Která bude nejvýhodnější ???

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
vah

Která bude nejvýhodnější ???

#16

Příspěvek od vah »

Duk napsal: Všechno chce čas, ale na to jednou přijdeš i Ty!!
.
Nepřijdu zkoušel jsem to celý rok a nic. Prostě někdo to má od boha, závidím ti opravdu.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Která bude nejvýhodnější ???

#17

Příspěvek od michal.b »

to Duk, vah: panove, mluvite stale jeste o montazi TAL? ::)

Duk napsal: ...tak jsem se rozhodl. Nevím, zda-li správně, ale mě stoprocentně vyhovuje. Je velice stabilní, přenosná a hlavně, oč mi šlo, přesná...
Jestli ti vyhovuje, tak neni co resit, urcite ses rozhodl spravne Vidim ze na tvuj puvodni dotaz nikdo neodpovedel, z cehoz usuzuji, ze s touto montazi nikdo zkusenosti nema. Mohl bys o ni treba napsat nejake kratsi povidani / zkusenosti, to by bylo fajn. Delal si s ni (planujes delat) nejake fotky, nebo ji mas na vizual?
vah

Která bude nejvýhodnější ???

#18

Příspěvek od vah »

Mluvili jsme o tom, ze ustavit montaz tak, ze prakticky nemá chybu v DEC není pro DUK problem zatím co pro nas ostatní ano. Tak se u me projevila zavist - omlouvam se, ale zavidim, ze to někdo umi za par pozorovacich noci a ja ne ani za rok testovani.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Která bude nejvýhodnější ???

#19

Příspěvek od VK »

To Duk:

Prosím Tě, já vím, že je to Tvoje soukromá záležitost, ale nepochopil jsem pořádně, o čem se tady píše. Takže Ty ses rozhodl pro montáž TAL M3-S. Na ni chceš umístit Maksutov-Cassegrain o průměru 20 cm. Při jaké ohniskové vzdálenosti chceš fotografovat? (je to na fotografování, že?)

Já (resp. můj otec) mám německou paralaktickou montáž amatérské výroby s průměrem hřídelí 4 cm, která unese 20 kg (váží 60 kg). Od té doby, co má pohon od MMyse, funguje velmi dobře. Můj hlavní problém je ale pozorovací stanoviště (centrum Hradce Králové, navíc mezi domy). Neumím porovnat montáže různých výrobců, protože jsem je prakticky vůbec neviděl v akci.

V. K.
Uživatelský avatar
peto
Příspěvky: 504
Registrován: 03. 07. 2004, 03:09

Která bude nejvýhodnější ???

#20

Příspěvek od peto »

Musim suhlasit s DUK-om... MT3S je za tie peniaze az prekvapujuco stabilna. Navyse ma velmi dobre rieseny polarny hladacik na ustavenie. Da sa velmi presne ustavit. Keby mala lepsie riesenu elektroniku, tak by bola super. Po mechanickej stranke k nej nemam ziadnu vyhradu. Je masivna, presna, lahko ustavitelna... pripajam graf PE. Graf bol ziskaný web kamerou v primarnom ohnisku TAL200K - 2000 mm.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Která bude nejvýhodnější ???

#21

Příspěvek od Duk »

Zdravým všechny,
budu se snažit odpovědět na pár dotázů, které mi přišly na e-mail.
Montáž TAL M3-S, prodával ještě nedávno pan Matoušek ( Matoušek-Dalekohledy), bohužel měl s dodavatelem velké potíže, objednací doby se často protahovaly až o půl roku.
Teď by se výroba měla přesunout do Maďarska, tak snad svítá na lepší časy.
 Montáže vyrobené do roku 2000 byly osazeny ss motorkem, následovně byly vybaveny krokovým motorem. Ovladač má tři pevně nastavené rychlosti, Slunce, Měsíc, hvězdy s možností korekcí (+,-). Velice důmyslným řešením je i červené světlo, které je součástí.
  Montáž je na sloupu, zakončena třema nožkama, což zaručuje dle mého názoru větší tuhost než klasická trojnožka, ale je to zřejmě věc názoru.
 Ustavení jsem prováděl několik nocí (no spíš dolaďování), stojí stále na stejném místě, takře jen zapojím napájení a jede.
Dobrou nápomocí krom souřadnic a velice šikovného polárního dalekohledu byl popis od pana Matouška jak doustavit montáž kontrolně podle hvězd. V případě zájmu mohu uvést, ale zřejmě v jiné sekci.
  Na závěr, montáž jsem kupoval už jako starší zařízení od člena A-F, téměř jako novou a mohu jen dodat - děkuji.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Která bude nejvýhodnější ???

#22

Příspěvek od MilAN »

to Duk :
můžeš mi, prosím Tě , odpovědět na otázku, která Tě tak rozlítila, o kolik ( " ) ujedeš v DEC za 1 hodinu ?
Díky, Milan
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
KoMar
Příspěvky: 605
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Která bude nejvýhodnější ???

#23

Příspěvek od KoMar »

Ahoj,

rád bych se dozvěděl, jaké jsou další zkušenosti s montáží TAL MT-3S. Výhledově si chci na zahradě zbudovat pevné stanoviště a vzhledem k ceně by se mi tahle montáž zamlouvala. O tom, že ji není možno osadit žádným běžným GOTO systémem vím a o fotografování dlouhými expozicemi také neuvažuji (zahrada není příliš vzdálena od centra města). Dovedl by někdo srovnat její tuhost, nosnost a případné další vlastnosti se známějšími montážemi typu HEQ5 a EQ6 ?

předem děkuji
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Která bude nejvýhodnější ???

#24

Příspěvek od Duk »

KoMar napsal: Ahoj,

rád bych se dozvěděl, jaké jsou další zkušenosti s montáží TAL MT-3S. Výhledově si chci na zahradě zbudovat pevné stanoviště a vzhledem k ceně by se mi tahle montáž zamlouvala. O tom, že ji není možno osadit žádným běžným GOTO systémem vím a o fotografování dlouhými expozicemi také neuvažuji (zahrada není příliš vzdálena od centra města). Dovedl by někdo srovnat její tuhost, nosnost a případné další vlastnosti se známějšími  montážemi typu HEQ5 a EQ6 ?

předem děkuji

Vzhledem k tomu, že jsem se s výše poptávanými montážemi setkal jen na srazu SKYMASTERu, mohu těžko svědomitě srovnávat. Spíš bych ji přirovnal k té pětce.
Mám na ni posazené refraktory 127 a 100mm, pro delší expozice používám fot. objektivy s ohniskem do 300mm. Při těchto parametrech prakticky nepointuji do 5min., ale je to už na hraně.
Budu si s ní muset opět trochu pohrát.Vyhovuje mi i to, že je na pilíři, pokud máš trochu rovný terén.
V současné době řeším motor. ovládání v DE.
Nevím k čemu ji chceš používat, osazují na ni 250-ku. Ale to si myslím, že už je sakra dost.
Jak bylo řešeno, za slušný peníz dobrá montáž.
Zdraví Duk.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Která bude nejvýhodnější ???

#25

Příspěvek od MilAN »

Duk napsal: Pakliže si dám více práce s ustavením, za jednu časovou hodinu nemusím s DE vůbec nic dělat ( porovnávám přes pointer 1200mm)


Duk napsal:

Mám na ni posazené refraktory 127 a 100mm, pro delší expozice používám fot. objektivy s ohniskem do 300mm. Při těchto parametrech prakticky nepointuji do 5min., ale je to už na hraně.

Kdybys tohle napsal před příspěvkem č. 2.nemusela vůbec probíhat zbytečná diskuse od příspěvku č. 3 do č. 17.
díky za pochopení. Milan


lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Která bude nejvýhodnější ???

#26

Příspěvek od Duk »

MilAN napsal:


Kdybys tohle napsal před příspěvkem č. 2.nemusela vůbec probíhat  zbytečná diskuse od příspěvku č. 3 do č. 17.
díky za pochopení. Milan




Pokud by jsi můj předchozí příspěvek pořádně četl, uvádím, že si s ní musím pohrát.
Na vysvětlenou:
Mám ji už dva měsice ustavenou pouze na hrubo po těch fofrákách, které se zde proháněly.
(to jsou třeba výhody a nevýhody trojnožek a sloupů).
D.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Která bude nejvýhodnější ???

#27

Příspěvek od Duk »

To MilAN:

Po řádném ustanovení Ti odpovím na požadovanou otázku, jen potřebuji trochu času.
Zdraví D.
KoMar
Příspěvky: 605
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Která bude nejvýhodnější ???

#28

Příspěvek od KoMar »

Duk napsal:

Nevím k čemu ji chceš používat, osazují na ni 250-ku. Ale to si myslím, že už je sakra dost.


Prozatím na ní bude můj Newton 150/750 a refraktor GSO 90/1000. Nepochybuji o tom, že by to bez problémů unesla (ale to zvládne moje EQ5 taky). Časem bych chtěl místo Newtona koupit nebo vyrobit Cassegrain (nebo obdobný krátký systém) lehké konstrukce o průměru 200-250mm aby jím bylo možno pozorovat kromě planet i nějaké známější úhlově menší DeepSky objekty přes úzkopásmové filtry a pak možná přijde na řadu i krátký refraktor průměru 100-120 mm s velkým zorným polem.

Předpokládám, že to bude vyžadovat montáž třídy EQ6 (váha přístrojů odhadem cca. 20kg). U montáže EQ5 jsem si všiml, že osy jsou vyrobeny z nějaké hliníkové slitiny. Předpokládám, že tomu bude stejně i u ostatních čínských montáží. V souvislosti s tím mám trochu obavy, jak se ty osy budou chovat při trvalém zatížení dalekohledy převážně v jedné (parkovací) poloze. Hliník je známý tím, že má tendenci k tečení při dlouhodobém zatížení a u osy montáže by to mohlo trochu vadit ??? . U ruské montáže předpokládám že budou osy a jejich uložení ocelové.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Která bude nejvýhodnější ???

#29

Příspěvek od Duk »

To KoMar:

Předpokládáš dobře, hliníku se na montáži moc nenachází, kvalitní ruská práce :D

Jak uvádíš, co by jsi na to chtěl pověsit, bylo by určitě lepší zvolit EQ6-ku.
Myslím, že Ti dají za pravdu její uživatelé.
Zdraví D.
Odpovědět