ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
RomanHujer
Příspěvky: 383
Registrován: 26. 07. 2018, 00:38
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#91

Příspěvek od RomanHujer »

No jo nenažrané německé marže :-(
nic nebrání to koupit přímo u výrobce Fedex to přiveze do týdne navíc na faktuře pro celní odbavení co s tím ZWO posílá bývá mnohem zajímavější cena a tak konečná cena je vždy výrazně lepší než při nákupu kdekoliv v EU.

R.
Celestron Edge HD 9.25", Hyperstar V4, TS Optics 76EDPH F/4.5, Samyang 135ED
EQ6 OnStep - ASiair-Plus, EQ5 OnStep - ASiair-Pro, HrEM OnStep - ASiair
ZWO ASI2600MM-Pro,ASI294MC-Pro,ASI1600MM-Cool,ASI178MC,ASI224MC,ASI290MM,ASI120MM...
Hujer.Net
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1133
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#92

Příspěvek od mike »

Nemůže v tom hrát roli i kurs dolaru k euru? Možná i doprava (ceny energií a paliva). Třeba na astroshopu bych řekl, že za poslední rok docela výrazně poskočily ceny mimoevropského zboží, zatímco u evropského buď ne nebo aspoň zdaleka ne tolik.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#93

Příspěvek od Psion »

Samozřejmě počítám, že TS nemá dopravu zdarma při velikosti objednávek a kontejnerová doprava zdražila mnohonásobně (z 6 tis. USD na 14 tis. USD), takže jistou logiku. Když si rozpočítáte hodnotu zboží v kontejneru na cenu dopravy, tak to musí být desítky dolarů na kus a vzhledem k tomu, že je USD o 1 Kč levnější než minulý rok v květnu (pravda EUR/USD mělo trochu horší kurz, ale letos je na tom také lépe), tak to navýšení cen u TS je opravdu hodně velké. Prostě firmy si sanují svoje finanční problémy.

Obrázek
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#94

Příspěvek od hades »

RomanHujer píše: 28. 06. 2023, 08:00 No jo nenažrané německé marže :-(
nic nebrání to koupit přímo u výrobce Fedex to přiveze do týdne navíc na faktuře pro celní odbavení co s tím ZWO posílá bývá mnohem zajímavější cena a tak konečná cena je vždy výrazně lepší než při nákupu kdekoliv v EU.

R.
Problém je pak se zárukou. Záleží na každém, zda mu ty ušetřené peníze stojí za to riziko, že bude několik týdnů/měsíců bez astrohračky a ještě zaplatí nemalé peníze za dopravu zpět k výrobci.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
RomanHujer
Příspěvky: 383
Registrován: 26. 07. 2018, 00:38
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#95

Příspěvek od RomanHujer »

Nákup v Německu v EU záruka ze zákona dva roky

Nákup u ZWO záruka pouze rok - záruční/pozáruční servis celosvětový u lokálních partnerů kupodivu u TS ;-)

Pokud nemá člověk vyloženě smůlu tak se většina věcí porouchá až po záruce.

R.
Celestron Edge HD 9.25", Hyperstar V4, TS Optics 76EDPH F/4.5, Samyang 135ED
EQ6 OnStep - ASiair-Plus, EQ5 OnStep - ASiair-Pro, HrEM OnStep - ASiair
ZWO ASI2600MM-Pro,ASI294MC-Pro,ASI1600MM-Cool,ASI178MC,ASI224MC,ASI290MM,ASI120MM...
Hujer.Net
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#96

Příspěvek od MMys »

Tak teď budu buď hodně spokojený, nebo budu vztekle nadávat (záleží jestli měl Pupák kdysi pravdu :-) ) Objednal jsem si místo těžké EQ6 co prodávám a kterou už mne nebavilo vláčet, tu zde propíranou AM5 (s ohledem na nenažranost evropských prodejců jsem ji objednal přímo u výrobce, mají nyní dokonce dopravu zdarma). Myslím si, že se na tom nemá až zas tak moc co rozbít, a dost věcí zvládám servisovat sám, tak jsem to risknul :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2113
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#97

Příspěvek od DaveOne »

Ahoj Martine,

no tak tady určitě napiš svou zkušenost...jako konstruktér montáží budeš mít určitě k tomu fundovaně co říct. Také jsem o ní do budoucna přemýšlel jako o druhé montáži takže jsem velmi zvědav co budeš na ni říkat.

David
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#98

Příspěvek od Vabra »

Po vlastni zkusenosti s Pupakovou verzi (mechanicky OK, SW jsem s ni vloni trochu bojoval) a velmi dobrych recenzich na cloudy nights jsem nakonec take poridil letos na jare ZWO AM5.

Krome par testu doma jsem ji poradne potrapil 7 noci v rade na Korsice s ohnisky 500/350mm pointovane 240s a 250mm 60s bez pointace.
Odpad byl prakticky 0%. A velka spokojenost.

Jedinne co mne prekvapilo, bylo ze v prvnich testech mi chodila bezne za meridian (a nebo si to spatne pamatuji?) ale pri poslednim vylete po pravidelnem upgrade FW se striktne na meridianu zastavila a na AsiAir jsem nenasel moznost jak ji nechat bezet po meridianu...

