CELESTRON -který vybrat?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

CELESTRON -který vybrat?

#16

Příspěvek od MilAN »

mkcz napsal: ...tedy aby to bylo přesné, je to alespoň 1:15. A oba víme, že ani jeden z těch dvou dalekohledů (do 4000,- Kč) není žádná výhra. A to ani pro začátečníka.
Neprotestoval jsem proti 1:15 - to je klasika. Ale větší poměr se používal na začátku XX.století pouze  u refraktorů s průměry přes 40 cm. Myslím, že se Ti nepodaří najít výrobce objektivů s Tebou uváděným relat.poměrem 1:17 až 1:25.
Takový objektiv není např. v katalozích fy Zeiss  již přes 50 let.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

CELESTRON -který vybrat?

#17

Příspěvek od mkcz »

To je asi pravda. Musel by se objednat na zakázku třeba u p. Drbohlava nebo ve VOD Turnov. A zcela určitě by nebyl za 4000,-Kč ale byl by to dobrý achromát, který by pozorovatele jistě nezklamal.
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
Radim_OV
Příspěvky: 148
Registrován: 01. 09. 2005, 19:48
Bydliště: Ljubljana

CELESTRON -který vybrat?

#18

Příspěvek od Radim_OV »

To Milan
Tak to se mylis Milane, uvedeny pomer 1:17 i vice lze sehnat u p Drbohlava, pripadne i v zahranici (jak jsem se prave zde dozdedel diky michal.B a jsem tim velmi potesen)
OMC300, SCT8
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

CELESTRON -který vybrat?

#19

Příspěvek od MilAN »

Radim_OV napsal: To Milan
Tak to se mylis Milane, uvedeny pomer 1:17 i vice lze sehnat u p Drbohlava, pripadne i v zahranici (jak jsem se prave zde dozdedel diky michal.B a jsem tim velmi potesen)Když si seš tak jistý, uveď alespoň jediný link na  trochu normálního výrobce, který vyrábí vyšší relativní poměr než 1:15 ( protože michal.B tu takový neuvedl). Jinak p. Drbohlav má standardně 1:15,  a nejsem si tak úplně jist, že Ti vyrobí cokoliv, pokud nebudeš vědět proč.
Ale osobně netuším, co bych  chtěl  dosáhnout relativním otvorem 1:17 a více za kvalitu proti standardnímu.  1: 15
Renomovaní výrobci používají trochu jiná skla a mají možnost dát na optiku  vysoce kvalitní antireflexní vrstvy, což  nemůže udělat p. Drbohlav.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Radim_OV
Příspěvky: 148
Registrován: 01. 09. 2005, 19:48
Bydliště: Ljubljana

CELESTRON -který vybrat?

#20

Příspěvek od Radim_OV »

To Milan:

no tak vidim, ze nepovasujes D&G "za trosku normalniho vyrobce" nebot prave odkaz na nej tu uvedl michalB. Otazka je, co je normalni vyrobce, mozna zadny vyrobce neni normalni pokud vyrabi uz dnes nenormalni achromat 1/15 a vic.

Co ocekavam od 1/17 navic ve srovnani s 1/15? Obecne - mene rusivou barevnou vadu, pripominam ze se bavim o achro refraktoru o prumeru nad 150mm. Samozrejme, muzes namitnout, ze je mnoho cest jak "minimalizovat" barevnou vadu , tohle je jedna z nich. (Navic - dlouhe refraktory jsou krasne a pusobive i na vnejsi pohled. :)

OMC300, SCT8
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

CELESTRON -který vybrat?

#21

Příspěvek od MilAN »

Radim_OV napsal: To Milan:

no tak vidim, ze nepovasujes D&G "za trosku normalniho vyrobce" nebot prave odkaz na nej  tu uvedl michalB.  Otazka je, co je normalni vyrobce,  mozna zadny vyrobce neni normalni pokud vyrabi uz dnes nenormalni achromat 1/15 a vic.

Právě že považuji. A ty tam vidíš ten vyšší relativní otvor než 1:15 ? Já tedy ne.  A o  tom  se celou dobu bavíme.
Protože, pokud si všimneš, ( viz příspěvek #15 ) považuji 1:15 za klasiku v které se vyráběly i vyrábí špičkové achromaty. Ale 1:17 a vyšší ? Kdy a kde ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Radim_OV
Příspěvky: 148
Registrován: 01. 09. 2005, 19:48
Bydliště: Ljubljana

CELESTRON -který vybrat?

#22

Příspěvek od Radim_OV »

To Milan:

Kdyz projdes jejich webpages tak najdes
"New focal ratios available: F/18, F/20, F/25, F/30 in all diameters and at the same price! "
Zkratka nabizeji, ze Ti vyrobi i F/18 i vic .
OMC300, SCT8
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

CELESTRON -který vybrat?

#23

Příspěvek od MilAN »

O.K. , netvrdil jsem , že Ti to nikdo nevyrobí objektiv  s tímto relat,otvorem, to by byl nesmysl.
Jen, že se neprodává takový dalekohled.
Jenže ani rel. otvorem 1:17 se nedostaneš s barevnou vadou tam, kam nejjednodušší ED refraktory Nepřipadá mi to jako mánie, on totiž ten ED refraktor najde k sobě  snadno i paralaktickou montáž.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

CELESTRON -který vybrat?

#24

Příspěvek od michal.b »

MilAN napsal: Nepřipadá mi to jako mánie, on totiž ten ED refraktor najde k sobě snadno i paralaktickou montáž.
Ja bych to nevnimal v negativnim smyslu, naopak je skvele, ze se kvalitni refraktory (co se tyce parametru obrazu) staly tak dostupne a popularni. Jejich vyhody jiste kazdy uznava. A prave proto, ze jsou nyni tak popularni a v kurzu, je to APO - manie :)
Uživatelský avatar
Radim_OV
Příspěvky: 148
Registrován: 01. 09. 2005, 19:48
Bydliště: Ljubljana

CELESTRON -který vybrat?

#25

Příspěvek od Radim_OV »

To Milan :  Souhlasim , ze v kvalitnim APO bude barevna vada mensi nez v achro f/18, ale nejsem si zcela jisty, ze toto bude platit pro  jakekoliv ED. Osobne jsem velmi zvedavy na 150mm Skywatcher ED, ktery se chysta. Ale prave u nej bych to predem nevidel to srovnani s achromatem tak jednoznacne.

Nemysles jsem negativne tu APO manii. Jen bych nerad aby uplne zapadla moznost klasickeho achromatu s velmi velmi malou barevnou vadou.
OMC300, SCT8
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

CELESTRON -který vybrat?

#26

Příspěvek od kavka »

Ještě ktěm relativním otvorům. Pokud můžeme důvěřovat B. Havelkovi (Geometrická optika II) , tak achromát Fraunhorferova typu z běžných skel vyhovuje od rel. otvoru 1:1,2 D, kde D je průměr objektivu v cm. Tedy pro refraktor s průměrem 6 cm vychází cca 1:8, pro 8 cm 1:10, pro 10 cm 1:12, pro 12 cm klasika 1:15 a pro 15 cm už 1:18.
Pro malé průměry ( řekněme do 10 cm) vychází tedy i při dodržení korekce rozumná ohnisková vzdálenost.. S dále rostoucím průměrem rychle rostou požadavky na montáž, průměr kopule resp. fyzickou zdatnost a počet nosičů. Navíc přibude i nocí, kdy nám seeing nedovolí rozlišovací schopnost využít. Myslím tedy, že dobrý refraktor s průměrem 60 - 80 mm je pro začátečníka slušná volba. Ovšem na repertoaru bude Měsíc, Jupiter a Saturn ( další hezká oposice Marsu je daleko) a pár deep sky objektů. Pokud to časem neomrzí, tak tedy ano. Na deep sky dobson alespoň 200 mm je už z jiné kategorie, než Jana uvažuje. Na burze někdo nabízí Zeiss 63/840 se dvěma ortoskopickými okuláry O 10 a O 25 za 2000 Kč. Pokud Jano máte někoho, kdo dokáže objektiv dát třeba jen do novodurové trubky a přidělat to na fotostativ ( slušný od 1500 Kč), tak by to bylo asi dobré řešení. Mám s tímto objektivem jen samé dobré zkušenosti.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
Radim_OV
Příspěvky: 148
Registrován: 01. 09. 2005, 19:48
Bydliště: Ljubljana

CELESTRON -který vybrat?

#27

Příspěvek od Radim_OV »

To Milan:
tak ted mi prislo par odpovedi ze zahranicnich komunit, ktere potvrdili ze refraktor F/18  150mm pro vizualni pozorovani je stejne tak dobry jako dobre APO, takze pokud chceme srovnani s jakykoliv EDeckem (jak pises) myslim, ze by vyznelo lepe pro tento dlouhy refraktor. ;)
Ale samozrejme montaz - to uz je jina vec.
OMC300, SCT8
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

CELESTRON -který vybrat?

#28

Příspěvek od MilAN »

Radim_OV napsal: To Milan:
tak ted mi prislo par odpovedi ze zahranicnich komunit, ktere potvrdili ze refraktor F/18  150mm pro vizualni pozorovani je stejne tak dobry jako dobre APO, takze pokud chceme srovnani s jakykoliv EDeckem (jak pises) myslim, ze by vyznelo lepe pro tento dlouhy refraktor. ;)
Ale samozrejme montaz - to uz je jina vec.Je jasné, že při vyšším relativním poměru bude ta barevné vada  méně rušit.Ale rozdíl mezi achromatickou a semiapochromatickou ( a apochromatickou) korekcí zůstane vždy.
Rozdíl mezi achromatem od Zeisse 80/1200 a ED-kem 80/600 od S.W. je celkem zřejmý ve prospěch ED-ka, a to ten achromat při malém průměru má rel. otvor 1:15. Takže nevidím moc důvodů,proč by při vyšších průměrech měl být výsledek výrazně jiný. Použití nízkodispersního skla v objektivu by se mělo projevit nižší barevnou vadou, při vhodném rel.otvoru ED-ka, jinak by vývoj a použití těchto skel neměl smysl.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
GaN
Příspěvky: 233
Registrován: 07. 07. 2006, 16:23

CELESTRON -který vybrat?

#29

Příspěvek od GaN »

dlouhé refraktory (achro 1:15 pro d>150mm) jsou běžně nepoužitelné. Výhodu oproti APO mají:
malá (zanedbatelná) barevná vada vede v důsledku okrajových jevů k lepšímu kontrastu a rozlišitelnosti a dvě čočky mají méně světelných ztrát. Celou problematiku jsem četl někde na En webu, ale odkaz jsem dnes nenašel. Byl srovnáván ED 150 1:8 , APO 150 (1:7,6) a achro 150 (1:15). Planety, Měsíc, Dvojhvězdy vyhrál achro, APO deepsky (mimo planetárky a kulovky ->achro=APO)... ED neskutečně propadl. Vzhledem k nenalezení původních stránek berte jako můj názor.... (vynuceně, také si nejsem jist, zda ED nebyl f/7,6 a APO 1/8...).
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

CELESTRON -který vybrat?

#30

Příspěvek od michal.b »

GaN napsal: dlouhé refraktory (achro 1:15 pro d>150mm) jsou běžně nepoužitelné.

Tihle hosi, co pouzivaji dlouhe refraktory by asi tvrdili neco jineho
diskuze na CN
Jedna se o 9" f/18 a 10" f/16 dalekohledy.
Odpovědět