Delate se svym nadobickem vedecka pozo

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
3J

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#91

Příspěvek od 3J »

Vědecky významný počin = práce s dostečnou vědeckou hodnotou ( jak si doplnil ) dělaná bez aspirace na vědecké ocennění
Terminus technikus made in 3j ;D
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1833
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#92

Příspěvek od aquarius »

Nevýhoda všech internetových diskuzí-časem se vytratí smysl púvodního tématu.

Můj názor:

" Vědecká pozorování provádí jen zlomek amatérských astronomů, kteří mají dostatek schopností a podmínek. My ostatní jsme fascinováni Vesmírem a sní o okamžiku, ve kterém zahlédnou něco, co profíci přehlédli. (Měsiční fenomén, novou bouři na Saturnu, novou skvrnu na Jupiteru atd.)
Na události takového rozsahu naše výbava stačí."
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 a 254/1200 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#93

Příspěvek od Habl »

Vážený kolego,
to je skoro přesně můj názor a mám za to že nejsem pesimista.
"Napsal aguarius"
Vědecká pozorování provádí jen zlomek amatérských astronomů, kteří mají dostatek schopností a podmínek. My ostatní jsme fascinováni Vesmírem a sní o okamžiku, ve kterém zahlédnou něco, co profíci přehlédli. (Měsiční fenomén, novou bouři na Saturnu, novou skvrnu na Jupiteru atd.)
Na události takového rozsahu naše výbava stačí."
Nechtěl jsem již dále diskutovat.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#94

Příspěvek od Janek8 »

Myslim ze jste zapomneli na zcela novy typ pristroje: monitor pocitace pripojeneho na internet. Sondy chrli terabajty dat a ty je treba zpracovat a zde nastupuje hadejte kdo? No preci amaterove. Par prikladu: oznacovani krateru na Marsu, SOHO a komety, CETI at home.... Prikladu je hromada, je myslim jen otazkou casu nez vznikne stejne organizovana cinnost tohoto typu jakou byla/je pozorovani promnenych hvezd.
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 261
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#95

Příspěvek od KaPr »

Janek8 napsal: Myslim ze jste zapomneli na zcela novy typ pristroje: monitor pocitace pripojeneho na internet. Jo, nezapomneli, ale anketa se tyka VLASTNIHO nadobicka. A ja doplnuji, ze astronomickeho.
KaPr
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#96

Příspěvek od brat »

Janek8 napsal: Myslim ze jste zapomneli na zcela novy typ pristroje: monitor pocitace pripojeneho na internet. Sondy chrli terabajty dat a ty je treba zpracovat a zde nastupuje hadejte kdo? No preci amaterove. Par prikladu: oznacovani krateru na Marsu, SOHO a komety, CETI at home.... Prikladu je hromada, je myslim jen otazkou casu nez vznikne stejne organizovana cinnost tohoto typu jakou byla/je pozorovani promnenych hvezd.
Ano, ve světě je obrovské množství dat a dokonce i mezi našimi CCD pozorovateli běží program pro zájemce, kteří mají PC. Zájemci mohou přezpracovávat CCD snímky pořízené hlavně v Brně a hledat zde nové proměnné hvězdy nebo proměřovat proměnné, které se náhodně "vešli" do zorného pole. Tento archív vede RNDr. M. Zejda z Přírodov. fakulty Masarykovy Univerzity, Brno.

Když už jsme u internetu, tak existuje již i možnost pozorovat vzdáleně s robotickými teleskopy. Pokud chcete větší množství pozorovacího času, je třeba uhradit nějaký ten "klubový" příspěvek (třeba $30 ročně). Ale můžete tak pozorovat s přístroji i pěkných rozměrů a na půl zeměkoule vzdáleném místě - čili ve dne! :-)
Bc. Luboš Brát
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#97

Příspěvek od VK »

Souhlasím s tím, že většina amatérů mnoho nepozoruje. Ani já. Má to celou řadu příčin (to by vydalo na samostatnou diskusi - přitom by se mohlo stát i něco podobného jako nedávno, když takto vzniklo téma Amatérská astronomie a finance). Nicméně jednu z příčin si dovolím explicitně uvést: za tmou se musí jezdit.

Při vší úctě, nemyslím si, že opravdoví vědci jsou blázni. Představa, že jsou uzavřeni v ústavech, je spíše mýtus než skutečnost.

