Nový dalekohled, jak se zorientovat mezi výrobci?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Antares
Příspěvky: 44
Registrován: 18. 02. 2003, 03:19

Re: Nový dalekohled, jak se zorientovat mezi výrobci?

#46

Příspěvek od Antares »

Aha, tak to není zase tak složité. Musím říct, že si to získává mé sympatie :-). Jestliže odpadá štelování polární osy, tak je to opravdu rychlejší než používat paralaktiku. Uznávám, utlučen argumenty :-).
No a jak se pozoruje Dobsonem, který má jen "push to" ? Při velkých zvětšeních utíká obraz docela rychle, tak když nasměruji tubus na objekt, než zaostřím, než dám z toho ruce pryč, než se tubus přestane chvět, tak musí být objekt už pomalu mimo zorné pole, ne? Nemotorizované paralaktiky mají aspoň bowdeny na ovládání jemných posuvů, takže není nutné se dotýkat tubusu. Ale obyčejný Dobson nic takového nemá, takže montáží se vlastně manipuluje skrze tubus, čili se to musí chvět a než se obraz ustálí.... a tak pořád dokola.
P.S. Už jsem měřil auto, krásně mi dozadu vejde na stojáka a nebylo by ani složité ho na cestu "připoutat" :-)
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 864
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Nový dalekohled, jak se zorientovat mezi výrobci?

#47

Příspěvek od MiniMistr »

Dobsonem někdy pozoruju také při velkých zvětšeních.
Nic se nechvěje, obraz je mnohem stabilnější než u dalekohledu na paralaktické montáži.
To, že velký dobson nemá cenu kupovat bez go-to systému je nesmysl, nevím, jak jsi na to přišel.
Někdo nedá bez go-to ani ránu, někdo si zase libuje ve hledání objektů podle mapy, je to o preferencích.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nový dalekohled, jak se zorientovat mezi výrobci?

#48

Příspěvek od MilAN »

Ono to s obyčejným Dobsonem není taková hrůza, jak se všeobecně myslí- tedy bez zkušeností s ním. Zvětšení do 200 x není žádný problém, ani v postrkování, ani v chvění. Při 100x zvětšení trvá v běžných okulárech objektu 2 minuty , než se přesune z jedné strany okuláru na druhou. V širokoúhlejších úměrně déle.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Nový dalekohled, jak se zorientovat mezi výrobci?

#49

Příspěvek od peta62 »

MiniMistr píše: 15. 01. 2022, 17:26 Dobsonem ... obraz je mnohem stabilnější než u dalekohledu na paralaktické montáži.
....
To asi bude silne zalezet jak na tom dobsonu tak na paralakticke montazi, jejich konstrukci, provedeni a zatizeni, nakonec i podminkach.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4509
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Nový dalekohled, jak se zorientovat mezi výrobci?

#50

Příspěvek od dvader »

Postrkovat jemně dobsona pro sledování objektu při velkém zvětšení není zase takový problém. Chce to jen cvik a vůbec se toho neboj…

K tomu Go-To:
1. Pro velké průměry se hodí - pokud se třeba budou pozorovat NGC galaxie, tak většina jich je malých a slabých a nemáš jistotu, že jsi našel zrovna tu, kterou jsi chtěl. Navíc se s naváděným stihne za čas mnohem více těch slabých objektů.
2. Dále se hodí pro velká zvětšení, kdy se ukazuje rodině či veřejnosti. Jinak se to musí dělat postupem, že objekt najdeš, posuneš na kraj zorného pole, pak vyzvedl jednoho, ať se jde podívat, po něm to zase dorovnáš a vyzveš dalšího… A nedejbože, že bude někdo potřebovat hodně přeostřovat. :mrgreen:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Antares
Příspěvky: 44
Registrován: 18. 02. 2003, 03:19

Re: Nový dalekohled, jak se zorientovat mezi výrobci?

#51

Příspěvek od Antares »

Nejde mi o hledání objektů, také raději vyhledávám sám. V tomto směru je pro mě GoTo něco jako takový malý "podvod" ;) .
Měl jsem na mysli hlavně to, že se dá s tubusem hýbat, bez nutnosti na něj sahat a hlavně pak o to, že dalekohled sám sleduje objekt (jak jsem zvyklý z paralaktiky) , což podle mě dělá pozorování daleko pohodlnější , zejména pak při horších podmínkách, kdy se musíte plně soustředit na obraz, aby se vychytaly ty "světlé chvilky" , kdy se obraz na okamžik ustálí. Neruší vás tedy nutnost neustále drcat do tubusu a udržovat objekt v zorném poli.
Jak jsem psal výše, s Dobsony nemám praktické zkušenosti, takže možná to co píšu teď je nesmysl. Ale nutnost neustále posouvat tubus rukama a velké rozměry, byly pro mně dva hlavní důvody, proč jsem se doposud Dobsonům vyhýbal. To , že se tubus dá složit a že už existují motorizované verze jsou pro mně zase důvody, proč vůbec poprvé od doby co jsem z novodurové roury a brýlových čoček postavil svůj první "dalekohled", uvažovat o pořízení Dobsonu.
Uživatelský avatar
Antares
Příspěvky: 44
Registrován: 18. 02. 2003, 03:19

Re: Nový dalekohled, jak se zorientovat mezi výrobci?

#52

Příspěvek od Antares »

dvader píše: 15. 01. 2022, 17:38
2. Dále se hodí pro velká zvětšení, kdy se ukazuje rodině či veřejnosti. Jinak se to musí dělat postupem, že objekt najdeš, posuneš na kraj zorného pole, pak vyzvedl jednoho, ať se jde podívat, po něm to zase dorovnáš a vyzveš dalšího… A nedejbože, že bude někdo potřebovat hodně přeostřovat. :mrgreen:
Jooo, to znám moc dobře :D
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Nový dalekohled, jak se zorientovat mezi výrobci?

#53

Příspěvek od peta62 »

Antares : Mam stejny nazor na paralaktiku a GoTo jako Vy, ale pro ferovost je nutno uznat jednu vec. Ono to drcani do dalekohledu ma i svou jednu vyhodu. Nase oci s mozkem lepe zachytavaji pohybujici se veci. Proto kdyz je to drcnuti jemne, muze pomoci videt detaily, zvlaste u tech nevyraznych objektu, ktere bychom pri dokonalem klidu objektu nezaznamenali. Ale drcnout jde do kazdho dalekohledu, kdyz je treba ;)
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Nový dalekohled, jak se zorientovat mezi výrobci?

#54

Příspěvek od Pupak »

Když ti nejde o go-to, pak si můžeš s minimálními náklady motorizovat jednu osu Dobsona a mít tak zajištěné sledování objektu. Na to stačí elementární znalosti elektrotechniky a práce s PC, případně požádat někoho, kdo ti to vyrobí. Na Ebay teď koupíš 400mm Dobsona za 1500 éček a máš zábavu do konce života. :D
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 864
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Nový dalekohled, jak se zorientovat mezi výrobci?

#55

Příspěvek od MiniMistr »

peta62 píše: 15. 01. 2022, 17:54 Antares : Mam stejny nazor na paralaktiku a GoTo jako Vy, ale pro ferovost je nutno uznat jednu vec. Ono to drcani do dalekohledu ma i svou jednu vyhodu. Nase oci s mozkem lepe zachytavaji pohybujici se veci. Proto kdyz je to drcnuti jemne, muze pomoci videt detaily, zvlaste u tech nevyraznych objektu, ktere bychom pri dokonalem klidu objektu nezaznamenali. Ale drcnout jde do kazdho dalekohledu, kdyz je treba ;)
Ano, tato finta se ale používá u pokročilých pozorovatelů pro detekci něčeho, co na první pohled vůbec není vidět.
Pro začátečníka to nebude určitě rozhodující údaj který ho přesvědčí / odradí od koupě manuálně naváděného dobsona.
Bude v tom mít ještě větší chaos.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Nový dalekohled, jak se zorientovat mezi výrobci?

#56

Příspěvek od peta62 »

MiniMistr : Ja si toto uplne nemyslim. Zaprve si jakykoli dalekohled kupuje na delsi dobu a kdyz se s nim nauci, osvoji si zachazeni s nim, muze rozsirovat techniky. Zadruhe se, a ted to opravdu nemyslim na nikoho spatne, obavam, ze lide casto opomijeji, ze i zacatecnici jsou inteligentni lide, kteri u cinnosti premysleji a mohou v pripade potreby pouzit i pokrocily trik. Myslim si, ze ovladani dalekohledu a i vyhledavani na obloze se nauci vetsinou velmi rychle, protoze cil je jasny a je i dost zdroju informaci. Naucit se dobre divat a videt veci trva dele a skokove v tom pomaha asistence zkusenejsiho, protoze tam clovek nevi ze by neco mel videt. Jen muj nazor.

Pupak : To ale bude muset mit poncetku nebo klin, ne ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1756
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Nový dalekohled, jak se zorientovat mezi výrobci?

#57

Příspěvek od nou »

Aj keď mám dobsona len krátko tak už teraz môžem povedať že paralaktiku už nikdy viac.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 864
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Nový dalekohled, jak se zorientovat mezi výrobci?

#58

Příspěvek od MiniMistr »

Takhle se to přece nedá říct.
Každá montáž má své výhody a nevýhody.
Stejně jako dalekohled, taky je každý vhodný na něco jiného.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11597
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový dalekohled, jak se zorientovat mezi výrobci?

#59

Příspěvek od Psion »

Podle mě měl nou namysli např. EQ montáž a Newton 300/1500, což je pro pozorování blbost největší, okulár ve výšce 180 cm nad terénem je nesmysl.
Přílohy
1814-1301058009_v.jpeg
1814-1301058009_v.jpeg (28.48 KiB) Zobrazeno 768 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nový dalekohled, jak se zorientovat mezi výrobci?

#60

Příspěvek od MilAN »

A to to ještě při tomhle natočení vypadá použitelně a okulár je hezky přístupný. Ale stačí to trochu natočit do jiného směru a je to ....
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět