Jaky papir na zacerneni dalekohledu?

Otázky, rady, tipy, návody...
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

Jaky papir na zacerneni dalekohledu?

#1

Příspěvek od Janek8 »

Zdravim,
mam maksutovku 90/1250 od skywatcheru. Problem je ze trubice ktera prochazi primarnim zrcadlem hazi odlesky. Ma asi tri centimetry v prumeru a dalekohled nemuzu rozdelat (nevim jak ho slozit). Chci do ni strcit kus papiru a tim ji lip zacernit. Zkousel jsem to s normalnim listem, papir tam drzi a neprekazi, ale stejme hazi odlesky.

Takze prosim poradte, potrebuju velmi cerny papir, ktery nebude odrazet svetlo ani pod velmi nizkym uhlem, musi byt slaby a drzet tvar.

Diky
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jaky papir na zacerneni dalekohledu?

#2

Příspěvek od MMys »

Vlepil bych tam oblíbenou semišovou samolepící folii dc-fix nebo podobnou (lze koupit v tapetách v OBI, Baumax a podobně). Je tenká asi 0,7mm a nějakým kulatým dřívkem ji zevnitř bez problémů přilepíš, když si ji dopředu vystřihneš na požadovaný tvar. Odlepit jde také bez větších problémů, takže to není natrvalo. Je to asi nejčernější materiál, který jsem kdy v tubusu měl, a nic jiného již od té doby nehledám.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
greatgig
Příspěvky: 119
Registrován: 28. 04. 2003, 23:26

Jaky papir na zacerneni dalekohledu?

#3

Příspěvek od greatgig »

U dc-fix velour je třeba před vylepením nezapomenout na dostatečné zbavení fólie volných chloupků, které jinak časem pokryjí optiku. Za vhodnou metodu považuji polepování širokou lepící páskou na balíky, dobré přitlačení a následné strhnutí, např. 5x až 10x. Volné chloupky zůstanou přilepené na pásce.
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Jaky papir na zacerneni dalekohledu?

#4

Příspěvek od Miloš Hroch »

Nevím, jestli to patří úplně do tohoto tématu, ale po dlouhé době se mi podařilo sehnat celkem slušně matnou černou barvu, asi nejlepší co jsem zatím kdy viděl. Jedná se o akrylátovou barvu KimTec ve spreji (Art.Nr. 5193301). Z Německa ji dodává obchodní firma Karel Bokr, Šimůnkova 4/1596, Praha 8 a já ji sehnal u nás v Hradci Králové v drogerii na Pospíšilově třídě za 110 Kč. Na tomto místě ještě uvedu, že na černění tubusu je určitě lepší použít zde uváděnou fólii Dc-Fix (sám se chystám s ní vylepit dobsna), z toho prostého důvodu, že i když nastříkáte sebelepší matnou barvu na hladký povrch, vždy tam nějaký lesk bude.
Avšak myslím, že na menší součásti optických přístrojů, kde nelze lepit fólii je tato barva to pravé ořechové, rozhodně mi příjde matnější než to co SkyWatcher stříká do svých tubusů. Přestříkal jsem s ní držák mřížky do svého spektrografu a určitě ji použiju i na další drobné díly.
Tibor

Jaky papir na zacerneni dalekohledu?

#5

Příspěvek od Tibor »

Jednoznačne doporučujem vlepiť  fóliu d-c-fix. Na matnú farbu radšej zabudnite. Výsledok je neporovnateľný. Pri cene čo ste dali za svojích miláčikov už tých pár stoviek nešetrite. Od kedy ju mám vo svojom dobsone, nemusím už chodiť oproti k susedom, aby si pozaťahovali žalúzie na oknách. Samozrejme na drobné otvory treba radšej použiť farbu.
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Jaky papir na zacerneni dalekohledu?

#6

Příspěvek od Miloš Hroch »

To Tibor:
Kdyby sis poradne precetl muj prispevek, zjistil by si, ze na cerneni tubusu tu barvu ani nedoporucuju, sam na to chci pouzit folii dc-fix. Nedovedu si ale predstavit jak nekdo lepi tuto folii na fasety cocek, nebo neco podobneho.
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Jaky papir na zacerneni dalekohledu?

#7

Příspěvek od Kami »

hroch napsal: To Tibor:
Kdyby sis poradne precetl muj prispevek, zjistil by si, ze na cerneni tubusu tu barvu ani nedoporucuju, sam na to chci pouzit folii dc-fix. Nedovedu si ale predstavit jak nekdo lepi tuto folii na fasety cocek, nebo neceho podobneho.
Přijde na to jak je člověk šikovný. Rozhodně se vyplatí dát černou semišovou tapetu tam,kde je přímý odraz ve směru světelného svazku. Okulárový výtah,clony,hrany držáků,...a tak. Rozhodně nešetřit!
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Jaky papir na zacerneni dalekohledu?

#8

Příspěvek od Pavuk_ »

Jedine DC-fix semisovu matnu ciernu tapetu. Je to neporovnatelne s tabulovkou. Lepim to uplne vsade :D
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Jaky papir na zacerneni dalekohledu?

#9

Příspěvek od pesvo »

Pánové,

měl bych ještě jeden návrh: Samolepící tapetu DC-fix sametovou černou jsem si sice koupil, vlepil do rosnice a tubusu, ale nedalo mi to a zkusil jsem totéž se samolepícím suchým zipem (pochopitelně černým a pouze tu "semišovou" část). A i když je to napadnutelné díky tomu, že tento způsob může pouštět chloupky, tak mi (při následném měření pozadí přes CCD) kleslo pozadí na polovinu hodnoty než při užití té tapety (měřeno za úplňku asi 60 st. od Měsíce po dobu 120s). Od té doby (a po těchto testech) už nepoužívám nic jiného. Nechci se přít, co je lepší, jen to dávám jako tip - však to zkuste sami a uvidíte...

PS: Má to ještě jednu výhodu - na těch chloupcích se nádherně chytá rosa, takže už nemusím tak krutě vyhřívat dalekohled, aby se mi nerosil.
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Jaky papir na zacerneni dalekohledu?

#10

Příspěvek od VK »

Já teď trochu odbočím od tématu, snad mohu. Jde o rosu (zkondensovanou vodu) a její stékání po vnitřní stěně rosnice na objektiv.

Vždycky když o tom vidím nějaký příspěvek, napadne mě, co takhle upravit rosnici tak, aby zkondensovaná voda odtékala z vnitřního prostoru rosnice? (dírou, odvodním kanálkem) Má s tím někdo nějaké zkušenosti? Díra (odtokový kanálek) by musel(a) být konstruován(a) tak, aby tudy nevnikalo světlo do vnitřního prostoru rosnice. Třeba světlo z nějaké lampy apod. Ale to se dá realizovat vhodným přesahem dílů apod.

V. K.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jaky papir na zacerneni dalekohledu?

#11

Příspěvek od MilAN »

to pesvo : jakou šíři se Ti podařilo sehnat ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Jaky papir na zacerneni dalekohledu?

#12

Příspěvek od pesvo »

MilAN napsal: to  pesvo  : jakou šíři se Ti podařilo sehnat ?Původní určení bylo na výrobu odrosítek, což se jakž takž osvědčilo - 30mm v délce 20m. Pak jsem to ale použil na ty rosnice a fakt je to dobrý. Pokud to nebude někomu (moderátorům ?) vadit, můžu uvést i firmu, kde jsem to koupil. Myslím, že prodávají až 50mm šířku  a mnohem levněji než třeba v Hornbachu. Pokud se cheš podívat, jak to vypadá třeba na rosnici toho Sonnara 135/3.5, tak se mrkni sem:

http://galerie.celestron.cz/index.php?t ... cdworkshop

Jsou to ty fotky skoro na konci - 2. a 3. od konce. Právě kvůli tomu rosení jsem to dal i z vnějšku a díky tomu ten Sonnar nemusím vyhřívat vůbec.
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Jaky papir na zacerneni dalekohledu?

#13

Příspěvek od voko »

VK napsal: Vždycky když o tom vidím nějaký příspěvek, napadne mě, co takhle upravit rosnici tak, aby zkondensovaná voda odtékala z vnitřního prostoru rosnice? (dírou, odvodním kanálkem) Má s tím někdo nějaké zkušenosti? Díra (odtokový kanálek) by musel(a) být konstruován(a) tak, aby tudy nevnikalo světlo do vnitřního prostoru rosnice. Třeba světlo z nějaké lampy apod. Ale to se dá realizovat vhodným přesahem dílů apod. V. K.U paralaktiky to půjde těžko! Voda do kopce nepoteče, i když by dírka směřovala zpočátku dolů ;D
e-mail: vokope(at)cmail.cz
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Jaky papir na zacerneni dalekohledu?

#14

Příspěvek od VK »

Musí se jich tam udělat víc v různých místech ;)

Jde jenom o to, aby jejich plocha nezačala být tak velká, že by se jimi dostávala rosa přímo na objektiv.

V. K.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Jaky papir na zacerneni dalekohledu?

#15

Příspěvek od Vabra »

Jak uz kolega pise v druhem prispevku vlakna, docela mne prekvapilo kolik malych cernych chloupku velurova tapeta pousti. Na druhou stranu jim uvadena metoda odchlupeni - 10x prelepeni lepici paskou - mi prijde celkem drasticka (aby tam nejake chloupku zustaly) a take celkem pracna.
Jake jsou zkusenosti a napady ostatnich zacernovacu?
diky.
Pavel Vabrousek
Odpovědět