Pluto už nie je planéta

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Pluto už nie je planéta

#16

Příspěvek od sandor »

Jak jsem psal: chybí mi jednoznačný etalon statutu planety. Jinak je to úlitba pro veřewjnost, že se něco někde hýbe.
K problému ne/planety jsem se vyjádřil, mezi námi, dost nesolidně, ale jednoznačně:
mám tisíc králičích bobků. Seřadím je podle velikosti od největšího do nejmenšího bez ohledu na stravu v daném období, tj. zařadím i průměrný průjem. Dám někomu hradítko, aby jednoznačně stanovil rozhraní mezi velkými a malými bobky. Jistě, že se hradítko vyskytne někde mezi největším a nejmenším, leč vždy dost subjektivně podle určitého hlediska a možná i dost neobjektivně.
U těles obíhajících kolem hvězdy mi připadá současná definice více zavádějící, než jen historické pozadí vnímání stautu plateny.
Uživatelský avatar
css94381672
Příspěvky: 260
Registrován: 08. 11. 2005, 19:03

Pluto už nie je planéta

#17

Příspěvek od css94381672 »

sandor napsal: mám tisíc králičích bobků. Seřadím je podle velikosti od největšího do nejmenšího bez ohledu na stravu v daném období, tj. zařadím i průměrný průjem. Dám někomu hradítko, aby jednoznačně stanovil rozhraní mezi velkými a malými bobky. Jistě, že se hradítko vyskytne někde mezi největším a nejmenším, leč vždy dost subjektivně podle určitého hlediska a možná i dost neobjektivně...to je jednoduchý - průjem bych vyřadil - je to řídká, viskózní nechtuná směs malých organických zbytečků, v střevě nedokonale strávených --- pravý bobek prostě nebyl vytvořen. Ano, občas i z průjmu čouhá nějakej ten zárodek bobku, nějakej ten kus zkroucenýho stébla...ale myslím, že bobek, je bobek a patlanina průjem je patlanina průjem... ;)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pluto už nie je planéta

#18

Příspěvek od MaG »

VK napsal: Vždycky, když se hlasuje o přírodních vědách a faktech v přírodních vědách, dopadne to špatně.

Připomíná mi to situaci, která nastala r. 1908 na konferenci v Berlíně, na které zasedali fyzikové a lékaři. Rozhodlo se tam hlasováním o tom, že na středních školách se už nebude učit teorie grup. Prostě to a to se učit ještě bude, a teorie grup je už příliš složitá, tak se nebude učit na středních školách. Dodnes se proto teorie grup na středních školách neučí.

Je to příklad z jiné oblasti a se zcela jiným dopadem.

V. K.
Myslím, že se jen snažíš vířit poklidné vody. Nevím, jestli to vyřazení teorie grup vztahuješ na současná gymnázia, nebo jiné SŠ, ale bude ještě hodně věcí, co se doufám časem vyřadí. Čistě odborná a náročná témata patří do zájmových útvarů, volitelných předmětů či středoškolské odborné činnosti. Teorii grup by měl učitel SŠ zvládat a to musí stačit. Zvídavý žák se ji doví již na SŠ, všem ji cpát je špatná cesta.

Jestli dopadlo hlasování špatně, to ukáže až čas. Je pravda, že většina lidí tu projevila souhlas a tak si vážím i nesouhlasných projevů.

Jak je psáno na planetky.cz, lepší je přístup: "Richard Binzel z MIT, americký zastánce Pluta coby planety čestně přijal výsledky hlasování." pod fotografií na konci článku:
http://www.planetky.cz/article.php3?sid ... ad&order=0
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Pluto už nie je planéta

#19

Příspěvek od VK »

Takže když napíšu, že "Vždycky, když se hlasuje o přírodních vědách a faktech v přírodních vědách, dopadne to špatně." snažím se podle Tebe "jen vířit poklidné vody"?

No to snad ne ...

Jedná se o přírodní vědy a fakta v přírodních vědách. Místo toho, aby se zkoumalo, hlasuje se - vždyť to je divadlo!

V. K.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Pluto už nie je planéta

#20

Příspěvek od MaG »

VK napsal: Takže když napíšu, že "Vždycky, když se hlasuje o přírodních vědách a faktech v přírodních vědách, dopadne to špatně." snažím se podle Tebe "jen vířit poklidné vody"?

No to snad ne ...

Jedná se o přírodní vědy a fakta v přírodních vědách. Místo toho, aby se zkoumalo, hlasuje se - vždyť to je divadlo!

