Okuláre a barlow na upínací priemer 24,5mm

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Okuláre a barlow na upínací priemer 24,5mm

#1

Příspěvek od Dominik »

Ahoj, rozhodol som sa, že si kúpim kvalitnejšie okuláre, ale nemohol som nikde nájsť okuláre na tento upínací priemer(24,5mm). Určite tento problém nemám len ja. Dúfam, že mi poradíte nejaké predajne kde takéto okuláre predávajú, ale predpokladám, že niečo také už neexistuje , prípadne nedal by sa ten upínací priemer zmeniť?

Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

Okuláre a barlow na upínací priemer 24,5mm

#2

Příspěvek od GaN »

Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Okuláre a barlow na upínací priemer 24,5mm

#3

Příspěvek od Dominik »

GaN napsal: http://web.quick.cz/atc-astro/
Už viem ako vyzerajú moje príspevky.

Nemohol by si mi prosímťa dať presnejší link, myslíš tým, že by som si mal dať okuláre vyrobiť? Kde sa predávajú okulárové výťahy?
Uživatelský avatar
Standa
Příspěvky: 200
Registrován: 31. 08. 2004, 14:21

Okuláre a barlow na upínací priemer 24,5mm

#4

Příspěvek od Standa »

Dominik napsal:
Nemohol by si mi prosímťa dať presnejší link, myslíš tým, že by som si mal dať okuláre vyrobiť? Kde sa predávajú okulárové výťahy?
Kdyz na web.quick.cz/atc-astro zajedes skoro az uplne dolu, objevi se nabidka:

Výrobce precizní astronomické optiky a techniky vlastní konstrukce

nabízí sortiment 100 druhů okulárů ATC f 3 ÷ 90 mm v fí 4 1/4", 2"; 1 1/4"; 24,5mm; 23,2mm, s výtahem, konstrukce Kellner, Plössl 65°, Erfle, wide angle, super wide angle, ultra super wide angle 94°, korigované na komu pro Newton, Ronchi okuláry....

Pak uz staci jen napsat panu Holubcovi o ceny tebou pozadovanych okularu...

S.
triedr 8x30 a 8-20x50, SW 80ED, Vixen VC200L, Vixen R200SS na AZ-EQ6, Maksutov-Cassegrain 127/1500, 3D tištěný spektroheliograf a spektrograf, hvězdárna ScopeDome 3M, Dobson 355/1700
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Okuláre a barlow na upínací priemer 24,5mm

#5

Příspěvek od michal.b »

Dominik napsal: Ahoj, rozhodol som sa, že si kúpim kvalitnejšie okuláre, ale nemohol som nikde nájsť okuláre na tento upínací priemer(24,5mm). Určite tento problém nemám len ja. Dúfam, že mi poradíte nejaké predajne kde takéto okuláre predávajú, ale predpokladám, že niečo také už neexistuje , prípadne nedal by sa ten upínací priemer zmeniť?


A jaky mas dalekohled? Jestli je to technicky mozne, radeji si kup novy okularovy vytah (1.25"), poskytne ti mnohem vic moznosti.
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Okuláre a barlow na upínací priemer 24,5mm

#6

Příspěvek od Dominik »

michal.b napsal:

A jaky mas dalekohled? Jestli je to technicky mozne, radeji si kup novy okularovy vytah (1.25"), poskytne ti mnohem vic moznosti.
To ma tiež napadlo, potom už môžem lahšie zháňať aj iné príslušenstvo. Mám refraktor 60mm.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Okuláre a barlow na upínací priemer 24,5mm

#7

Příspěvek od michal.b »

Dominik napsal:

To ma tiež napadlo, potom už môžem lahšie zháňať aj iné príslušenstvo. Mám refraktor 60mm.
Zkus se poptat v bazaru, nebo se podivej treba sem

http://web.telecom.cz/elektro-metal/nab ... b_tp_c.htm

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24381
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Okuláre a barlow na upínací priemer 24,5mm

#8

Příspěvek od MilAN »

Dominik napsal: Ahoj, rozhodol som sa, že si kúpim kvalitnejšie okuláre, ale nemohol som nikde nájsť okuláre na tento upínací priemer(24,5mm). Určite tento problém nemám len ja. Dúfam, že mi poradíte nejaké predajne kde takéto okuláre predávajú, ale predpokladám, že niečo také už neexistuje ,
 firma ATC vyrábí vlastní okuláry a také prodává okuláry od fy MEADE, typu MA s tímto průměrem. Rovněž firma Dalekohledy Matoušek prodává tyto okuláry fy Meade.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
KoMar
Příspěvky: 609
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Okuláre a barlow na upínací priemer 24,5mm

#9

Příspěvek od KoMar »

Ahoj,

Okuláry s požadovaným průměrem se stále dají sehnat, stačí se domluvit s prodejci. Já bych ale osobně zvolil jiné dočasné řešení.
U pana Matouška na www.dalekohledy.cz bych koupil zenitové zrcátko GSO s přechodem z průměru 24,5 -> 31,7 mm a pak už bych si mohl vybírat ze standardních okulárů, které půjdou použít i s větším dalekohledem. To zrcátko v internetové nabídce sice není, ale nedávno ho pan Matoušek měl za 650,- Kč.
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Okuláre a barlow na upínací priemer 24,5mm

#10

Příspěvek od voko »

KoMar napsal: Ahoj,
U pana Matouška na www.dalekohledy.cz bych koupil zenitové zrcátko GSO s přechodem z průměru 24,5 -> 31,7 mm a pak už bych si mohl vybírat ze standardních okulárů, které půjdou použít i s větším dalekohledem. To zrcátko v internetové nabídce sice není, ale nedávno ho pan Matoušek měl za 650,- Kč.KoMar mě se svou připomínkou předešel, ale kromě zenitového zrcátka s přechodem 24,5mm -> 1,25" (kdybys ho náhodou nesehnal) existují i redukce 24,5mm (samec) -> 1,25" (samice), třeba tady (Lumicon), ale i Orion něco takového dělal. A budeš mít už v rezervě okuláry, které později využiješ, až si pořídíš dalekohled s výtahem 1,25".
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

