Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 504
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3451

Příspěvek od peto »

Vidim, ze uz mesiac sa tu riesi budka pre 400mm refracik, prave som zabludil na noctutec web, a tam asi v strede galerie je takato budka::
budka.jpg
budka.jpg (50.26 KiB) Zobrazeno 1419 x
budka2.jpg
budka2.jpg (28.22 KiB) Zobrazeno 1419 x
je na kolieskach, nieje to tu nejak detailne pofotene, ale zda sa ze kotvu jej robi samotny pilier.
A to je budka pre ine delo... :-)
Vacsie foto treba pozriet v tej galerii.


Podobne minimalisticke budky (pre ovela vacsie dela) ma aj slavny Genadij Borisov:
Obrázek
Lacne , jednoduche...
foto je z blogu Jeana-Baptista FELDMANNA

Stefan K tu mal s nim rozhovor.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3452

Příspěvek od juh »

To ma už tiež napadlo, že najlepšia kotva, ktorá tam tam je, je samotný pilier ďalekohľadu. Ak sa krycia búdka správne prichytí (ukotví) k pilieru, tak potom nie je čo riešiť.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3453

Příspěvek od Stanislavxyz »

juh píše: 23. 09. 2023, 14:06 (...) Ak sa krycia búdka správne prichytí (ukotví) k pilieru, tak potom nie je čo riešiť.
Co řešit nebude pouze do chvíle, kdy začne foukat. Pak se bude chvění z boudy přenášet na pilíř a sestavu, což bude mít neblahý vliv na kvalitu pozorování/snímání...

Podle mě špatné řešení. Navíc se mi zdá, že člen mirkovacik to chtěl přesně naopak- aby bouda chránila před větrem dalekohled a ne aby tvořila plachtu větší než samotný přístroj.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3454

Příspěvek od Homer »

S tím nelze než souhlasit. Navíc se nějak v předchozích příspěvcích zapomnělo na tazatelovu poznámku, že boudička by měla odolat větru o rychlosti 100 km/hod. A to evidentně výše uvedené vzory domečků řešit nemusí.
I když odmyslím přenos vibrací na pilíř, kotvení v rozích domečku je rozhodně lepší řešení, než jedno centrální s vymýšlením nějakých vzpěr a kotev.
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 504
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3455

Příspěvek od peto »

No ale evidentne Borisov to tak pouziva uz roky...
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3456

Příspěvek od Homer »

Zřejmě u něj tolik nefouká...To je v diskutovaném případě právě ten limitující prvek.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3457

Příspěvek od juh »

Pokiaľ sa jedná o tú konštrukciu, kde sa búda pri pozorovaní rozdelí a odsunie bokom, tak tam sa žiadne vibrácie prenášať nebudú. A dosť pochybujem, že sa niekto odhodlá pozorovať pri rýchlosti vetra 100 km/h. Ak má tá konštrukcia tieniť ďalekohľad dajme tomu pri rýchlosti vetra nad 5 m/s, tak to je potom už o niečom inom. To sa bez pevnej konštrukcie nezaobíde.

Napríklad ja si napamätám, že by som niekedy fotil (myslím tým astrofoto), keď mal vietor viac ako 5 m/s.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3458

Příspěvek od Homer »

Ale právě při vysoké rychlosti větru bude kotvení boudy pouze na pilíři problematické. Už nějaký čas tuším, proč se řada stavařů, kteří zde jsou, vůbec nezúčastňuje podobných debat. Asi se k nim přidám :-).
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3459

Příspěvek od Stanislavxyz »

juh: Pokud jsem dobře četl mirkovacikovy příspěvky a správně jim porozuměl, tak potřebuje (nejen) větru odolnou boudu pro ochranu sestavy před povětrností v době, kdy se nefotí (to jsou ty vysoké rychlosti větru), ale také by využil závětří stavby během snímání. Píše, že by se na focení sejmula pouze střecha a korpus by dělal bariéru proti větru. V tomto režimu se patrně uvažuje o poněkud nižších rychlostech větru. I to mě dává smysl- za zástěnou bude vliv větru na dalekohled přeci menší, než bez ní.

Homere, píšete: "Ale právě při vysoké rychlosti větru bude kotvení boudy pouze na pilíři problematické." A já mám stejný názor, "rozkročení" základny na větší půdorys a více kotvících bodů je podle mě lepší varianta.

"Už nějaký čas tuším, proč se řada stavařů, kteří zde jsou, vůbec nezúčastňuje podobných debat. Asi se k nim přidám :-)." Ale to by byla škoda! Zkuste to s námi ještě nějaký čas vydržet.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3460

Příspěvek od Homer »

Úvaha, zda je lepší kotvit boudičku v každém rohu půdorysu nebo centrálně pilířem, nevyžaduje žádné speciální vzdělání. Na to stačí selský rozum. A doufám, že toto nevyvolá další polemiku :-).

Jen mi nějak připadá, že sem v průběhu času přispívá nějak méně těch, kteří by byli přínosem pro ostatní. Ale třeba se mýlím.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3461

Příspěvek od juh »

Kotvenie o pilier pri odsuvnej búde spôsobí oproti kotveniu v 4 rohoch len to, že na pilier bude pôsobiť 4x väčšia sila, ako by pôsobila na kotvy v rohoch. Nemusí to byť nič, čo by ten pilier nezvládol. Pokiaľ sa niekomu zdá, že moje úvahy sú bezpredmetné, nemusím sem prispievať vôbec.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3462

Příspěvek od Homer »

Vida, ani to dlouho netrvalo :-). Ten "Niekto" iba napísal čo je podľa jeho mienky lepšie - nie je treba si hneď zvyšovať krvný tlak. Je třeba ocenit, že se tazatel ptá. Co si z toho přebere, bude na něm. No a tím končím s touto debatou.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 850
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3463

Příspěvek od mirkovacik »

Chlapci, ja Vám všetkým ďakujem za rady a názory.

Pýtam sa preto, aby som neurobil nejakú vyslovenú blbosť. A ja ešte nie som definitívne rozhodnutý pre nejaké riešenie, tak nad tým premýšľam a možno sa ešte prikloním k niečomu inému. Potom sa budem pýtať zas. Možno si niekto pomyslí, že vlastne neviem, čo chcem. Ale ja tak zvažujem alternatívy - nielen z pohľadu čo bude výsledok, ale aj ako a či viem ten výsledok urobiť a za koľko času, peňazí a na čo všetko budem potrebovať niekoho iného.

Moje požiadavky:
- aby som tam mohol mať techniku na fotenie nastálo (požiadavka typu MUST)
- aby stabilita riešenia pre fotenie bola čo najväčšia (MUST)
- aby čas od momentu rozhodnutia fotiť k momentu spustenia ostrých expozícií bol minimálny (MUST)
- aby som občas mohol pozorovať vizuálne (MUST)
- ochrana pred vetrom počas fotenia (NICE TO HAVE)
- bezpečnosť konštrukcie - z pohľadu poškodenia cudzej veci alebo vlastnej astrotechniky (MUST)

Moje obmedzenia:
- plocha nie viac ako 1,8x1,8 ale radšej menšia
- čo najviac práce takej, ktorú zvládnem sám a po častiach

Vychádza mi z toho tá odnímateľná búdka. Odoberiem strechu a fotím. Steny to stále môžu kryť zo strán.
Chcem pozorovať alebo babrať techniku - dám preč steny.

Zaujalo ma z tých možností aj to minimalistické riešenie búdky priamo na pilieri. Ale to by neriešilo tú ochranu pred vetrom počas fotenia. (Nie nebudem vo vetre fotiť, iba pred vánkom.)

Možnosť kotviť o pilier bola jasná od začiatku, ale ak tam chcem mať tie steny aj počas fotenia, nesmú sa dotýkať piliera.

Inak z diskusie vyplynul pre mňa zaujímavý nápad: kotviť to v rohoch tak, ako to bolo zamýšľané. Ale počas nefotiaceho stavu by tam mohla byť aj dodatočná odnímateľná opora o pilier. T.j. stabilita počas väčšieho vetra, keď sa aj tak nefotí, by sa zvýšila.
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 575
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3464

Příspěvek od astrolama »

Ahoj všem, zatím stavím prd ale mám pár dotazů ohledně jednoho mého "nápadu". Hvězdárna na střeše domu, kdo to takhle má?
Jelikož mám zahradě problém s vodou která se nemá díky jílu kam vsáknout a nebližší strouha je 60m daleko, napadla mě kopule na domě. Přímo před domem máme celkem frekventovanou silnici a marná sláva když projede něco většího, tak se prostě barák třese. Nevím jestli to je tím, že máme dřevěné stropy a nebo to znamená... "vypusť tenhle nápad z hlavy rovnou", protože to nepůjde.
Nějaké názory?
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 302
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3465

Příspěvek od BertCZ »

Pokud je situace taková, jak ji popisuješ, pak nelze, než Tvými slovy konstatovat: ..."vypusť tenhle nápad z hlavy rovnou" ...
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Odpovědět