PEC u EQ-6 SS

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

PEC u EQ-6 SS

#1

Příspěvek od pesvo »

Chtěl bych se podělit o získané zkušenosti při testování PEC u EQ-6 SS. Nevím, jestli to někdo používáte, ale pokud ano, budu velmi rád, když vaše postřehy přidáte do tohohle vlákna.

V minulých dne jsme s kolegou, který chtěl vědět, jak přesně u této montáže funguje PEC, osadili EQ-6 SS Newtonem 200/1000 a ST-7XME, abychom mohli objektivně měřit PE s vypnutou a zapnutou PEC. Bohužel nám při testech chodily mraky a taky ruční "naškolení" PEC nebyla žádná sranda (ale pokud vím, jiná možnost u této montáže neexistuje), takže nějaké finální výsledky zatím nechci zveřejňovat. Předběžným odhadem jsme ale zjistili, že bez zapnuté PEC (a to už jsem zde na foru psal) je PE mého kusu kolem +-30" (tedy špička-špička 60") a při zapnuté PEC klesla asi na jednu třetinu => tedy na +- 10" (špička-špička 20"). Ale jak říkám, tohle se musí udělat znovu, takže se zatím jedná jen o předběžný výsledek.

Jiná věc, na kterou jsme přišli, je ale (dle mě) zásadní a kvůli ní to zveřejňuji už v tomto stavu. Pokud jsme totiž naškolili PEC a na ručním ovladači aktivovali PEC+Sidereal Rate, tak montáž chodila tak, jak jsem očekávali (tedy těch +- 10"). Ale v okamžiku, kdy jsem na ní aktivoval RS-232 řízení (abych ji mohl ovládat z PC) a na řídícím notebooku jsem se přepnul z ovládacího programu pro kameru do Guidu 8, který používám na řízení montáže, tak tato akce PEC vypnula !!! Prostě montáž se sama od sebe přepla do módu Sidereal Rate bez PEC a v tomto stavu už zůstala trvale.

Jakmile jsem na ručce řízení mód RS-232 zrušil, tak v tom okamžiku se PEC opět aktivovala. Nechci tvrdit, že je to chyba, třeba ten Guide tam posílá nějaká data, která i očesaná verze NexStaru 5 ve SkyScanu akceptuje, jen si myslím, že je dobře tohle zjištění zveřejnit, protože se tím mohou naše znalosti posunout dál.

Neprovozujete tedy někdo tu PEC a nemáte s ním nějaké zkušenosti ?
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

PEC u EQ-6 SS

#2

Příspěvek od pesvo »

Tak jsem se konečně dostal k pořádnému prověření PEC u EQ-6 a zde jsou zjištěné informace.

Nejprve ale k postupu.
PEC jsem školil ručně (neznám jiný způsob u této montáže) pomocí CCD ST-7XME, kdy jsem dělal 0.3s expozice malého výřezu kolem jasnější hvězdy (GSC 0424 1087 - 6.85 mag.) a přes ovladač, na kterém jsem pro školení navolil 0.25x siderická (jsou tam dvě možnosti 0.25x a 0.5x) se snažil, aby se hvězda nevzdalovala od počáteční polohy (obraz hvězdy byl zobrazován na notebooku v ovládacím programu CCDSoftV5 pro CCD kameru). Školení jsem provedl celkem 5x a 5x jsem následně změřil průběh PE s aktivovaným PEC a výsledek zde uvedený je ten nejlepší, kterého jsem byl schopen dosáhnout. Zbývající byly vždy horší (např. proto, že mi při školení hvězda moc ujela a pod.).

Průběh PE před testy je zde:
, hodnota na X je Juliánské datum, na Y pak pixly při binnování 2x2, takže 1 dílek odpovídá 3.71". Z průběhu PE je vidět, že chyba 50" (špička-špička), tedy rozkmit +- 25".
Jedná se o dřívější měření a zde je uvádím jen kvůli souvislosti s následujícími experimenty.

Pozn.: Grafy nejsou v příspěvcích moc čitelné, takže pokud Vás zajímají přesná čísla na osách, tak je doporučuji stáhnou a prohlédnout v nějakém prohlížeči JPG (ACDC apod.).

