Příspěvek #108 od MMys » 19. 01. 2019, 15:43
Milan ti chtěl vysvětlit, že pokud ty plochy netvoří čočku s dostatečnou přesností, tak se paprsky přicházející z nějakého bodu předmětu nesoustřeďují v ohnisku zase do bodu, ale do nějaké plochy (pokud se vůbec někam sosutřeďují - to byl ten příklad s tím oknem, které je sice velké, ale obarz netvoří. A to zobrazování je tím více rozplizlé, rozmazané, čím méně je přesná ta optická plocha.
Jen pro informaci:
- mikrometr je tisícina milimetru, nanometr je tisícina mikrometru.
- vlnová délka viditelného světla je v rozmezí 400-700nm (modrá až červená)
- optická plocha musí být vyrobená s přesností alespoň ta 1/4 vlnové délky, tedy alespoň s přesností 0.1 mikrometru, tedy jedna desetitisícina milimetru. Nebo lépe. Jinak se tím moc koukat ani fotit nedá, je to rozmazané, jakoby utopené v mlze, protože parsky z jednotlivých bodů zobrazovaného předmětu se nesoustřeďují do bodů, ale do nějakých překrývajících se neostrých plošek.
I když toto splníš, jednoduchá čočka zaostřuje modré paprsky blíže k čočce, červené dál od čočky, a vše ostatní mezi. Tím vzniká na okraji kontrastních přechodů duha - barevná vada. Pro její eliminaci se používají vícečlenné objektivy (dublety, triplety, kvadruplety) kde je každý člen z jiného typu skla, a ty vady se tím kompenzují. Barevná vada roste (při zachování ohniska) exponenciálně s průměrem. Proto také velké čočkové dalekohledy neexistují. Největší objektiv na světě má průměr 1016mm a ohnisko 19 metrů. Tedy světelnost f/19 (a nijak úžasně to nekreslí).
Další vada jednoduché čočky je tzv. sférická vada, kdy se okrajové parsky jdoucí čočkou sbíhají jinam, než středové. To také způsobuje rozostření obrazu. Též se řeší návrhem vícečlenných soustav.
Jsou i další optické vady, ale to je už na tvoje studium.
To je celé, podané co nejvíc laicky, bez odborných termínů a vzorečků. Víc informací už ode mne neuslyšíš. Musíš si to nastudoavt sám. Když nenastuduješ, tvoje blbost, bez toho nic použitelného nevyrobíš. Pokud to nepřijmeš za fakt, a myslíš si, že to nemusíš řešit, a že jen tak nějakým ohýbáním skel vyrobíš objektiv, jsi na velkém omylu.
http://foto.astronomy.cz,
http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N300/1200, N185/610, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, CCD G3-16200