Výroba kopule

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Výroba kopule

#76

Příspěvek od Pupak »

Ta poznámka o včelách je heslo z jednoho JZD, které v mojí generaci za socíku proslulo, ale chápu, že tobě to nic neříká, tak sorry. Mohu jen zopakovat to, co jsem napsal Milanovi. Moje poznámka o dvou typech lidí byla míněna zcela obecně a přípomínky jsou vítány, zejména od lidí, kteří si laminátovou kopuli sami vyrobili. Jinak na fóru jsme si vždy tykali. Vykání je v komunitě zbytečně formální.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výroba kopule

#77

Příspěvek od Homer »

To heslo Pupaku znám ( i v jiných variantách, čím se může světový mír posílit ), jsem ročník1955. To ale nic nemění na tom, že jeho použití zde ve spojení se mnou jako včelařem, bylo hloupé.
Laminátovou kopuli jsem nepostavil, ale myslím, že mé připomínky nebyly od věci, měly jen upozornit ostatní na určité aspekty tohoto řešení, které mne napadly. Neměly žádnou ambici od toho kohokoliv zrazovat, neboť vím, že " každý staví dle své hlavy".

Jsem co do tykání stará škola, ale už jsem to bez úhony vstřebal :-).
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Výroba kopule

#78

Příspěvek od Pupak »

Já netuším, že jsi včelař. Já jsem ročník 57, tak snad si tykat můžeme, aniž bys utrpěl újmu na stařecké důstojnosti, ne? :D
Já jsem už s laminováním pár věcí udělal. Udělal jsem tři karbonové tubusy s Nomexem, něco o tom vím. Povrchová úprava fakt není jádro pudla.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výroba kopule

#79

Příspěvek od Homer »

Víš Pupaku, své včelaření jsem zde vícekrát zmínil, proto jsem se i ohradil. Ale budiž, je to vysvětleno. Vykáním v první komunikaci vyjadřuji úctu tomu druhému, nikoliv abych si pohladil své ego. Ale dobře, vyřízeno k dennímu pořádku :-). ( hrabě Kocharowski ).
Vysvětlili jsme si i postoje ohledně laminátové kopule - vycházel jsem z toho, jaké kopule se vyrábí a jaké tedy znám a ovšem z toho, co jsem vyráběl já a řada dalších.

Tím bychom mohli naši rozpravu ukončit a popřát si mnoho zdaru a zdraví - což nyní potřebuji, protože na mne už před několika dny skočil jakýsi moribundus.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1756
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Výroba kopule

#80

Příspěvek od nou »

Bola tu spomenutá údržba laminátovej kopule. Sú na to nejaké špeciálne prípravky? Alebo čo by ste odporučili pri PulsarDome kopuli.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výroba kopule

#81

Příspěvek od Homer »

Nou:
než poradí ti, co mají kopuli z tohoto materiálu, já bych poradil napsat SZ Martinu Myslivcovi, jak a čím provádí svoji každoroční údržbu on. Bavil jsme se s ním o tom a vím, že ji preventivně ročně čistí a opatřuje nějakým renovačním prostředkem, už ovšem nevím čím. Já mám na kopuli měděný plech a tak se mi to vykouřilo z hlavy. Byl jsem u něj letos hodněkrát a kopule vypadá stále pěkně.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Výroba kopule

#82

Příspěvek od Pupak »

2 Homer
Víš, já zase nečtu úplně všechno, co se tu píše. To bych nedělal nic jinýho, takže o jiných zálibách členů fóra, kterých je pár tisíc, toho moc nevím. Žiju 25 let na maloměstě, kde se vykání neprovozuje a fakt mi to nechybí. Tady na fóru to taky moc často nevidím. To je taková česká specialita, anglofonní země tyhle ptákoviny s plurálem neřeší vůbec.
Někdy mi přijde, že někteří, zejména starší členové fóra, jsou zbytečně přecitlivělí. Chce to víc nadhledu. Většina slovních potyček tu vzniká naprosto zbytečně. Dost pochybuju, že sem se někdo chodí hádat. To není Facebook. Na spoustu věcí prostě máme odlišné názory a mít jiný názor není trestné, zatím. Takže ti přeji brzké uzdravení, neb moribundus jest choroba veskrze nepříjemná a kopuli nechme v poklidu kopulovat.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výroba kopule

#83

Příspěvek od MilAN »

nou píše:Bola tu spomenutá údržba laminátovej kopule. Sú na to nejaké špeciálne prípravky?.
Stačí udělat to, co s autem ( ale bohatě 1x /rok). Omýt a vyleštit leštěnkou. A vyvarovat se leštěnek se silikonem-v případě opravy lakové vrstvy dělá silikon velké problémy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výroba kopule

#84

Příspěvek od Homer »

Pupak:

já myslel, že jsem zřetelně vše hodil za hlavu a že netřeba se v tom dál pitvat - takže i tahle tvá úvaha je redundantní :-). Můžeme se s tím už rozloučit? Nic to už nikomu k tématu "Výroba kopule" nepřináší.
Za přání zdraví samozřejmě děkuji - a nápodobně všem!
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2015
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba kopule

#85

Příspěvek od Beda »

Pupaku, jako realizační nápad je to dobré, zvláště když už jsou zkušenosti s laminováním. Bohužel ceny materiálu jsou dnes někde jinde :(
Když už bude k dispozici kulové kopyto, tak se nabízí vyrobit polokouli s přesahem, viz příloha. Vypadá nejen lépe, ale usnadní to také umístění kopule. Předpokládám, že by se "balon" nafukoval do hotové spodní (pojezdové) zkruže a dvou štěrbinových žeber. Ty by pohlídaly kulový tvar a s laminátovým povrchem se jednoduše spojily. Příloha znázorňuje pouze rozměry, bez konstrukčního řešení. Tak hodně zdaru a poreferuj, jak dílo pokračuje !
Přílohy
Kopule  dvoudílná 2930 mm.jpg
Kopule dvoudílná 2930 mm.jpg (113.65 KiB) Zobrazeno 1098 x
Kopule s podestou 230 mm.jpg
Kopule s podestou 230 mm.jpg (255.29 KiB) Zobrazeno 1098 x
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Výroba kopule

#86

Příspěvek od Pupak »

Předpokládáš správně. Dolní zkruž a žebra by doformovaly tvar polokoule. Ten přesah je výborný nápad. Zatím je to pro mě jen taková spekulace. Doba realizace nastane až bude teplo. Až udělám nějaký návrh, tak to sem hodím na konzultaci. Tohle je jen ideový nástin. Že ceny budou jiné než před 20 lety, mě nepřekvapuje, ale pořád to nebude 150 litrů a bude to tak, jak chci já a ne nějaký Číňan.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Výroba kopule

#87

Příspěvek od vla »

Děláš parádní montáže s velkou nosností, což předpokládá použití větších dalekohledů, pokud neplánuješ vše dálkově ovládané, ale také pobyt osoby v kopuli přijde mi 2,5m strašně, ale strašně málo.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výroba kopule

#88

Příspěvek od Homer »

Já navážu na oba předchozí příspěvky - ano, když si to člověk udělá sám, má to podle sebe a ne podle toho, co kde kdo vyrobí jako konfekci. Svatá pravda.
Ovšem 2,5m, je opravdu nemnoho. Ještě tak pro toho, kdo do kopule leze jen kvůli údržbě a většinou fotí. Mám kopuli cca 3,7m a cítím se v ní pohodlně :-).
A takováto větší kopule se podle mého postaví snáz klasicky s dřevěnou nebo kovovou kostrou a potahem.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Výroba kopule

#89

Příspěvek od Pupak »

Já tam nic velkýho mít nebudu. Teď když jsem vyzkoušel že ta malá montáž si hravě poradí z C11 a veškerým příslušenstvím, tak tu velkou montáž na boilery prodám a nechám si jen tu malou s C11, takže si myslím, že místa tam bude dost. Nicméně k dálkovému ovládání všeho směřuji od samotného počátku. Onstep k tomu dává dost možností, tak ještě vymakat přenosy dat z kamery, což zatím řeším přes vzdálenou plochu a bude to OK. Já bych toho chtěl udělat tolik, že bych na to potřeboval 5 životů. Pořád mi něco straší v palici. Ta kopule je jeden z obvyklých záchvatů. :D
Teď mi zase straší v palici, že tu velkou montáž vyměním za N500 a udělám nízkou EQ HD montáž šitou na míru. Prostě zábava.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Výroba kopule

#90

Příspěvek od hades »

Diskuzi na téma zrcadla jsem přesunul do vlákna Návrh a stavba dalekohledu
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět