3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

#481

Příspěvek od biker.fm »

Je vzdy vse jen o vysledne nejnizsi cene ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: 3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

#482

Příspěvek od Stanislavxyz »

U mě určitě ne, snad to z mých příspěvků nevyplynulo jasně, ale zohledňuji ještě zejména čas (velmi cenná to komodita), dopad na okolní prostředí a nehmotný užitek z dané věci.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

#483

Příspěvek od biker.fm »

Cas a znalosti se radi mezi velmi drahe komodity. Nakresleni vykresu a predani do tiskarny asi bude kratsi nez shanet trubku, presne kolmo uriznout, doladit tesne uchyceni na dalekohled, finalizace vzhledu. A jestli se resi i pripadne vyhrivani vnitrniho prostoru, tam to pri rucni praci taky asi nebude rychlejsi. A k dopadu na vnejsi prostredi, pri tisku nejsou zadne piliny od rezani a pilovani, zadny odpad ze zbytkoveho materialu. To jen moje poznatky k vysledne cene toho vseho.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Tramvajak
Příspěvky: 169
Registrován: 22. 06. 2009, 11:35

Re: 3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

#484

Příspěvek od Tramvajak »

Dobrý den,

tisknu hodně a rád. Hlavně rakety, ale občas i něco pro optiku. Když se divam dovnitř válcového trupu vytištěného z černého PLA, tak mam problem tam něco vidět. Mám pocit že se na těch "vroubcích" (výska vrstvy 0,2 mm) světlo nějak divně odráží. No určitě tam není odlesk jak v hladke trubce. Hlavně co se tyka intenzity odlesku. Jestli ty dražky nefunguji jako nějaka "past".
Nevim jestli by se to nedalo použit k redukci odlesků v optice. Možna je to blbost a omlouvam se za to. Ale par tubusku a redukci k dalekohledu, mikroskopu jsem si vytiskl a asi zadny problem. Pisu "asi" protože jsem stale uplny začatečnik a ani nevim jak se odlesky v obraze projevují. Takže to nedokažu posoudit.

T.
Jirka V.
Příspěvky: 218
Registrován: 22. 05. 2016, 01:29
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: 3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

#485

Příspěvek od Jirka V. »

Pokud by si chtel nekdo vytisknout a sestavit dobsona ;)
https://www.printables.com/cs/model/224 ... 9loms12NFY
OpenAstroTracker,SW Evoguide 50ED + rovnač,ASI 294 mc
Fester
Příspěvky: 8
Registrován: 09. 11. 2023, 20:44
Bydliště: Kopčany SVK
Věk: 42

Re: 3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

#486

Příspěvek od Fester »

o stranku naspat v tomto vlakne ho mas uz aj vytlaceneho..v metrickej verzii ;)
Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 415
Registrován: 26. 08. 2019, 14:31
Bydliště: Chlumec nad Cidlinou
Věk: 62

Re: 3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

#487

Příspěvek od decmen »

Mám prosbu úplně mimo: asi před rokem jsem si psal emaily s někým z AF ohledně 3D tisku na tiskárně Anet A8 plus. Bohužel jsem měnil pc a všechny maily jsem si smazal :-(
Vím jen, že se asi jmenoval Martin a byl někde od Pardubic. Pokud si to přečte nebo víte někdo o koho jde, napište mi, prosím, na decmen@seznam.cz
Díky předem. Zdeněk
triedr 20x80, ES AR 152/988, WO AP 71/418 Zenithstar, Neq-6 Pro, Canon 6D mod.
https://astrofotky.cz/~decmen
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: 3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

#488

Příspěvek od hades »

Pár poznámek z workshopu o 3D tisku na MHV:
kalibrace tiskárny: https://teachingtechyt.github.io/calibr ... l#xyzsteps
filamenty Nebula: https://www.3dfoxshop.cz/filamenty/
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

#489

Příspěvek od biker.fm »

Lukasi, diky za odkazy.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 426
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: 3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

#490

Příspěvek od Jarous1 »

Asi trochu OT, ale mám dotaz. Máte někdo zkušenosti s 3D skenery? Už několik let po nějaké takové věcičce pokukuji, ale pořád se mi zdály dost drahé na to, co ty obyčejné "consumer" výrobky umí. A samozřejmě také na to, abych si s tím doma jenom občas "hrál", a jinak to nemělo žádné rozumné využití. Nedávno jsem ale narazil na tuhle úplnou novinku Moose 3D Scanner. Za ty peníze mi to přijde už docela schopné. Obzvlášť, když vezmu v potaz tu zaváděcí cenu za předobjednávku... Takže jsem to rovnou i objednal ;) Samozřejmě tu "plnotučnou" verzi... A včetně toho "otáčecího talíře"... Ohledně celkové ceny jsem smířený i s výpalným (clo, DPH i nějaký ten poplatek naší poště), které si na tom navíc asi vyberou i naši celníci :roll:
Takže, mám od toho čekat nějaký zádrhel? Je to za ty peníze dobrá koupě?
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: 3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

#491

Příspěvek od hades »

Když bych něco podobného potřeboval, tak si to raději vyrobím. Protože si myslím (a snad se mýlím), že ani komerční produkty nebudou dosahovat kdovíjak oslnivých výsledků a po naskenování bude ještě potřeba velkého množství manuální práce s odstraněním "šumu" v modelu.
Pak se pochval, jak to pracuje
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 426
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: 3D Tisk - modely, nápady, zkušenosti

#492

Příspěvek od Jarous1 »

Když já jsem na všechny ty samodomo věci už nějak zlenivěl a možná už i "znešikovněl"...
Ten software k tomu by měl umět částečně automaticky i tohle. Alespoň tedy nějaké základní operace. Samozřejmě od toho nečekám "one click" řešení s dokonalým výsledkem... A tak trochu počítám i s tím, že to možná bude chtít prohnat i nějakým dalším softwarem. No, uvidíme co z toho nakonec poleze. Už abych to měl v rukách.
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Odpovědět