PS: kdyby si chtel nekdo pohrat s tou Pupakovou, poslal bych ji do sveta za velmi rozumnou cenu... (zrejme pod cenou profesionalnich japonskych HD prevodovek).
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#99

Příspěvek od Psion »

Jak jsem psal několikrát i v článku Astropis, mě se osobně AM5 líbí a poměr cena/výkon je velmi dobrá a mechanické provedení je promyšlené, to se u iOptron říci moc nedá, či nedalo (HEM27). Samozřejmě upřednostňuji Rainbow, jenže to je jiná liga i cenově.
TomKocanda
Příspěvky: 329
Registrován: 03. 01. 2019, 01:16

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#100

Příspěvek od TomKocanda »

Ja jsem ji koupil ted v říjnu, byl jsem na nějakých výpravách v cizině a co jsem byl zpátky, tak klasicky hnusný počasí…
Nicméně váhal jsem mezi ioptronem a am5 a přišlo mi u ní lepší řešení ustavení. Teď teda zrovna dva lidi dávali ve skupině am5 na fb videa, jak jim montáž selhává s asi 10kg sestavu (divný zvuky a bez pohybu). Jeden to vyřešil tyčkou s 5kg protiváhy, druhému to nepomohlo. Já mám naloženo přesně 10 kilo a co jsem zkoušel doma, tak až kam mi dovolí stativ, tam to chodí tiše bezproblémů.
— APM LZOS 105/650, ASI 2600MCPro, AsiAir Pro, AM5 ---
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#101

Příspěvek od MMys »

Tak dnes u dveří zazvonil FedEx, a AM5 je doma :-)

Chvíli jsem si s tím hrál doma, a zatím to vypadá výborně. Funguje to jak má, vše na první zapnutí, jak z mobilu tak přes ASCOM ze všech SW, co mám.

Vzal jsem si ji bez stativu. Zatím ji mám na bytelném Manfrotto 117B, rozkročeném tak na metr, a se sestavou refráčků v pohodě. Dal jsem na to i Bressera 150/1250mm, co mám přestavěného na sluneční dalekohled, a to už je přes limit. Nicméně pruží celý stativ pod montáží. Montáž jako taková drží geometrii jak přibitá a motory nevyvážení v pohodě utáhnou. Na pořádném sloupku to bude jiné kafe. Plánuju lehký bytelný přenosný sloupek z karbonové roury průměru okolo 120mm. Ale na to je čas. Borg 77ED a Lunt na Sluníčko budou v pohodě i z toho Manfrotto stativu.

Vím o vlastnosti, že za meridián to nejede neomezeně (lze to nastavit, ale max. 15° za meridián), a že nelze automaticky pomocí GO-TO najetí začít už v proloženém stavu. Prostě objekt i jen stupeň před meridiánem to najede ještě s tubusem na západ od sloupu.

Funguje ale ojebávka, o které jsem tušil, že fungovat bude. Prostě když se spojím do PC planetária, abych viděl kam montáž míří, a najedu požadované pole s tubusem z druhé strany, než to dělá samo, tedy ručně pomocí ovladače nebo šipek na ASCOM driveru (což je celkem svižně hotové) tak pak montáž tracking po průchodu meridiánem nevypne, prostě to jede dál pořád (vyčkal jsem 3 hodiny).

A píšu číňanovi, aby v ASCOM driveru do drop-down boxu, kolik stupňů za meridiánem zastavit tracking, přidal ještě položku "nikdy". Pro nižší deklinace je prokládání nesmysl, montáž může jet v pohodě bez proložení až do západu objektu.

Teď tedy vzkřísím svoji cestovní sestavu s Boregm, a jak to půjde a bude čas, udělám nějaké testy.

Ještě jsem našel v krabici report z měření PE. Očekával jsem PE v řádu spíš několik desítek arcsec., jak se všobecně tvrdí. Ovšem na měření jsou hodnoty podstatně nižší. Tak jsem zvědavý, jestli to bude pravda. Kolik máte vy ostatní ? To je opravdu chyba HD převodovky, nebo to ZWO maskuje pomocí nějaké permanentní PEC funkce ve firmware každého kusu ?
Přílohy
IMG_0573.jpeg
IMG_0573.jpeg (1.42 MiB) Zobrazeno 1722 x
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1481
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#102

Příspěvek od Yarkho »

Dostal si "lepší" kus, pokiaľ môžem usudzovať z toho, čo za vyše rok ľudia napostovali na facebook. Moja má PE horšie (cca. 16"/9").

Inak pri použití guidingu je to jedno, moja ide konzistentne 0,4" - 0,7".
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#103

Příspěvek od hades »

MMys: je možné, že INDI ovladač bude schopný vynutit side of pier. Máš možnost to vyzkoušet? Zkoušel jsem to najít na webu, ale neúspěšně
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#104

Příspěvek od Psion »

Yarkho píše: 08. 11. 2023, 07:42 Dostal si "lepší" kus, pokiaľ môžem usudzovať z toho, čo za vyše rok ľudia napostovali na facebook. Moja má PE horšie (cca. 16"/9").

Inak pri použití guidingu je to jedno, moja ide konzistentne 0,4" - 0,7".
Ano, je to lepší kus, občas jsem podobné hodnoty viděl, holt má Martin štěstí.
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 575
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: ZWO AM5 - montáž s HD převodovkami

#105

Příspěvek od astrolama »

Bylo DPH? :)
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Odpovědět