V. K.
Teda ty jsi mi ale týpek.. a ten zbytek, co komentuji tě nezaujal? Podívej se, co hlavně si napsal.

Všude se hlasuje a jsou to někdy smutné komedie. Neuráží mně to ani ve vědě. Nějak se dohodnout lidi musí. Toto je lepší než nic a chaos v pojmech.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Pluto už nie je planéta

#21

Příspěvek od VK »

css94381672 napsal:
..to je jednoduchý - průjem bych vyřadil - je to řídká, viskózní nechtuná směs malých organických zbytečků, v střevě nedokonale strávených --- pravý bobek prostě nebyl vytvořen. Ano, občas i z průjmu čouhá nějakej ten zárodek bobku, nějakej ten kus zkroucenýho stébla...ale myslím, že bobek, je bobek a patlanina průjem je patlanina průjem...  ;)
Přirovnání k průjmu a bobkům je dokonalejší, než by se na první pohled mohlo zdát. Já už jsem to před týdnem naznačil v jiném tématu, v jiné sekci. Že problém je už v existenci pojmu planeta. Lidé si vytvořili pojmy podle toho, jak vnímají svět svými smysly a svými přístroji (což jsou vpodstatě jen zařízení na převod nevnímatelných jevů na jevy vnímatelné našimi smysly - "takové zesilovače"). Místo planet jsou kolem Slunce spíše jakési gravitačně řízené zóny, přičemž ne každá zóna je obsazena planetou. Oblast teleskopických planetek - co to je? Tato oblast jako celek má některé vlastnosti planety - ovšem jen některé.

Pojem planeta je z hlediska vlastností vesmíru nevhodně vytvořen, proto je tolik problémů s upřesněním jeho definice.

Je to podobné, jako u pojmu "hvězdná velikost", jen s tím rozdílem, že "hvězdná velikost" představuje mnohem jednodušší záležitost. Vyřešila to jediná rovnice, zvaná dnes Pogsonova. Vlastně jednotkový převod. Ale stejně v terminologii dodnes "straší" slůvko "velikost", které připomíná původ pojmu a které neodpovídá fyzikální realitě.

"Hvězdná velikost" je zvládnutý problém. "Planeta" je problém nezvládnutý.

V. K.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Pluto už nie je planéta

#22

Příspěvek od VK »

MaG napsal:

Teda ty jsi mi ale týpek.. a ten zbytek, co komentuji tě nezaujal? Podívej se, co hlavně si napsal.

Všude se hlasuje a jsou to někdy smutné komedie. Neuráží mně to ani ve vědě. Nějak se dohodnout lidi musí. Toto je lepší než nic a chaos v pojmech.
Vím, kam tím chceš mířit: ale to hlasování z roku 1908 jsem uvedl spíše jako podobný příklad, vůbec jsem nechtěl řešit užitečnost/neužitečnost teorie grup v pedagogice fyziky. Proto jsem na to už dál nereagoval. Ostatně z toho, že v roce 1908 něco odhlasovalo nějak složené plénum, vůbec neplyne, že je správné, že se teorie grup ve fyzice na střední škole neučí.

V. K.
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

Pluto už nie je planéta

#23

Příspěvek od MIZ »

sandor napsal:
K problému ne/planety jsem se vyjádřil, mezi námi, dost nesolidně, ale jednoznačně:
mám tisíc králičích bobků. Seřadím je podle velikosti od největšího do nejmenšího bez ohledu na stravu v daném období, tj. zařadím i průměrný průjem. Dám někomu hradítko, aby jednoznačně stanovil rozhraní mezi velkými a malými bobky. Jistě, že se hradítko vyskytne někde mezi největším a nejmenším, leč vždy dost subjektivně podle určitého hlediska a možná i dost neobjektivně.
U těles obíhajících kolem hvězdy mi připadá současná definice více zavádějící, než jen historické pozadí vnímání stautu plateny.Ta definice ale není založena jen na velikosti. Tohle přirovnání nesedí.
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Uživatelský avatar
Eryn
Příspěvky: 460
Registrován: 06. 02. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:

Pluto už nie je planéta

#24

Příspěvek od Eryn »

Úbohé Pluto...a ja som mu držala palce, aby ostalo planétou a aby sa planétou stal aj 2003 UB 313. Ale ostatné veľké šutre už nie. Škoda, návrh o Slnečnej sústave s desiatimi planétami tam ani nepadol. :(

