Deep-sky Wonders - porovnání s Karkoschkou

Povídání o astronomické literatuře, počítačových planetáriích, hvězdných mapách, atd.
Odpovědět
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Deep-sky Wonders - porovnání s Karkoschkou

#1

Příspěvek od VK »

Rád bych se vás zeptal, na zkušenosti s knihou Houston, W. S.: Deep-Sky Wonders, edited by Stephen O'Meara.

Jeden z klasických průvodců DEEP-SKY objekty od již zesnulého proslulého amerického amatéra Walter Scotta Hustona. Řazeno podle měsíců, každý měsíc doprovázen fotografiemi a shrnující tabulkou. Paperback, 310 stran.

Prodává např. Zahajský v Praze (http://www.celestron.cz/dalekohledy/lit ... epsky.html).

Jak si ta knížka stojí v porovnání s Karkoschkovým Astronomickým atlasem hvězdné oblohy? Jsou to srovnatelné knížky?

Cenově samozřejmě vydání Karkoschky z r. 1995 a letošní vydání této knihy jsou úplně někde jinde. Ale když pominu, že jedna knížka je česky a druhá anglicky, která je lepší pro potřeby amatérského pozorovatele? Díky

V. K.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Deep-sky Wonders - porovnání s Karkoschkou

#2

Příspěvek od Myzer »

Nie su to zrovnatelne knizky. V Deep-sky Wonders su zozbierane pozorovacie materialy, ktore kedysi v Sky and Telescope zverejnoval W. S. Houston, doplnene o komentare S. J. O'Mearu. Je to klasicka kvalitna kniha s mnozstvom skusenosti a pozorovani aj inych pozorovatelov, ale povedal by som, ze skor je urcena na citanie. Neobsahuje napriklad mapy.

Karkoschku som nikdy nemal a nepouzival, ale videl som to. Povedal by som, ze je to celkom dobry zaciatocnicky sprievodca oblohou, hlavne pre mensie dalekohlady. Obsahuje nejake mapy a je v noci zrejme pouzitelny, naopak Deep-Sky Wonders je skor kniha s mnozstvom zaujimavych poznatkov.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Deep-sky Wonders - porovnání s Karkoschkou

#3

Příspěvek od VK »

Myzer napsal: Karkoschku som nikdy nemal a nepouzival, ale videl som to. Povedal by som, ze je to celkom dobry zaciatocnicky sprievodca oblohou, hlavne pre mensie dalekohlady. Obsahuje nejake mapy a je v noci zrejme pouzitelny, naopak Deep-Sky Wonders je skor kniha s mnozstvom zaujimavych poznatkov.
Tak Karkoschku si můžeš prohlédnout třeba zde: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... tart=15#15

Díky za postřehy.

V. K.
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

Deep-sky Wonders - porovnání s Karkoschkou

#4

Příspěvek od Janek8 »

No karkoschka je takovy maly sesitek, ktery si muzes vzit vsude sebou. Jestli to ma 300+ stran, tak je rozdil myslim jasny.

Ale na karkoschku nedam dopustit. Mam ho od roku 1997 a porad ho pouzivam. Clovek z nej proste nevyroste.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Deep-sky Wonders - porovnání s Karkoschkou

#5

Příspěvek od Pavuk_ »

Janek8 napsal: No karkoschka je takovy maly sesitek, ktery si muzes vzit vsude sebou. Jestli to ma 300+ stran, tak je rozdil myslim jasny.

Ale na karkoschku nedam dopustit. Mam ho od roku 1997 a porad ho pouzivam. Clovek z nej proste nevyroste.
Janek8 napsal: No karkoschka je takovy maly sesitek, ktery si muzes vzit vsude sebou. Jestli to ma 300+ stran, tak je rozdil myslim jasny.

Ale na karkoschku nedam dopustit. Mam ho od roku 1997 a porad ho pouzivam. Clovek z nej proste nevyroste.
Ano mozem potvrdit, na La Palme som si ho pozical od Janeka (aj Hadra ho mal zo sebou) a pomohla mi pri hladani dvojhviezd ~0.5" priamo v noci na vrchole (ktore sa mi podarilo rozlisit ).

Inak uvedene knihy mam a mozem potvrdit Myzerov pripevok. Deepsky Wonders je kompilat clankov (stlpcekov) uverejnovanych niekolko desatroci W.S.Houdsonom,ktory viedol tuto rubriku uctihodnu dobu. O'Meara tieto stlpceky roztiedil podla mesiacov a objektov takze vznikla prehladna publikacia vhodna pre pokrocilych vizualnych pozorovatelov. (obsahuje fotografie, tabulky a text)

Karchoska je univerzalny sprievodca pod oblohou a obsahuje aj niektore (akoze) "tazke" objekty (rozumnej menej zname- mimo Messierovho katalogu). Obsahuje prehladne mapy a mapky objektov ako aj tabulky s udajmi.
Odpovědět