BRANTE ONDREJOV

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Horal

BRANTE ONDREJOV

#91

Příspěvek od Horal »

Lidé by si měli uvědomit, že život v tak komplikované a rozsáhlé společnosti je o vzájemných kompromisech, ústupcích jeden druhému apod. V poslední době mám spíše pocit, že si (snad né většina) myslí, že středem vesmíru není ani Země, ani Slunce, ale oni sami.
Pak se nelze divit tomu, že tento způsob myšlení produkuje závěry typu "Když tomu nerozumím a nezajímá mě to, tak to není potřeba a je nutné to eliminovat, pokud možno úplně, aby to nepřekáželo mým zájmům."
Podle mě ale s takovým přístupem brzo přijdeme nejen o vědu, ale i o ty zbytky přírody, která kolem je, přátele apod. a staneme se tupým stádem robotů, kteří pod vidinou několika výhod vůči jiným půjdou třeba přes mrtvoly.

No tolik skepse už snad stačilo.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

BRANTE ONDREJOV

#92

Příspěvek od VK »

To Lenka_K: Předpokládám, že ta obec jsou Zvánovice. Podle mě by se dala postavit silnice ze Zvánovic, pokračující dál, ovšem zase by to byla oklika, pro změnu z druhé strany. No nic, děkuji za vyjádření. Zítra, tj. 29. 6. budu v Ondřejově, přijedu se podívat na seminář (10:30 - 11:30), takže teoreticky můžeme tam hodit řeč, pokud byste chtěla a pokud by vyzbyl nějaký čas.

V. K.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

BRANTE ONDREJOV

#93

Příspěvek od VK »

Horal napsal: Lidé by si měli uvědomit, že život v tak komplikované a rozsáhlé společnosti je o vzájemných kompromisech, ústupcích jeden druhému apod. V poslední době mám spíše pocit, že si (snad né většina) myslí, že středem vesmíru není ani Země, ani Slunce, ale oni sami.
Pak se nelze divit tomu, že tento způsob myšlení produkuje závěry typu "Když tomu nerozumím a nezajímá mě to, tak to není potřeba a je nutné to eliminovat, pokud možno úplně, aby to nepřekáželo mým zájmům."
Podle mě ale s takovým přístupem brzo přijdeme nejen o vědu, ale i o ty zbytky přírody, která kolem je, přátele apod. a staneme se tupým stádem robotů, kteří pod vidinou několika výhod vůči jiným půjdou třeba přes mrtvoly.

No tolik skepse už snad stačilo.
Máte teoreticky naprostou pravdu, ovšem v praxi se často potýkáme s tímto - netriviálním - problémem: v určitých věcech ustoupit prostě nemůžeme. Druhá strana to buď neví a domnívá se, že ustoupit nechceme, a nebo v horším případě ví, že ustoupit nemůžeme, ale přesto na nás vyvíjí nátlak, abychom ustoupili, a ještě propagandisticky víceméně obratně "zpracovává" třetí subjekty tak, aby to vypadalo, že ustoupit můžeme, ale nechceme, a proto jako "my jsme ti špatní". Což se může dále zkomplikovat, pokud také my tu a tam potřebujeme něco od druhé strany. Tak: a teď řešte tuto reálnou situaci! Nic jednoduchého.

V. K.
Horal

BRANTE ONDREJOV

#94

Příspěvek od Horal »

Souhlas, že se nejedná o jednoduchou věc. Bylo by to ale asi jednodušší, kdyby lidé měli k sobě více vstříctnosti a o druhých uvažovali né jako o soupeřích, ale o partnerech při řešení těchto netriviálních problémů.

Sám jsem v naší obci narazil na demagogický názor našeho starosty, že když je tam lampa, tak bude svítit. A hotovo. Že by snížení osvětlení obci přineslo úspory na spotřebě energií a na řešení oprav, to mu bohužel nic neříká. Tak teď máme co 10 metrů jednu sodíkovou lampu.

