azi. montáž pro triedrpozorovatele

Otázky, rady, tipy, návody...
3J

azi. montáž pro triedrpozorovatele

#1

Příspěvek od 3J »

No, popravdě.... váhal jsem , zda se pustit do psaní a jít s kůží na trh, když nevím jak to dopadne. :-/
Ale co snad i někdo poradí - více hlav, více rozumu

Tady na fóru jsem narazil na
http://www.bigha.com/seeker/index.php .
Upřímě řečeno , na první pohled jsem se zamiloval ale ta cena :'( cca 40.000,- Kč :'(
To bylo před 6 měsíci a já si řek že to musí jít vyrobit ATM.
První věc křeslo :o
Štěstěna mě má asi ráda, protože se na trh dostal český výrobek

firmy Dimenza http://www.dimenza.cz/
Ti kteří byli na setkání

ho už mohli vidět a otestovat. podobnost s BIGHOU je asi náhodná ;)


Druhá věc točna pod křeslo.
To je trochu oříšek - právě teď na něm pracuji.
Můj projekt :
Základ je kruh o průměru 60 cm z voděvzdorné fóliované překlišky TL: 18mm přes otočný čep ( průměr 10 mm ) je upevněna deska 60×75 cm ze stejného materiálu. jako ložisko slouží 12 nábytkových koleček ( takové malé válečky neotočné do stran ) rozmístněných po obvodě.
Na této desce připevněné křesílko. Původně jsem spodní kruh chtěl po obvodové hraně polepit duší s dětského kola a pro převod použít upravenou kladku z magnetofonu. No v práci se mi naskytla možnost dostat se na CNC a tak bude mít kruh po obvodu 200 evolventních zubů v modulu 3 mm.
( Právě teď se frézuje - proto se tu tak rozepisuji )
Předpokládám že už to je dostatečná velikost zubu pro tento materiál. Hnací pastorek ( 10 zubů pruměr 36 mm ) vyfrézuji z duralu.
Radši bych mosaz , ale vařím z toho co mám.
Ložisko pastorku a druhý převod na motor vyřeším až poskládám tyto díly do hromady. ( náměty uvítám ) . ;D

Třetí věc : Držák pro triedr
No to je zatím ve hvězdách .. ;D
Nejjednoduššššší je okopírovat bighu ale popravdě je to trochu nepraktické. Triedr bych rád sklopný tak aby se vracel do stejné polohy a já mohl chvíli koukat do triedru a chvíli do mapy a nemusel triedr pokaždý "štelovat" Něco mám v hlavě, ale rád bych tuto ideu porovnal s jiným nápadem.


P.S. Motto dne " V jednoduchosti je schovaná Genialita " ;D

P.P.S. Foto budu průběžně doplňovat dle postupujících prací. 8)

3J

azi. montáž pro triedrpozorovatele

#2

Příspěvek od 3J »

Málem bych zapoměl.
U SKYMASTRa si křesílko otestovala manželka a budem kupovat druhé ( mají v Makru )
a to pro neastronomické " použití "  ;D .
Ne nadarmo se jmenuje " relaxační "
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

azi. montáž pro triedrpozorovatele

#3

Příspěvek od vla »

Problém je v tom, že vodovzdorná foliovaná překližka je měkká, takže se ti kolečka budou bořit. Takto mám udělanou montáž na dobsona 355/1600, hmotnost tubusu cca 20 kg a budu to předělávat neboť se za dosti krátkou dobu vyjela dráha a to sice hrbolatě.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

azi. montáž pro triedrpozorovatele

#4

Příspěvek od Janek8 »

Ja jsem tohle vyresil obycejnou karimatkou a stativem nad hlavou. Stativ ma stredovou tyc, ktera jde oddelat a dat obracene. Skvele se u toho usina, ale clovek nesmi rano moc prudce vstavat :-)
3J

azi. montáž pro triedrpozorovatele

#5

Příspěvek od 3J »

vla napsal: Problém je v tom, že vodovzdorná foliovaná překližka je měkká, takže se ti kolečka budou bořit. Takto mám udělanou montáž na dobsona 355/1600, hmotnost tubusu cca 20 kg a budu to předělávat neboť se za dosti krátkou dobu vyjela dráha a to sice hrbolatě.Kolik máš koleček ? Jaké vychází zatížení na jedno ?
No uvažoval jsem zapustit pro ně " dráhu" z elox duralu ale pracnost mě zatím odradila. Vyvložkovat se ta dá dodatečně. Napřed chci ověřit konstrukci jako celek. Ideální by bylo použít " TWISTR " takovou tu točnu ( průměr cca 50 cm Tl cca 0,5 cm) z osmdesátých let co se na ní vrtěly dámy pozadí . Ideální ložisko . Ale kde to dnes sehnat ?

P.S. překližka foliovaná se vyrábí z břízy , buku , topolu a kombi .
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

azi. montáž pro triedrpozorovatele

#6

Příspěvek od vla »

Kolečka jsou tři, takže 7-8kg na jedno, přidám taky podložku z duralu, předpokládám, že to pomůže. twister mám doma, má průměr tak 30cm, ložisko tvoří kuličky v drážce na průměru ještě menším, takže nevyhovuje, zkoušel jsem na něj postavit tu 355tku, mělo to velký vakl i když se zdá, že je to bytelné. Jinak staticky určeno to je na třech bodech, pokud jich dáš více stejně budou zatíženy jen tři.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
3J

azi. montáž pro triedrpozorovatele

#7

Příspěvek od 3J »

vla napsal: Kolečka jsou tři, takže 7-8kg na jedno, přidám taky podložku z duralu, předpokládám, že to pomůže. twister mám doma, má průměr tak 30cm, ložisko tvoří kuličky v drážce na průměru ještě menším, takže nevyhovuje, zkoušel jsem na něj postavit tu 355tku, mělo to velký vakl i když se zdá, že je to bytelné. Jinak staticky určeno to je na třech bodech, pokud jich dáš více stejně budou zatíženy jen tři.No myslím, že váha se roznese na všechny kolečka rovnoměrně, za předpokladu, že bude těžiště uprostřed kruhu , pak mi to vychází 7,5 Kg/kolečko ( při mé váze 90 kg / 12 kolečkama ). Udávaná nosnost kolečka je 15kg. Ale dík za varování podložím je 1 mm tlustou gumou ,aby se drobné nerovnosti vyrovnaly.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

azi. montáž pro triedrpozorovatele

#8

Příspěvek od VK »

Trochu teď odbočuji od tématu, protože jsem znal člověka, který si vyrobil PARALAKTICKOU montáž pro tiredr a pozorovatele. Byl to Ing. Václav Hübner z Vysokého Mýta (1922 - 2000). Ta montáž skončila kdesi u některého jeho dědice.

Bylo to zařízení, uprostřed kterého byla sedačka, pozorovatel pohodlně seděl, pohyboval jenom hlavou, eventuálně si u hlavy přidržoval triedr, který byl upevněný do montáže, která měla průsečík všech os otáčení upevněného triedru v místě, ve kterém měl pozorovatel hlavu. Samozřejmě hlavou člověka osy fyzicky neprocházely, a proto musela mít montáž několik protizávaží, která zajišťovala, aby každá rovnovážná poloha byla volná.

Mám černobílou fotografii tohoto zařízení se sedícím panem Hübnerem z 23. 7. 1998, ale dost nekvalitní, protože roztřesenou. Neměl jsem blesk a přestože byl fotoaparát na stativu, při exposici 0,5 sekundy se to roztřáslo.

Zařízení bylo celodřevěné. Prý se s ním ale velmi dobře pozorovalo, jen výška montáže se musela upravovat pro různě vysoké osoby.

V. K.
3J

azi. montáž pro triedrpozorovatele

#9

Příspěvek od 3J »

Vláďo, lepší mizerná fotka než celostránkový popis ;)
Sem s ní .......... ;D


Za každou inspiraci jsem vděčný a předem děkuji ;D
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

azi. montáž pro triedrpozorovatele

#10

Příspěvek od VK »

Pokusím se tu fotku najít, nascannovat a sem umístit, ale nadšený příliš nebudeš, je opravdu nekvalitní.

Také bych bral s určitou rezervou to, co ing. Hübner říkal. Když si uvědomíme, v kterém období žil (1922 - 2000), tak to, co on považoval za vynikající, bychom my za vynikající vždy nepovažovali. Ale přinejmenším ta myšlenka je výborná.

Ještě bych k tomu ale dodal jedno: ta konstrukce, protože pozorovatel je vlastně "v ní" a obsahuje různá protizávaží, je poměrně otevřená a z principu málo tuhá. Takže sice jde vyrobit ze dřeva, ale musí to být tvrdé dřevo dostatečné dimenze. Hlavně osy je (ty samozřejmě kovové) je třeba udělat dostatečně silné, já bych to viděl nejméně na 30 mm a s dostatečně dlouhým vedením, přinejmenším 2 průměry hřídele, ale raději co nejvíc, co je ještě konstrukčně možné. Je třeba maximálně omezit vůle a prostor ke kmitání, protože jediný přínos montáže dalekohledu je právě ten klid dalekohledu.

V. K.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

azi. montáž pro triedrpozorovatele

#11

Příspěvek od VK »

V minulém příspěvku jsem to možná popsal "příliš přísně", chtěl jsem hlavně říci, že to nesmí být moc fórové.

Fotku jsem ještě nenašel, ale tady na fóru je jiný obrázek (Dalekohledy/Fotky našich miláčků/ příspěvek č. 46 (ROBIN, Nitra)):

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... tart=46#46

To je taky azimutální montáž pro dvojitý dalekohled, jen trochu větší - škoda, že člověk, který to sem umístil, už neví, kde to vzal. Hledal jsem Googlem stránky s amatérskými dvojitými dalekohledy, našlo to spoustu velmi zajímavých stránek, ale tuhle zrovna ne.

V. K.
3J

azi. montáž pro triedrpozorovatele

#12

Příspěvek od 3J »

Je to hezké, ale mobilita moc velká asi nebude :-/.
Mám hotové ozubené kolo a podestu pod křeslo. Tady nemám zatím problém. Horší to je s uchycením vlastního triedru. Mám v hlavě několik nápadů ale zatím nejsem spokojený. Musí to být skládací a skladné jako ten originál ale triedr by měl být "odklopný" s tím že se bude vracet do definované polohy. Takovej jeden pant navíc. ::)
Zítra snad udělám foto a připíchnu je sem. ;)
3J

azi. montáž pro triedrpozorovatele

#13

Příspěvek od 3J »

Vláďo měl jsi pravdu. Kolečka si opravdu vymačkávají cestičku. Ale nemyslím, že by to byl problém. Počet koleček jsem zdvojnásobil tak bude zatížení na jedno cca 3,5 Kg .
Tady jsou zatím nějaké fotky .
http://web.quick.cz/jarolim_josef/kreslo/index.htm
Na detaile ozubeného kola je vidět "cestička" po zkušebním "zatěžkávacím" provozu. ;D
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

azi. montáž pro triedrpozorovatele

#14

Příspěvek od vla »

Vláďo měl jsi pravdu. Kolečka se opravdu vymačkávají cestičku. Ale nemyslím, že by to byl problém. Počet koleček jsem zdvojnásobil tak bude zatížení na jedno cca 3,5 Kg .
Tady jsou zatím nějaké fotky .
http://web.quick.cz/jarolim_josef/kreslo/index.htm
Na detaile ozubeného kola je vidět "cestička" po zkušebním "zatěžkávacím" provozu. ;DDej tam plech, jinak asi nebudeš mít pokoj, nejhorší je když budeš stát pod zatížením, to dělá důlky a pohyb pak není plynulý. To že použiješ více koleček vůbec nemusí znamenat menší zatížení styku dráha-kolečko. To by platilo při valení po úplné rovině a úplně rovné desce, na které máš kolečka, jenže u takovéto konstrukce budeš mít nerovnoměrné zatížení od pozorovatele, použité materiály budou trochu pružit, přesnost rozměru koleček taky nic moc atd. Ale až vychytáš mouchy bude z toho parádní pokoukání.Vla.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

azi. montáž pro triedrpozorovatele

#15

Příspěvek od VK »

To 3J: Tak mám fotografii paralaktické montáže pro triedr. Vybral jsem nejlepší ze tří fotografií.



Foto Vladimír Kocour, 23. 7. 1998, majitel Ing. Václav Hübner, Vysoké Mýto.
Odpovědět