Zmena obežnej dráhy Zeme???

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Zmena obežnej dráhy Zeme???

#46

Příspěvek od michal.b »

M51 napsal: Netvrdim, ze to "prezentovanie" v mediach je spravne, ale predstav si, ze si v televizii a daju Ti do ruk noty od Pachelbela Canon in D. Tiez by si sa pred celym narodom zasmial a povedal by si, ze pre Teba su to iba bodky a ciarky, nie? Pre Teba je to v zivote asi tak dolezite ako pre spevaka Ohmov zakon.
Ano, ja bych priznal, ze tomu nerozumim, ale rozhodne bych se tim nechlubil a spis bych se za to stydel nez ze bych na to byl hrdy. Asi ze me nikdy nebude celebrita ;D


No, ale myslim, ze tato tema ma daleko od obeznej drahy Zeme. Vie niekto ako dopadol "den skoku"?
Jeste neco k pozadi akce (www.hoax.cz):

Při podrobnějším zkoumání zjistíme, že doménu worldjumpday.org má od loňského roku zaregistrovanou Torsten Lauschmann, který je experimentálním umělcem a toto je jeden z jeho mnoha "uměleckých" výtvorů.
Na homepage tohoto projektu http://www.worldjumpday.org/ jsou nejake fotky a videa z akce.
Uživatelský avatar
css94381672
Příspěvky: 260
Registrován: 08. 11. 2005, 19:03

Zmena obežnej dráhy Zeme???

#47

Příspěvek od css94381672 »

M51 napsal: Asi by som to tak tragicky nebrala...jde o to, že každý by měl mít všeobecný přehled --- tedy i ten fyzikální. Nemusím vidět, kolik mají ostrovů Filipíny, musím vidět, že jsou to ostrovy někde v Asii pod Japonskem, že když mluvím o alelách, pohybuji se v genetice, že Beaufortova stupnice popisuje sílu větrů, atd. Stejně tak by mi mělo být jasné, že důležité je těžiště soustavy a nic jiného - tam je vždy působiště gravitační síly --- a tak když vyskočí těch 600milionů lidí, nic se nemění, jen těžiště soustavy země-měsíc se posune vo nějakou tisícinku milimetru mimo svou normální polohu (vzhledem k zemi) a když dopadnu na zem, tak že se vrátí... to, že se to i nějak nazývá -- to už je fuk. Po nikom nikdo samozřejmě nechce, aby vzbuzen o půl noci vysvětloval Kirchhoffovi zákony od třetího k prvnímu...
    A vůbec nejde o zákony a poučky, jde o fyzikální myšlení - o schopnosti uvažovat o věcech - když já poslouchám některý, jinak i normálně inteligentní jedince (např. dnes blíže nejmenovaný příslušník rodiny: "Co to je za blbost, že se nemá pít přílišně mlíko, že škodí na pleť --- vždyť se z něj dělají pleťový masky !") Takový hlody slyším každej den - dávání do souvislostí věcí, který s sebou vůbec nesouvisí, na druhé straně nemístné zjednodušování, iracionální jednání....
Uživatelský avatar
css94381672
Příspěvky: 260
Registrován: 08. 11. 2005, 19:03

Zmena obežnej dráhy Zeme???

#48

Příspěvek od css94381672 »

nejlepší na tom je, že když daného jedince vezmete a aktivujete jeho mozkovou tkáň párma vhodně položenýma otázkama, na všechno přijde --- on totiž není hloupý, jen nezvyklý uvažovat. Jediné dva předměty totiž, ve kterých se trénuje myšlení - matika a fyzika (ať nežeru --- někdy snad i chemie) jsou na okraji společnosti. Kdo je v nich jakž takž dobrej, je poloviční úchyl, každopádně exot. Jedině z těchto třech předmětů se tolerují špatné známky. Vždyť se nedají naučit !
ááá - když toto slyším, ježí se mi chlupy a preventivně zalézám pod postel. Když se zeptáte takového "chudáka, kterej na to prostě nemá buňky" na jakejkoliv vzoreček, vykulí na vás bulvy a s vyplazeným jazykem hlasitě oddechuje... neví nic - ani se na to nepodíval. Přitom většina testů je v naší zdegenerované době (a - to vám říkám - bude hůř !) o tom, že dosadíte do základního vzorečku a pic --- máte za tři. Když vysvětlíte pojem, perimitivita, kterej se dá naučit - máte za dva. Ten poslední příklad nahrabu, aby to učitel nepřečet...a mám při troše štěstí za jedna - hotovo, du dom.
Uživatelský avatar
css94381672
Příspěvky: 260
Registrován: 08. 11. 2005, 19:03

Zmena obežnej dráhy Zeme???

#49

Příspěvek od css94381672 »

..a sakra --- ty Kirchhofovi jsou jen dva :-/ ;D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zmena obežnej dráhy Zeme???

#50

Příspěvek od MilAN »

css94381672 napsal: ..a sakra --- ty Kirchhofovi jsou jen dva  :-/ ;DPokud tedy myslíš ty zákony, potom tedy s y na konci ;D
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

Zmena obežnej dráhy Zeme???

#51

Příspěvek od MIZ »

Snad mi projde malý OT:
Jak se kruciš jmenují ty rovnice, co popisují tenzi par nad hladinou kapaliny a její odpařování? Vychází z toho, že menší kapka se díky většímu zakřivení hladiny vypařuje rychleji. Taky to je tuším nějak od K., ale víc si už nevzpomenu. Ani nevím, proč se mi ta zasutá, mlhavá vzpomínka na dávné vzdělávání vynořila. Jsou tam snad nějaké rozdíly figurující ve zlomcích...
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Uživatelský avatar
M. Krupa
Příspěvky: 139
Registrován: 24. 01. 2004, 23:13

Zmena obežnej dráhy Zeme???

#52

Příspěvek od M. Krupa »

MIZ napsal: Snad mi projde malý OT:
Jak se kruciš jmenují ty rovnice, co popisují tenzi par nad hladinou kapaliny a její odpařování? Vychází z toho, že menší kapka se díky většímu zakřivení hladiny vypařuje rychleji. Taky to je tuším nějak od K., ale víc si už nevzpomenu. Ani nevím, proč se mi ta zasutá, mlhavá vzpomínka na dávné vzdělávání vynořila.  :) Jsou tam snad nějaké rozdíly figurující ve zlomcích...

Není to Clausius-Clapeyronova rovnice ?

http://en.wikipedia.org/wiki/Clausius-C ... n_relation
Uživatelský avatar
MIZ
Příspěvky: 353
Registrován: 13. 08. 2004, 18:40

Zmena obežnej dráhy Zeme???

#53

Příspěvek od MIZ »

Vypadá to hodně podobně, možná to je odvozenina. Díky. Mám utkvělou představu, že tam figuroval i poloměr zakřivení hladiny.
Mé distribuované výpočty: BOINC, nonBOINC
Odpovědět