Focení na Poncetově plošině

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
Lightsscope
Příspěvky: 194
Registrován: 06. 03. 2004, 00:30

Focení na Poncetově plošině

#46

Příspěvek od Lightsscope »

Jasně, rozumím. Posun šroubem teda není dobrý.

Píšeš: "prohledat net", dobře. Jaké způsoby pohonu naopak doporučuješ?
Uživatelský avatar
Lightsscope
Příspěvky: 194
Registrován: 06. 03. 2004, 00:30

Focení na Poncetově plošině

#47

Příspěvek od Lightsscope »

Kami napsal: Je několik způsobů jak rozhejbat poncetovku. Stačí prohledat net.  
 Jeden z způsobů je posuvný šroub s jezdcem. Není moc přesný.  
 Druhý je na způsob odvalování dvou rozdílných průměrů.Pogumovaný pastorek se odvaluje po obvodu velkého kola (úseče).
Třetí je klasický šnekový pohon. Buď kolmo nebo šnek umístit mírně šikmo,aby byl kratší a vešly se tam jeho domky i s ložisky.
Poncetka může mít jednu odvalující úseč a čep ,nebo dvě úseče. Ohledně ustavení,neviděl bych v tom problém. Do polární osy umístit polární hledáček se zenitálním zrcátkem abychom nemuseli čuchat trávu či silniční štěrk.
Chtěl bych Tě poprosit, Ty se v tom určitě vyznáš. Když pohon pomocí šroubu u Poncetky nedoporučuješ, jakému pohonu bys dal přednost?

Pro můj Dobson 25 cm by bylo dobré mít nějakou Poncetovu plošinu, protože bych mohl použít přímo to, co mám, a jednoduše to paralaktizovat. Jinak musím pořád posouvat dalekohled v obou osách a s fotografováním nemůžu vůbec počítat.

A nebo je lepší se na tohle vykašlat a místo toho raději koupit "normální" montáž a mít dalekohled na montáži?

Hora


P. S.: ale třeba na http://astrosurf.com/telescopeamateur/t ... bleE2D.htm je právě pohon šroubem ...
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Focení na Poncetově plošině

#48

Příspěvek od Kami »

Ten tvůj odkaz by šel. Závitová tyč je vlastně šnek a plast část šnekového kola. Aspoň tak mi to z fotky připadá. Nejedná se o pevný jezdec,kde jsou rychlosti pokaždé jinde.
Neříkám,že se v poncetkách tak vyznám,jsem jen strojař.Vše záleží na přesnosti výroby a na požadavcích. Jak už bylo psáno v jiném vláknu,na krátké expozice to vyhovuje.
 Mě osobně jde o ten komfort při pozorování,aby objekt neujížděl ze zorného pole.Nějaká lepší poncetka by asi šla vymyslet,ale ještě jsem do toho z nedostatku času dostatečně nezabřehl.  :-[
Mám jen návrh v hrubých rysech,jak by to mělo vypadat.Problém je právě deklinace,aby to byla plnohodnotná paralaktika. Nejlepší i z pohledu únosnosti je šnekový převod.Klidně závitová tyč a na úseči vyrobit část ozubení.Převod je tak dán,bez možnosti prokluzu,jako u třecího převodu. Ten je však výrobně jednoduší.
Na pořádné focení bych vybral  čistokrevnou paralaktiku.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Lightsscope
Příspěvky: 194
Registrován: 06. 03. 2004, 00:30

Focení na Poncetově plošině

#49

Příspěvek od Lightsscope »

No a můžeš sem dát ty "hrubé rysy"?

(Je škoda, že se nepotkáme v Liticích, dali bychom řeč )
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17649
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Focení na Poncetově plošině

#50

Příspěvek od MMys »

a taky se na konci píše:

"sight simplicity of the assembly, one should not expect miracles. The quality of drive is not sufficient to allow photographs of deep sky with long time exposures..."

Podle mne je poncetka vhodná na udržení objektu v poli, při vyšším zvětšení. Aby na ní šlo fotit jako na paralaktické montáži, tak to by musela být udělaná podstatně precizněji, a totéž se týká i dobsona na ní.

Myslím si, že i u většího dalekohledu v tom okamžiku vychází lépe vidlice. Nebo klasická paralaktika, ale tam bude mizerná manipulace s velkým monstrem.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět