Citlivost Canonů na h-alfa

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Citlivost Canonů na h-alfa

#1

Příspěvek od MaG »

Toto téma zakládám s cílem zjistit, jak jsou na tom s citlivostí na h-alfu různé neupravené aparáty Canon.

Já jsem vlastníkem EOSu 300D (nejspíš jednoho z posledních modelů), dále např. Biba75 sem posílá fotky z EOSu 350D a vím že třeba HonzaS má 10D a MMys 20D.

Rád bych tu viděl např. srovnání fotky jedné mlhoviny podobnými expozicemi a také váš názor, zda vidíte rozdíl.

Např. můj kamarád tady z Jablonce fotil Ameriku a má ji spíš modrou než červenou, na mých fotkách už jsou modrá a červená skoro na roveň, zatímco na snímcích z 350D od Biby75 už převažuje červená. Je snad možné, že by se lišil i filtr před čipem u starších a novějších 300D či mezi 300D a 350D ??

(Bavím se o originál fotkách s upravením černého bodu, protože bez této úpravy by převažovala červená kvůli kvalitě oblohy).

Snímky bych mohl dodat, stačí ale zatím váš názor.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
ladaS
Příspěvky: 528
Registrován: 18. 11. 2005, 04:16

Citlivost Canonů na h-alfa

#2

Příspěvek od ladaS »

Ahoj, než jsem si nechal z Canonu vyndat ten originál filtr, tak jsem s tím mlhoviny fotil a myslím, že není tak docela jednoduché dát jednoznačnou odpověď.

Když jsem fotil M17, tak byla taková modro fialová:
 
- 4x5 minut


 Když jsem fotil M16, tak byla červená:


- 4x6 minut. Musím ale dodat, že s CLS filtrem.

Oproti M17 je to rozdíl. M16 je opravdu focena neupraveným EOSem. Zkoušel jsem i mlhovinu NGC7635 u   M52 ale tam nebylo vidět nic kromě slabého fialového proužku okolu té bublinky.
LadaS






http://lsastrofoto.cz/ e-mail: l[dot]spejchlik[at]seznam[dot]cz
N200/800
refr.70/500
Canon EOS 7D MK II.,CCD QHY8
NEQ6SS
12” DOBSON FLEX TUBE 305/1500mm
Uživatelský avatar
Bíba75
Příspěvky: 1688
Registrován: 12. 06. 2006, 21:08
Bydliště: Tuchřice
Kontaktovat uživatele:

Citlivost Canonů na h-alfa

#3

Příspěvek od Bíba75 »

MaG napsal: Toto téma zakládám s cílem zjistit, jak jsou na tom s citlivostí na h-alfu různé neupravené aparáty Canon.

Já jsem vlastníkem EOSu 300D (nejspíš jednoho z posledních modelů), dále např. Biba75 sem posílá fotky z EOSu 350D a vím že třeba HonzaS má 10D a MMys 20D.

Rád bych tu viděl např. srovnání fotky jedné mlhoviny podobnými expozicemi a také váš názor, zda vidíte rozdíl.

Např. můj kamarád tady z Jablonce fotil Ameriku a má ji spíš modrou než červenou, na mých fotkách už jsou modrá a červená skoro na roveň, zatímco na snímcích z 350D od Biby75 už převažuje červená. Je snad možné, že by se lišil i filtr před čipem u starších a novějších 300D či mezi 300D a 350D ??

(Bavím se o originál fotkách s upravením černého bodu, protože bez této úpravy by převažovala červená kvůli kvalitě oblohy).

Snímky bych mohl dodat, stačí ale zatím váš názor.Tak se můžeme dohodnout vybrat jednu mlhovinu domluvíme podmínky epozice a iso a pak se pochlubíme!! ;)Za zkoušku by to stálo!!A bylo by to zajímaví to porovnat!!
Astrograf 250/1000 f/4, SW ED-80/600 ,EQ-6 SS, ZWO ASI 071 ,ASI 120MM ,Canon EOS 40Da,hvězdárnička 2x2.m
http://astrophotography-l-r.webnode.cz/
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 841
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

Citlivost Canonů na h-alfa

#4

Příspěvek od astropintr »

Jo souhlasím s Bíbou 75. Mám také Canon EOS 350 D neupravený, takže stačí jen domluvit mlhovinu a hurá na ni.
Podotýkám, že bude nejlepší udělat několik expozic, například na zkoušku 3 min, 5 min, 7 min.

Tak bychom poznali nejen barvu ale i citlivost.

Pavel
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Citlivost Canonů na h-alfa

#5

Příspěvek od MP »

Panove, nechci nejak znevazovat Vasi chvalyhodnou snahu, ale to, co timto zpusobem otestujete nejvic, bude obloha. Pokud chcete porovnat fotaky, tak musite fotit v jednom okamziku z jednoho mista - je to dobry namet na nejake setkani pod temnou oblohou, kdyby se nahodou povedlo, ze by neprselo ...

Druha vec, ktera bude hrat roli, bude barevna vada optiky. Napr. posledni fotka NGC7000, co jsem sem daval, je plna cervene, ale je to tim, ze je focena Sonnarem 300/4, ktery nejakou barevnou vadu ma a kolem hvezd je cervene nebo fialove halo ( podle spektralni charakteristiky hvezdy ). A v hustych hvezdnych polich Mlecne drahy to vytvori jednolite cervene pozadi. Takze to chce fotit i stejnou optikou. A take stejne zaostrit ( kdybych zaostril na cervenou, bylo by halo i pozadi modrofialove ).


e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
astropintr
Příspěvky: 841
Registrován: 12. 03. 2006, 02:48

Citlivost Canonů na h-alfa

#6

Příspěvek od astropintr »

TO MP:
Ahoj, docela mě překvapuje Tvoje závěry. Fakt si myslíš, že obloha tak může ovlivnit barvu exponovaného objektu? Já s tím nemám moc zkušenosti, takže opravdu nevím.

Jako optik musím napsat, že v druhém případě s Tebou souhlasím. Každá optická soustava má barevnou nebo i další vadu. Hlavně barevná vada může výrazně ovlivnit barvu exponovaného objektu.

Tím by se vysvětlilo, proč některé stejné fitry v fotoaparátech mají trochu odlišné barevné podání na exponovaných fotografií.
Máš pravdu, bude to trochu složitější. Asi nejlépe bude najít lidičky, co mají stejné nádobíčko a pak to zkusit porovnat. Ta obloha se mi moc nezdá. Vliv tam bude, ale ne tak veliký. To je ale můj názor.
Pavel :)
Skywatcher Newton 250/1200 na EQ - 6&&Skywatcher ED refraktor 80/600 na EQ - 6&&Canon EOS 350 D neupravený&&triedr 10x 50.&&binar 25 x 100
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Citlivost Canonů na h-alfa

#7

Příspěvek od MMys »

Není to tak jednoduché. Barvu hlavně ovlivňuje použitý způsob zpracování (konverze z RAW, vyvážení bílé...) a samozřejmě "barva" oblohy, která se sečte s barvo objektu.

Je několik možností, jak to porovnat.
1) Focením snímků na stejném místě ve stejnou dobu, stejně nastavenými foťáky, zpracovat stejným postupem. Výsledek bude stejně SUBJEKTIVNÍ

2) Vyfocením spektra, a porovnáním získaných úrovní ve snímku, nejlépe RAW, po lineární konverzi, bez aplikaca Gamma koeficientu. Takto to dělají například v testech na http://www.astrosurf.com/buil/d70v10d/eval.htm
tamtéž lze nalzt i testy ostatních DSLR.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Citlivost Canonů na h-alfa

#8

Příspěvek od MP »

astropintr napsal: TFakt si myslíš, že obloha tak může ovlivnit barvu exponovaného objektu?
MMys napsal: Není to tak jednoduché. Barvu hlavně ovlivňuje použitý způsob zpracování (konverze z RAW, vyvážení bílé...) a samozřejmě "barva" oblohy, která se sečte s barvo objektu.
Nejen, ze obloha ma nejakou barvu, ale take funguje jako "low pass" filtr pro svetlo fotografovaneho objektu. A spektrum propustnosti, rozptylu, odrazu svetla ze Zeme i celkovy "prirozeny" jas se meni nejen misto od mista, ale i hodinu od hodiny.

Shodne zpracovani testovacich snimku povazuji za samozrejmost. Horsi to bude s tim vlivem optiky, zalezi opravdu i na zaostreni.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Citlivost Canonů na h-alfa

#9

Příspěvek od MaG »

Díky za připomínky. Shazuji tedy své úvahy ze stolu. I tak lituju ty, kterým vychází málo červené v mlhovinách. Je vidět, že to ovlivňuje ředa faktorů a těžko posoudit jakých.

Podle výše zmíněného znám zbývá jediné. Až se někde sejdemaspoň s dvěma či třemi těly, můžem postupně na všech třech nafotit týž objekt týmž způsobem s týmž objektivem. Např. můj 135mm objektiv je manuální a snese výměnu foťáků bez přeostření. Je tedy vhodný k podobnému testu. Použít by se dal i nějaký dalekohled s redukcí na Canon.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Citlivost Canonů na h-alfa

#10

Příspěvek od VK »

Já bych si dovolil takovou úvahu.

21. 6. 1997 jsem byl na návštěvě v Jablunkově v Astroklubu Kostkov. Ukazovali mi tam barevné fotografie (na film) vyrobené tak, že byly individuálně ručně vyvolávané jednotlivé barvy tak, aby vhodné detaily v mlhovině (např. M 42) vyšly správně kontrastní - tzn. aby bylo vidět více detailů.

Normální fotka z minilabu vypadala celá červená. Fotografie vyvolaná tím ručním způsobem vyla převážně bílá, vyskytovaly se tam modré, červené a fialové oblasti, ovšem i v té bílé byly vidět četné detaily. Jednalo se o dvě různé fotografie z jednoho negativu.

A kladu otázku: je nedostatek červené opravdu důsledkem nízké citlivosti na červenou (resp. H alfa)?

V. K.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Citlivost Canonů na h-alfa

#11

Příspěvek od MMys »

Ano, je.

Křivky spektrální citlivosti senzoru + charakteristika propustnosti IR/AA filtru před senzorem to jednoznačně ukazuje a mnou získané výsledky před a po modifikaci také. Rozdíly mezi jednotlivými foťáky jsou, ale jsou nepatrné, v řádu jednotek procent.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět