V čem je smysl vzniku vesmíru ???

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11599
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#271

Příspěvek od Psion »

Před 45 lety jeden kamarád načmáral v noci na papírek " Co bylo, už nikdy nebude, co bude, ještě nikdy nebylo, tedy to co nebude ani nebylo je právě teď" :)
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#272

Příspěvek od Homer »

Toto pondělí jsme měli návštěvu - mého vzdálenějšího příbuzného. Nechtěně jsem musel absolvovat cca 5 hodin rozpravy o Bibli, které je pilným čtenářem a vykládá ji doslova ( obeznámený čtenář pochopí ...). Položil jsem mu už v zoufalství tuto otázku a dozvěděl jsem se, že vesmír byl stvořen pro potěchu člověka. Ostatní ani popisovat nebudu.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 850
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#273

Příspěvek od mirkovacik »


vpadysak píše:Práve pri pozorovaniach predsa vidíme zákony, ktoré celý vesmír držia pokope, ktoré vo vesmíre fungujú a tie sa určite nejavia ako dielo náhody. Aj veda o nich vie a v každom kúte vesmíru sa dajú nájsť.
Neschvaľujem nadradenosť človeka nad prírodou, alebo nad čímkoľvek, ale moje zdravé normálne sebavedomie takýto zmysel vesmíru, prípadne zmysel ľudskej existencie vníma ako nereálne, nelogické a celý vesmír znižujúce.
Pri zamyslani sa nad ludskym telom, ked si clovek uvedomi, ze vsetko funguje presne podla fyzikalnych zakonov, zacne rozmyslat, ak je dane fyzikalnymi zakonmi, ako na nejaku vec zareagujem (akualne podnety zo vsetkych nervov + cela historia, ktora viedla k aktualnemu stavu synaps, a aktualny stav je zasa len vysledkom reakcii v minulosti), tak kde je moja slobodna vola, kto vlastne som a ci nie som iba stroj. :) a ci som napr. vobec zodpovedny za svoju reakciu... od slobodnej vole az k otazkam viny, dobra a zla... :) odbocka od vesmiru k dusi cloveka.

Ja sam som zastancom toho, ze fungujeme podla fyziky...

Odoslané z SM-M526BR pomocou Tapatalku

Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 504
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#274

Příspěvek od peto »

...a ako si si teda odpovedal na otazku "..kto som..?"... :-D
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 504
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#275

Příspěvek od peto »

Homer píše: 10. 08. 2023, 12:45 ...a dozvěděl jsem se, že vesmír byl stvořen pro potěchu člověka.
tato jeho odpoved sa mi ako astroamaterovi velmi paci... :-)
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 850
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#276

Příspěvek od mirkovacik »

peto píše:...a ako si si teda odpovedal na otazku "..kto som..?"... :-D
Ja som zenaty, otazku slobodnej vole a zodpovednosti mam vyriesenu. :)

Odoslané z SM-M526BR pomocou Tapatalku

Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 504
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#277

Příspěvek od peto »

Hovoril som o tej otazke... "kto som..." nie o tvojej slobodnej voli... :-)
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 864
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#278

Příspěvek od MiniMistr »

Vás to ještě stále baví?? :shock:
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4511
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#279

Příspěvek od dvader »

Tohle vlákno je lepší než humor… :mrgreen:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#280

Příspěvek od Stanislavxyz »

Homer píše: 10. 08. 2023, 12:45 Toto pondělí jsme měli návštěvu - mého vzdálenějšího příbuzného. Nechtěně jsem musel absolvovat cca 5 hodin rozpravy o Bibli, které je pilným čtenářem a vykládá ji doslova ( obeznámený čtenář pochopí ...). Položil jsem mu už v zoufalství tuto otázku a dozvěděl jsem se, že vesmír byl stvořen pro potěchu člověka. Ostatní ani popisovat nebudu.
Copak rozpravy o Bibli mě nevadí, např. prof. Jana Hellera jsem poslouchal s velkou chutí, ale tato debata byla asi poněkud jiné kategorie. No, jak někdy říkávám- příbuzné si člověk nevybere...
mirkovacik píše: 10. 08. 2023, 16:06 Pri zamyslani sa nad ludskym telom, ked si clovek uvedomi, ze vsetko funguje presne podla fyzikalnych zakonov, zacne rozmyslat, ak je dane fyzikalnymi zakonmi, ako na nejaku vec zareagujem (akualne podnety zo vsetkych nervov + cela historia, ktora viedla k aktualnemu stavu synaps, a aktualny stav je zasa len vysledkom reakcii v minulosti), tak kde je moja slobodna vola, kto vlastne som a ci nie som iba stroj. :) a ci som napr. vobec zodpovedny za svoju reakciu... od slobodnej vole az k otazkam viny, dobra a zla...
Možná znáte: Tedy ani ne tak fyzika, jako spíše chemie a genetika?
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 850
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#281

Příspěvek od mirkovacik »

Stanislavxyz píše: 11. 08. 2023, 07:26 Tedy ani ne tak fyzika, jako spíše chemie a genetika?
Ale fyzika. Chémia je len prezlečená fyzika. Predovšetkým kvantová fyzika elektrónového obalu určuje chemické vlastnosti prvkov, okrem elektrónového obalu možno trocha prispievajú vlastnosti atómového jadra (hlavne asi hlavne určujú počet elektrónov v obale), E=mc2 a na celkový vzhľad organizmov ma veľký vplyv gravitácia, zasa fyzika. Genetika: DNA je molekula (=chémia => fyzika) a za mutácie sú zasa zodpovedné buď priamo kvantové javy (a náhody), že sa to rozpadne/zmení aj samo bez vonkajšieho vplyvu, a tiež častice z vonkajšieho sveta, ktoré to rozbijú na základe kvantového správania elementárnych častíc. Zasa fyzika. :)
peto píše: 10. 08. 2023, 17:08 ...a ako si si teda odpovedal na otazku "..kto som..?"...
Nuž asi som fyzikálno-chemický (možno až kvantový) strojček v gravitačnom poli. :) Moje aktuálne "ja" je aktuálny (možno až kvantový) stav všetkých častíc tvoriacich môj organizmus. Do toho treba okrem tela počítať aj mozog, aktuálne fyzické prepojenie neurónov, aktuálne "pálenie" na synapsách. Toto všetko vzniklo z toho, čo som dostal geneticky od rodičov, vyvíjalo sa to priebežne pod vplyvom všetkých okolitých podnetov a na základe aktuálneho stavu strojčeka. Moje telo, moja minulosť, prostredie a podnety môjho okolia, moje reakcie a rozhodnutia v minulosti - to všetko som ja. A netrpím depresiou z faktu, že moje rozhodnutia a akcie vo mne robí fyzika. Chcelo by sa napísať "za mňa", ale tá fyzika to som ja, takže sú to moje rozhodnutia.

A veľmi hľadanou odpoveďou, ktorú možno nikdy ľudstvo nezistí, je, čo by sa stalo, keby sme spravili úplný snapshot (klon, zálohu) človeka a jeho okolia a odložili ho nabok a sledovali ako sa bude človek rozhodovať. Potom by sa spravilo obnovenie stavu zo snapshotu včítane okolitých podmienok a sledovalo by sa, či všetko pôjde presne tak, ako predtým.

To by bola odpoveď na to, že človek/ľudské vedomie (niektorí tomu hovoria duša) je iba deterministický strojček alebo je šanca, že človek má vlastnú vôľu. Ale ak by sa ukázalo, že nie je deterministický, ešte stále to nemusí znamenať vlastnú vôľu, iba to, že na rozhodovanie človeka majú určujúci vplyv kvantové javy (náhody).
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 302
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#282

Příspěvek od BertCZ »

Homer píše: 10. 08. 2023, 12:45 Toto pondělí jsme měli návštěvu - mého vzdálenějšího příbuzného. Nechtěně jsem musel absolvovat cca 5 hodin rozpravy o Bibli, které je pilným čtenářem a vykládá ji doslova ( obeznámený čtenář pochopí ...). Položil jsem mu už v zoufalství tuto otázku a dozvěděl jsem se, že vesmír byl stvořen pro potěchu člověka. Ostatní ani popisovat nebudu.
No, co také můžeš očekávat od člena podivné skupiny osob,jejíž členové věří, že vesmírná židovská zombie, která byla svým vlastním otcem, může nechat člověka žít věčně, pokud bude jíst symbolicky její maso a telepaticky jí řekne, že ji přijímá za svého pána, čímž jej ona oprostí od zla, které je v podstatě lidstva schované proto, že jakousi ženu, která vznikla z žebra, přemluvil mluvící had, aby snědla jablko z magického stromu..... :-)
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#283

Příspěvek od MilAN »

Jedni věří, že svět někdo stvořil, druzí zase, že vznikl sám z ničeho v nekonečně krátkém čase. A není potřeba se kvůli tomu vzájemně urážet.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 302
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#284

Příspěvek od BertCZ »

Milane, svůj příspěvek jsi nalepil pod ten můj. Myslím tedy, že reaguješ na to, co jsem napsal. Píšeš o tom, že není potřeba se urážet. Pokud reaguješ na můj příspěvek, specifikuj prosím, kde je urážlivý. S výjimkou slova "podivnou" jsem nenašel ve svém příspěvku jediné pejorativum. Uznávám, že takto pregnantně a bez obalu zhodnocená křesťanská víra může být pro někoho kulturní šok, avšak nemyslím, že by toto mělo kohokoliv urážet.

Edit: již jednou jsme se zde na fóru ve vzájemné debatě dotkli otázek víry, popřípadě ritu jednotlivých náboženství. Ukázalo se, že v této oblasti opravdu nejsi nejostřejší tužka v penále, respektive, že Tvé znalosti zdaleka nejsou tak komplexní, jak jsi (mylně) předpokládal. Z debaty jsi utekl "jako malý kluk". Pevně věřím, že svůj nynější hodnotící výrok ustojíš mnohem lépe.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 504
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#285

Příspěvek od peto »

Myslim ze to povysenecke spojenie...no co muzes ocekavat...dava tomu ten ponizujuci podton. V kazdom pripade, to co vyjadril ten Homerov pribuzny, je pre mna velmi uspokojive, strucne a jasne, lebo mne Vesmir naozaj robi potesenie, a teda ak je toto jeho zmyslom, ja som spokojny...

Odpovědět