Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#46

Příspěvek od Homer »

O vizuálním pozorování proměnných hvězd přednášel Ing. Maleček blahé paměti na PSA ve ValMezu v letech 1983-85. Od té doby naštěstí doba pokročila a jak je vidět z křivek průběhu změn jasnosti, je chyba pozorování na amatérské možnosti neuvěřitelně malá. To už je jiná liga - nakonec stejně jako astrofoto dříve a dnes.
Křivky se zadávají do databáze a jsou k dispozici k dalšímu případnému zpracování. Až tak samoúčelné to být nemusí.
Uživatelský avatar
Boramyr
Příspěvky: 189
Registrován: 22. 09. 2007, 03:37
Bydliště: Útušice
Věk: 40

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#47

Příspěvek od Boramyr »

Zábavnost, nebo spíš uspokojování zvědavosti je tu asi hlavní motivace. Já si taky nedávno fotil Makemake nebo jet v M87 jen proto, abych zjistil, zda se mi to povede. To už jsou fotky, které se mimo komunitu ani nedají publikovat (ten blázen v mrazu hodinu fotil tečku!).

Hlavní problém je náklad ušlé příležitosti - když fotím proměnku, nemůžu civět do dalekohledu, nebo fotit jiný "pretty picture". Myslím, že nutně potřebuji rozjet paralelně druhou sestavu :D

To, co tu nakousnul majklus může být docela výhoda. Světelné znečištění sice povede na větší rozptyl ve změřených hodnotách, ale nijak fatálně to nezkazí (patrně stačí nefotit nic, kde záleží na milimagnitudách). Ve chvíli, kdy mám za zády město nebo na nebi obludu je to hned lákavější.
Další věc je, že jakmile si fotič vyzkouší takové ty povinné "eiffelovky" jako je M42, M27 či M13, tak ho napadne zkusit něco jiného.

Mimochodem, dělá tu někdo astrometrii? Ta by teoreticky také měla být pro amatéry docela schůdná, ale nevšiml jsem si, že by tu o tom někdy byla řeč.
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 46

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#48

Příspěvek od majklus »

Boramyr píše: 11. 02. 2024, 20:04 Ve chvíli, kdy mám za zády město nebo na nebi obludu je to hned lákavější.
Ano, tak jsem to přesně myslel. Od domu toho už moc nenafotím a na výjezd je to málokdy, tak mi tu výbava vlastně jen zahálí. A třeba by se využít dala! Že by měla vadit světlejší obloha u města jsem si úplně nemyslel - je mi jasné, že na srovnávací měření to až takový vliv mít nebude. Asi jsem to špatně napsal - šlo mi o to, jestli nebudou vadit obří gradienty světelného znečištění, které sahají pomalu už přes čtvrtinu oblohy. Jestli ten gradient nebude to, co srovnávací měření znehodnotí - referenční hvězda jím bude zkreslena jinak než ta měřená...

Ale jinak je to opravdu zajímavé, nedá se někde o technikách takovýchto pozorování načíst něco víc?

A Homerovi děkuji za připomenutí tématu a jeho radost z výsledku mu moc přeji!
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#49

Příspěvek od MilAN »

Proměnné hvězdy se nefotí ničím širokoúhlým, tak gradienty nebudou tolik ovlivňovat výsledek, pokud je srovnávací hvězda blízko proměnné. U slabších se jedná o max. desítky arcmin
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 46

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#50

Příspěvek od majklus »

Jasně, tak to je skvělé, to mi nic nebrání to zkusit! Jdu si o tom někde sehnat nějaký čtení...
A děkuju za informace!
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
borg
Příspěvky: 288
Registrován: 15. 04. 2006, 23:59

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#51

Příspěvek od borg »

Tiež sa venujem vizuálnemu pozorovaniu premenných hviezd, je to príjemné doplnenie k pozorovaniu. A hlavne som sa zlepšil v "starhoppingu", teda vyhľadať premennú hviezdu podľa mapky. Svoje pozorovania ale odosielam do AAVSO, do var2.astro.cz som ešte neprišiel ako tam odoslať vizuálne pozorovanie. Navyše občas príde z AAVSO email, že moje pozorovania niekto stiahol a použil na ďalší výskum (profefionál, amatér, študent), takže sa zdá, že vizuálne odhady ešte majú význam (hlavne pre dlhoperiodické premenné).
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#52

Příspěvek od Homer »

Majklus:
Je to přesně tak, jak píše MilAn, srovnávací i kontrolní hvězda se na snímku volí poblíž měřeného objektu - světelný gradient, který by nějak významně ovlivnil měření si neumím v těchto parametrech představit.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#53

Příspěvek od Homer »

Dovolte mi prosím ještě poznámku k debatě o využitelnosti pozorování proměnných hvězd. Dnes, několik dnů poté, co byla výše zveřejněná křivka minima BB Per vložena do systému, mi Cassi napsal mail, že doc.Marek Wolf, který se zpracováním těchto dat dále zaobírá, si všiml nově přidané křivky a napsal mu, že by uvítal další pozorování s primárním maximem. To, co jsem sem vložil, je záznam sekundárního ( mělčího ) minima, což jsem dosud netušil.
Takže mým úkolem bude číhat na několik hodin slušné oblohy a zkusit pořídit a zpracovat další data.
Píšu to pro ilustraci, že až tak samoúčelná práce to není.
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 46

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#54

Příspěvek od majklus »

Gratuluju, tohle by mě asi dokázalo motivovat. :-) Skvělá práce a děkuju za inspiraci, už se do toho snažím trochu zahrabat. Ať se daří!
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#55

Příspěvek od astar »

Andreji, to je dobrá zpráva. Takže měření má skutečně nějakou hodnotu. Jen tak dál.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2876
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#56

Příspěvek od Homer »

Taky jsi se Milane o mé astro-foto učednické kroky s několika dalšími trpělivci zasloužil. Ještě kdybych tak v textu nezaměňoval minima s maximem :-(.
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 830
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#57

Příspěvek od PetrŠ »

Pro ty co neznají: http://var2.astro.cz/
Mimochodem v možnostech většiny našich dalekohledů vybavených kamerou je i pozorování přechodů exoplanet.
http://var2.astro.cz/tresca/transits.ph ... 26nbsp%3Bb
kuceraz
Příspěvky: 586
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#58

Příspěvek od kuceraz »

"Mimochodem v možnostech většiny našich dalekohledů vybavených kamerou je i pozorování přechodů exoplanet."
Tohle je velmi zajímavé, když se člověk zamyslí nad tím, že se poprvé podařilo profesionálům prokázat exoplanetu před cca 30ti lety (po desetiletích marných pokusů) a nyní to může dělat i amatér s technikou za zlomek ceny té profesionální. Technika jde dopředu hrozně rychle. A to je dobře!
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
re
Příspěvky: 324
Registrován: 06. 09. 2005, 12:01
Bydliště: Vranová 183
Věk: 58
Kontaktovat uživatele:

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#59

Příspěvek od re »

Mám teď trochu problém, že na:
http://var2.astro.cz/
mi ne úplně dobře fungují předpovědi minim, nemohu vybrat jiné bodování než 10 a i to co mi nabídne je velmi omezené co se týče souhvězdí. Převážně mi to nabízí And, Aql ...

Děje se to jenom mě, nebo s tím má někdo další podobné zkušenosti?
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Možnosti amatérského pozorování proměnných hvězd

#60

Příspěvek od BiF »

Myslím, že na diskuzním fóru SPHE ČAS (Diskord) se o této nefunčnosti před nedávnem psalo, pracuje se na nápravě.
Pro inspiraci má pozorování proměnných hvězd: http://bilek.astronomie.cz
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Odpovědět