Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Misoc
Příspěvky: 2
Registrován: 29. 01. 2023, 00:03

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#91

Příspěvek od Misoc »

Zdravím.
Stejně jako kolega, který toto vlákno založil, jsem úplný nováček. Chtěl bych vás tedy poprosit o radu, jaký dalekohled si jako začátečník koupit. Jsem student vysoké školy, takže mám velmi omezený rozpočet a počáteční investici do dalekohledu bych viděl do 10 000Kč.

Samozřejmě jsem se koukal i na dalekohled, o kterém se tady již mluvilo http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 64322.html
Zaujal mě ale i tento typ http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3652.html, který má sice nižší světelnost, ale zase větší ohniskovou vzdálenost. Jak jsem vyčetl z vlákna Ohnisková vzdálenost a světelnost, tak pokud nechci mít dalekohled pro fotografické účely, neměla by nižší světelnost vadit? Navíc díky větší ohniskové vzdálenosti by měl nabízet větší zvětšení. Pokud to tak je, možná bych ho preferoval. Pokud jsem to špatně pochopil, rád si to nechám vysvětlit lépe.

Jenom bych se možná pro jistotu zeptal. U dalekohledu 150/750 je v základních parametrech uvedeno "Ostření: Helical", u druhého dalekohledu 150/1200 je místo toho uvedené "Rozlišení [arc sec.] 0,74" a "Dosah mag.: 13,6", tak si nejsem takto jistý, jestli to spolu nějak souvisí nebo co to ovlivní.

Dalekohled můžu využívat na zahradě na okraji města, ale nemám problém vyjet i na odlehlejší kopec a pozorovat mimo město. Pozorovat bych chtěl jak planety, tak právě i DSO.
Budu rád za jakoukoliv radu nebo klidně i doporučení odlišného typu dalekohledu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#92

Příspěvek od MilAN »

Myslím, že jednoznačně ten druhý (150/1200). Je to klasická konstrukce, dostatečně tuhý a dobře ovladatelný. Ten první je potřeba umístit na nějaký stolek, což v přírodě je další komplikace. S tou světelností je to tak , jak píšeš. Při vizuálním pozorování DSO nemá žádný vliv. A menší světelnost znamená , že v okraji pole nebude rušit koma. Helikar ostření znamená, že se okulár otáčí a ostří se zdvihem hrubého závitu. U toho druhého je klasický okulárový výtah, umožňující větší variabilitu v použitém příslušenství. Dosah i rozlišení bude u obou dalekohledu identické
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1755
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#93

Příspěvek od nou »

Ďalšia výhod dlhšieho ohniska je že pre dosiahnutie požadovaného zväčšenia stačí okulár s dlhším ohniskom. Okuláre s dlhším ohniskom majú aj vzdialenejší očný reliéf takže pozorovanie je potom pohodlnejšie.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Misoc
Příspěvky: 2
Registrován: 29. 01. 2023, 00:03

Re: Jaký vybrat dalekohled na deep sky objekty?

#94

Příspěvek od Misoc »

Super, díky za rady. Jsem rád, že jste mi potvrdili výběr. Beru tedy 150/1200 z tohoto obchodu. Nějaké další příslušenství bych pak dokoupil, až se trochu víc rozkoukám.
Odpovědět