Jen aby nedošlo k omylu. Já osobně podporuju observatoř. :)
Uživatelský avatar
Lenka_K
Příspěvky: 5
Registrován: 27. 06. 2006, 00:55

BRANTE ONDREJOV

#95

Příspěvek od Lenka_K »

S tou smlouvou o stavebni uzavere to vypada tak, ze v roce 1999, kdy byla obnovena, byla cisla pozemku v poradku. K rozdeleni pozemku doslo az pozdeji, uzavera se tedy vztahuje i na ten pozemek pani Brezinove, o tomto pry nemuze byt sporu. Suchan toto evidentne nevedel, ale Brezinova vedet zrejme mohla, stejne jako si to mohla zjistit CT. Dalsi ukazka toho, jak se CT z AsU snazi udelat blbce. Ve smlouve by nemely byt tedy dalsi zrady, pokud dochazelo k deleni a precislovani pozemku, je to az po uzavreni te smlouvy.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

BRANTE ONDREJOV

#96

Příspěvek od VK »

Horal napsal: Souhlas, že se nejedná o jednoduchou věc. Bylo by to ale asi jednodušší, kdyby lidé měli k sobě více vstříctnosti a o druhých uvažovali né jako o soupeřích, ale o partnerech při řešení těchto netriviálních problémů.

Sám jsem v naší obci narazil na demagogický názor našeho starosty, že když je tam lampa, tak bude svítit. A hotovo. Že by snížení osvětlení obci přineslo úspory na spotřebě energií a na řešení oprav, to mu bohužel nic neříká. Tak teď máme co 10 metrů jednu sodíkovou lampu.

Jen aby nedošlo k omylu. Já osobně podporuju observatoř.  :)
Nepochyboval jsme an i na okamžik, že podporujete observatoř  ;)

Máte pravdu s tím, že lidé jsou připaveni považovat každý nesouhlasný názor za útok na svoji osobu. V tom jim jdou velmi špatným příkladem politici. A politikům zase občané. Jsou to takové dvě spojité nádoby. "Vyčistit" je třeba obě souběžně, protože jinak se "kal" z té druhé nádoby rozšíří zpátky do té první.

Není to teď dobré, občané jako by konfrontační styl chtěli. Vyšší volební účast v nedávných volbách byla patrně vyprovokována agresivnějším vystupováním politiků.

Pomůže snad jen, půjdeme-li dobrým příkladem, jako to vpodstatě dělá Pavel Suchan nebo Lenka_K (možná i jiní, o kterých zatím nevím).

V. K.

P. S.: jsem si vědom, že sám příliš dobrým příkladem nejdu.
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

BRANTE ONDREJOV

#97

Příspěvek od Libcz »

Já bych to asi řekl tak, že když bydlím u něčeho takového, jako je známá hvězdárna, mám holt dvě možnosti - překousnout omezení nebo se odstěhovat. A věřte, že vím o čem mluvím, bydlím pár desítek metrů od Moravy a holt se musím smířit s tím, že každej přívalovej déšť budu sledovat s nedůvěrou a každej druhej rok mě evakuujou. Anebo se odstěhuju. Ne že by mi vznikaly nějaký velký škody, čert vem sklep, ale na pohodlí to nepřidá. Takže tomuhle řvaní obyvatel v Ondřejově sice rozumím, ale nelíbí se mi
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

BRANTE ONDREJOV

#98

Příspěvek od Libcz »

VK napsal:
P. S.: do Medved: ani se Tvému pesimismu nedivím. V Olomouci jsem studoval, zažil jsem tam zbourání hvězdárny v Olomouci-Slavoníně. Už před tím ale obě olomoucké hvězdárny selhávaly, což jse charakterisoval slovy: "Jsou 2 nejhorší věci, které se mohou stát astronomovi: oslepnout a bydlet v Olomouci." Když v tom někdo musí žít pořád, a je astronom, tak to je na ...Já jsem dopad málem obojetně, v Ol bydlím natrvalo a před 3 měsící se mi projevil astigmatizmus+slabé dioptrie (a já si pořád říkal, jaktože všichni vidí neozbrojeným věci co já ne) ;D Ale s autem to jde, mám místečko zhruba 45km severně :)
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

BRANTE ONDREJOV

#99

Příspěvek od VK »

Libcz napsal:
Já jsem dopad málem obojetně, v Ol bydlím natrvalo a před 3 měsící se mi projevil astigmatizmus+slabé dioptrie (a já si pořád říkal, jaktože všichni vidí neozbrojeným věci co já ne)  ;D Ale s autem to jde, mám místečko zhruba 45km severně :)
Reaguji i na Váš příspěvek, ve kterém jste naznačil možnost odstěhování z Olomouce. Budu teď tvrdý: chcete-li vůbec nějaké podmínky k astronomii, opravdu se odtamtud odstěhujte (viz také téma "Olomoucká hvězdárna").

V. K.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

BRANTE ONDREJOV

#100

Příspěvek od MilAN »

VK napsal:

chcete-li vůbec nějaké podmínky k astronomii, opravdu se odtamtud odstěhujte (viz také téma "Olomoucká hvězdárna").

V. K.
Lepší řešení bude buď se postarat o to, aby hvězdárna fungovala, nebo se zařídit tak, abyste se bez veřejné hvězdárny obešel a byl soběstačný. Většina hvězdáren má stejně otvírací dobu, a nebude určitě otevřena k ránu, kdy určitě bude spousta zajímavosti na obloze.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

BRANTE ONDREJOV

#101

Příspěvek od Libcz »

Já si myslím, že ta odpověď s radou o odstěhování vůbec nebyla tvrdá, ale prostě konstatování jak to je ... ovšem já v OL bydlím, nikoliv pozoruji A na bydlení to není vůbec špatné město. Za pozorováním jezdím. Zatim to jde, výbava nic extra, uvidíme jak to bude s astrodalekohledem (plánuji newtona 150/750 nebo 203/1000 na EQ5), ale já jsem dostatečný blázen (jedna má cesta skonlčila zapadnutím auta v pustině na lesní cestě při -25), takže to snad půjde Rozhodně tu mám rozjetý relativně úspešný život, a jak říká jedno pěkné pořekadlo "kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody" 8) Za temnou oblohou sice je to daleko, ale je to prostě kompromis, jako všechno v životě ...
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

BRANTE ONDREJOV

#102

Příspěvek od VK »

Lenka_K napsal:
Uplne nedavno byl muj manzel na prochazce u pozemku v sousedni vesnici, ktery se snazime koupit a bavil se se sousedem. Kdyz rekl, ze tu chceme bydlet proto, ze jeho zena pracuje na hvezdarne a kdyz budeme mit rodinu, neni mozne dojizdet 70km z vesnice u Kladna, vyjadril se o lidech kolem Ondrejova, ze jsou pry naduti nebo arogantni, nebo tak nejak... Vyznelo to pry tak, ze to jsou zpravy z doslechu, ale to je prave to neprijemne, ze se neda proti tomu postavit primo, kdyz nas zrejme lide pomlouvaji mezi sebou a my se to dozvime jen nahodou. Kdovi kde ty spatne dojmy o nas vznikly, ale jak je videt, siri se vesele i mimo Ondrejov.
Možná už vím, kde se to bere ... (podrobnosti na vyžádání).

V. K.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

BRANTE ONDREJOV

#103

Příspěvek od VK »

Tak podrobnosti si nikdo nevyžádal ... nevadí.

Nějak nám to tady usnulo. Podal někdo tu stížnost k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání?

V. K.
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

BRANTE ONDREJOV

#104

Příspěvek od KaoS »

Docela by mě zajímalo co je třeba v tomto inzerátu myšleno pod pojmem "s dočasnou stavební uzávěrou v atraktivní lokalitě pod Ondřejovskou hvězdárnou"

http://www.reality.cz/cgi/detail?ord=Q28-001428

že by se někdo chtěl zbavit pozemku na kterém nelze stavět?
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
3J

BRANTE ONDREJOV

#105

Příspěvek od 3J »

Není nic snažšího než se zeptat

Mohu se otázat
1) zda je na pozemku podle katastrálních map vyčleněna stavební parcela, nebo zda je celý pozemek veden jako pole-louka.
2) můžete upřesnit termín dočasná stavební uzávěra ?
Jedná se o měsíce či roky ?

předem děkuji a jsem s pozdravem

Josef Jarolím

uvidíme co mi na toto odpoví  ;D

Barák bych tam asi nestavěl , co tam ale udělat autoastrokemp ?
Odpovědět