BRESSER Venus 76/700

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
wisdom
Příspěvky: 23
Registrován: 04. 09. 2006, 17:59

BRESSER Venus 76/700

#1

Příspěvek od wisdom »

Zdravim Vas,
mam moznost koupit tenhle dalekohled za 2.000,- http://www.svetdalekohledu.cz/product_i ... ucts_id=29 .
Nikdy jsem se na oblohu nekoukal jinak, nez pouhyma ocima a po prestehovani na strahovsky kopec s terasou na dve svetove strany jsem zacal premyslet o dalkohledu. Po precteni nekolika clanku a Vasich diskusi jsem ziskal pocit, ze pod 10 tis nema cenu nic kupovat ... nicmene plati to i v mem pripade? tedy cloveka, ktery se nechce byt nejakym extra astronomem (tedy alespon prozatim:), ale jen se chce kochat obcasnym pozorovanim nocni oblohy? Na druhou stranu nechci zbytecne kupovat neco, cim nic moc zajimavyho neuvidim...
Prosim tedy poradte. Ja se domnivam, ze bych tenhle dalekohled koupit mel ... ze je pro me potreby dostacujici a za 50% ceny se to vyplati (z inzeratu - nevhody darek)...
Co ale vlastne s takovyhle dalekohledem uvidim? Budu moct pozorovat alepson kratery na mesici?
Diky moc za Vase nazory

Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

BRESSER Venus 76/700

#2

Příspěvek od michal.b »

Ale ne, to zas neni tak, ze pod 10k nema cenu nic kupovat. Problem je v tom, ze dost lidi chce "univerzalni" dalekohled ktery nabidne bombasticke pohledy do vesmiru za par slupek.
Pokud vis co chces a necekas zazraky, pak dalekohled za par tisic pro zacatek plne vyhovi.

Ted k tomu dalekohledu. Cas od casu (vetsinou pred Vanoci) se v Lidlu objevi v akcni nabidce tzv. Lidlskop (alias refraktor 70/700) za cca 2000 korun. Je to dalekohled solidni kvality, na paralakticke montazi solidni kvality (coz u jinych levnych kousku nebyva zvykem), ktery je novy a se zarukou.
Na obcasne kouknuti z terasy na Mesic, planety, slunecni skvrny a nejake ty dvojhvezdy (o moc vic toho z centra Prahy stejne neuvidis) je idealni. Podle me je tohle o neco lepsi varianta nez ten Venus z druhe ruky.

O Lidlskopu je tu zalozene vlakno, tam si muzes zjistit dalsi info, zkusenosti atd.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

BRESSER Venus 76/700

#3

Příspěvek od Habl »

Tento zrcadlový dalekohled nemá parametry pro solidněší
pokoukání a doporučoval bych skutečně ten Lidlskop a nebo od SUPRY v Praze zrcadlový 150/750 mm za 4.400,- Kč. Po určité době by jsi stejně sháněl výkonější dalekohled.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Krupp
Příspěvky: 144
Registrován: 31. 05. 2006, 02:28

BRESSER Venus 76/700

#4

Příspěvek od Krupp »

Dalekohled stejnych parametru ma tady na foru Tomek, http://www.astrodenik.wz.cz/. Zkus si projit jeho kresby, u kreseb krateru ma i srovnavaci foto.
Uživatelský avatar
Miloš Žák
Příspěvky: 799
Registrován: 28. 07. 2005, 20:04
Věk: 44

BRESSER Venus 76/700

#5

Příspěvek od Miloš Žák »

Pokud chces neco takoveho, myslim, ze Duk ma jeden na prodej, ale jen tubus bez montaze. Ovsem na druhou stranu ma nove pokovene zrcadlo, takze je v podstate skoro novy ;)
“Jakákoliv dostatečně pokročilá technika je k nerozeznání od magie.” A.C.Clarke
Uživatelský avatar
wisdom
Příspěvky: 23
Registrován: 04. 09. 2006, 17:59

BRESSER Venus 76/700

#6

Příspěvek od wisdom »

Aha, diky moc za rady ... necekal sem ze to tu tak zije :)
Nicmene nejvic mi pomohl odkaz na stranky Tomka ... konkretne http://www.astrodenik.wz.cz/mesic_foto.htm
... pri pohledu na tuhle stranku totiz zjistuju, ze bych videl presne to, ceho sem se obaval - NIC :)
Zato fotky v prvnich trech radcich, focene skrze jakysi
DOBSON 300/ 1700 uz ukazuji to, co jsem si pral videt (neboli minimalni pozadavky na dalekohled) ...
3J

BRESSER Venus 76/700

#7

Příspěvek od 3J »

Uf ze 76 na 300 mm to je pořádný skok.
Ja osobně bych se pro začátek přimlouval za klasiku triedr 10×50
třeba taky z Lídlu kde je občas za 500,- .
Obávám se totiž že s třístovkou Dobsnem je pro začátečníka velmi obtížné se orientovat po obloze.

