Pozorování leden 2006

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lada_z_Valmezu
Příspěvky: 40
Registrován: 16. 08. 2005, 18:14

Pozorování leden 2006

#1

Příspěvek od Lada_z_Valmezu »

Ne že bych v prosinci nepozoroval, ale ty dvě noci nestálo komentovat.
Oproti prosinci přišlo pár tlakových výší z Ruska a Ukrajiny, a tak bylo více jasných nocí (pozoroval jsem 12x). Během nich jsem pořídil 3980 měření. Vzhledem k třeskutým mrazům jsem odpojil preventivně karusel a pozoroval většinou ve filtru I.
Mirida T UMi je v minimu a pravděpodobně začíná zjasňovat. Díky pozorování Luboše Bráta mám přehled o situaci kolem symbiotické hvězdy YY Her. Ta pomalu zeslabuje po posledním vzplanutí.
Z projektu PROSPER jsem pozoroval minimum GSC 2779 0288, které nastalo o 48 min. dříve. 29.1. jsem pozoroval minimum V 355 Aur, která má periodu přes 17 dní a D kolem 24 hodin. Celé pozorování trvalo 7h 35m a minimum nastalo asi o 4 hod. dříve.
Z brněnského programu jsem vybíral hvězdy s hodnocením mezi 8-10 body. Většina minim odpovídala předpovědi. Našlo se ale i pár vyjímek. Dvě sekundární minima GZ And nastala o 37 minut dříve, u XY Boo nastalo o 2h 01m dříve a V 781 Tau o 1h 04m později. Taktéž u hvězd HI Mon, V 527 Mon a IL Mon nastala minima dříve, ale to jsem napozoroval jenom vzestupnou větev světelné křivky.
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Pozorování leden 2006

#2

Příspěvek od brat »

Ahoj Láďo,

XY Boo jsem pozoroval vloni. Je to hvězda s parabolickým průběhem O-C, čili dochází k neustálému pozvolnému zkracování periody. Mé pozorování je vyznačeno červeně na následujícím obrázku:

http://var.astro.cz/ocgate/ocgate.php?o ... #ocdiagram

Pokud tedy použiješ předpověď spočítanou pro lineární elementy a není nejnovější, vždy se Ti bude XY Boo předbíhat oproti předpovědi.

Zkus si na výše uvedeném odkazu zadat do kolonky "user-data" své minimum a uvidíš, jak sedí do O-C.

Čau Luboš
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 261
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Pozorování leden 2006

#3

Příspěvek od KaPr »

Hmmm, mam maly dotaz: 3980 mereni za 12 noci. Mam to chapat, ze jde o 3980 bodu na vsech svetelnych krivkach ? Pokud ano, kolik bylo pozorovano celkem hvezd ? Jaka je strategie pozorovani (kolik hvezd soucasne, rucni nebo automatizovane prejizdeni mezi hvezdami, okamzite zpracovavani, nebo nasledne, jak byly urceny-rozhodnuty casy expozic) ? Zminujes 10 hvezd. Diky, zamyslim se prave nad jakymsi pseudoautomatickym systemem na pozorovani a potreboval bych vedet, jak to delaji ti zkuseni ...
KaPr
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

Pozorování leden 2006

#4

Příspěvek od brat »

Ahoj Karle,

těch 3980 měření je počet bodů, dá se říci, že i jednotlivých CCD snímků. Někdy ovšem máš na jednom políčku dvě hvězdy, čili samotných CCD snímků je ve skutečnosti méně než výsledný počet měření.

Nemůžu úplně přesně mluvit za Láďu, ale myslím, že nastavuje pole ručně - podle souřadnic na montáži. Čili nedělá paralelní pozorování více hvězd.

Jinak Láďa je velmi aktivní - já mám na ALTAN.Observatory průměrný počet měření za měsíc 2100 - 2200.

Pokud se zamýslíš nad nějakým poloautomatickým systémem, tak děláš to samé co já zrovna Koupil jsem montáž EQ-6 PRO + SkyScan a začínám pro ní psát automatický ovládací software ve Visual C#, který by podle nahraného seznamu objektů provedl postupně během noci jejich fotometrii, případně opakovanou (u zákrytovek). Vyžaduje to ovládat zároveň montáž (pomocí protokolu NexStar napr.) a CCD kameru. Naštěstí SBIG je velmi vstřícný k vývojářům a mají volně k dispozici knihovny s funkcemi ovládajícími jejich CCD kamery.

Jinak nejdále v tomto (robotický dalekohled) jsou asi profíci z Ondřejova, kde už pár let funguje robotický dalekohled BART. Více viz www.asu.cas.cz.

Čau Luboš
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
KaPr
Příspěvky: 261
Registrován: 06. 07. 2004, 15:50

Pozorování leden 2006

#5

Příspěvek od KaPr »

brat napsal: Ahoj Karle,

Pokud se zamýslíš nad nějakým poloautomatickým systémem, tak děláš to samé co já zrovna Koupil jsem montáž EQ-6 PRO + SkyScan a začínám pro ní psát automatický ovládací software ve Visual C#, Ahoj Lubosi,

Mno, ja tak vysoko nekoukam. Z velke casti proto, ze moje "observator", ktera zatim neni hotova, lezi ve vysce neuveritelnych 44 m n.m., v blizkosti Berlina a prumerny pocet jasnych noci za mesic je tak pocitam 5, z toho do toho obcas vpluje ta mrcha Mesic :'(. Pripada mi proto temer zbytecne vkladat do vybaveni desetitisice. Zacnu asi zatim s tim, co mam: ETX70 napojenou a kontrolovanou pres PC a vylepsenou webkamerou (dosah by mel byt podle predpokladu 12 mag.) a pak se mozna uvidi.

brat napsal:

Vyžaduje to ovládat zároveň montáž (pomocí protokolu NexStar napr.) a CCD kameru.

No, to je problem. Ja to zatim zamyslim delat tak, ze spustim predem naprogramovanou kameru, ktera bude napr delat porad dokola snimky 2, 4, 6, 8 a 10s (cyklus tedy dohromady 30s) a zaroven i program ovladajici ETX70, ktery bude zajistovat periodicke prejizdeni mezi predem vybranymi polohami, ve kterych setrvam alespon 2.5 min, abych mel zajisteno, ze budu mit z kazdeho pole alespon 4 cykly snimku. Zatim jsem ale skepticky. Problem vidim v tom, ze ETX mechanika neni prave nejpresnejsi a mam obavu o to, jestli v dlouhem rangu pozorovany objekt vubec v zornem poli (v prvni fazi 26x35 arcmin, pozdeji, s jinym cipem 35x46 a dosah asi 13 mag.). Navic bude piplacka se snimky probirat a spravne je vysortit a poskladat (to kvuli hloubce 8bit - i kdyz i tady mam v planu postavit semiprofesionalni kameru s 1/2 cipem a hloubkou 12bit).

Pokud se zadari a vyhrajem ve sportce :P, pak snad po koupi nejakeho domku zbyde neco i na tu astronomii ... Pak to ovsem bude muset bejt neco velkeho na nejakem nejblizsim kopci (asi v Harzu nejakych 200 km daleko - to mi uz ale nebude vadit, protoze asi nebudu uz pracovat ;D)
KaPr
Uživatelský avatar
Lada_z_Valmezu
Příspěvky: 40
Registrován: 16. 08. 2005, 18:14

Pozorování leden 2006

#6

Příspěvek od Lada_z_Valmezu »

[quote author=KaPr link=board=promenky;num=1138805618;start=0#2 date=02/02/06 - 10:46:14]Hmmm, mam maly dotaz: 3980 mereni za 12 noci. Mam to chapat, ze jde o 3980 bodu na vsech svetelnych krivkach ?

Nastavování dalekohledu dělám opravdu ručně. Jako zaměstnanec hvězdárny jsem odpovědný za zařízení a tak tam stejně musím sedět celou noc. Navíc klasická německá montáž ST 7 (jenom protizávaží má asi 120 kg) by se těžko přestavovala na automatické nastavování. Pozorování pak vypadá, že dělám serii snímků s expozicí zpravidla 30 - 90 s (podle toho, o jak je jasná proměnka). Když se trefím do minima, tak přecházím na další hvězdu. Teď v lednu se dalo pozorovat tak 9 - 10 hodin, tak se to dá napozorovat :D
Odpovědět