V čem je smysl vzniku vesmíru ???

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#286

Příspěvek od Homer »

BertCZ:
Necítím se nijak dotčen, není třeba debatu opět hrotit. Tvůj příspěvek nechť si zhodnotí každý sám, já jsem tak již učinil. Svůj příspěvek jsem napsal jen a jen proto, že jsem nabyl dojmu, že se v tom někdo najde - a nemýlil jsem se, navíc byl k tématu :-).

Když navážu na MilAna, pak si řeknu, že jedni věří, že na počátku bylo slovo a to slovo bylo u Boha a to slovo byl Bůh. No a mnoho různých variant téhož.
Druzí zase říkají ( netvrdil bych že věří ), že na počátku byla singularita a na to, co bylo před tím, nemá smysl se ptát. No a mnoho různých variant téhož.

Tak a můžeme to rozebírat do úplného zpitomění :-). Já bych toho snad už nechal...
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#287

Příspěvek od stana85 »

Debilní otázka a debilní diskuze. V čem je smysl??? V čem je smysl že vyšlo slunce? V čem je smysl že je tráva zelená?
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#288

Příspěvek od Homer »

Smysl ve východu Slunce a v tom, že tráva je zelená, lze najít už v jejich existenci jako takové. Když už hvězdy existují, tak kolem nich bývají oběžnice a na nich z principu samého centrální hvězda vychází a zapadá.
Tráva je zelená, jelikož existuje fotosyntéza na základě chlorofylu a s ním spojeném pohlcování a odrazu určitých vlnových délek záření.
Jde spíše o existenci jako takovou a tím se už lidé zaobírali zřejmě od dob, kdy začali přemýšlet. Tedy někteří o tom přemýšleli, pro jiné to bylo z různých důvodů debilní téma, to je běžné u kdečeho.
Ovšem co bylo na začátku se asi nedozvíme...
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#289

Příspěvek od Stanislavxyz »

mirkovacik píše: 11. 08. 2023, 13:40 Ale fyzika. Chémia je len prezlečená fyzika. (...)
Vlastně máte nejspíš pravdu, za vším hledej fyziku. Ten odkaz na onu přednášku jsem ale dával především jako reakci a podnět k přemýšlení (ne odpověď) na otázky a zamyšlení vyjádřené Vámi v příspěvku výše.
BertCZ píše: 11. 08. 2023, 18:23 (...) S výjimkou slova "podivnou" jsem nenašel ve svém příspěvku jediné pejorativum. Uznávám, že takto pregnantně a bez obalu zhodnocená křesťanská víra může být pro někoho kulturní šok, avšak nemyslím, že by toto mělo kohokoliv urážet. (...)
Roberte, máte pravdu, až na slovo "podivnou" Váš příspěvek žádné pejorativní výrazy vskutku neobsahuje. Nicméně nechcete nám, při své inteligenci (míněno zcela bez ironie) tvrdit, že nevnímáte jemně dehonestující či posměšný podtón této "definice" křesťanství.

Poznámka pod čarou:

Jiná věc je, že například mě takový humor vůbec nevadí. Ne proto, že se trefuje do věřících a já jsem ateista až antiklerikál (zde prosím pozor- nemám vůbec nic proti upřímné víře jednotlivce, mé výhrady jsou namířeny výhradně proti instituci), nýbrž pro to, že si myslím, že každý by měl být sto snést nějakou míru kritiky a humoru namířenou proti němu. Pokud budeme hyperkorektní a neustále s obavou, abychom se někoho ani náznakem nedotkli, obávám se, že humoru a vtipu výrazně ubude. I já se snažím uchovat si schopnost sebeironie. Takže Váš příspěvek vnímám jako pokus o odlehčení jinak nepříliš veselé debaty.


stana85 píše: 14. 08. 2023, 18:05 Debilní otázka a debilní diskuze. (...)
Nechtěl bych, abyste se snad urazil, ale kdo ví proč, vytanul my na mysli citát: "pro hlupáka každý hloupý"...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
kuceraz
Příspěvky: 586
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#290

Příspěvek od kuceraz »

Homer píše: 15. 08. 2023, 09:08 Ovšem co bylo na začátku se asi nedozvíme...
Věřím, že tohle by se jednou alespoň přibližně povést mohlo.
Kdo by si ještě před dvěma sty lety troufl tvrdit, že uvidíme až někam do 10^-21s (cca nějak tak to máme experimentálně ověřené z urychlovačů) po začátku?
Hranice se posouvají docela rychle, jakmile se povede sjednotit relativitu a kvantovou mechaniku, budou se dít věci.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 504
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#291

Příspěvek od peto »

"Porucime vetru, desti.... " :-)
...Věřím, že tohle by se jednou alespoň přibližně povést mohlo.... :-)
...vsetci sme veriaci...
kuceraz
Příspěvky: 586
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#292

Příspěvek od kuceraz »

Narozdíl od toho poroučení větru a dešti tohle nese reálné výsledky a reálně jsme v tom pokročili :)
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#293

Příspěvek od Homer »

No nevím, aby to nebylo takové to limitní nekonečné přibližování, kdy počátečního bodu nelze dosáhnout a zjistit tak, co na tom počátku bylo. Známe to například u teploty.
kuceraz
Příspěvky: 586
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#294

Příspěvek od kuceraz »

To bych považoval víceméně za fakt, jakákoliv teorie je z principu věci vždy jen aproximací reality.
Otázka je, jak přesnou aproximaci už chceme považovat za skutečnost.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 850
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#295

Příspěvek od mirkovacik »

Stanislavxyz píše: 15. 08. 2023, 10:24 Nechtěl bych, abyste se snad urazil, ale kdo ví proč, vytanul my na mysli citát: "pro hlupáka každý hloupý"...
To som sa až takto neodvážil napísať, i keď sa to natíska.

Aký je zmysel toho, že je tu vesmír, Zem, život, ľudstvo, nejaký konkrétny človek, ja? Buď na počiatku toho bol nejaký zmysel, alebo sme ten zmysel tomu pridelili my, alebo nie je žiadny. To asi nevieme. Ale ide to cez všetky úrovne.

Aký je zmysel tejto diskusie? :)
Možno zmysel týchto otázok je tiež v tom, že sa nad nimi premýšľa. Aj pri tom sa môžu spoznať nové poznatky...
kuceraz píše: 15. 08. 2023, 11:59 Kdo by si ještě před dvěma sty lety troufl tvrdit, že uvidíme až někam do 10^-21s (cca nějak tak to máme experimentálně ověřené z urychlovačů) po začátku?
Nevidíme. Možno poznáme správanie častíc s energiou, akú naše teórie predpovedajú pre T=10-21s, ale poznáme to v našom gravitačnom poli s hustotou častíc takou, aká je v urýchľovači. V T=10-21s boli častice "trochu" bližšie k sebe a bola trocha silnejšia gravitácia. Extrapolujeme zo stavu, ktorý aktuálne poznáme a vidíme (včítane reliktového žiarenia), ale možno v hustejšom prostredí a silnejšej gravitácii sa to už nespráva tak, ako to poznáme a extrapolácia do T=10-21s je možno úplne chybná, aj keď dnes nič lepšie nemáme.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#296

Příspěvek od Stanislavxyz »

mirkovacik píše: 16. 08. 2023, 11:56 To som sa až takto neodvážil napísať, i keď sa to natíska.

Aký je zmysel toho, že je tu vesmír, Zem, život, ľudstvo, nejaký konkrétny človek, ja? Buď na počiatku toho bol nejaký zmysel, alebo sme ten zmysel tomu pridelili my, alebo nie je žiadny. To asi nevieme. Ale ide to cez všetky úrovne.

Aký je zmysel tejto diskusie? :)
Možno zmysel týchto otázok je tiež v tom, že sa nad nimi premýšľa. Aj pri tom sa môžu spoznať nové poznatky...
Tak to já se zase klidně odvážím. Myslím totiž, že to napadlo nejednoho čtenáře, pouze to nikdo neřekl nahlas. Především jsem ale opravdu nechtěl nikoho urazit, cílem bylo, aby se pisatel zamyslel nad svým příspěvkem. A to jak jeho formou, tak i obsahem. Pokud mu tato debata nepřijde užitečná, nemusí ji číst, není to povinné. Pakliže má potřebu nám svůj názor na neužitečnost této rozpravy zde sdělovat, mohl by tak činit poněkud kultivovanějším způsobem.

Jaký je smysl života, mé existence, či vzniku všehomíra netuším. Myslím ale, že žádný. Smysl všemu chceme přiřadit pouze my lidé. A smysl svému bytí by měl dát člověk sám, svými myšlenkami a činy.

Avšak v poslední větě jste uhodil hřebíček na hlavičku! Bezezbytku souhlasím!
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
kamylko
Příspěvky: 24
Registrován: 31. 05. 2022, 11:32

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#297

Příspěvek od kamylko »

Jaký je smysl života, mé existence, či vzniku všehomíra netuším. Myslím ale, že žádný. Smysl všemu chceme přiřadit pouze my lidé. A smysl svému bytí by měl dát člověk sám, svými myšlenkami a činy.
Krasne povedane.
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 864
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#298

Příspěvek od MiniMistr »

Doporučuji si všem diskutujícím přečíst novou knížku od Thomase Hertoga "O původu času".
Je to finální teorie Stephena Hawkinga kterou sepsal po jeho smrti jeho žák a a spolupracovník.
Možná tam najdete jednu z možných odpovědí na tuto otázku.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#299

Příspěvek od MilAN »

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 864
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: V čem je smysl vzniku vesmíru ???

#300

Příspěvek od MiniMistr »

To je spíš do sekce "humor" 😄
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Odpovědět