Delate se svym nadobickem vedecka pozo

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 261
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#61

Příspěvek od KaPr »

Ahoj Petre,

Souhlas se vsim co pises, i s tim Perseem. Je dobre, ze to nekdo vubec zkotroluje, ale prisne vzato to neni recenze. OEJV je velmi velmi dobry pocin a je treba ho jen podporovat. Snad si to tady opravdu precte co nejvice lidi a ze zatvrzelych skeptiku se najde alespon nekolik, kteri svuj nahled trosicku poopravi.

Karel
KaPr
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 261
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#62

Příspěvek od KaPr »

MilAN napsal:
Existují desítky koníčků, které stojí srovnatelné nebo větší peníze, nedělá se s nimi věda ale pouze zábava, není z toho žádný užite. A celkem nikomu to nepřijde divné. Tobě ano ?
Ale jisteze existuji konicky stojici vice penez a neprinasejici nic jineho nez poteseni provozujiciho ...
Nic proti tomu nemam a nepripada mi to divne. Cilem konicka je uspokojit. Kazdy si pod tim ale muze predstavovat neco jineho.

Co mi divne ovsem pripada, shazovat ze stolu moznost prispivat vede z duvodu predsudku. Pozoruj pro poteseni, schovavej vysledky a obrazky do supliku nebo je dej sem na web aby je ostatni mohli obdivovat. Ale prosim Te, nesnaz se odradit nejakeho nadsence (ci budouciho nadsence) od jeho snahy argumenty, ktere jsou diplomaticky receno ne uplne v poradku ...


KaPr
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#63

Příspěvek od brat »

Ahoj všichni :-)

Karle díky za Tvou anketu - je velice výmluvná. Pokusím se rozebrat předložené anketní možnosti a krátce posoudit možnosti astronomů amatérů.

Otázka: Delate se svym nadobickem vedu?

A) Ne, jen se kochám krásami vesmíru.
- Není vůbec nic špatného na tom, jenom se kochat vesmírem. Myslím, že tak začínal každý z nás a kdybychom nebyli fascinováni vesmírem a vzdálenými objekty v něm, asi by astronomie jako věda vůbec nevznikla. Otázkou zůstává, co od
pozorování očekáváme a co nás na něm naplňuje - baví...
Pro mne osobně je překvapivé, že většina zde hlasujících se spokojí s pouhým kocháním. Já jsem si vždy při kochání se nějakými vesmírnými objekty představoval jak asi vypadají ve skutečnosti, jaké jsou jejich fyzikální vlastnosti. Tato zvědavost mne ovšem nevyhnutelně posunula od pouhého "kochání se" k hlubšímu studiu a právě toto studium - výzkum - mne dokonale uspokojuje. Zdá se mi, že pokud se někdo jen kochá, tak ochuzuje sám sebe o skutečné poznání... (ale to je můj osobní názor).

B) Ne nepřipadá mi to smysluplné
- když se na to podívám hodně skepticky a přízemně, tak smysluplné je v našem životě jenom mít co jíst a pít a rozmnožovat se

C) Delal bych, ale nevím jak se zapojit
- není nic jednoduššího! čtěte dál, rozhodněte se pro oblast která vás baví / nejvíce zajímá a kontaktujte příslušnou odbornou sekci České astronomické společnosti. Nadšenec si najde uplatnění s jakýmkoliv přístrojovým vybavením.

D) Ne porizuji jen hezké obrazky / kresby
- bez hezkých obrázků vesmíru by byl internet či stránky knih jen strohým zdrojem informací. Proč ne? Ovšem i při pořizování fotografií deep-sky se brzy dostaneme na náš limit. Všechny dostatečně fotogenické mlhovinky či galaxie bude mít pozorovatel brzy ve svém archívu a ... bude se kochat těmito snímky. Zde se ale nevyhnutelně dostáváme zpět k tomu, co jsem napsal u bodu A) - pouhým kocháním se vesmíru či fotografií vesmíru se skutečně zvídavý astronom nemůže uspokojit... Ovšem pokud to někdo bere jako relax po práci, těžko mu zazlívat, že se jen dívá. Pořád je lepší, když se dívá na oblohu než na televizi :-)

E) Snazim se, ale nejak mi to nejde
- hlavu vzhůru hlavně, že se snažíš!

F) Ano, pozoruji a odhaduji jasnost komet
- Toto je velmi bohulibá činnost a astronom amatér se při ní může dobře uplatnit. A to i bez CCD kamery. Škoda jen, že komet viditelným amatérsky dostupnými dalekohledy je tak málo do roka. Správně odhadovat jasnost komet je dost náročné -
navíc o to, že při odhadování jasnosti difůzních objektů musíme rozostřovat, abychom je mohli srovnat se okolními bodovými hvězdami. Dosah použitého přístroje se ještě o poznání sníží.

G) Ano, pozoruji zakryty hvezd a hlasim vysledky.  
- Na tuto oblast zrovna moc odborník nejsem, ale párkrát jsem zákryt hvězdy planetkou pozoroval. Ale bohužel jsem byl mimo oblast totality a nic se nedělo... To mne jakožto pozorovatele poněkud odradilo. Problém vidím i v tom, že v této oblasti se kromě pozorování astronom - amatér jen těžko uplatní. K analýze trajektorie planetky z napozorovaných výsledků je zapotřebí matematického aparátu o značném kalibru...

H) Ano, pozoruji meteory a hlasim vysledky
- Vynikající oblast pro pozorovatele vyzbrojené pouhým okem. Ale nutno dodat, že i pevným zdravím... Ležet několik hodin na (často)promrzlé zemi je dost značný hazard se svým zdravím. Situace se moc nezlepší i když máme to štěstí a natrefíme na lavičku. Dlouhé nehnuté polehávání se v noci obecně moc nedoporučuje - kromě léta. Ale Perseidy jsou podle mého názoru už prozkoumány ze všech stran...

CH) Ano, pozoruji promenne hvezdy a hlasim vysledky
- Proměnné hvězdy jsou bez diskuze ideálním programem pro všechny astronomy amatéry. Pozorovat proměnné hvězdy můžete ať máte pouhý trieder nebo špičkové vybavení - velký teleskop s CCD kamerou. Proměnných hvězd jsou desetiticíse a stále se objevují nové a nové. Pozorováním zákrytových dvojhvězd můžeme zkoumat výchylky od přísné periodicity a studovat tak třetí tělesa v soustavě, únik hmoty z těsných binárních soustav a mnoho dalších jevů. Fyzické proměnné hvězdy nám zase dávají velmi dobrou informaci o vnitřní struktuře hvězdy (pulzující proměnné), o jevech v akrečních discích (kataklyzmické proměnné), o interakci hvězdného větru v dvojhvězdě (symbiotické proměnné), o chemických projevech ve hvězdném obalu (mira ceti, polopravidelné proměnné, hvězdy typu R CrB). Pozorováním projevů fyzické proměnnosti v zákrytové dvojhvězdě získáváme ideální pohled do astrofyzikální laboratoře, ve které je možné hvězdné teorie a modely kalibrovat na skutečné rozměry a hmotnosti soustavy (NSV 19448 na jižní obloze - bohužel). Vzplanutí nov a supernov jsou rovněž projevy hvězdné proměnnosti a občas se podaří zachytit opravdový skvost (V 838 Mon) zcela mimo všechny kategorie.
Mezi proměnné hvězdy patří ale i aktivní galaxie a kvazary. Dá se tedy říci, že pozorováním proměnných hvězd lze studovat téměř všechny astrofyzikální objekty. Pokud zde někomu chybí deep-sky, tak jen připomínám Hubbleovu proměnnou mlhovinu okolo pekuliární proměnné R Mon nebo Hindova proměnná mlhovina (NGC 1554 - 55) okolo mladé eruptivní proměnné T Tauri.
Čili pozorujte proměnné hvězdy - vizuálně, fotograficky, CCD. Mimo objekty sluneční soustavy pokrývají téměř všechny oblasti astrofyziky!

I) Ano, pozoruji asteroidy/hledam NEO (vysledky).  
- Rovněž velmi bohulibá činnost kterou nelze než podporovat. Ovšem i podle ohlasu v anketě - jde spíše o záležitost profesionálů s CCD kamerami. Vizuálně nejste schopni dostatečně přesně změřit polohu asteroidu, aby mělo Vaše pozorování nějaký smysl. Vizuální objevy asteroidů jsou rovněž obrovskou výjimkou.

