Re: Barnardovy temné mlhoviny

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4530
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Barnardovy temné mlhoviny

#31

Příspěvek od dvader »

O Barnardovi je pěkný článek v aktuálním čísle Astropisu…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
ladin
Příspěvky: 981
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Barnardovy temné mlhoviny

#32

Příspěvek od ladin »

MiniMistr píše: 13. 01. 2024, 12:49 Barnards loop čili Sh2-276 v Orionu.
Při pozorování hlavy čarodějnice o které jsem psal nedávno jsem taky zkusil pozorovat toto "monstrum" pouze očima.
Jeho nejjasnější část je slabě vidět bočním pohledem.
Petr
A ještě lépe je vidět okem, pokud se dívá přes H-Beta filtr, pěkně to popisuje Myzer na CzSkY: https://www.czsky.cz/deepskyobject/Sh2- ... tview=true
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 883
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Barnardovy temné mlhoviny

#33

Příspěvek od MiniMistr »

Ale on píše že ho pozoroval Sometem, nebo to špatně chápu?
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
ladin
Příspěvky: 981
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Barnardovy temné mlhoviny

#34

Příspěvek od ladin »

Čteš dobře, já přečetl jen ůvod, který je též od něho a v jeho osobním komentáři si nevšiml toho Sometu:)
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 883
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Barnardovy temné mlhoviny

#35

Příspěvek od MiniMistr »

B165+B166+B167.
3 temné mlhoviny které by se dali přirovnat k temné hmotě - tu taky všichni předpokládají ale nikdo ji neviděl....
Já se o ně pokoušel už několikrát, neúspěšně. Všechny Tyto kousky jsou těsně u sebe, všechny jsou dost malé a dost slabé.
Problém Barnardů je někdy v tom, že člověk kouká na místo kde by měli být, většinou se tam nachází tmavé místo na obloze kde nejsou hvězdy
a člověku připadá že už ji vidí. Ale tak to není. Z toho tmavého místa se teprve musí vyloupnout ještě tmavší mlhovina - což je dost těžké.
Dnes jsem od 23:30 čekal jestli se vyjasní obloha, předpověď jako vždy neurčitá.....po hodině jsem to vzdal a šel spát. Ve 2:00 hod. se vzbudím,
ze zvyku kouknu z okna - obloha krásně jasná a čistá! Co teď? Mám jít zase ven všechno připravit? Než to udělám a oči si zvyknou na tmu bude
min. 2:30 hodin. Ve 3:45 hod. rozsvítí pouliční světla a je po všem. Dlouho jsem neváhal, ustrojil jsem se a šel vše připravit.
Když jsem začal s pozorováním, po několika minutách asi ve 2:45 hod. se B165 začal nesměle objevovat. Musel jsem používat větší zvětšení
než obvykle - tedy 80x, protože to jsou hubené úzké nudle. Stačilo pak podle mapy kousek popojet vedle a byl jsem na B166, který byl po delším
skenování oblohy také identifikovatelný. Hned vedle je B167, ten je už trochu kulatější.
Svítat v tuto dobu začíná už ve 3:30 hod., takže jsem mohl spokojeně vše uklidit, jít domů a odškrtnout si další hodně těžké Barnardy.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
ladin
Příspěvky: 981
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Barnardovy temné mlhoviny

#36

Příspěvek od ladin »

Díky za pěkný čtivý report :), pro zajímavaost jsem na stránkách Mela Bartelse narazil na jeho pozorování se schématickým zakreslením mlhovin. Nakreslit je tak, jak ve skutečnosti vypadají není vůbec jednoduché!

https://www.bbastrodesigns.com/dneb/Ast ... bulae.html
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 883
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Barnardovy temné mlhoviny

#37

Příspěvek od MiniMistr »

Není to jednoduché. Jak zachytit něco co vidíš v náznacích?
Je krásně na těch kresbách vidět jak se pozorovatel zlepšoval.
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 883
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Barnardovy temné mlhoviny

#38

Příspěvek od MiniMistr »

Dnešní report začnu netradičně poděkováním Ladinovi za jeho poslední report z letního pozorování, ze kterého jsem si pár těch zajímavějších kousků zapsal - abych taky někdy koukal na "normální galaxie". :)

Většinu Barnardů pozoruju vysoko nad horizontem v souhvězdí Labutě a Kefeuse na mé východní části oblohy, která je u mě doma nejlepší.
Existují samozřejmě i Barnardy které jsou jinde a nízko u horizontu, o ty jsem se nikdy nepokoušel z jasného důvodu - jsou nízko a jsou na jižní obloze
která je u mě trochu horší. Včera jsem si řekl, že to zkusím. Hadonoš, Škorpión, tato souhvězdí kulminují teď, takže pokud chci něco v nich vidět, musím buď teď, nebo nikdy.....
Už nevím proč, můj typ padl na B40 ve Škorpiónovi. Výška necelých 25 stupňů nad horizontem mi nedávala moc šancí. Schválně jsem se nedíval na fotky
co mám vidět a jak je Barnard veliký. Deep sky Hunter atlas má nakreslené tvary i velikosti které skutečnosti odpovídají. Tak jsem to nechal na atlasu,
mém 125mm ED-čku a mých očích. Kvůli měsíci jsem začal s pozorováním až v 1:45 hod. Na pozici najet je lehké, něco vykoukat téměř nemožné.
Já se nevzdávám, vím, že musím u extrémních objektů najít nejcitlivější polohu mého pravého oka o které jsem tu už někde dříve psal. Ta poloha
je maximálně citlivá a tam vidím to co jinde ne. Vyžaduje to čas a toho jsem měl cca 1:45 minut než začne svítat. Trvalo to asi 45 minut než jsem mohl
potvrdit, že tam něco tmavšího problikává. Nevěřil jsem tomu že to odkážu, vím, jak blbě vypadají takto nízko galaxie v dobsonu. Ten Barnard tam ale
opravdu poblikával. Tvar nejsem schopen kreslit, je to tak nejasné ztemnění, že je člověk rád i za ty záblesky z hlubin vesmíru.
Protože byl ještě čas, díval jsem se na mapu a oko mi přistálo na B68, B69 a B70 v souhvězdí Hadonoše. Tyto 3 mlhoviny jsou těsně vedle sebe, tvoří jakýsi řetěz, tak jsem si říkal, že třeba uvidím alespoň jednu z nich......
Výška těchto tří Barnardů je ještě horší - cca 20 stupňů. To jsem v tu chvíli ani nevěděl ani neřešil. Prostě jsem to zkusil. Laboroval jsem se zvětšením od 80x které jsem použil před chvílí na B40 až po 55x, které nakonec zvítězilo a ukázalo jakousi temnou řeku (obrazně řečeno). Ty 3 Barnardy se mi nepodařilo od sebe vizuálně oddělit, byl jsem rád za to, že jsem viděl alespoň toto. Slabé protažené ztemnění které asi vzniklo kulminací těch pár fotonů na mé sítnici.
Takže pro mě rekord - suverénně nejníže položené Barnardy jaké jsem viděl.
Takže už nikdy nebudu říkat že jsem na hranici mých možností :D
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Odpovědět