M45 Plejady, test Newtona

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

M45 Plejady, test Newtona

#31

Příspěvek od MP »

:)
To vypada na nejakou zvlastni konstrukci pavouka ...
Nahodou, tady uz jsem to docela srovnal ;)
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
ladaS
Příspěvky: 528
Registrován: 18. 11. 2005, 04:16

M45 Plejady, test Newtona

#32

Příspěvek od ladaS »

MP, ahoj, máš to pěkně seřízené. Já teď řeším defakto to samé.Hvězdy mám úplně stejně protažené a nebo jinak deformované. Na svém GS 600 jsem vyměnil okulárový výtah za TS Crayford, ale moc se toho nezměnilo. Jsem si naprosto jist kolimací, používám takový dírkový okulár v kombinaci s laserovým kolimátorem a vychází to super. Jenže při focení je to špatný - přesně co tu popisuješ ty. Mohl bys mi prosím poradit naco se mám podívat? Již jsem udělat následující:
1- zkontroloval pavouka - byl hnutý - opraveno
2- plechový držáček sekundáru jsem zkrátil
3- zkolimoval jsem ho jak nejpřesněji mi to šlo, mám nato takovou možná zdlouhavou metodu ale funkční.
Ta vada se ukazuje již při expozici např.15sec. a pokud jsem jemně doostřoval, nikdy z toho kulatá hvězda nebyla ??? . Jsem z toho vedle a nevím co s tím. Toto už řeším asi dva měsíce a těch kolimací a nastavení jsem udělal fakt moc. Vychází mi to stále pěkně na houby. Budu vděčný za každý námět.Děkuji.

http://lsastrofoto.cz/ e-mail: l[dot]spejchlik[at]seznam[dot]cz
N200/800
refr.70/500
Canon EOS 7D MK II.,CCD QHY8
NEQ6SS
12” DOBSON FLEX TUBE 305/1500mm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

M45 Plejady, test Newtona

#33

Příspěvek od MilAN »

Píšeš, že si seš jistý kolimací.
Zajímalo by mě , jak vypadá hvězda uprostřed okuláru, pokud   ostřením projedeš ohnisko  ( z větší dálky přes ohnisko a zase daleko za ). Objeví se Ti někde nějaká deformace, nebo to je stále pěkně symetrické a centrické ? A pokud budeš mít okulár s křížem, zůstává při tom přeostřování střed hvězdy stále na kříži ?
A jak vypadá na fotce střed a rohy ?
Jaký tam máš komakorektor ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladaS
Příspěvky: 528
Registrován: 18. 11. 2005, 04:16

M45 Plejady, test Newtona

#34

Příspěvek od ladaS »

MilAN napsal: Píšeš, že si seš jistý kolimací.
Zajímalo by mě , jak vypadá hvězda uprostřed okuláru, pokud   ostřením projedeš ohnisko  ( z větší dálky přes ohnisko a zase daleko za ). Objeví se Ti někde nějaká deformace, nebo to je stále pěkně symetrické a centrické ? A pokud budeš mít okulár s křížem, zůstává při tom přeostřování střed hvězdy stále na kříži ?
A jak vypadá na fotce střed a rohy ?
Jaký tam máš komakorektor ?

Deformace se objeví až za ohniskem, hvezda se k jedné straně protáhne, stačí ale popoje výtahem o kousek dál a trochu se to srovná.

Střed hvezdy zůstává stále uprostřed pointačního okuláru.

A jak vypadá na fotce střed a rohy ?
Hvězdy na fotce vypadají všude stejně.

Konakorrektor mám Baader MPCC.
http://lsastrofoto.cz/ e-mail: l[dot]spejchlik[at]seznam[dot]cz
N200/800
refr.70/500
Canon EOS 7D MK II.,CCD QHY8
NEQ6SS
12” DOBSON FLEX TUBE 305/1500mm
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

M45 Plejady, test Newtona

#35

Příspěvek od MP »

U mne se jako nejvetsi problem ukazaly deformace primarniho zrcadla - objimka je slaba, deformuje se a ohyba i zrcadlo. Velice zalezi na utazeni aretacnich sroubu - ty tim, ze tlaci na objimku mezi body, kde kolimacni srouby tahnou, jsou schopne zmuchlat zrcadlo do trojuhelniku. Ale nejcasteji vyrobi protazeni na jednu stranu.

Drive jsem proste zkolimoval primar podle hvezdy a pak lehce dotahl aretacni srouby, aniz bych sledoval, co se pri tom s obrazem stalo. Ted i pri tom dotahovani koukam na hvezdu a dotahuji srouby tak, aby difrakcni obrazec zustal kruhovy.

Jinak dalsi bezny duvod je difrakce na spodni casti vytahu, zasahujici do tubusu. To jsem ale vyresil uz drive vymenou vytahu za kratsi, ktery dovnitr nezasahuje.

A posledni deformaci pusobi ty 3 uchyty zrcadla, ktere na nej trvale mirne tlaci a kdyz se moc povoli, tak se zrcadlo obcas pohne v tubusu a pointace je v haji. Ty sice deformuji obraz symetricky, ale ty trojuhelnikove hvezdy take nejsou nic moc. Tak jsem nakonec pouzil "humpolackou" metodu Martina Myslivce a zrcadlo k objimce prilepil tremi vetsimi kapkami silikonoveho tmelu na lepeni akvarii.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
ladaS
Příspěvky: 528
Registrován: 18. 11. 2005, 04:16

M45 Plejady, test Newtona

#36

Příspěvek od ladaS »

MP děkuji, asi mi tedy nezbyde nic jiného, než zrcadlo taky přilepit a šrouby vespod dotáhnout až podle toho jak bude vypadat obraz hvězdy. Nenapadlo mě, že ta objímka na primární zrcadlo je tak slabá.
http://lsastrofoto.cz/ e-mail: l[dot]spejchlik[at]seznam[dot]cz
N200/800
refr.70/500
Canon EOS 7D MK II.,CCD QHY8
NEQ6SS
12” DOBSON FLEX TUBE 305/1500mm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

M45 Plejady, test Newtona

#37

Příspěvek od MilAN »

Na focení toho je víc slabého. Ale jak se opět ukazuje, nejsi již zdaleka první, kdo s tím má problémy. Je to přeci jen konstruováno na vizuální pozorování.  Přeci mě ale zaráží, že se to neprojevilo na obraze i před ohniskem. Tohle vše je symetrické, ale nemusí to být na první pohled patrné. Navíc, pokud je tam nastaven off.set zrcátka, není vhodné používat metodu " okuláru s dírkou", protože už ten pohled  nemůže dávat  centrické obrazy clon , primáru a sekundáru.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

M45 Plejady, test Newtona

#38

Příspěvek od MP »

ladaS napsal: Nenapadlo mě, že ta objímka na primární zrcadlo je tak slabá.Mne take ne. Prisel jsem na to az nedavno, kdyz jsem si v klidu hral s umelou hvezdou. V terenu jsem takove drobnosti nezaregistroval, u "prirodni" hvezdy sledovani detailu obrazu komplikuje seeing.

Objimka je jen kolem zrcadla ( to, co kryje zrcadlo zespodu, je jen tenky plech, ktery s objimkou neni spojeny ) a je z hlinikove slitiny, nijak zvlast masivni. Evidentne to nestaci. Vyrobce to s "odlehcenim" tubusu trochu prehnal.

To lepeni zrcadla neni nutne, to byla az posledni kosmeticka uprava. Drzaky se projevi na nejjasnejsich hvezdach - je to videt na tech Plejadach. Velke obrazy silne preexponovanych hvezd nejsou kruhove, ale trochu zkosene do trojuhelniku. Je to asi kombinace dvou faktoru : deformace zrcadla a difrakcnich jevu od zastineni okraje zrcadla v tech trech mistech.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
ladaS
Příspěvky: 528
Registrován: 18. 11. 2005, 04:16

M45 Plejady, test Newtona

#39

Příspěvek od ladaS »

To Milan: zkoušel jsem to několikrát a vždy se hvězda protáhla až za ohniskem.


To MP: zrcadlo s objímkou jsem večer vyndal, abych viděl jak to tam vlastně je. Zjistil jsem, že objímka zrcadla je pěkně zkroucená, je do osmičky.Tohle k tomu asi taky moc nepřidá.

V práci se pozeptám zda by to náhodou někdo nevyrobyl z něčeho jiného, aby to mělo vetší tuhost. Pokud ne - bude to asi problém.
http://lsastrofoto.cz/ e-mail: l[dot]spejchlik[at]seznam[dot]cz
N200/800
refr.70/500
Canon EOS 7D MK II.,CCD QHY8
NEQ6SS
12” DOBSON FLEX TUBE 305/1500mm
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

M45 Plejady, test Newtona

#40

Příspěvek od MP »

ladaS napsal:
To MP: zrcadlo s objímkou jsem večer vyndal, abych viděl jak to tam vlastně je. Zjistil jsem, že objímka zrcadla je pěkně zkroucená, je do osmičky.Tohle k tomu asi taky moc nepřidá. No to je ten hlavni duvod. Aspon u mne. Jde o to, ze objimku krouti ty srouby i "za provozu", takze kdyz ji srovnas, musis stejne pri kolimaci davat pozor, jinak je za chvili zkroucena znovu.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
ladaS
Příspěvky: 528
Registrován: 18. 11. 2005, 04:16

M45 Plejady, test Newtona

#41

Příspěvek od ladaS »

Tak jsem dneska zjišťoval, zda by mi někdo v práci udělal novou objímku. Udělat nová půjde, materiál jsem si ale moc vybírat nemohl. Překreslil jsem ji jednodušeji a měla by být z běžného "železa". Síla stěny 8mm jak podložka, tak stěna. Nechám to povrchově upravit kataforézou aby to nerezlo. Jak to bude s tepelnou roztažností nevím, budu to muset vyzkoušet. Váha bude o trochu větší, ale to nevadí.
http://lsastrofoto.cz/ e-mail: l[dot]spejchlik[at]seznam[dot]cz
N200/800
refr.70/500
Canon EOS 7D MK II.,CCD QHY8
NEQ6SS
12” DOBSON FLEX TUBE 305/1500mm
Uživatelský avatar
ladaS
Příspěvky: 528
Registrován: 18. 11. 2005, 04:16

M45 Plejady, test Newtona

#42

Příspěvek od ladaS »

Ahoj. Po malé rekonstrukci mého GS 600 jsem konečně docílil kulatých hvězd!
Jak tu již napsal MP tak na vině je objímka na primární zrcadlo, které v mém případě bylo zkroucené. Navíc jsem zjistil, že kolimační šrouby, které jsou našroubované v původní objímce se po přílišném dotažení dotýkají zrcadla, resp.dotýkají se korkových podložek a tlačí na zrcadlo proti držákům.
Jak jsem psal, nechal jsem si udělat novou objímku, je zjednodušená,ale plně funkční.Zrcadlo jsem nakonec taky přilepil. Když už jsem měl celý dalekohled rozebraný,tak jsem tubus vevnitř vylepil matnou tapetou.Ta nová objímka je těžší, ale ta váha navíc mi nevadí a zatím není na škodu.

Nechal jsem udělat objímky dvě a tak mi jedna zbyla. Pokud by ji někdo chtěl mohu ji poslat za simbolickou cenu - za poštovné.
Je vysoustružená přesně podle původní z běžného "železa".Nemá tam ty výstupky atd.Je tedy těžší než ta původní, ale zato opravdu pevná.Váží 1200G a původní 200G. Musí se ale dodělat podle té za kterou se vymění tzn. vybrousit 3 drážky po stranách a vyvrtal 3 díry + závity. Povrchově není upravená. Zrcadlo se na ní musí přilepit.

LadaS.
http://lsastrofoto.cz/ e-mail: l[dot]spejchlik[at]seznam[dot]cz
N200/800
refr.70/500
Canon EOS 7D MK II.,CCD QHY8
NEQ6SS
12” DOBSON FLEX TUBE 305/1500mm
Odpovědět