jinak řečeno: SE SOUČASNOU DEFINICÍ NESOUHLASÍM, PROTOŽE PŘINÁŠÍ POUZE OMEZENÍ PLUTA JAKO PLANETY A PŘÍPADNÝCH PODOBÝCH TĚLES, NIKOLIV OBECNÉ ŘEŠENÍ CELÉHO PROBLÉMU.
Arcturus
Příspěvky: 53
Registrován: 25. 08. 2006, 01:53

Pluto už nie je planéta

#9

Příspěvek od Arcturus »

Je pravda, že mě odtržení Pluta od ostatních planet docela překvapilo neboť se rozhodovalo o dvanácti nových planetách. Nicméně se s tím nedá nic dělat. nerozumím však tomu, že byl Charon navržen jako planeta, protože to je přirozený satelit Pluta. Když už jsem u těch měsících, dozvěděl jsem se že byly objeveny dva další měsíce Pluta a to Nyx a Hydra. Píše p. Jiří Grygar v Astropisu 3/2006 v kapitole-Letošní pohled na vesmír vloni. Musím se přiznat, že je to pro mě novinkou. Víte o tom něco?
(Newton 130/900, refraktor 60/700, Mak 127/1500, triedr 10x50)
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

Pluto už nie je planéta

#10

Příspěvek od MIZ »

Arcturus napsal: nerozumím však tomu, že byl Charon navržen jako planeta, protože to je přirozený satelit Pluta. Planeta kdyžtak ale trpasličí, ne? Právě jako Pluto. Není to satelit Pluta - jejich společné těžiště je mimo Pluto. Jinými slovy neobíhá jedno těleso kolem druhého, ale obě "kolem sebe navzájem" :)
Arcturus napsal: Když už jsem u těch měsících, dozvěděl jsem se že byly objeveny dva další měsíce Pluta a to Nyx a Hydra.Ty jsou ale velmi malé.
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pluto už nie je planéta

#11

Příspěvek od MaG »

Ta definice jasně říká, že těleso, které nevyčistí své okolí, není tedy v dané oblasti dominantní, ale má jinak stejné vlastnosti jako planeta, je zváno provizorně "trpasličí planeta". Definice trpasličí planety je tedy jasná. Přesně jak píše MIZ. Ledová tělesa jsou skutečně ve výhodě. Však také Pluto je považováno za prototyp, aby se nějak zdůraznila jeho výjmečnost. To je myslím ústupek příznivcům Pluta.

Dále bych reagoval, že 24.8. se již nehlasovalo pro nebo proti 12 planetám, protože tato definice byla zavržena vzápětí, co byla předložena a pouze na jejím základě vznikla definice současná.

Pluto má skutečně tři měsíce.
Na fóru se o tom debatovalo již dlouho zpět (stačilo by si v této sekci načíst druhou stranu témat: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1130831728 )
Pluto není jediný TNO (promiňte, ale trpasličí planeta se mi tu zrovna moc nehodí ), který má měsíce. Např. největší trpasličí planeta (vida, člověk si zvyká) 2003 UB 313 ("Xena") má měsíček atp.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Pluto už nie je planéta

#12

Příspěvek od Habl »

sandor napsal:

Nejde si zvyknout na nová fakta o vesmíru - ta jsou již známá - v tomto případě - desetiletí. Pluto bylo pro mě vždy "jiným" tělesem, než ostatní planety. Konečně - trochu znalý člověk si to musel jasně uvědomovat už v temném dávnověku, kdy Pluto bylo ještě planetou. Za nějaký čas se možná ukáže, že současná definice není až tak dobrá nebo že je příliš vágní, že má hrubé mezery (a to, podle mě má).

Pluto bylo i v dávném období před jeho objevem pouze
existujícím tělesem, třeba jako Slunce.. Nebyl totiž nikdo kdo by mohl kategorizovat, že to je planeta.

" PLUTO BYLO PLANETOU OD SVĚHO OBJEVU V ROCE 1930".

O další možné planetě X (hypotetická planeta) se začalo uvažovat až po objevu planety Neptun po roce 1846 a to z poruch dráhy planety Neptun (Percival Lovell 1855-1916).

Habl

"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Arcturus
Příspěvky: 53
Registrován: 25. 08. 2006, 01:53

Pluto už nie je planéta

#13

Příspěvek od Arcturus »

Aha už tomu rozumím připadalo mi to divný. Díky za vysvětlení MIZ
(Newton 130/900, refraktor 60/700, Mak 127/1500, triedr 10x50)
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Pluto už nie je planéta

#14

Příspěvek od voko »

Mrkněte sem, jak o názoru na to, kam by mělo být Pluto zařazeno, reagují Američané (= anketa na CN). Zajímavé  :o
-----------------------------------------------------------
Ale je pravda (nevšiml jsem si prve), že je to čerstvá anketa (asi 2 hodiny) a zatím se týká malého vzorku hlasujících.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Pluto už nie je planéta

#15

Příspěvek od VK »

Vždycky, když se hlasuje o přírodních vědách a faktech v přírodních vědách, dopadne to špatně.

Připomíná mi to situaci, která nastala r. 1908 na konferenci v Berlíně, na které zasedali fyzikové a lékaři. Rozhodlo se tam hlasováním o tom, že na středních školách se už nebude učit teorie grup. Prostě to a to se učit ještě bude, a teorie grup je už příliš složitá, tak se nebude učit na středních školách. Dodnes se proto teorie grup na středních školách neučí.

Je to příklad z jiné oblasti a se zcela jiným dopadem.

V. K.
Odpovědět