BRANTE ONDREJOV

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

BRANTE ONDREJOV

#121

Příspěvek od VK »

Jedině bych se mohl opakovat ...
3J

BRANTE ONDREJOV

#122

Příspěvek od 3J »

Pánové neberte to tak megalomansky. Proč hned stavět kamené budovy. Na plastové buňky WC stavební povolení nepotřebujete a na stany a karavany už vůbec ne. A když státní aparát nic nezmůže s technopárty na hranicích chráněného území i s těmy megawaty zvukových vln šířených do okolí, co by mohl se skupinkou "němých šílenců" po nocích tiše zírajících nahoru ?
Problém by byl pitná voda a elektrika.


P.S. Představa je to ale hezká. Astrokemp otevřený celé letní prázdniny tiše parazitující na světelné kázni velké hvězdárny ;D
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

BRANTE ONDREJOV

#123

Příspěvek od VK »

On by to něměl být vztah parazitický, ale spíš vzájemně prospěšný.

V. K.
3J

BRANTE ONDREJOV

#124

Příspěvek od 3J »

VK napsal: On by to něměl být vztah parazitický, ale spíš vzájemně prospěšný.

V. K.ano, ale já myslel
parazitující na světelné káznitedy bez vlastního přičinění využívat cosi co vytvořil/zjednal někdo jiný.
Arcturus
Příspěvky: 53
Registrován: 25. 08. 2006, 01:53

BRANTE ONDREJOV

#125

Příspěvek od Arcturus »

Možná by bylo vhodné otevřít nové téma, které by se věnoval pouze případné realizaci projektu astrokemp. Mohlo by se jmenovat např.: Astronomové amatéři spojme se.
(Newton 130/900, refraktor 60/700, Mak 127/1500, triedr 10x50)
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

BRANTE ONDREJOV

#126

Příspěvek od VK »

S tou světelnou kázní máš asi pravdu. Nová instituce by ale tuto výhodu časem (a dost možná brzy) zúročila a "vrátila do systému". Vycházím z předpokladu, že profesionální astronomické výzkumné zařízení se trvale potýká s určitým nedostatkem lidí, který je diktován omezenými možnostmi jich dost zaplatit. Představoval jsem si to tak, že ta nová "instituce", můžeme-li to tak nazvat, by fungovala podobným způsobem jako už dnes fungují některé hvězdárny. Na stránce http://nyx.asu.cas.cz/~lenka/dbvar , resp. přímo na http://nyx.asu.cas.cz/~lenka/dbvar/obslist.phtml .

Jak už jsem napsal: v Kozmosu jsem asi před 10 lety četl o nějvětším amatérském dalekohledu na světě. Jednalo se o hvězdárnu s asi 3-m dalekohledem, která měla prakticky profesionální charakter, rozdíl byl jen v tom, že ji financovali amatéři, kteří se na ni složili. Byli to majetnější amatéři z celého anglicky mluvícího světa.

Samozřejmě v našich podmínkách by to vypadalo jinak, než v tom článku z Kozmosu.

Zatímco Observatoř Akademie věd financuje Akademie věd a je určena stálým zaměstnancům, toto by bylo určeno jinak definovaným lidem: amatérům, ale takovým, kteří tu astronomii skutečně znají resp. o ni mají skutečný zájem. A takovým, kteří skutečně jsou schopni produkovat smysluplná astrofyzikální data. (Protože celoživotní stavitelé a nedokončovatelé dalekohledů, případně prosazovači bludů v astronomii, případně provinční politikaři a sběratelé funkcí v místní AS nemají co nabídnout. Zvláště když jsou kdykoli připraveni k výmluvě "je to přece pouze náš koníček, a tak všechno, co děláme je dobře, i když je to špatně".)

Otázka pochopitelně je, jestli v ČR je dostatek takových lidí, kteří by nejenom chtěli, ale také byli schopni tu myšlenku realizovat nebo k ní významně přispět.

To Arcturus: Nové téma můžeme založit. Mám ale trochu obavu, že jsem ho tímto svým příspěvkem předem vyčerpal.