Jsem totiž také začátečník a "velký dalekohled " jsem odložil a používám triedr pro "nacvičení orientace " . Teprve když něco spolehlivě najdu triedrem, tak to zkouším v té své "velké" 115ce ;D
Akorát to chce něco jako toto http://home.wanadoo.nl/jhm.vangastel/As ... binocs.htm

Navíc pokud tě astronomie nechytne můžeš triedr používat o dovolené na ptáky, nebo z verandy na sousedky ;D .
Uživatelský avatar
wisdom
Příspěvky: 23
Registrován: 04. 09. 2006, 17:59

BRESSER Venus 76/700

#8

Příspěvek od wisdom »

Mno jo, taky koukam, ze to uz je o necem jinem (tajne jsem doufal, ze je to stejna kategorie:)
Takze triedr 10x50 ... jestli to dobre chapu, to je preste obycejny dalekohled na pozorvani prirody a sousedek, ze jo? Je pravda, ze ten muzu mit vsude s sebou a vyuzit ho k vic ucelum .. a zaroven mi to poskytne odpoved na otazku - chci a potrebuju videt vic? ... takze ted uz jen nejaky vybrat ... odpoved asi najdu tady ve foru coz? jdu tedy na to (i kdyz predpokldama, ze jednoznacnou odpoved opet nenajdu:)
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

BRESSER Venus 76/700

#9

Příspěvek od michal.b »

Aniz bych se chtel nejak dotknout Tomka, tak ty fotky Mesice nejsou dobre (ono taky fotit na film neni zas takova legrace jako fotit digitalem). Pres 70mm dalekohled toho uvidis mnohem vice a mnohem lepe.
A vubec - NEDOPORUCUJI ridit se pri vyberu dalekohledu fotografiemi, ty vetsinou vypovidaji o necem uplne jinem nez je kvalita ci schopnosti dalekohledu (zejmena o schopnostech a zkusenostech fotografa).

Triedr je samozrejme dobra volba (jako zacatek vlastne nejlepsi), nicmene jsi limitovan malym zvetsenim a mlcky se predpoklada ze si brzy poridis vetsi dalekohled.
Uživatelský avatar
Krupp
Příspěvky: 144
Registrován: 31. 05. 2006, 02:28

BRESSER Venus 76/700

#10

Příspěvek od Krupp »

No pokud myslis, ze s 76 newtonem uvidis pouze to, co ma na fotkach dole, trochu se pletes. Max. pouzitelne zvetseni te N76 je asi 150x a ty fotky dole jsou delane pri zvetseni 35x. I ty fotky delane pres 300 jsou "pouze" 85x. Navic se zde urcite projevila zrnitost filmu. Ja chtel spis upozornit na srovnani kresby a fota Ptolemaa - Najdi si foto (treba sekce fotografie, tema Fotky Mesice) v nejakem dobrem rozliseni a porovnej ho s kresbou.
Proste uvidis urcite lepsi obraz nez na tech fotkach. (Ted to asi vyznelo tak, ze Tomek ma spatne fotky - tak jsem to urcite NEMYSLEL, proste dostat na fotku to, co vidis, je trochu problem...;))
Uživatelský avatar
wisdom
Příspěvky: 23
Registrován: 04. 09. 2006, 17:59

BRESSER Venus 76/700

#11

Příspěvek od wisdom »

Tak ted v tom mam bordel ... :)
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

BRESSER Venus 76/700

#12

Příspěvek od michal.b »

wisdom napsal: Tak ted v tom mam bordel ... :)
;D Od toho jsme tady ;D
Uživatelský avatar
wisdom
Příspěvky: 23
Registrován: 04. 09. 2006, 17:59

BRESSER Venus 76/700

#13

Příspěvek od wisdom »

;D
tak jinak
pokud bych chtel videt napriklad mesic, tak jako je na tech fotkach Tomka v prvnich trech radcich, docilim toho tim Venusem, ci necim podobnym - nebo je to uplne jina kategorie?
proste videt jen bilou kouli me stoprocentne neuspokoji - chci pozorvat kratery, popripade behajici ufouny (vtip) ... prislo mi to jako fain prilezitost, koupit dalekohled hodnoty 4 tis za polovinu ...
pokud ne, tak radeji koupim triedr, ktery jak rikal 3J muzu pouzit i jinak (treba smirovat sousedky:)
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

BRESSER Venus 76/700

#14

Příspěvek od michal.b »

Musim zopakovat, ze porovnavat fotky s tim co clovek vidi okem je v astronomii velice osidne. Mesic je jeden z mala objektu, ktery vypada vizualne lepe, nez na fotce. Takze - pres Venus, nebo podobnou vec, uvidis Mesic zhruba jako na teto fotce. Triedrem ho uvidis zhruba takto (snimek poridil Martin Adamovsky na letosnim astronomickem praktiku). V obou dalekohledech bude obraz samozrejme mnohem kontrastnejsi a pusobivejsi.

PS: Za 4000 je ten dalekohled predrazeny, takze ty 2000 neni zadny supervyhodny nakup - spis odpovidajici cena.
Uživatelský avatar
wisdom
Příspěvky: 23
Registrován: 04. 09. 2006, 17:59

BRESSER Venus 76/700

#15

Příspěvek od wisdom »

Tak presne takhle jsem is predstavoal odpoevd - diky moc ... tak ted uz jen vybrat vhodny triedr
Odpovědět