Úhlová měření

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Littlecomet
Příspěvky: 2
Registrován: 14. 02. 2006, 21:20

Úhlová měření

#1

Příspěvek od Littlecomet »

Ahoj,
chtěla bych se zeptat, jak co nejjednodušeji ale co možná nejpřesněji změřím úhlovou vzdálenost dvou hvězd.....?
Kdyžtak dík za odpověď.... ;)
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Úhlová měření

#2

Příspěvek od ceres »

Littlecomet napsal: Ahoj,
chtěla bych se zeptat, jak co nejjednodušeji ale co možná nejpřesněji změřím úhlovou vzdálenost dvou hvězd.....?
Kdyžtak dík za odpověď.... ;)
Z otazky nie je jasne, ci pri pohlade cez okular dalekohladu, pri pohlade volnym okom, na filme, fotke alebo CCD snimke... ???

Ja to robim tak, ze v programe Guide8 kliknem pravym tlacidlom mysi na objekt c. 1 a pri stlacenom pravom tlacidle taham linku k objektu c. 2, tam tlacidlo uvolnim a soft mi ukaze uhlovu vzdialenost aj vzdialenosti v RA a dec... ;)
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
Uživatelský avatar
Littlecomet
Příspěvky: 2
Registrován: 14. 02. 2006, 21:20

Úhlová měření

#3

Příspěvek od Littlecomet »

Jo...tak to je dobrý. Ale přijde mi, že to není úplně ono. myslela jsem spíš jen tak bez ničeho. Prostě, když se podívám na oblohu, tak jestli existuje něco podle čeho můžu ZMĚŘIT já sama, jaká je mezi nima úhlová vzdálenost. ???
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Úhlová měření

#4

Příspěvek od A.K. »

Littlecomet napsal: Jo...tak to je dobrý. Ale přijde mi, že to není úplně ono. myslela jsem spíš jen tak bez ničeho. Prostě, když se podívám na oblohu, tak jestli existuje něco podle čeho můžu ZMĚŘIT já sama, jaká je mezi nima úhlová vzdálenost. ???
Když se podíváš na oblohu, tak snad existuje jen jediné - ruka.

Jinak ti asi nepomohu.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
Frenk
Příspěvky: 259
Registrován: 29. 08. 2004, 18:26

Úhlová měření

#5

Příspěvek od Frenk »

Já mám v knížce takový postup měření

http://sweb.cz/tomasRR/M%C4%9B%C5%99en% ... %AFhl..jpg

Je to kniha "Encyklopedie Vesmír" David H.Levy

Littlecomet napsal: Jo...tak to je dobrý. Ale přijde mi, že to není úplně ono. myslela jsem spíš jen tak bez ničeho. Prostě, když se podívám na oblohu, tak jestli existuje něco podle čeho můžu ZMĚŘIT já sama, jaká je mezi nima úhlová vzdálenost. ???
49°43'9"   N&&15°46'14" E
Skládací dobson 406f4.5
"Drbohlav"dobson 250f6
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Úhlová měření

#6

Příspěvek od michal.b »

Vsechno je to zalozene na tom, ze ve vzdalenosti cca 57 cm od oka odpovida 1cm jednomu uhlovemu stupni. No a shodou okolnosti ma dospela natazena ruka zhruba tech 55-60 cm, malicek 1cm, palec 2cm, pest 10cm a tak dale (kazdy si muze svoji ruku promerit).
Uživatelský avatar
Frenk
Příspěvky: 259
Registrován: 29. 08. 2004, 18:26

Úhlová měření

#7

Příspěvek od Frenk »

Jěště mě napadá další možnost ,někde sehnat toto
http://sweb.cz/tomasRR/Muzeum.jpg
;)
49°43'9"   N&&15°46'14" E
Skládací dobson 406f4.5
"Drbohlav"dobson 250f6
3J

Úhlová měření

#8

Příspěvek od 3J »

michal.b napsal: Vsechno je to zalozene na tom, ze ve vzdalenosti cca 57 cm od oka odpovida 1cm jednomu uhlovemu stupni. No a shodou okolnosti ma dospela natazena ruka zhruba tech 55-60 cm, malicek 1cm, palec 2cm, pest 10cm a tak dale (kazdy si muze svoji ruku promerit). Takže nejjednoduššší úhloměr je školní pravítko.
;D

Na tyto účely používali naši předci jednoduché udělátko s názvem Jakubova hůl (radius astronomicus).
Tady doporučuji stranu 10 měření úhlů http://astro.sci.muni.cz/pub/hollan/a_p ... ng/pom.pdf
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Úhlová měření

#9

Příspěvek od ceres »

Tu sa pise o dvoch veciach, ktore su dost rozdielne: MERAT a ODHADNUT.

Na MERANIE potrebujes nejaky pristroj (vid vyssie), presnost bude zavisiet od metodiky a presnosti pristroja.

Na ODHAD potrebujes poznat nejake zname vzdialenosti a s nimi odhadovanu (uhlovu) vzdialenost porovnavat. Pri pozorovani meteorov pouzivame pre odhadovanie ich "dlzky" zname vzdialenosti, napriklad vo Velkom voze, stvorci Pegasa atd.
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
3J

Úhlová měření

#10

Příspěvek od 3J »

Otázka znělajak co nejjednodušeji ale co možná nejpřesněji změřím úhlovou vzdálenost dvou hvězdJo ještě jeden fígl co používali důstojníci dělostřelectva v armádě na frajeření před nováčky. :'(
Na kšiltě ze spodní strany důstojnické čepice měli nepatrné zářezy. Pak stačilo jen zavřít jedno oko a podívat se přes hranu kšiltu na obzor a docela přesně odměřit počet dílců ( armádní jednotka úhlu) aniž to nováčci postřehli. Kdo to neznal tak je měl fakt za borce co sloužili už s Laudónem ;D a jen mrknutím oka přesně odhadnou úhel :o....
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Úhlová měření

#11

Příspěvek od VK »

Úhloměrné přístroje spadají do oblasti astrometrie. Ing. Jan Vondrák, DrSc. se o jejích základech (spíše však ve vztahu ke kosmickým katalogům) zmínil v článku Používaná astrometrická technika a kosmické katalogy v časopise Perseus 3/2005, str. 11.

V. K.
Odpovědět