Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Odpovědět
Uživatelský avatar
George_CZ
Příspěvky: 165
Registrován: 08. 04. 2007, 17:09

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#16

Příspěvek od George_CZ »

Ach jo, poslední dobou se mi na fóru příspěvky fakt "daří" :-[ Ano, Mělník je cca 24km, to jsem se upsal. No a ta Buková hora mě fakt nenapadla, nevím o ní, takže jsem usuzoval na drážďanský vysílač (prý má výšku 368m?), ležící stejným směrem - to, co jsem viděl na velkou vzdálenost, vypadalo podobně jako jeho obrázek na netu - viz níže.


Vidíc teď detaily i věže na Bukové hoře (věž je vysoká 225m), bude to ona, máte pravdu vy, zmýlil jsem se já.

Btw, rozhledna na Vrátenské hoře byla taky pěkně vidět.
Nafotil jsem desítky snímků všeho (v sériích, kontinuálním snímáním), v jpeg a něco i v raw, a také pár krátkých videí pro hrátky s Registaxem, ale teď se mi do toho nechce, možná jindy. Pokud by byl zájem, zapakuji to a dám to na edisk ke stažení jako "studijní" materiál. Foceno ultrazoomem FZ8, za různých režimů, info je určitě v exif datech.
Ještě ten Ještěd, když jsme u těch věží:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#17

Příspěvek od MaG »

Tak už jste mně tou Bukovkou dotlačili k ukázce fotografie vzniklé za inverze na Štědrý den 2006.

Na fotce jsem bez problému identifikoval Bukovou horu, v pozadí jsou Krušné hory a vlevo patrně Milešovka. Pokud je tedy moje identifikaci bližších kopců správná, zbývá otázka, co mám za nimi za vzdálené kopce. Mapa napovídá, že jediné co tam tím směrem je, musí být nějaký vysoký kopec - vyšel mi Klínovec (150 160,8 km). Důvod - kopec vysoký 1240 metrů by měl v dvojnásobné vzdálenosti ode mně být na fotce "stejně vysoký" jako kopec 2x blíž vysoký 600 metrů (na snímku vpravo od Milešovky). To sedí taky. Na mapě jsem raději vyznačoval spojnicemi úhly a tyto úhly měřil na fotce. Sedí přesně. Zorné pole na fotce co vám vkládám má po mírném ořezu asi 8 stupňů. Možná 9.

Na fotky klikejte pro zvětšení, zmenšil jsem je příkazem na fóru, vkládám ale rovnou velké fotky, tak modemisti vydržte..

Nejprve foto bez jakýchkoli úprav, poté s úpravami, výřezy a mapa a snímek situace z družice NOAA.











Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
George_CZ
Příspěvky: 165
Registrován: 08. 04. 2007, 17:09

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#18

Příspěvek od George_CZ »

MaG napsal: ...Na fotce jsem bez problému identifikoval Bukovou horu, v pozadí jsou Krušné hory a vlevo patrně Milešovka. Pěkné snímky, profi dokumentace :)
Na první i druhé fotce možná ještě něco je - vpravo od Klínovce(?) cca na 2/5 vzdálenosti k věži Bukovka. Je to oblý kopec na horizontu a vypadá jako by na něm byla rozhledna - nebo se mi to jen zdá a jde jen o optický klam ?
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 710
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#19

Příspěvek od janek950 »

Ahoj,

také bych přidal nějaký výhled. V lednu byl po ránu krásně čistý vzduch a z Barrandovského sídliště byl krásně vidět Bezděz (asi 65km); to je ten kopeček vpravo s bílým hradem.


Je to jen výřez z většího obrázku, na kterém jsou kopce nepochybně v ještě větší dálce, ale nedokázal jsem je identifikovat. Ten je k nahlédnutí ZDE. Barvy jsou trochu nepřirozené, jak jsem se pokusil kopce zvýraznit.

mn
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#20

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Nejak se mi to nechce zobrazit... ???
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 710
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#21

Příspěvek od janek950 »

Martin Vyskocil napsal: Nejak se mi to nechce zobrazit... ???A co ? Ten výřez nebo to druhé ?
Na to druhé je potřeba mít Flash v prohlížeči.

mn
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#22

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Je tam slepy okno. A o flash player si to nejak nechce rict....
Nainstaloval jsem Adobe flash player a porad nic. Povolil jsem jak javu, tak i stranku v nastaveni flash playeru.
Pouzivam posledni verzi Firefoxu.
Nakonec jsem s nejvetsim odporem pouzil Internet Explorer, kde to jde :-/
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#23

Příspěvek od KpS »

Máte pánové krásné výhledy a pěkná panoramata. Určitě stojí zato provést identifikaci toho, co vše je na obzoru, ale je to velmi pracné. Při těchto vzdálenostech už taky nemusí stačit jen pokládat pravítko na mapu (zkreslení v azimutu). To, co je na mapě v zákrytu, nemusí být i ve skutečnosti.

MaG: myslím si, že ten první kopec vlevo je Sedlo (726m, 71km). Je otázkou, co je ten druhý, vzdálenější vysílač. Tvá úvaha s trojčlenkou nebere v úvahu kulatost Země a při takových vzdálenostech to nelze. Např. ode mne se Černá hora (1300m, 121km) propadne díky zakřivení o 1150m. Refrakce ji naopak zdvihne asi o 170 m. Moje n.v. je 350m a tak mám její vrchol téměř přesně na geometrickém horizontu.

