Daruji výkres Somet Binaru

Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Daruji výkres Somet Binaru

#1

Příspěvek od KpS »

Daruji některému z majitelů Somet Binaru 25x100 výkres uspořádání optiky v měřítku 1:2 (formát A3).
Autor(?): Astro optika, Praha XII, Anglická 2, telefon 22-71-19.
Karel
Uživatelský avatar
KEPLER2013
Příspěvky: 96
Registrován: 07. 05. 2013, 22:08

Re: Daruji výkres Somet Binaru

#2

Příspěvek od KEPLER2013 »

SZ mám velký zájem
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Daruji výkres Somet Binaru

#3

Příspěvek od 4Brunco »

Ahoj, pokial by si mohol, toto by sa zislo aj odfotit (staci kompaktom ci mobilom) a zdielat dakde sem na forum. Mylsim ze to uz nepodlieha zidnej autorskej ochrane a ja sice nemam Somet ale tak torsku dufam, ze sa mi casom podari zohnat :D
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Daruji výkres Somet Binaru

#4

Příspěvek od KpS »

Výkres je nejspíše kopie z padesátých let, která se rozdávala těm, kteří koupili samotnou optiku. V té době se rozprodávala jak pro Binar, tak pro Monar. Zájemců je víc a tak tady je scan v poloviční velikosti.
Karel
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Daruji výkres Somet Binaru

#5

Příspěvek od 4Brunco »

Dik moc, archivujem
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
JKO
Příspěvky: 7
Registrován: 23. 08. 2017, 12:22
Bydliště: Brno

Re: Daruji výkres Somet Binaru

#6

Příspěvek od JKO »

Výborně, dík za snímek rozložení optiky, který se mi už ztratil. (Optiku jsem dostal od Ježíška právě v těch padesátých letech, nějakou dobu sloužila bez hranolu, pak improvizovaně i s hranolem a pořád si říkám, že až budu velký, tak to udělám pořádně. )
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Daruji výkres Somet Binaru

#7

Příspěvek od Beda »

KpS: díky za prezentaci výkresu optické konstrukce Somet Binaru. Pamatuji-li se dobře, tak ty 4" objektivy měly ohnisko 500 mm. Z Astrooptiky mi bratr kdysi před mnoha desetiletími jeden takový od Monaru přivezl. Bylo s ním krásné pokoukání oproti starému triedru 8x30 !
Na tom výkresu se mi moc nezdají ty malé clony. I když volím průměr obraz. pole v ohnisku blízký nule, vychází průměr první clony na 80mm a u druhé clony 38mm, rozdíl oproti výkresu 18mm ! Takovéto uspořádání clon by znamenalo zaclonění objektivu na cca. 52mm a to se mi nechce věřit. Možná se k tomu vyjádří někdo, kdo měl již Somet Binar za účelem opravy nebo upgrade rozebraný. Před časem jsem si seřizoval a upgradoval vnitřek binaru TS 20x88 a tam jsem u clon nic podobného neregistroval.
Přílohy
Honeyview_Somet Binar chod paprsků.jpg
Honeyview_Somet Binar chod paprsků.jpg (95.9 KiB) Zobrazeno 2199 x
Uživatelský avatar
stawq
Příspěvky: 229
Registrován: 03. 04. 2013, 07:36
Bydliště: Ratměřice
Věk: 63

Re: Daruji výkres Somet Binaru

#8

Příspěvek od stawq »

Beda píše:Pamatuji-li se dobře, tak ty 4" objektivy měly ohnisko 500 mm.
A není tento předpoklad špatný? Není to ohnisko přeci jen o něco kratší než 500 mm?
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Daruji výkres Somet Binaru

#9

Příspěvek od Beda »

předpoklad ohniska 500mm zřejmě nesedí. Umístění a velikost obou clonek ukazuje na ohnisko objektivu kolem 400mm, tedy f/4. Pro odrazy v hranolu by ale za clonkou 20mm zbylo jen 90mm. Koho 4" binokuláry zajímají, na stránkách Posec jsou od Pepy Ladry praktické testy binokulárů 25x100 od firem APM , Celestron Skymaster, Helios Giant a Zeiss (Somet) film:
http://posec.astro.cz/index.php/clanky/ ... edu-25x100

MilAN: díky za upřesnění, těch 450mm uvádí také VK v jeho příspěvku z r.2009:
... "Jinak objektivy klasického Sometu Binaru 25 X 100 jsou netmelené dublety průměr 100 mm, ohnisková vzdálenost 450 mm. Okuláry mají ohniskovou vzdálenost 18 mm...."
Potom ovšem by obě clonky, tak jak je prezentuje výkres od Astrooptiky, vinětovaly :(
A pokud by někdo potřeboval náhradní Somet okuklár, mohu jeden poskytnout... :)
Naposledy upravil(a) Beda dne 28. 05. 2018, 13:42, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Daruji výkres Somet Binaru

#10

Příspěvek od MilAN »

Já si myslím, že ohnisko bylo 450 mm ( alespoň tak mi to vychází z poznámek z r. 1985 z pozorování komety Halley )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stawq
Příspěvky: 229
Registrován: 03. 04. 2013, 07:36
Bydliště: Ratměřice
Věk: 63

Re: Daruji výkres Somet Binaru

#11

Příspěvek od stawq »

MilAN píše:Já si myslím, že ohnisko bylo 450 mm
Nějak tak to asi bude.

Shodou okolností jsem objevil obdobný výkres v publikaci "Návod ke zhotovení amatérského astronomického dalekohledu", Štefánikovy hvězdárny hl.m. Prahy z r., 1971, kde ale v příslušné pasáži k obrázku se o ohnisku nepíše taky ani slovo ... ;)
somet-binar.jpg
somet-binar.jpg (139.68 KiB) Zobrazeno 2145 x
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Daruji výkres Somet Binaru

#12

Příspěvek od KpS »

Malá clona o průměru 20 mm bude správně. Když vezmu délky podle výkresu a požaduji, aby byl bez vinětace aspoň střed pole, mělo by být ohnisko samotného objektivu cca 39 cm. Jenže je tu ještě hranol. S hlediska optické osy to je planparalelní deska a paprsek v ní podle výkresu projde neuvěřitelných cca 17 cm. Tím dojde k posunutí polohy ohniska o 6 cm a ohnisková vzdálenost soustavy objektiv plus hranol se změní na 45 cm. Pro potvrzení by to chtělo vzít do ruky objektiv a pravítko. V roce 2007 jsem tady prodával optiku na Monar, ale už si bohužel nepamatuji komu.

K této optice ještě jedna zajímavost. Kdysi jsem obdržel od ing. J. Koláře výkres s výpočty p. Matouška jak optiku Monaru přebrousit na dlouhoohniskový achromat. Výkres jsem už nenašel, ale při hledání jsem zjistil, že tu mám šest A3 kopií technických výkresů na stavbu Monaru z roku 1954 od ing. B. Malečka. Jsou rozkresleny do všech podrobností včetně materiálu. Daruji tomu, kdo projeví zájem.
Karel
Uživatelský avatar
Beny
Příspěvky: 268
Registrován: 02. 05. 2007, 23:52
Bydliště: Šumperk
Věk: 54

Re: Daruji výkres Somet Binaru

#13

Příspěvek od Beny »

Ahoj, když už tady máme tu debatu, má někdo představu jakým způsobem je vyřešeno štelování rozestupu očí ? Díky.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Daruji výkres Somet Binaru

#14

Příspěvek od MilAN »

KpS píše:mělo by být ohnisko samotného objektivu cca 39 cm. Jenže je tu ještě hranol. S hlediska optické osy to je planparalelní deska a paprsek v ní podle výkresu projde neuvěřitelných cca 17 cm. Tím dojde k posunutí polohy ohniska o 6 cm a ohnisková vzdálenost soustavy objektiv plus hranol se změní na 45 cm.
Karle, dovolil bych si nesouhlasit.
Jednak jsem přesvědčen, že ohnisko optiky bylo skutečných 450 mm ( používal jsem na svém dalekohledu pouze objektiv ).
Průchodem tím hranolem se posune sice ohnisková rovina o těch cca 6 cm , ale nezmění se dopadové úhly ( před a za planparalelní deskou má paprsek stejný úhel), to znamená , že se nezmění poměr F/D a tudíž ohnisková délka zůstává stejná.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Daruji výkres Somet Binaru

#15

Příspěvek od KpS »

Milane, máš pravdu. Tvoje argumentace je jasná. Udělal jsem hloupou chybu v geometrii paprsku od objektu, který není na ose. Pak ovšem bude ta malá clona, jak píše Beda, vinětovat i na ose.
Karel
Odpovědět