V. K.
3J

BRANTE ONDREJOV

#127

Příspěvek od 3J »

KaoS napsal: Docela by mě zajímalo co je třeba v tomto inzerátu myšleno pod pojmem "s dočasnou stavební uzávěrou v atraktivní lokalitě pod Ondřejovskou hvězdárnou"

http://www.reality.cz/cgi/detail?ord=Q28-001428

že by se někdo chtěl zbavit pozemku na kterém nelze stavět?
Dnes jsem dostal odpověď na dotaz u oné realitní kanceláře. Krátká citace nejzajmavější části.
Stavební uzávěru si prosadila místní hvězdárna, není proto časově omezena. Zbrojí proti ní však většina obce. Mluví se o tom že v listopadu nově volené zastupitelstvo začne proti této uzávěře podnikat příslušné kroky. Předpokládám že uzávěra nebude mít delšího trvání než rok. Přesto Vás musím předem upozornit že pozemek je spíše investicí a to právě z důvodu možného protahování stavební uzávěry.
Takže si tak trochu protiřečí ;D
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

BRANTE ONDREJOV

#128

Příspěvek od KaoS »

Hmm, no obávám se, aby to tak nedopadlo. V listopadu komunální volby a kdo bude kandidovat v Ondřejově si bude možná chtít získat obyvatele tím, že bude bojovat proti hvšzdárně.

Ale ten prodávající je jasný příklad, že se toho pozemku chce zbavit, protože s tím asi moc nepočítá. Ta cena za to je ale opravdu velice přestřelená.
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

BRANTE ONDREJOV

#129

Příspěvek od VK »

To, za jakou cenu někdo něco prodává, je jeho věc. Není žádný rozumný důvod domnívat se, že tento dotyčný už počítá se zrušením uzávěry. Nebo dokonce, že uzávěra bude "proto" zrušena.

Zrušit stavební uzávěru není tak jednoduché. Musí se to dít se souhlasem AsÚ AVČR. A ten souhlas nevydal.

Připadá mi, že se vracíme na začátek tématu.

V. K.
KoMar
Příspěvky: 604
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

BRANTE ONDREJOV

#130

Příspěvek od KoMar »

VK napsal: To, za jakou cenu někdo něco prodává, je jeho věc. Není žádný rozumný důvod domnívat se, že tento dotyčný už počítá se zrušením uzávěry. Nebo dokonce, že uzávěra bude "proto" zrušena.

Zrušit stavební uzávěru není tak jednoduché. Musí se to dít se souhlasem AsÚ AVČR. A ten souhlas nevydal.

Připadá mi, že se vracíme na začátek tématu.

V. K.

Kéž bys měl pravdu. Dneska večer jsem si zběžně prolistoval nový stavební zákon (zákon č. 183/2006 Sb. - http://www.mvcr.cz/sbirka/2006/sb063-06.pdf - bude platný od příštího roku) a asi čekají nás "velké věci".  :o Nechci šířit poplašné zprávy (musím si to prostudovat znovu až na to budu mít víc času), ale pokud jsem to pochopil správně, tak o té stavební uzávěře bude rozhodovat rada obce (popřípadě kraje, pokud o to projeví zájem). Samozřejmě si může vyžádat vyjádření odborníků, ale bude na radních, jestli na jejich názor dají. Obvzlášť pokud vyberou "správné" odborníky, kteří nějak prokáží, že požadavky AsÚ AVČR jsou v dnešní době již přehnané a nesmyslné, budou se moci klidně přiklonit na tu stranu sporu, která jim zajistí větší přízeň voličů nebo jiné výhody.

§ 993) Příslušná rada může na žádost povolit výjimku z omezení nebo zákazu stavební  činnosti podle územního opatření o stavební uzávěře, jestliže povolení  výjimky neohrožuje sledovaný účel. Proti rozhodnutí o výjimce se nelze odvolat.

Pozitivní zprávou je, že na stavbu malé hvězdárny pravděpodobně nebude třeba žádné povolení, dokonce ani ohlášení. Ovšem stejně snadno si váš soused bude moci u vašeho plotu zřídit domácí velkochov drůbeže, prasat či jiné havěti popřípadě les anténních stožárů v kombinaci s větrnými elektrárnami (to bude záviset zase na jeho zálibách ;)). Tak tady se musím opravit, pro tyto stavby sice opravdu nebude potřeba žádat o stavební povolení nebo podávat ohlášení, ale místo toho bude nutno získat tzv. Územní souhlas- § 96, což je vlastně obdoba zjednodušeného územního řízení.