Janek950: Ne náhodou je snímek ze 14. ledna. Na identifikaci si netroufnu, mně tím směrem zakrývá výhled Vidoule. Podle Petřína až po hvězdárnu by se dalo úhlové měřítko snímku zjistit docela přesně, ale to zas neznám s potřebnou přesností Tvé stanoviště.

Ještě poznámka: Jak přibližně vypadá z určitého směru profil nějaké hory lze zjistit vhodným pootočením a náklonem v GoogleEarth.
Karel
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#24

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Ten kopec nalevo od Bezdezu by mohlo byt Ralsko. Chtelo by to ale vetsi rozliseni.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 710
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#25

Příspěvek od janek950 »

Martin Vyskocil napsal: Nakonec jsem s nejvetsim odporem pouzil Internet Explorer, kde to jde  :-/Jo tak to jsem bohužel právě take zjistil. Opera mi to také nežere. Zbýva jen ten proklatý Explorer. :(
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 710
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#26

Příspěvek od janek950 »

Martin Vyskocil napsal: Ten kopec nalevo od Bezdezu by mohlo byt Ralsko. Chtelo by to ale vetsi rozliseni.Větším rozlišením neposloužím. Je to focené 3Mpix foťákem - sice s maximalním optickým zoomem 380mm, ale lepší už to nebude. Bohužel dalekohled (abych to fotil afokálně) jsem do okna nemohl narvat, směr byl takový, že to nešlo.

mn
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 710
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#27

Příspěvek od janek950 »

KpS napsal: to Janek950: Ne náhodou je snímek ze 14. ledna. Na identifikaci si netroufnu, mně tím směrem zakrývá výhled Vidoule. Podle Petřína až po hvězdárnu by se dalo úhlové měřítko snímku zjistit docela přesně, ale to zas neznám s potřebnou přesností Tvé stanoviště.50°1'56"N,14°22'18"E anebo ZDE

Ještě poznámka: Jak přibližně vypadá z určitého směru profil nějaké hory lze zjistit vhodným pootočením a náklonem v GoogleEarth.To jsem zkoušel, ale při větších vzdálenostech je to nepoužitelné = rozuměj tomu tak, že já jsem z toho nebyl schopen nic vymudrovat.

mn
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#28

Příspěvek od MaG »

Díky za tip na pohled na tvar kopce z boku v GE. Stydím se za neuvážení zakulacení Země, natož refrakce. Je to velmi zajímavé. O to více by mě samozřejmě zajímalo, zda kopce v dáli mohou být až Klínovec nebo ne. Také mapy mohou jevit úhlojevné zkreslení, nevím zda ty z netu (mapy.cz) jsou takové.

Všem co museli z Firefoxu/Opery do IE kvůli tomu obrázku doporučuji do FF rozšíření IE Tab, vše již pak šlo jedním kliknutím.

Podle mně ten kopeček vlevo od Bezdězu je s ohledem na prokreslení, výšku, tvar a použité ohnisko Malý Bezděz.

-----------
Tak podle GE ten Klínovec opravdu má takový tvar z pohledu od Ještědu.. Tvarem mi sedí i Milešovka a ten dvojkopec úplně vlevo je Sedlo a Baba cca mezi Úštekem a Litoměřicemi.

Sedí mi to skvěle i podle vrstevnic. Na vrstevnicovou mapu doporučuji betaverzi Supermap: http://supermapy-beta.centrum.cz/

janek950 napsal:
To jsem zkoušel, ale při větších vzdálenostech je to nepoužitelné = rozuměj tomu tak, že já jsem z toho nebyl schopen nic vymudrovat.Zkus začít ve své lokalitě, nastav správný směr pohledu a pomalu "leť" ke kopcům, co potřebuješ. Čím seš k nim blíž, tím lépe se podobá tvar z pohledu na fotce.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#29

Příspěvek od MIZ »

KpS napsal: ... Např. ode mne se Černá hora (1300m, 121km) propadne díky zakřivení o 1150m. Refrakce ji naopak zdvihne asi o 170 m. Moje n.v. je 350m a tak mám její vrchol téměř přesně na geometrickém horizontu.No sláva, už jsem se chtěl ptát, proč ji nikdo nezkusil... Navíc mnohým připomíná Ještěd.
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Vysílač Žižkov aneb vzdálené foto

#30

Příspěvek od KpS »

janek950 napsal: 50°1'56"N,14°22'18"E anebo ZDEJsem si skoro jistý, že je na Tvém snímku vidět hned vlevo od Bezdězu (604m, 62km) Malý Bezděz (577m), dále pak Vrátenská Hora (507m, 53,5km) a vlevo od ní Rálsko (696m, 76,8km). Při vyjímečné viditelnosti zajímavé cíle pro větší rozlišení.
Ještě více vlevo je situace na mapě nepřehledná. Jde podle mne o vrcholky kopců v oblasti jen pár kilometrů od Vrátenské hory.  
Karel
Odpovědět