No, ale aspoň mám menej práce. Pluto a Ceres sa mi zo Slnečnej sústavy odstránili sami a nebude treba nič doliepať naspäť. :)
LbA

Pluto už nie je planéta

#25

Příspěvek od LbA »

http://www.sme.sk/c/2866927/Reakcie-na- ... lanet.html
Na tomto sa dost zabavam ... Hlavne veta hovorcu spolocnosti Walt Disney Co. je krasna ;D

Inak my na Kolonici sme Plutu spravili dostoju rozlucku. Mal pohreb ako sa slusi a patri (dokonca aj s prihovorom riaditela hvezdarne v Humennom) ... Fotky ukazem az zajtra. teraz idem po 10 dnovej expedicii spat :)
LbA

Pluto už nie je planéta

#26

Příspěvek od LbA »

Precitajte si nazory Alana Sterna (sefa projektu NASA na vyslanie sondy k Plutu) na vynatie Pluta zo slnecnej sustavy ...
http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/5283956.stm
Velmi zaujimave... :o
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Pluto už nie je planéta

#27

Příspěvek od KaoS »

LbA napsal: Precitajte si nazory Alana Sterna (sefa projektu NASA na vyslanie sondy k Plutu) na vynatie Pluta zo slnecnej sustavy ...
http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/5283956.stm
Velmi zaujimave... :o
Mno nevím jestli mám bejt sprostej ale podle toho článku to vypadá jako "chceme zpátky svojí planetu" od američanů. Dokonce si to ty magoři chtějí vymodlit i peticí. Přitom Stern to komentuje absolutně mimo. Objekty v okolí planet se nepočítají podle počtu, ale podle hmotnosti.

K čemu je 100 000 trojanů, když dohromady neváží ani procento země. Druhá věc je, že Pluto by neměl být planeta ani podle geologických měřítek, vždyť jediné objekty ke kterým je podobný svojí geologickou stavbou jsou právě TNOs.
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Pluto už nie je planéta

#28

Příspěvek od ceres »

KaoS napsal: Druhá věc je, že Pluto by neměl být planeta ani podle geologických měřítek, vždyť jediné objekty ke kterým je podobný svojí geologickou stavbou jsou právě TNOs.
Asi by som si pockal s tou geologickou stavbou na vysledky merani tej sondy New Horizonts. Mame sice nejake spaktra z HST a Keck I, ale to moze byt aj mylna informacia. O tom, ze telesa v Slnecnej sustave vedia stale prekvapit, je dokazov z nedavnej historie spusta... Zatial mame, ako by povedali pravnici, iba nepriame dokazy, a to na usvedcenie staci len malokedy ;)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Pluto už nie je planéta

#29

Příspěvek od KaoS »

ceres napsal:

Asi by som si pockal s tou geologickou stavbou na vysledky merani tej sondy New Horizonts. Mame sice nejake spaktra z HST a Keck I, ale to moze byt aj mylna informacia. O tom, ze telesa v Slnecnej sustave vedia stale prekvapit, je dokazov z nedavnej historie spusta... Zatial mame, ako by povedali pravnici, iba nepriame dokazy, a to na usvedcenie staci len malokedy ;)

Mě hmotnost / velikost - hustota spolu se spektry povrchu příjdou jako dostatečný důkaz toho, že prostě do Pluta není možné narvat například jádro terestrických planet. Co víc je třeba zjišťovat? Jistě že sonda New Horizon dodá nová detailní měření, ale toto mi připadá jako dostatečně dostačující důkaz toho, že Pluto geologicky patří do rodiny těles Kupierova pásu - prakticky kometárního materiálu, který je sice variabilní podle místva vzniku ale naprosto odlišný od struktur z okolí terestrických planet. Stejně jako se zakulatil Ceres v pásu asteroidů, tak se zakulatilo Pluto, Charon a Xena v KBO.

U hustších a bohatších protoplanetárnách disků je možná hustota podobných kulatých komet v okrajových částech Slunešní soustavy mnohem vyšší a mohlo by jich tam být stovky či tisíce.
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
sandor
Příspěvky: 272
Registrován: 04. 04. 2002, 16:31

Pluto už nie je planéta

#30

Příspěvek od sandor »

K MIZ: "bez ohledu na stravu" - tím jsem obrazně mínil různé složení, ale každé zjednodušení přináší i určité nepřesnosti, tak i bobky ...
Odpovědět