Takže po vyškolení PEC (odhadem mi hvězda nejvíc "ustřelila" tak 5 pixlů od střední polohy, což odpovídá asi 9" - přesnějšího školení jsem nebyl schopen) jsem začal měřit průběh PE a asi po 6 minutách to vypadalo takto:
, hodnota na X je Juliánské datum, na Y pak pixly bez binnování (tedy Bin 1x1), takže 1 dílek odpovídá 1.86". Z průběhu je vidět, že chyba byla do 14" (špička-špička), tedy rozkmit +- 7". Výsledek, bych řekl, že poměrně velmi slušný a zdálo se, že z toho těžko vymáčknu něco víc.

Ale měřil jsem dál. To, jak se pak montáž pohybovala mě však šokovalo:
, hodnota na X je Juliánské datum, na Y pak pixly bez binnování (tedy Bin 1x1), takže 1 dílek odpovídá 1.86". Z průběhu je vidět, že ty 6-8 minutové úseky díky PEC jakž takž drží, ale vždy po této době následuje poměrně prudký drift jedním směrem okolo 1.84"/min. Uvádět tady nějakou chybu nebo rozkmit je asi zbytečné...

No, a abych ověřil ještě tu vlastnost, kterou uvádím v počátečním příspěvku tohoto tématu, tak jsem ve 21:07 UT (JD=2453945.380) aktivoval na ovladači RS-232 (vzdálené řízení přes PC) a současně jsem na řídícím notebooku spustil Guide 8 a přes okno Scope Pad přečetl z EQ-6 polohu dalekohledu (do 21:07 UT jsem pochopiteně ani Guide ani RS-232 na ovladači EQ-6 neměl zapnut). A výsledek dopadl následovně:
, hodnota na X je Juliánské datum, na Y pak pixly bez binnování (tedy Bin 1x1), takže 1 dílek odpovídá 1.86". Z průběhu PE je vidět, že jednoznačně došlo kolem těch 21:07 UT k deaktivaci PEC a montáž ze stavu PEC+siderická přešla do stavou pouze Siderická s původní chybou, která je vidět na prvním obrázku tohoto přípsěvku (snad jen s tím rozdílem, že tady jsem nebinnoval).

Závěr:

1. Jak už jsem psal na začátku, tento průběh PE s aktivovanou PEC byl ten nejlepší, kterého jsem byl schopen, přičemž všechny ostatní průběhy měly buď výrazně vyšší rozkmit v prvních 6-8 minutách nebo výrazně větší dlouhodobý drift, který jsem přičítal špatnému vyškolení. Možná to školení PEC ale taky neumím udělat pořádně, i když jsem se o to snažil...

2. S montáží jsem nic nedělal (rozborka a promazání), jak jsem se o tom zmiňoval tady: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... ;start=0#0

3. Jistě by školení PEC šlo udělat mnohem přesněji, pokud by je šlo provést automaticky bez zásahu obsluhy, např. nahráním průběhu do ovladače (jako třeba u montáží Celestron) nebo alespoň softwarovým ovládáním tlačítek ručního ovladače EQ-6, což by ale znamenalo zásah do elektroniky a další úpravy, kterých osobně nejsem schopen.

4. Vlastnost, že při řízení montáže přes PC dovede PEC deaktivovat téměř vylučuje použití PEC při současném řízení přes PC a naopak. Možná je to ale způsobeno nevhodnou komunikací Guidu s montáží a příp. i sama montáž má nějaké další funkce (jako např. programové ovládání PEC atd.), které nejsou uvedeny v manuálu, protože jak jinak by to řízení přes PC mohlo ovlivňovat PEC ?

5. Dle mě tedy použití PEC u neupravené EQ-6 SS je velmi sporné a její užitné vlastnosti nijak nezlepšuje, spíš naopak.
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

PEC u EQ-6 SS

#3

Příspěvek od MilAN »

Z toho grafu  s odchylkou při použití PEC  mi  vychází délka měření cca 6,2 minuty , otočka šneku je však u EQ= 8 minut. Nemáš nahranou délku  při učení PEC  opravdu jinou , než je otáčka šneku ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

PEC u EQ-6 SS

#4

Příspěvek od pesvo »

MilAN napsal: Z toho grafu  s odchylkou při použití PEC  mi  vychází délka měření cca 6,2 minuty , otočka šneku je však u EQ= 8 minut. Nemáš nahranou délku  při učení PEC  opravdu jinou , než je otáčka šneku ?
To mě taky napadlo, ale i když jsem nezávisle neměřil, jak dlouho trvá to školení PEC, tak to si SkyScan řídí sám a já nemám možnost to nějak ovlivnit. Prostě na tom ovladači zvolíš Pec Training, ovladač Ti nabídne rychlost korekcí "Press 1) 0.25x nebo 2) 0.5x" a po stisknutí 1 se zobrazí na displeji hodiny (ne žádné stopky jak tvrdí návod) a Ty jen mačkáš šipky vpravo nebo vlevo tak, aby hvězda byla uprostřed snímku nebo kříže pointačního okuláru. A tuhle činnost děláš tak dlouho, dokud Ti ovladač nenapíše Record completed Press any key (přičemž dle Synty any key se myslí pouze Enter, na nic jiného to nereaguje  ;)).
Jen pro kontrolu, že jsem třeba (z vlastní blbosti) neukončil školení předčasně, díky čemuž by tam pak byl ten drift, je ta skutečnost, že po dobu, co PEC školíš, vyvolávají Tvoje stisky korekčních tlačítek změnu 0.25x (v podstatě stejné jako při nastavování reakcí montáže na povely z nějakého autoguideru). A v okamžiku, kdy školení skončí (resp. kdy jej ovladač zastaví a napíše tu hlášku Record completed) tak se zapne Rate na tlačítka na 2x siderická (to je default hodnota, pokud ji nezměníš pro běžné ovládání montáže) a na obrazovce notebooku mi tím pádem hvězda ustřelí hodně mimo střed, čímž vím, že je školení u konce (samozřejmě, že se pak hned mrknu na displaj ovladače, abych se ujistil, že není chyba někde jinde !). Píšu to tady záměrně podrobně tak proto, že vlastně, když hlídám polohu hvězdy na notebooku a současně ji koriguji, tak nemám čas ještě hlídat displaj ovladače, ale díky tomuto chování se to pozná velmi jednoduše.

No a pak v SETUPu navolíš Set Tracking na položku PEC + Sideral Rate a potvrdíš Enterem. To je vše. A jak jsem psal, ať jsem se o to školení pokoušel sebevíc, ten průběh byl rámcově pořád stejný nebo spíš horší...

PS: Ale přeci jen jsi mi nasadil brouka do hlavy - pokusím se ještě dnes délku toho učení nezávisle změřit a výsledek sem co nejdřív napsat (na to neptřebuju ani tmu ani jasnou oblohu  :D).
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

PEC u EQ-6 SS

#5

Příspěvek od pesvo »

Tak jsem to teď změřil a skutečně je to přesně 8 minut (to školení PEC) s chybou do 0.5s (+-, jak se mi podařilo rychle zmáčknout stopky). Měřil jsem to celkem 3x - jednou bez jakýchkoliv korekcí, jednou se sekundovýma korekcema stále stejným směrem vždy každou druhou sekundu (+-) a jednou totéž jako předchozí, ale střídal jsem směry (chtěl jsem zkusit, jestli se třeba nezaplní nějaká vnitřní paměť a díky tomu to ukončí předčasně). Ale nic na to vliv nemělo, takže v tomto problém asi nebude...
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

PEC u EQ-6 SS

#6

Příspěvek od MilAN »

Škoda, že nemáš ten druhý graf ( průměh PE po "zaškolení") celý v délce otočky šneku. Takhle na těch prvních 6 minutách je to dobré, na těch zbývajících by se asi ukázal nějaký problém. Nemůže být omezana kapacita pro vkládání korekcí  ? třeba 100 kroky / otáčku? Zkusit dělat méně zásahů? Možná to je jen bláznivý nápad, ale asi bych to zkusil, protože v dokumentaci to asi nebude, že ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

PEC u EQ-6 SS

#7

Příspěvek od pesvo »

No, to není špatný nápad s tím menším počtem zásahů, ale už jsem z montáže sundal Newtona, na kterém jsme to dělal a chci se konečně vrhnout na tu rozborku, jak jsme ji tady před časem řešili. Takže snad někdy příště.

Jen na vysvětlenou k těm grafům. První graf (průběh PE bez PEC) byl pořizován asi o měsíc dříve a už jsem jej tady na fóru ukazoval (http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... ;start=0#0 příspěvek č.10). Ale ty další tři grafy jsou jedno a totéž, resp. ten nejlepší celkový průběh, kterého jsem bych schopen je na posledním grafu (s tou deaktivací PEC díky RS-232) a ty předchozí dva (tedy prvních 6 minut a ten následujícíc) byly vytvořeny ze stejných dat, akorát, že jsem do programu, který mi vykresluje PE dal jen body, které se váží k tomu, co jsme chtěl zdůraznit. Proto jsem vybral jen prvních 6 minut (i když asi nevhodně), aby bylo vidět, že to z počátku šlapalo dobře, ale pak začala montáž ujíždět pryč (to je ten následujcí graf).

Omlouvám se za tohle nedorozumnění, asi jsem to měl napsat nějak srozumitelněji.
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

PEC u EQ-6 SS

#8

Příspěvek od pesvo »

MilAN napsal: Škoda, že nemáš ten druhý graf ( průměh PE po "zaškolení") celý v délce otočky šneku. Takhle na těch prvních 6 minutách je to dobré, na těch zbývajících by se asi ukázal nějaký problém. Nemůže být omezana kapacita pro vkládání korekcí  ? třeba 100 kroky / otáčku? Zkusit dělat méně zásahů? Možná to je jen bláznivý nápad, ale asi bych to zkusil, protože v dokumentaci to asi nebude, že ?
Jo, teď jsem si vzpomněl ! Tím omezeným počtem korekcí to určitě nebude. Když jsme to totiž na začátku zkoušeli, tak nám z tehdy nejasného důvodu (dnes už vím, že to bylo tím aktivním RS-232) ta PEC vůbec nefungovala. A tak jsme na to šli opačně. Pustili jsme školení PEC a každou druhou sekundu jsem asi na jednu sekundu stiskl tlačítko doprava a to jsem dělal tak dlouho, dokud se mi zobrazovaná hvězda nepřiblížila k okraji výřezu snímku CCD kamery. A pak jsem dělal totéž akorát že na druhou stranu a tohle pořád dokola. Takže jsem teoreticky provedl nějakých 8*60/2=240 oprav. Když jsem pak měřili PE s takto naškoleným PEC, tak z toho vylezla krásná sinusovka rozkmitem +- 100 pixlů s periodou nějaké dvě minuty, která byla lehce ovlivněna vlastním průběhem PE montáže. Asi si to dovedeš představit, jak to mohlo vypadat (bohužel data od tohoto měření už nemám). Tím jsme vlastně vyzkoušeli, že ta PEC vůbec funguje a šli jsme dál po tom, co ji dokázalo deaktivovat až jsem zapnuli RS-232 a bylo to jasné.

Ale z tohoto experimentu je jednoznačné, že v omezeném počtu oprav problém nebude, protože při tom školení jsem rozhodně tolik oprav nedělal. Odhaduji, že jsem v průměru ty opravy dělal tak jednou za 5-10s.
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

PEC u EQ-6 SS

#9

Příspěvek od MilAN »

Tak jsem si trochu proměřil Tvoji křivku , a vychází mi to asi tak, že sis vybral  variantu, která se Ti při zacvičení zdála nejlepší ( podle rozptylu), ale má bohužel jednu vadu. Naneseš-li si do výsledného grafu  přesně 8 minut, zrovna u této křivky je kolem této hodnoty (8 minut), veliký rozptyl (v ose Y  cca 3 "). Takže  začínáš na 0 a po 8 minutách komčíš na hodnotě 2,8". A to se Ti  s roustoucím časem samozřejmě načítá.Bude to chtít  "nacvičit" jinou křivku  s výsledkem, že začátek i konec bude na stejné hodnotě , tedy Y=0 ( co nejblíže    !)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

PEC u EQ-6 SS

#10

Příspěvek od pesvo »

Hmm, to máš pravdu. Já jsem ale tohle všechno stejně dělal hlavně kvůli tomu kolegovi, který chce fotit pokud možno bez pointace a taky mě to zajímalo, je-li toho EQ-6 SS vůbec schopna. Stejně se zatím nikdo neozval, kdo by tu PEC u této montáže používal, takže to asi není v našich luzích a hájích moc užívané. Mě až na ty záškuby a občasné skoky, které chci vyřešit tou rozborkou a promazáním (snad  to pomůže), montáž díky druhému čipu v kameře jede naprosto perfektně a celkem nemám důvod tento způsob měnit (tedy ani užívat PEC, zvláště, když mi ji RS-232 komunikace vypíná...). Ale díky moc za tipy, třeba se k tomu časem vrátím nebo to bude pro někoho jiného užitečné.
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Odpovědět