V. K.
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#98

Příspěvek od pesvo »

No, s tím ježděním jsem si to taky myslel, ale asi po roce provozování těchto výjezdů jsem toho nechal. Za prvé proto, že když jsem se koukal do dalekohledu (to jsem ještě neměl "vědecké spády") a pak, když jsem se otočil, tak nade mnou stál jelen, tak mi tedy do smíchu nebylo a tak rychle jsem v autě ještě nebyl (a podobné "zkušenosti" ) a za druhé proto, že když musím jako ostatní "normální" lidi chodit do práce, tak rozhodně nemůžu využít každou jasnou noc na koukání po hvězdách. A pak ty výjezdy mohu brát jen tak, jak ostatní lidi chodí třeba na hrady a zámky nebo do divadla, no a já bych jednou za měsíc chodil koukat pánu Bohu do oken, což by mi tedy moc nevyhovovalo.

A přišel jsem na to, že pozorování proměnných hvězd na celkem rozumné úrovni se dá klidně dělat i z velkoměsta, teda, jestli tak mohu nazývat Brno. Jsem sice na jeho okraji, ale lamp a lidí, kteří nemají ani na blbý rolety, aby nešajnovali lustrama přímo ostatním do očí je tady taky dost...

(PS: to je uvozovek, co ?)
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#99

Příspěvek od VK »

To pesvo: přesně to jsem měl na mysli, ale raději jsem to nerozváděl, protože vím, jak to potom obyčejně dopadne. někteří lidé jsou na můj "monografický" styl alergičtí, případně reagují nepředvídatelným způsobem.

Po světelné stránce Brno rozhodně velkoměstem je.

V. K.
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 261
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#100

Příspěvek od KaPr »

brat napsal:

Ano, ve světě je obrovské množství dat a dokonce i mezi našimi CCD pozorovateli běží program pro zájemce, kteří mají PC. Zájemci mohou přezpracovávat CCD snímky pořízené hlavně v Brně a hledat zde nové proměnné hvězdy nebo proměřovat proměnné, které se náhodně "vešli" do zorného pole. Tento archív vede RNDr. M. Zejda z Přírodov. fakulty Masarykovy Univerzity, Brno.

Lubosi, nemas nejake konkretnejsi informace ? Hledal jsem to na var.astro.cz a nic ... Nebo je to mozne po primem kontaktu s Dr. Zejdou?

brat napsal:
Když už jsme u internetu, tak existuje již i možnost pozorovat vzdáleně s robotickými teleskopy. Pokud chcete větší množství pozorovacího času, je třeba uhradit nějaký ten "klubový" příspěvek (třeba $30 ročně). Ale můžete tak pozorovat s přístroji i pěkných rozměrů a na půl zeměkoule vzdáleném místě - čili ve dne! :-)
To by mne taky zajimalo - kdyz uz nam ukoncili projekt FMO ...
KaPr
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#101

Příspěvek od brat »

KaPr napsal:
Lubosi, nemas nejake konkretnejsi informace ? Hledal jsem to na var.astro.cz a nic ... Nebo je to mozne po primem kontaktu s Dr. Zejdou?

Miloš Zejda kolektuje už řadu let archív surových CCD snímků od několika českých pozorovatelů. V posledních dvou letech již většinou samotní pozorovatelé objeví novou proměnnou hvězdu, neboť se hledání nových proměnných stalo rutinní záležitostí s nástupem jedinečného software na zpracování C-MuniPack (viz http://integral.sci.muni.cz/cmunipack), ale ve starších snímcích - hlavně od samotného M.Zejdy a taky J.Šafáře z Brna - je mnoho neobjeveného - neproměřeného. CCD snímky tvoří většinou série několika až několika stovek snímků během pár hodin, když se měřilo nějké minimum.

Je toho asi 15 plných DVDček - já jsem si před časem domů vzal DVD s Andromedou až Aquilou a něco už jsem prohledal. Potom jsem ale začal sám měřit se CCD a už na "cizí" data není čas.

Pokud by se někdo chtěl zapojit, je třeba kontaktovat Dr. Zejdu (na zejda -zavináč- physics -tečka- muni -tečka- cz) a dohodout se s ním na dalším. Vím, že už nějaká data prohledává pár lidí, takže je třeba se domluvit co už je uděláno a na čem je třeba ještě pracovat...

Pár proměnných už takhle objevených bylo - viz katalog českých proměnných hvězd CzeV na http://var.astro.cz/newvar.php (objevitelé Polster-Zejda, Polster-Šafář, Žampachová-Šafář)

KaPr napsal:
To by mne taky zajimalo - kdyz uz nam ukoncili projekt FMO ...

Například zde je možné za úhradu získat pozorovací čas:
http://www.robosky.com/Pages/ProductsSe ... vices.html

Ale je to poměrně drahé ($50 / hodinu).

Zde je 0.81m robotický dalekohled, ale cena ještě vyšší $175 / hodinu.
http://www.tenagraobservatories.com/Sel ... 20Time.htm

Někde jsem ale narazil na spolek amatérských astronomů z USA, kteří mají robotický dalekohled a operovat s ním můžeš za velmi nízký peníz - $30 / rok. Pravděpodobně v tom bude jen málo pozorovacího času - ale přesto... Kde to jen bylo...
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#102

Příspěvek od voko »

Podívej se na Psionovy příspěvky, měl zaplacenou možnost snímkování na robotickém dalekohledu na Tenerife (SLOOH), myslím, že roční poplatek byl kolem 30,- $. Ale víc se dozvíš zde:

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... tart=10#10

nebo i na stránkách POSEC:

http://posec.astro.cz/view.php?
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 261
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#103

Příspěvek od KaPr »

voko napsal: Podívej se na Psionovy příspěvky, měl zaplacenou možnost snímkování na robotickém dalekohledu na Tenerife (SLOOH), myslím, že roční poplatek byl kolem 30,- $. Ale víc se dozvíš zde:

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... tart=10#10

nebo i na stránkách POSEC:

http://posec.astro.cz/view.php?Musim rici, ze je to super !
Hned jsem to zkusil. Tady je jeden z prvnich obrazku. Jedna se o M95, M96 a M105 focenou RGB filrem 3 minuty Cluster kamerou robotickym dalekohledem Bradford. Neni to uplne super, ale na nektere veci je to perfektni. Co nejde, je napr. udelat vice obrazku nez 5 za noc (tedy, asi by slo, ale nesmi jich vic nez 5 cekat). Hned jsem si rek, ze by sly napr. studovat svetelne krivky dlouhoperiodickych promennych. Primo se nabizeji hvezdy typu MIRA CETI. Clovek muze odhadovat jasnost take soubezne sam svym nadobickem a overit si, jak to dela dobre ci spatne.



KaPr
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#104

Příspěvek od brat »

KaPr napsal:
Musim rici, ze je to super !
Hned jsem to zkusil. Tady je jeden z prvnich obrazku. Jedna se o M95, M96 a M105 focenou RGB filrem 3 minuty Cluster kamerou robotickym dalekohledem Bradford. Neni to uplne super, ale na nektere veci je to perfektni. Co nejde, je napr. udelat vice obrazku nez 5 za noc (tedy, asi by slo, ale nesmi jich vic nez 5 cekat). Hned jsem si rek, ze by sly napr. studovat svetelne krivky dlouhoperiodickych promennych. Primo se  nabizeji hvezdy typu MIRA CETI. Clovek muze odhadovat jasnost take soubezne sam svym nadobickem a overit si, jak to dela dobre ci spatne.  

To je výborná myšlenka! Ale dlouhoperiodických proměnných, u kterých stačí získat jedno měření za noc je mnohem víc a spousta jich je mnohem zajímavějších než miridy.

Pokud Bratford robotický dalekohled poskytuje snímky ve formátu FITS a umožňuje snímání v některém ze standardních fotometrických filtrů B,V,R nebo I, potom nestojí fotometrii nic v cestě Nad konkrétním programem se můžeme zamyslet a najít nějvhodnější kandidáty k monitoringu. Chtělo by to vědět kolik pozorovacího času (a jak často) má vzdálený pozorovatel k dispozici a jaký je dosah přístroje.

Pokud by ses ale chtěl pustit do těch mirid, tak stojí za to podívat se na příspěvek autorů Grafa a Mikuláška ve sborníku z 37. konference o výzkumu proměnných hvězd (vyšel jako jedno číslo OEJV http://var.astro.cz/oejv/oejv.php?lang=cz&oejv=0023). Autoři tam navrhli pozorovací program 30ti zajímavých uhlíkových mirid, které by rádi dlouhodobě monitorovali ve standardních fotometrických filtrech. A nyní shánějí pozorovatele :-)

Čau Luboš
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#105

Příspěvek od robert »

[

L) Ano, ale v jine oblasti (uvedte v jake).  
- Moc jiných oblastí dostupných pro amatéry asi není.

Neobjevil někdo na NETu nějaký projekt na dlouhodobé monitorování povrchu Měsíce.Myslím,že velké dalekohledy svůj čas neutrácejí na pozorování Měsíce.
Odpovědět