§ 103Stavby,   terénní  úpravy,  zařízení  a  udržovací  práce  nevyžadující stavební povolení ani ohlášení

(1) Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují

a) budovy, a to
1. stavby o jednom nadzemním podlaží do 25 m2 zastavěné  plochy  a  do  5 m výšky, nepodsklepené, jestliže neobsahují pobytové  místnosti,  hygienická  zařízení  ani  vytápění,  neslouží k ustájení zvířat a nejde o sklady hořlavých kapalin a hořlavých plynů

... atd.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

BRANTE ONDREJOV

#131

Příspěvek od VK »

Takže jestli jsem to správně pochopil, zmizí některé nástroje ve stavebním zákoně, které až dosud mohli využít astronomové k prosazování svých potřeb. Úspěšně to udělali třeba na Kleti (Miloš Tichý).

Je to tak?

V. K.

P. S.: mnoho podrobností neznám, protože jsem to sám nikdy nedělal, ale mám informace od lidí, kteří se tím zabývali, především od zmiňovaného M. Tichého.
Uživatelský avatar
Enik
Příspěvky: 10
Registrován: 07. 09. 2006, 18:03

BRANTE ONDREJOV

#132

Příspěvek od Enik »

Pokud někdo prosadí zrušení stavební uzávěry v Ondřejově, pak tím především znehodnotí obrovské investice do vybudování tohoto pracoviště a znemožní práci mnoha špičkovým odborníkům. Světelný smog je všudypřítomný neřád, kterým se nikdo, kromě astronomů, nezabývá. Nesmyslných světelných zdrojů přibývá závratným tempem. Jsou sice metody, jak omezit vliv okolí na observatoř, jenže jakmile se jednou uzávěra prolomí, pak nelze nikoho přimět k dodržování nějakých pravidel. Znám to z vlastní zkušenosti: soused přišel se žádostí o povolení malé stavby. Když postavil barák a já jsem protestoval proti nedodržení projektu a nesouladu se stavebním povolením, stavební úřed to obílil, že není důvod na tom něco měnit. Observatoř bude souhlasit se stavbou přízemních domků a vyrostou tam mrakodrapy proti kterým nebude odvolání!!! Jestli existuje nějaký způsob, jak hvězdárnu podpořit, pak se určitě přidám! Enik.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

BRANTE ONDREJOV

#133

Příspěvek od VK »

Jsem rád, že je tady další člověk, kterému není lhostejné, co se děje v oblasti světelného znečištění.

Pokud chceš něco udělat, připoj se k stížnosti na začátku tohoto tématu - pokud už jsi to neudělal.

Další informace, co se dá dělat, Ti může poskytnout dr. Hollan z Brna - vedoucí pracovní skupiny pro temné nebe ČAS, http://svetlo.astro.cz .

V. K.
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

BRANTE ONDREJOV

#134

Příspěvek od KaoS »

Včera jsem jel po D1 a zas se mi zastesklo když vidím tolik zbytečného osvětlení a jak se za posledních 5 let zhoršila obloha v mém pozorovacím stanovišti. Je to bohužel pravda, že dnes se staví světla všude, asi máme moc energie a nevíme co s ní dělat ...
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

BRANTE ONDREJOV

#135

Příspěvek od VK »

To je zjevná nedostatečnost "temnonební lobby". Světlářská lobby funguje dobře. Ta naše nějak ne.

Podle mě v tom hraje roli i malá angažovanost astronomů. Každý astronom by měl být bojovníkem za temné nebe. Ovšem ne bojovníkem "aktivistickým" (ve smyslu Lenky Kotkové), ale poučeným, resp. "školeným", "na profesionální (vysoké) úrovni".

Příliš se mi nelíbí, že řada astronomů-amatérů nebo profesionálů od toho dává ruce pryč (nebo aspoň viditelně nic nedělají). to může znamenat, že prostě nic nedělají nejen viditelně, ale vůbec! Zdánlivě by se dal pochopit argument typu "já jsem teoretický astrofyzik, zabývám se přenosem záření, modeluji hvězdný vítr, neumím jednat s lidmi". Ale když takový teoretický astrofyzik chce získat grant, s lidmi jedná, i když to "neumí". A často ten grant i získá. Nebudu jmenovat jednoho takového člověka, který díky grantu získal na svoje oddělení dva vědecké pracovníky ze zahraničí. Jde o člověka, jehož činnost je na zachování dnešního stavu poměrně závislá.

V. K.
Odpovědět