Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#211

Příspěvek od MilAN »

Myslím, že sis dal zbytečnou práci, ta diskuse sem patřila a zase vzniklo další zbytečné vlákno, jehož název vůbec neodpovídá probíhající diskusi. Na ni můžeme mít sice různý názor , ale přesně odpovídá tomuto vláknu - čemu a komu bude sloužit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#212

Příspěvek od MilAN »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 560771/0#0][splithere][/link][splithere_end]
Potom, co některé příspěvky autoři smazali, postrádá tato diskuse smysl.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#213

Příspěvek od Psion »

Mě postrádá smysl celé tohle téma.... je smutné, když cizinci vykupují vybavení našich hvězdáren, protože u nás to nikoho nezajímá, ano souhlasím, nejen forum, celá astronomie u nás je v úpadku.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#214

Příspěvek od Homer »

Psion:já to tak skepticky nevidím. Jednak nemyslím že AF je v úpadku a druhak astronomii bych za sebe rozdělil na tu profesionální, osvětovou a amatérskou.
Profesionální asi odpovídá ekonomickým možnostem státu a prioritám vlád tak, jak šly a jdou za sebou, o amatérské svědčí zčásti i toto AF, počet jeho členů, prezentované vybavení a erudice některých lidí ( nepočítaje ty, kteří se zde vůbec neobjevují a hledí si tiše svého :)).
Jinou věcí je osvětová část - to jsou například ty "lidové hvězdárny", tady bych řekl, že kromě několika dobře fianncovaných zařízení s moderními planetárii ostatní představují evolučně překonaný, vymírající druh.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#215

Příspěvek od Beda »

Odprodej přístrojového vybavení Ždánické hvězdárny s velkou pravděpodobností zachránil ty těžké montáže a tubusy před sešrotováním, jen to nemělo být do zahraničí. Ostatně , ani kupující sám to moc nechápe: 
..." I had mixed feelings when I was moving the telescopes.  They're place was in the observatory.  Nobody took care of them.  Nobody used them.  This are fantastic instruments.  I didn't understand it..."
Kolega mi k tomu včera napsal:  Zdravím Vás, tak jsem koukal, kde to vše skončilo  [url]http://debeerst.ning.com/profiles/blogs ... bservatory
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#216

Příspěvek od Psion »

Já prakticky neznám nikoho, kdo by věděl o prodeji dalekohledů z této hvězdárny, takže o to víc jsem překvapený, že to věděl Xavier z Belgie, který se starými dalekohledy dlouho zabývá a prodává je na eBay, či působí na Cloudynights. Jak se to dozvěděl netuším.
Akce Z byla akce Zdarma. Kdysi se takto často stavělo, aby se ušetřilo, kdo se zúčastnil měl jakési "plusové body" kdo nechtěl, měl zase minusové :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#217

Příspěvek od MilAN »

V okamžiku, kdy se stát zbavil tohoto majetku ( a město o něj nemělo zájem) ,tak byl celý areál jako komplex prodán.A jestli nový majitel nabízel, prodával, či byl osloven jestli neprodá - po tom už je zbytečné pátrat, to už vůbec nesouvisí s astronomií.
A mimochodem - mezi prodejem komplexu soukromé společnosti a prodejem dalekohledů uplynula hodně dlouhá doba. Dost dlouhá na to, aby případný zájemce kontaktoval společnost a dohodl se. Osobně jsem rád, že dalekohledy skončily u někoho, kdo o ně má (jakýkoliv) zájem. Jinak by je postihl osud mnoha jiných přístrojů z hvězdáren.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#218

Příspěvek od Homer »

Je pravda, že na akcích "Z" se pracovalo zdarma a je i pravda, že se účast na takovýchto akcích "zohledňovala". Ovšem podle toho taky kvalita prací vypadala. Lidi to otravovalo, bylo to dobrovolně povinné.
Hlavním důvodem, proč ale tyto akce vznikly, byl zoufalý nedostatek stavebních kapacit. Například zdejší okres Jičín měl jediný Okresní stavební podnik s cca 550 zaměstnanci včetně THP. Takováto kapacita nemohla pokrýt potřebu okresu ve výstavbě a to ani za chudého socíku. Něco v rodinné výstavbě zastali meloucháři, ti ale nechodili na akce"Z" ;).
Zpět ke jmenované hvězdárně - mne osobně mrzí, že se nenašla cesta, aby dílo pánů Gajduška a Kozelského bylo uchováno například v Národním technickém muzeu. A nebylo by to podle mne zase až tak složité při trochu dobré vůli...
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#219

Příspěvek od Homer »

V Jičíně vzniklo Centrum přírodních věd na místě původní hvězdárny. Více na www.hvezdarnajicin.cz
Doporučuji Vaší pozornosti a poklona všem zúčastněným...

Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#220

Příspěvek od MMys »

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
xavier_debeerst
Příspěvky: 9
Registrován: 04. 11. 2015, 01:11

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#221

Příspěvek od xavier_debeerst »

Ahoj,
Jmenuji se Xavier Debeerst. Koupil jsem soupis observatoře Ždánice.
Teprve dnes jsem objevil tuto diskusi. Nemohu číst a psát česky. Proto je tato zpráva vytvořená Google Translate.
Zjistil jsem, observatoř na prodejním internetových stránek v České republice. Bylo to veřejné k prodeji.

Jsem amatérský astronom a starožitník se specializuje na astronomických starožitností.
V Gajdusek-Kozelský dalekohledy jsou tak dobře udělal, že jsem se rozhodl, aby jim. Teď jsem obnově 20 cm a 16cm refraktor.

Teď jeden ze dvou 16 cm refractors je instalován v mé soukromé observatoři v Belgii.
Je to fantastický dalekohled. Používám ho pro astrofotografii.

Mé plány jsou obnovit všechny teleskopy a budovat nové observatoře.
Snažím se respektovat vaše dědictví. Archiv Ždánického observatoře je nyní v Londýně v "The Archive of Modern Conflict". Je to v těch nejlepších rukách a konzervováno v nejlepších podmínkách.

Samozřejmě jsem velmi rád, že jsem byl schopen osvojit si dalekohledy a inventář. Ale smutné, že Ždánice observatoř byl v tak špatném stavu.

S přátelským pozdravem,
Xavier
www.debeerst.com
Arcturus Observatory
http://www.debeerst.com
Gajdusek Kozelsky Telescopes
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#222

Příspěvek od Psion »

Hi Xavier

Welcome to our astronomy forum. It's very sad, how our people mishandle with our historical observatories, you have a true! Thank you for your information and care of a nice telescope.

Kind regards

Josef
Uživatelský avatar
xavier_debeerst
Příspěvky: 9
Registrován: 04. 11. 2015, 01:11

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#223

Příspěvek od xavier_debeerst »

Thank you, Josef

Xavier
Arcturus Observatory
http://www.debeerst.com
Gajdusek Kozelsky Telescopes
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#224

Příspěvek od MilAN »

Jen ještě poznámka k dalekohledům od p. Kozelského. Většina jeho velkých montáží a refraktorů se nachází na Slovensku. Ale i tam jsme svědky toho, že se tyto dalekohledy postupně "likvidují". Mám obavy, že skončí obdobně, jako jiné i velké dalekohledy, kterými byla vybavena řada našich lidových hvězdáren. Něco se sice dostane do soukromých rukou, ale mnohé skončí nenávratně ve šrotu. Což je alespoň z morálního hlediska, velká škoda. Osobně mám největší Cassegrain z výroby p. Kozelského, dost dlouho mi sloužil jako hlavní dalekohled, teď leží sice rozebrán, ale brzy bude opět jako "muzeální" objekt u mojí pozorovatelny
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#225

Příspěvek od Homer »

Národ, který nezná svoji historii, je odsouzen prožít si své chyby znova.
Ale abychom v tom marastu nebyli sami - svého času si Dr. Fischer ( přístroje z hvězdárny jeho otce byly svého času přemístěny na Ďáblickou hvězdárnu ) z Izraele v dopisech, které mi zasílal, pochvaloval, jak za pár babek jeho agenti nakupují mosazné optické kompasy, dalekohledy, sextanty atd. německé výroby v Anglii, kde je nikdo nekupoval, jelikož byly holt německé a tato dědičně válečná nenávist zatemňovala Anglánům mozek. V Německu a Švýcarsku pak s tímto zbožím dělal znamenité obchody a sběratelé mu trhali ruce :-).
Odpovědět