Montáž Vixen GP - DX

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jirka54
Příspěvky: 100
Registrován: 24. 07. 2015, 16:45

Montáž Vixen GP - DX

#1

Příspěvek od Jirka54 »

Jenom dotázek na případné majitele této montáže
na zkušenosti. Mám možnost za dobrý peníz sehnat
tuto montáž, mechanicky se mi jeví jako velmi dobrá.
Je bez motorů a elektroniky. To chci dovybavit postupně.
Zatím na pozorování ED 80, později na foto.
Jako hlavní pozorovací dalekohled používám Dobson
250/1250 a ED 80 jej pěkně doplňuje.
Je možná kompatibilita motorů a elektroniky
s výrobky Skywachter nebo Celestron ? Má někdo
zkušenost s kvalitou motorů a elektroniky firmy Vixen?
Díky.
Zdravím Jirka
Uživatelský avatar
ivanmsk
Příspěvky: 1463
Registrován: 17. 10. 2005, 02:35

Montáž Vixen GP - DX

#2

Příspěvek od ivanmsk »

Pokial sa dobre pamatam, tak tuto montaz ma FunTomas, so skusenostami sa iste podeli.
Orion N200/900, NEQ6Pro, CG5Adv, CCD Astropix 1.4+, Astropix 4.0, Canon 5D a 600D,  Ivan Majchrovič, ivan(bodka)bpu(slimak)chello(bodka)sk
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3912
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Montáž Vixen GP - DX

#3

Příspěvek od FunTomas »

Nuž ja len toľko.
Montáž je celokovová. Plastové sú lek krytky a štuple rôznych otvorov (polárny hľadáčik, kryty motorov). Originál elektronika funguje na výbornú. Presnosť chodu je len zlomok percenta siderickej rýchlosti. Montáž bez potreby meniť mazivo alebo vykonávať nejaký tunning fungovala aj pri -22°C. Káble k  ovládaču sú kvalitné a ohybné aj pri takýchto extrémoch. Spotreba bola mizivá. 150 - 300 mA. Žiaľ vďaka vysokému sprevodovaniu nie sú originál motory vhodné na motorové presúvanie sa po oblohe. Maximálka je 32x siderická rýchlosť. Navyše prevodovka s X kolieskami dosahuje istú vôľu, čo sa však dá prekonať.

Podľa mňa je možná kompatibilita so všetkými motormi a pohonmi, ktoré sú určené pre 144 zubové šneky (toľko majú šneky na Vixene). Je len treba vedieť motory upnúť na montáž. V prípade pohonov z montáží EQ5, CG5 a podobných klonov Vixenu to nebude problém, otázna je ich kvalita (presnosť, spoľahlivosť...)

Momentálne mám montáž upravenú a sú k nej prirobené iné motory. Priamo od motorov je šnek poháňaný remeňovým prevodom 1:2,5. Okrem zvýšenia rýchlosti až na 1300x pri malom zaťažení a cca 900x pri naložení Newtonom 200/800 + Borg + snímacia technika, umožňuje aj funkciu GO-TO. Momentálne som dosiahol v jej úpravách pomyselný vrchol. Presne toto som chcel a viac už nepotrebujem. Momentálne sa sústreďujem na zlepšení svojich vedomostí a zručností, pretože technika mi v tom už nebráni.

Celú novú elektroniku vyrobil Martin Myslivec, som mu za to veľmi vďačný.

Montáž používame pri pozorovaniach s Ivanommsk a Ceresom. V súčasnosti používame aj CG5 riadenú počítačom. Kľudne sa môžu vyjadriť aj oni, odborníci sú to veľmi dobrí.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Jirka54
Příspěvky: 100
Registrován: 24. 07. 2015, 16:45

Montáž Vixen GP - DX

#4

Příspěvek od Jirka54 »

FunTomas díky.

Zdravím Jirka
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Montáž Vixen GP - DX

#5

Příspěvek od voko »

To FunTomas:
Neměřil's u ní per. chybu? LXD je také jedním z jejích klonů, tak jenom pro srovnání.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5423
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Montáž Vixen GP - DX

#6

Příspěvek od vla »

voko napsal: To FunTomas:
Neměřil's u ní per. chybu? LXD je také jedním z jejích klonů, tak jenom pro srovnání.Výrobce uvádí GPE a GP plus- minus 13", GP- D (dříve GP-DX) plus-minus 10", prakticky stejné PEC nají CG5, CG5 GO- TO, alespoň kusy u kterých jsem byl přítomen při měření.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět