Stránka 1 z 1

noční obloha

Napsal: 09. 06. 2017, 15:04
od davids442
Zdravím,

mám dotaz ohledně viditelnosti noční oblohy z různých míst světa. Jak je známo spoustu pozorovatelných souhvězdí ubývá jak více jdete na sever. Ale žádná nová souhvězdí nepřibývají!! Pokud jdete na jih k rovníku tak uvidíte spoustu dalších souhvězdí a uvidíte i ty které jsou vidět na naší obloze. Pokud se dostanete na jižní pól tak počty souhvězdí budou výrazně omezené, stejně tak jak na severním pólu. Znamená to, že obloha na rovníku je největší a na pólech nejmenší? Není to kravina? díky za vysvětlení.

Re: noční obloha

Napsal: 09. 06. 2017, 15:36
od 4Brunco
Je to blbost :lol: . Obloha je vsade rovnako velka, len na severnom pole mas nad hlavou polarku a suchvezdia tocia okolo nej, takze vidis celu noc aj cely rok rovnake (cirkumpolarne) suhvezdia, len inak natocene. Podobne je to aj na juznom pole.
Vyhoda rovnika je pocas noci aj pocas roka sa meniaca sa nocna obloha.

Re: noční obloha

Napsal: 09. 06. 2017, 15:49
od davids442
ok, ale pokud my máme cirkumpolární souhvězdí, tak jsou tyto souhvězdí vidět celý rok a celou noc. Pokud se posuneme na severní pól tak jedině co se stane je, že těch souhvězdí ubyde. Sice tam budou všechny cirkumpolární, ale bude jich méně než je tady. Jak je tedy možné že uvidím zde všechny souhvězdí, které na severním pólu, přes celou noc a ještě k tomu spoustu dalších souhvězdí, které na severním pólu nikdy neuvidím? To přece nedává smysl. Tady musí být výhled na oblohu větší a na rovníku úplně největší a na pólech nejmenší.

Re: noční obloha

Napsal: 09. 06. 2017, 18:04
od martin b
Je potřeba rozlišovat, kolik souhvězdí je vidět zároveň a kolik v průběhu roku.
Na severním pólu jsou vidět nějaká souhvězdí, ale jsou vidět pořád - celou noc po celý rok, absolutně beze změny. Člověk má polárku nad hlavou, a obloha se tedy jen točí dokola kolem nadhlavníku, nic nezapadá, nic nevychází.
Od nás vidíme v průběhu roku souhvězdí více, ale na v daný okamžik vidíme jen část souhvězdí, která jsou vidět na tom severním pólu a o stejně velký úsek oblohy vidíme víc na jih, tedy souhvězdí, která ze severního pólu nikdy vidět nejsou.
Velikost oblohy je pak samozřejmě dána jen tvarem horizontu. Tzn. když budu v nějaké rokli, tak obloha bude úhlově menší a naopak na nějakém vysokém kopci může být trochu větší.