Sky-Watcher AZ-GTI

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1481
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#241

Příspěvek od Yarkho »

Máte správne zadanú polohu, čas (pozor na letný čas), dátum?
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
glondrej
Příspěvky: 75
Registrován: 07. 08. 2020, 12:31
Bydliště: Čelákovice

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#242

Příspěvek od glondrej »

Ahoj, zkousel nekdo neco takoveho: https://www.ebay.com/itm/224846064787 ? ..melo by to pridat ST4 guiding port k AZ-GTi (pripojuje se do konektoru pro rucku).

Pripadne dela to nekdo u nas?
bordonaro1
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 02. 2023, 13:05
Bydliště: Ruzomberok
Věk: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#243

Příspěvek od bordonaro1 »

dobry den
moze mi niekto poradiť?mam Max Casegrain 127/1500,Ked chcem fotit s bezzrkadlovkou Mesiac,ci Slnko,tak mam stare obraz neostry,hoci na displayi fotaku vidim krasny ostry obraz,mam to tiez na GTI skywatcher montaži,zatial na AZ
som zaciatocnik
dex
Příspěvky: 338
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#244

Příspěvek od dex »

Displej na foťáku bývá poměrně malý s menším rozlišením, tak není dobře vidět, zda je opravdu zaostřeno (navíc kdo ví, co přitom s obrazem provádí software foťáku).
U Měsíce by mělo být možné zaostřit na hvězdě nejlépe s Bahtinovou maskou ("nekonečno") a pak už zaostření neměnit.
Samuelkyn
Příspěvky: 68
Registrován: 22. 08. 2020, 21:17
Bydliště: Most
Věk: 47

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#245

Příspěvek od Samuelkyn »

bordonaro1 píše: 10. 08. 2023, 11:33 dobry den
moze mi niekto poradiť?mam Max Casegrain 127/1500,Ked chcem fotit s bezzrkadlovkou Mesiac,ci Slnko,tak mam stare obraz neostry,hoci na displayi fotaku vidim krasny ostry obraz,mam to tiez na GTI skywatcher montaži,zatial na AZ
som zaciatocnik
Dobrý den, používám stejnou sestavu, plus eq klín. Pořídil jsem si bahtinovu masku a problémy jsou pryč. I když je to kolikrát očistec to dobře doostřit :oops:
bordonaro1
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 02. 2023, 13:05
Bydliště: Ruzomberok
Věk: 65
Kontaktovat uživatele:

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#246

Příspěvek od bordonaro1 »

Dakujem za odpoveď,tu masku mám,ale len na 70/42 objektív,Musim si poriešiť taku na 127 priemer,Inak pouzivam aj Mesačný filter pred ZWO kamerou,
No s tou maskou to určite vyskúšam.
By the way-predávam binar Helios 20-40x 100,ak by niekto mal zaujem.Zo statívom
m.l.gore
Příspěvky: 26
Registrován: 29. 10. 2021, 19:46

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#247

Příspěvek od m.l.gore »

Ahoj, poradí mi prosím někdo s výběrem stativu na tuto montáž, s cenou do 5 tisíc? Nechci používat ten základní, nevyhovuje mi. Díky.

co třeba toto?

https://www.alza.cz/rollei-c6i-karbon-c ... x_roll25s2

nebo toto?

https://www.datart.cz/stativ-rollei-com ... gK7xfD_BwE

Ten první vypadá robustněji, ale čtu že má závit 1/4?"
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#248

Příspěvek od dvader »

Navrhuji připlatit si a pořídit nějaký Berlebach…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1481
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#249

Příspěvek od Yarkho »

Čím robustnejší statív, tým lepšie. V prípade potreby sa dá stabilita zvýšiť znížením statívu...

A Berlebach sa mi farebne nehodí k čiernobielej hlave, i keď funkčne je to asi najrozumnejšie riešenie.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
vrenn
Příspěvky: 54
Registrován: 24. 08. 2022, 19:56

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#250

Příspěvek od vrenn »

Souhlas, čím tužší, tím lepší. Mám karbonový Artcise stativ z Aliexpressu a jak jsem si tady všiml na fotkách ze srazů, tak nejsem jediný. Byl tedy trochu dražší než než je target, ale mají víc modelů. Cenově 3x levnější než podobný Gitzo, popravdě mi příšel i lepší (mohl jsem porovnat u kolegy). Navíc se tam dají koupit ploché botky na pevné povrchy (univerzální pro většinu stativů, které mají šroubovací bodce atd.), které stabilitě dosti pomůžou... karbonové stativy, pokud nemají bodce, mají většinou nějaké oblé gumové botky, které jsou nejsou co se vibrací týče ideální. Je fajn, pokud mají na spodku hlavy nějaký hák, na který se dá zavěsit cokoli těžkého (není potřeba, ale pomůže to, pokud má člověk v plánu používat větší zvětšení). Tak jako tak karbon pruží a nikdy nebude tak dobrý, jako pořádný kus dřeva. Na druhou stranu se vejde do batohu, nebo se rychle vytáhne na grab&go... Ideální je mít obojí.

Btw pokud by někdo chtěl sladit Berlebacha a GTI, není problém objednat si ho v černé barvě... Nicméně klasická světlá je lepší z jednoho praktického důvodu.. je výrazně lépe vidět za tmy ;)
Vixen VMC260L, SD115S, SD81SII
Uživatelský avatar
marek_K
Příspěvky: 60
Registrován: 06. 03. 2007, 18:17

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#251

Příspěvek od marek_K »

Ahojte chcem sa spytat ci sa moja montaz sprava "normalne"?
Ide mi o funkciu freedom find. V apke zapnem externe enkodery aby funkcia fungovala. Montaz bezi v rezimu trackingu, povolim spojky a chcem montazou pootocit, spolu s tym sa ale spustaju aj motory a snazia sa dalekohladom pootocit, opacnym smerom ako s nim hybem ja, musim spojky dostatocne povolit a pridrzat ho kde chcem . Polohy cez enkodery ale takto urci spravne a vie sa vratit na povodny ciel presne. Len sa proste snazi korigovat motormi pri kazdom sebanesom/vacsom pohybe na volno polohu.

Aby sa to nedialo musim pred kazdym rucnym posunutim vypnut tracking. A zaroven externe enkodery su vzdy defaultne vypnute a treba ich zapnut po kazdim zapnuti montaze.

Sprava sa vam to rovnako? Ak nie aku mate verziu firmwaru? Mam poslednu 3.40 z webu. skusal som aj normalnu aj pravostranu verziu ktora umoznuje eq mod.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1481
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#252

Příspěvek od Yarkho »

Nie je mi jasné prečo máš zapnutý tracking a povoľuješ spojky. Montáž sa správne snaží vrátiť na objekt, nie? Aký je účel tohto cvičenia?
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 284
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#253

Příspěvek od vogo »

Otázkou je, zda je chování montáže, to že se snaží vrátit k původnímu objektu, správně. Pokud jsou povolené spojky, ta nemá jak se vrátit, tak proč se snaží?
V prehistorických verzích aplikace SynScan se při povolených spojkách toto nedělo. Ve Stelariu se při volném pohybu dalekohledu ukazatel přesunul tam kam jsem dalekohled otočil, utáhl spojky a montáž dál trackovala. IMHO to bylo mnohem logičtejší chování, které vlastně dělalo to co uživatel očekával. Pro toto je nyní potřeba nejdříve vypnout tracking, přetočit dalekohled a zapnout tracking, celkem otrava. Takže přes celou oblohu prejíždím motorem a FreedomFind nepoužívám, bohužel, je to zdlouhavější a nešetří baterie, ale menší pakárna.
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1481
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#254

Příspěvek od Yarkho »

Tiež pretáčam montáž pomocou ovládača - v mojom prípade rúčky. Aplikácia má viacero podivných správaní, svieti na bielo a v zime mi mobil vyslovene nevyhovuje. Spojka AZ osi je celkom labilná a nikdy sa mi nedala ľahko utiahnuť.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
marek_K
Příspěvky: 60
Registrován: 06. 03. 2007, 18:17

Re: Sky-Watcher AZ-GTI

#255

Příspěvek od marek_K »

Yarkho píše: 02. 10. 2023, 07:27 Nie je mi jasné prečo máš zapnutý tracking a povoľuješ spojky. Montáž sa správne snaží vrátiť na objekt, nie? Aký je účel tohto cvičenia?
No vsak presne na to sluzi freedom find, druha sada enkoderov ktore niesu v motoroch ale na oske priamo-aby si nemusel bzucat motorom pomaly cez celu oblohu. Ked pozeram objekty ktore viem najst cez red dot, povolim spojky rychlo vycentrujem a hotovo. A ked su zapnute externe enkodery na oskach montaz by stale vedela kde je. Akurat to przni tym vracanim sa pokial nevypnem tracking.

Inac vsimol som si ze aj ked ovladam na mobile montaz motoricky tak na ten cas ktory sa posuva sa deaktivuje tracking. Takze ked chcem posunut rucne a deaktivujem tracking tak vtedy to funguje, len ako pise Vogo je to pakaren vzdy to vypinat.
Montaz nevie ci ma alebo nema povolene spojky, tak sa proste snazi vratit (a dokonca nie o rovnaky kus ako som ju pohol ! ).

takto
Odpovědět