J) Ano, hledam novy/supernovy
- Jak už jsem psal výše, tak toto spadá prakticky pod proměnné hvězdy. Hledat supernovy ve vzdálených galaxiích je opravdu velmi vzrušující činnost a i vizuálně můžete být úspěšní. Ale pamatujte na vybavení - 35cm dalekohled je v tomto oboru minimum. Novy v naší galaxii většinou zachytí robotické přehlídky (ASAS je v tomto oboru velmi úspěšná). Novy jsou tak dvě tři do roka. Výhodu mají pozorovatelé na rovníku - většina nov je v jižních partiích u centra Galaxie (ve Střelci).

J) Ano, pozoruji slunecni skvrny a hlasim vysledky.
- Jistou dobu jsem si každý den kreslil sluneční skvrny v projekci za okulárem a určoval relaticní číslo slunečních skvrn. Záhy jsem ovšem zjistil, že kolegové s jiným (větším či menším) vybavením hlásí podstatně jiné hodnoty slunečního čísla... Každopádně je to zajímavý program pro vizuální pozorovatele a hlavně - pro činnost ve dne O smysluplnosti zde již někteří z vás pochybovali - k tomu se moc vyjadrovat nemohu, nemám k tomu moc zkušeností.

K) Ano, porizuji spektra hvezd a hlasim vysledky.
- Úžasné téma! Nemohu než doporučit! Ovšem i podle ohlasu v anketě (0 hlasů) je tato oblast silně limitována přístrojovým vybavením. Je to oblast hlavně pro astronomy profesionály. Ale v dnešní době s vybavením v hodnotě 200 tisíc se může i astronom-amatér věnovat spektroskopii.

L) Ano, ale v jine oblasti (uvedte v jake).  
- Moc jiných oblastí dostupných pro amatéry asi není. Snad možná radioastronomie. Pokud máte anténu alespoň 5m v průměru,  můžete měřit rádiové záření z radiových galaxií i stelárních zdrojů. S menším vybavením můžete měřit SID (Sudden Ionosferic Disturbance)  - čili šum ionosféry způsobovaný slunečními bouřemi a dalšími jevy. Velký úspěch zde nahlásil Rudo - zachytil malou anténou ozvu po GRB vzplanutí! Více viz sekce Radioastronomie.

M) nepovazuji tuto anketu za smysluplnou.
- Myslím, že tato anketa je VELMI smysluplná a děkuji Karlovi, že ji zde založil.

Čau Luboš
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#64

Příspěvek od Habl »

Rád by jsem znal astronoma-amatéra, který dělá vědecká
astronomická pozorování?
Všechna ta zasílání napozorovaných výsledků na určená místa se nemohou považovat za vědeckou práci. Vědecká práce musí míti oponenturu a nový poznatek. Nový objev tělesa na obloze není vědecká práce.
Mám za to že tato anketa je špatně stylizovaná a dává astronomům- amatérům příležitost zviditelnit svoje konání v činnostech prozaických.
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 261
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#65

Příspěvek od KaPr »

Habl napsal: Rád by jsem znal astronoma-amatéra, který dělá vědecká
astronomická pozorování?
Všechna ta zasílání napozorovaných výsledků na určená místa se nemohou považovat za vědeckou práci. Vědecká práce musí míti oponenturu a nový poznatek. Nový objev tělesa na obloze není vědecká práce.
Mám za to že tato anketa je špatně stylizovaná a dává  astronomům- amatérům příležitost zviditelnit svoje konání v činnostech prozaických.  
Ach jo, ...
Objev telesa sam o sobe neni vedecka prace ??? Ano a ne, pokud dodrzi objevitel urcite zasady, tak je objev telesa sam o sobe minimalne vedeckym pozorovanim a prinasi novy poznatek - existence telesa.

Co se tyce oponentury - tak to uz jsme tu probirali.

Tady ovsem nejde o to, jestli nejaky astronom-amater dotahne sva pozorovani pres data redukci, vytvoreni modelu cio pouziti existujicich modelu, vyhodnoceni, sepsani textu a zaveru, recenzenta a oponenta az k publikaci v nejakem vedeckem zurnalu. Takovych asi opravdu moc nebude. Tady jde o
1, jestli dodrzuje "vedecka" pravidla
a
2, jestli se o sve vysledky deli, aby tu proceduru vyse popsanou udelal nekdo jiny za pouzity vysledku od mnoha jinych astronomu-amateru

Jestli je anketa spatne stylizovana si nemyslim (jinak bych ji netvoril). Existuji zkratka lide, kteri si mysli toto a jini, kteri si mysli opak.

KaPr
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#66

Příspěvek od Habl »

Mám za to, že se jedná o odbornou práci na určité úrovni
a ne o vědeckou práci se vším všudy !!!
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#67

Příspěvek od brat »

Habl napsal: Rád by jsem znal astronoma-amatéra, který dělá vědecká
astronomická pozorování?
Ahoj Pavle,

mezi astronomy amatéry, kteří dělají vědecká pozorování se řadí například

Kamil Hornoch z Lelekovic - nejúspěšnější objevitel extragalaktických nov (v M31) na světě.

Petr Svoboda z Brna (pesvo zde ve foru) - aktivní pozorovatel proměnných hvězd, jehož data velmi pozitivně hodnotí i kolegové - profesionálové z Ondřejova

já - v Peci pod Sněžkou měřím CCD zákrytové dvojhvězdy - převážně s nelineárním průběhem O-C (trojhvězdy, excentrické dvojhvězdy, kontaktní binární soustavy). viz http://pod.snezkou.cz/altan

Radek Dřevěný - teď dostal nově zapůjčenou CCD kameru s 80mm RF Vixen na paralaktické montáži od Sekce pozorovatelů proměnných hvězd. S tímto vybavením bude rovněž pozorovat proměnné hvězdy.

Habl napsal:
Všechna ta zasílání napozorovaných výsledků na určená místa se nemohou považovat za vědeckou práci. Vědecká práce musí míti oponenturu a nový poznatek. Nový objev tělesa na obloze není vědecká práce.

Tady s Tebou nemohu souhlasit. Za prvé si zdá-se pleteš pojem "práce" a "práce" :-)

- Vědecká "práce" jakožto činnost někoho - fyzická či myšlenková - není nutné mít oponenta k tomu, abych změřil / napozoroval přesně minimum zákrytové dvojhvězdy nebo dlouhodobým monitoringem např. T UMi zjistil, že pozvolna mění typ proměnnosti z Miry na polopravidelnou SR hvězdu (konkrétní případ, který zjistil Ladislav Šmelcer z ValMezu).

- Vědecká či odborná "práce" jakožto pojednání napsané do odborného časopisu. Ale i odborné časopisy se dělí na "refereed journal" a "non-refereed journal" respektive na "recenzované" a "nerecenzované" časopisy. Dělám editora jednoho odborného časopisu (OEJV - viz http://var.astro.cz/oejv) a vím, že pro autory je hlavně důležité, aby jejich "práce" (paper) byla dohledatelná širokou odbornou veřejností - to znamená aby byly indexované v databázích Smithsonian/NASA's ADS (Astrophysics Data System) a Simbad (na serveru CDS ve Strasbourgu). Ta první je databáze abstraktů a Simbad je databáze svázána s objekty na obloze - pro přesné souřadnice nějakého objektu vedou všechny možné údaje, včetně napsané literatury.

Oponentura se většinou týká teoretických prací a modelů založených na datech. Toto většinou dělají kolegové - profesionálové. My amatéři se staráme povětšinou o to, aby bylo na čem stavět teorie a počítat modely - získáváme data. Troufám si ale tvrdit, že bez nás by to nešlo. Alespoň v některých oblastech je role aktivních amatérů, kteří právě dělají vědecká pozorování (a nekoukají jenom na mlhoviny) velkým přínosem pro současnou astronomii / astrofyziku.

Luboš
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#68

Příspěvek od Habl »

Ahoj Luboši,
nevím jestli mne chceš namluvit, některé zásady s pozice
editora, ale i já s tebou nesouhlasím. Teoretické ale i pozorovatelské práce musí míti jistou oponenturu jedná
se třeba o objevy komet, kolikrát se již stalo, že se nejednalo o kometu, ale třeba o planetku.
Psal jsem pouze o tom že vědecká práce musí míti svoji
oponenturu!!! Její forma může býti různá.
Netvrd´mne též že všech 15 současných abonentů ankety pracuje vědecky!!! Nezlob se chybí mne zde výstižnější název ankety !!!
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#69

Příspěvek od brat »

Habl napsal: Ahoj Luboši,
nevím jestli mne chceš namluvit, některé zásady s pozice
editora, ale i já s tebou nesouhlasím. Teoretické ale i pozorovatelské práce musí míti jistou oponenturu jedná
se třeba o objevy komet, kolikrát se již stalo, že se nejednalo o kometu, ale třeba o planetku.
Psal jsem pouze o tom že vědecká práce musí míti svoji
oponenturu!!! Její forma může býti různá.

Ahoj Pavle,
nic Ti nenamlouvám. Já jsem samozřejmě neměl na mysli takovou elementární oponenturu, jako že hlášená nová kometa - jak říkáš - je skutečně nová. To je samozřejmé - kontrolu, zda je publikovaný objev nové proměnné hvězdy skutečně nový - provádím i já v našem nerecenzovaném (non-refereed) OEJV.
Na to abych takovou kontrolu prováděl nemusím shánět recenzenta - oponenta. To provádí redakční rada.

Ale Ty pořád nechápeš, že tahle anketa není o psaní odborných publikací, ale o provádění vědeckých pozorování. K tomu, abych udělal vědecky hodnotné pozorování nepotřebuju dopředu mít objednanou oponenturu, která mi pozorování zkritizuje :-)

Habl napsal:
Netvrd´mne též že všech 15 současných abonentů ankety pracuje vědecky!!! Nezlob se chybí mne zde výstižnější název ankety !!!

Jaksi nechápu...
Anketa je nazvána velmi výmluvně - včetně uvozovek kolem slova "vědecké", neboť si Karel nic nenamlouval a ví jaká je realita. (Nebo se pletu Karle?)

Čau Luboš
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#70

Příspěvek od Habl »

Luboši.
talže si stojíš za tím, že alespoň většina respondentů
provádí vědeckou práci, nebudu ti to již dále vyvracet.
Přeji všem těm, kteří parcipují na odborných pozorováních mnoho astronomických zážitků. Sám jsem pozoroval zákryty hvězd Měsícem a zatmění Měsíce v domění, že
dělám prospěšnou činnost. Když jsem se dozvěděl realitu
byl jsem překvapen a snad jedině pan Doc.Dr, J.Bouška CSc. mne potěšil, že bylo využito mého pozorování pro zvětšení zemského stínu při zatmění Měsíce v souvislosti
s výbuchem sopky sv. Heleny.
Omlouvám se všem, kdo si myslí, že dělají vědecká pozorování.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#71

Příspěvek od brat »

Habl napsal: Luboši.
talže si stojíš za tím, že alespoň většina respondentů
provádí vědeckou práci, nebudu ti to již dále vyvracet.
Přeji všem těm, kteří parcipují na odborných pozorováních  mnoho astronomických zážitků. Sám jsem pozoroval zákryty hvězd Měsícem a zatmění Měsíce v domění, že
dělám prospěšnou činnost. Když jsem se dozvěděl realitu
byl jsem překvapen a snad jedině pan Doc.Dr, J.Bouška CSc. mne potěšil, že bylo využito mého pozorování pro zvětšení zemského stínu při zatmění Měsíce v souvislosti
s výbuchem sopky sv. Heleny.
Omlouvám se všem, kdo si myslí, že dělají vědecká pozorování.              

Habl
Ale to je omyl - nic takového jsem nenapsal.
Já bohužel vím, že většina lidí jen kouká na deep-sky a i výsledky této ankety to potvrzují. Právě tento fakt mi přijde jako veliká škoda, když vím, co má spousta pozorovatelů za přístroje a žádné prospěšné výsledky neprodukuje.

Ve Tvém příspěvku do této diskuse jsi psal, že bys rád znal lidi, kteří nějaká odborná pozorování provádějí. Napsal jsem Ti je sem jmenovitě (omlouvám se těm, na které jsem zapomněl). O 90% ostatních pozorovatelů však lze říci, že nic takového nedělají. A to považuji za chybu a za velmi "mělký" pohled na oblohu.

Nějak se divím, co dokážeš přečíst mezi řádky... Možná bys měl pozorně přečíst co píšu a až potom se dohadovat co jsem tím myslel "mezi řádky". Pokud jsem se ale vyjádřil nepřesně, tak sorry :-)

Čau Luboš
Bc. Luboš Brát
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#72

Příspěvek od VK »

mc napsal: Já bych nebral amatérským astronomům ideály, že dělají vědeckou práci, tak jako lidem, že volbami něco změní. To že výsledky pozorování chodí na adresu např. odpadkovy@kos.cz je naprosto irelevantní :-)
To by mělo být napsáno jinak: Ideály, aby se snažili dělat vědeckou práci nebo o tom aspoň přemýšleli. A to, že výsledky něčích pozorování chodí na adresu odpadkovy@kos.cz irelevantní přece není! To by to taky nemuseli dělat.

Nedivím se deziluzi všech těch, kteří mají špatnou zkušenost s tím, že něco někam posílali, a pak se dověděli, že to dělali celou dobu zbytečně. Na druhou stranu ale neschvaluji postoj těch, kteří se vzali.

V. K.

Oprava: "... kteří se vzali" správně "kteří se vzdali". Doufám, že jste to pochopili správně. Pozn. 15. 3. 2006, 22:43.
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 261
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#73

Příspěvek od KaPr »

Habl napsal: Mám za to, že se jedná o odbornou práci na určité úrovni
a ne o vědeckou práci se vším všudy !!!
Ale to uz jsme probirali - nikdo tady nepredpoklada, ze vsichni amateri budou vedecky pracovat a vysledky publikovat formou vedeckych clanku (samozrejme po recenzi). Uplne a bohate bude stacit, kdyz si osvoji zaklady vedeckeho pristupu (napr. nezaujatost a kriticnost k ziskanemu mereni, pozorovani, ci k cemukoliv, co delaji) a pripadny (bylo by nejlepsi soustavnou a cilevedomou koncentraci na dany problem) vysledek pozorovani nahlasit nekomu, kdo je bud shromazduje a vyhodnocuje nebo je preda dal, popripade se postara o to, aby dany vysledek byl vsem, co nepropadaji skepsi a jsou ochotni vysledky zpracovat, verejne dostupny.

V tomto smeru s vama mohu souhlasit, ze se jedna o odbornou praci a ne vedeckou praci se vsim vsudy.
KaPr
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#74

Příspěvek od Dominik »

mc napsal: Těžko definovat co je vědecká práce, ale 99,9% lidem na této zemi je zcela jedno zda někdo objeví supernovu, proměnou hvězdu nebo změří nějaký zákryt nebo ne, Jediný objev který zahýbe lidma je objev asteroidu, který dopadne na zem a něco zničí. Tak to je a tak berte vědu jako zábavu a budete v pohodě.
Nie je to argument, ale máš pravdu.

A mne záleží čo na môj objav povedia ľudia ktorý pozerajú Vyvolených? Ide mi pri vedeckom pozorovaní o to aby som zakaždú cenu niečo objavil a bol slávny?

K čomu dospejeme v tejto debate?
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 261
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Delate se svym nadobickem vedecka pozo

#75

Příspěvek od KaPr »

Habl napsal: Teoretické ale i pozorovatelské práce musí míti jistou oponenturu jedná
se třeba o objevy komet, kolikrát se již stalo, že se nejednalo o kometu, ale třeba o planetku.

....

Netvrd´mne též že všech 15 současných abonentů ankety pracuje vědecky!!!

.....

Nezlob se chybí mne zde výstižnější název ankety !!!

Ad 1, a prave proto by dotycny pozorovatel mel pozorovani nahlasit, aby byl jeho objev potvrzen ci vyvracen. O jake oponenture vlastne mluvite? Pokud si sve pozorovani strcite do supliku, tak se o nem nikdo nedovi a zadna öponentura"nebude mozna ! Na druhou stranu, pokud nekdo posle hlaseni typu asi jsem videl ve strelci novou kometu, tak se mu vysmeji. I proto si pozorovatel musi osvojit formalismy vedecke komunikace, bez kterych se neobejde.

...

Nerozumim, jak jste dosel k cislu 15 a proc je nazyvate abonenty. Take bych uvital misto kritiky ze nazev neni vystizny nejakou konstruktivitu.
KaPr
Odpovědět