Okuláre a barlow na upínací priemer 24,5mm

#11

Příspěvek od Listy3 »

Myslím, že kupovat jakoukoli redukci kvůli 60ce refraktoru a dát za ni ty peníze co jsou ve výše uvedených cenících, je nesmysl. To je podle mě lepší koupit v bazaru jiný dalekohled co má 1,25“ výtah (tubus Lidlskopu se třemi okuláry, hledáčkem a zenitovým zrcátkem se běžně prodává do tisíce korun). Taky to ovšem není asi rozumná varianta. Myslím, že jsou dvě rozumné cesty. Levná, dát si do bazaru inzerát, že koupíš okuláry poměru 24,5mm a vypíšeš ohniskové vzdálenosti co potřebuješ, určitě má někdo něco doma co nepoužívá. Potom dražší varianta pokud ty okuláry chceš i do budoucna k jiným větším dalekohledům, koupit kvalitní okuláry 24,5 mm třeba u ATC nebo dalších výše uvedených prodejců (pokud okuláry budou do 20mm ohniskové vzdálenosti a nebudou nijak zvlášť širokoúhlé tak jejich průměr 24,5mm není na závadu ani v budoucnu kdy budeš mít 2“ výtah). Možná se pletu, ale mám takoví pocit, že ATC prodává kratší ohniskové vzdálenosti okuláru jako průměry 24,5mm v redukci na 1,25“, takže si koupíš 1,25“ okulár a můžeš ho používat i jako 24,5mm a navíc máš redukci z 1,25“ na 24,5mm i pro ostatní okuláry.
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Okuláre a barlow na upínací priemer 24,5mm

#12

Příspěvek od voko »

A co tím ušetříš? Za lídlskop sice dáš tisícovku, ale za kvalitní okuláry 24,5 mm další peníze (a ne nejmenší - a proč je kupovat k nekvalitnímu dalekohledu?) a až si pořídíš větší dalekohled, tak většina uživatelů stejně většinou chce používat větší okuláry 1,25" nebo 2"a pokud budeš chtít využít tyto okuláry (a nebudou mít tu redukci), pak budeš stejně tu redukci kupovat, ale zase opačnou. Takže nakonec stejně neušetříš. Já myslím, že levnější je cesta námi výše zmiňovaná, pokud ovšem uvažuje do budoucna s dokonalejším dalekohledem.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

Okuláre a barlow na upínací priemer 24,5mm

#13

Příspěvek od Listy3 »

voko napsal: A co tím ušetříš? Za lídlskop sice dáš tisícovku, ale za kvalitní okuláry 24,5 mm další peníze (a ne nejmenší - a proč je kupovat k nekvalitnímu dalekohledu?)
Kupovat Lidlskop za litr a mít recfraktor 70/700 s 1,25“ výtahem k tomu tři okuláry (jeden z nich poměrně slušný) a hledáček není nejrozumnější a to jsem taky napsal, jenomže kupovat redukci za $24.95 k tomu balné a poštovné z kdoví kama a ještě platba do zahraničí, na kolik to celé vyjde? Nebude to nakonec víc než ten Lidl? a na konci mít redukci pro 60mm refraktor kterou už nikdy nepoužije, to mi nepřijde už vůbec rozumné.
Za mnohem rozumnější považuji koupit za cenu té redukce (kterou v budoucnu nepoužije) dva a možná i tři okuláry 24,5mm v bazaru. Které k tomu co už Dominik jistě má by mohlo stačit pro 60mm refraktor. A taky mi nepřijde nerozumné koupit okulár ATC který je možné použít jak na 24,5mm tak na 1,25“ a navíc s ním získat i redukci pro ostatní okuláry.

voko napsal: a až si pořídíš větší dalekohled, tak většina uživatelů stejně většinou chce používat větší okuláry 1,25" nebo 2"a pokud budeš chtít využít tyto okuláry (a nebudou mít tu redukci), pak budeš stejně tu redukci kupovat, ale zase opačnou. Takže nakonec stejně neušetříš. Já myslím, že levnější je cesta námi výše zmiňovaná, pokud ovšem uvažuje do budoucna s dokonalejším dalekohledem.Taková redukce z 1,25“ na 24,5mm stojí zlomek ceny té opačné například tady http://web.telecom.cz/elektro-metal/nab ... b_tp_c.htm 150 až 250 Kč
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

Okuláre a barlow na upínací priemer 24,5mm

#14

Příspěvek od Dominik »

Listy napsal: Možná se pletu, ale mám takoví pocit, že ATC prodává kratší ohniskové vzdálenosti okuláru jako průměry 24,5mm v redukci na 1,25“, takže si koupíš 1,25“ okulár a můžeš ho používat i jako 24,5mm a navíc máš redukci z 1,25“ na 24,5mm i pro ostatní okuláry.
Potrebujem to vedieť na 100%!!! Vie to niekto?
Uživatelský avatar
Frenk
Příspěvky: 259
Registrován: 29. 08. 2004, 18:26

Okuláre a barlow na upínací priemer 24,5mm

#15

Příspěvek od Frenk »

A co tam třeba zavolat,nebo napsat a máš to na 100%

Dominik napsal:

Potrebujem to vedieť na 100%!!! Vie to niekto?
49°43'9"   N&&15°46'14" E
Skládací dobson 406f4.5
"Drbohlav"dobson 250f6
Odpovědět