iOptron iEQ45Pro

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#1

Příspěvek od Konihlav »

tak hlasim, ze jsem poridil tuto vetsi montaz nez iEQ30Pro. Prvotni dojmy - tentokrat mi prislo v krabicich vse co prijit melo, nic neschazi. Zajimavosti je, ze RA osa nema jeden lock ale 4 srouby, ktery je treba povolit aby slo RA osou manualne hybat (coz jde docela i ztuha - vlastnost montaze). Pri tomto pohybu se vubec nehybe matnice a polarni hledacek, pro PA je treba tocit RA osou zapnutou montazi pres rucni ovladac!
No a zjistil jsem, ze muj polarni hledacek je totalne mimo, protoze jsem chtel matnici zaostrit a cela ta matnice mi cestovala uplne silene zornym polem :-/ tak jsem v procesu shaneni informaci, jak toto udelat nejlip a nic neznicit.
Vaha 2" stativu 7.7kg. Vaha hlavy montaze vcetne protizavazove tyce (samotna ma 1.3kg) je 12,6kg.
tolik zatim prvotni dojmy.
jo a prisly s tim 2 bile protizavazi (pry 5kg, nemeril jsem) s mnohem lepsi/hezci povrchovou upravou nez u iEQ30Pro.
Uživatelský avatar
scibuff
Příspěvky: 147
Registrován: 19. 10. 2012, 13:19

iOptron iEQ45Pro

#2

Příspěvek od scibuff »

Dik za prvotne info, tiez nad 45-tkou uvazujem. Tak sa moc tesim na info ohladom pointing-u, tracking-u, PE, ako je na tom ASCOM a pod.

Cital som na stargazerslounge ze montaz mava niekedy problemy s dlhymi OTA, napr. TEC140 vaziaci ~9kg nie ze nie je stabilny, ale ze sa doslova hojda. Tak ak mas moznost ju vyskusat s niecim "dlhym", to by ma naozaj zaujimalo.
276P/Vorobjov
NEO (8) 2011 EB7, 2011 HD63, 2011 PW6, 2013 EP41, 2013 FC11, 2014 FG33, 2014 GF45, 2014 QP362
TNO (6) 2012 HH2, 2014 FP43, 2014 GE45, 2014 QF433, 2014 UH192, 2014 WT69
MBA (>1000)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#3

Příspěvek od Konihlav »

zatim hlasim, ze jsem ten smejd jeste nepouzil, protoze jsem 2x reklamoval polarni hledacek, protoze stoji uplne za prd, fakt, neskutecny slendrian a lajdacky zmetek, nechapu, jak to muzou vyrabet a seriozne nekomu prodat. Chystam anti ioptronovou kampan... az spacham video dam sem odkaz.
Prozatim to na me pusobi, ze stejne jako rikam, ze jen blazen si muze koupit montaz od Celestronu, tak iOptron zacinam radit na stejnou kolej smejdu nejvetsich.
Jinak RA osa se zamyka 4 ma sroubama ! to je co? a jde tak ztuha, ze ji neni mozny nejak rozumne vyvazit (rozvazit smerem potrebnym).
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#4

Příspěvek od Konihlav »

Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#5

Příspěvek od Psion »

Pěkne vycentrované nejdřív musíš najít správnou polohu hledáčku a pak Polárky.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#6

Příspěvek od Karell »

Pavle ale to přece točíš okulárem, ne? Podle toho nepoznáš, jak je zkolimovaný polární hledáček.
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#7

Příspěvek od Konihlav »

koukam, ze sem budu muset pripsat komentar, aby to bylo jasne...

je uplne jedno, zda je hledacek vycentrovany nebo neni, kdyz jedinym letmym dotykem focus ringu se matnice pohne o kus vedle... to muzes kolimovat hledacek ("sesouosit" ho s RA osou) pokazdy, kdyz se ho dotknes - a to jaksi neni normalni. Je tam vule jako prase v tom zavitu takze matnice skace sem tam o nekolik stupnu. Takze ve vysledku je vse jedno. Jsou to hovada a tecka. Uz jsem vymenil 2 a jeden horsi nez druhej. Jsou to neskutecne neschopni blbci.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#8

Příspěvek od Karell »

Ale to mně nemusíš vysvětlovat, kolem různých polárních hledáčků jsem strávil určitě desítky hodin. Naposledy kolem toho mimoosého u EQ8. Takže mně nutnost zafixování okuláru u polárního hledáčku nepřijde jako něco nenormálního, ty vůle tam kvůli ostření být musí. Možná by mohly být menší. Zafixuj ho teflonovou páskou pro instalatéry, to se mně osvědčilo jako nejlepší.
Edit: a na ten focus ring, jak píšeš, přece sáhneš jen jednou, když ostříš hledáček na svoje oko
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

iOptron iEQ45Pro

#9

Příspěvek od MilAN »

Chápu, že ostření musí mít vůli. Ale ohnisková destička, která se evidentně neotáčí a nepohybuje, by mohla být už z výroby technickým řešením pevně fixována. Tohle šlo už u polárního hledáčku u EQ5 ( a pokud tu někdo napíše, že nešlo, tak asi nepochopil , jak to má fungovat :))
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#10

Příspěvek od Psion »

Ono je nesmysl, když ostření má vliv na matnici, u kvalitních hledáčků je toto naprosto oddělené. To co ukazuje Pavel, je fakt na vyhození.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#11

Příspěvek od Karell »

Milane, nejsem si jistý, o čem píšeš, ale ohnisková destička by se otáčela, pokud by Pavel točil polárním hledáčkem a nikoliv pouze jeho ostřením, ne? Pepo, to ostření nemá žádný vliv na ohniskovou destičku, to se jen viklá v závitu. Jak jsem psal, náprava tohoto stavu je otázkou cca 30s. Možná mám tu nevýhodu, že jsem jiný polární hledáček, než takový, který se tímto nedostatkem vyznačoval, v ruce nedržel. :)
Edit.: abychom si rozuměli, když píšu výše o fixaci ostření, myslím tím jen a pouze odstranění toho viklání v závitu. Potom už k tomu, co Pavel natočil a umístil na YT, nedochází přestože je možné i nadále ostřit.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

iOptron iEQ45Pro

#12

Příspěvek od MilAN »

Tak proč putuje ohnisková destička při otáčení okuláru? Okulár ať má jakoukoliv vůli,tak tohle dělat numůže. Leda by byla optika okuláru nesymetricky umístěná, nebo do závitu nedali v Číně tu lepivou vazelinu ( pak tam logicky pomůže ta teflonová páska ). Ale jak jsem psal výše, tohle nedělala ani EQ 5
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#13

Příspěvek od Karell »

Prošla mně rukou EQ3 2x, EQ5 2x, HEQ5 3x a asi 3x EQ6 a teď EQ8. Všechny tím trpěly. Ta destička neputuje, to se změní obraz v okuláru, jak jím Pavel točí a on v těch závitech poskakuje. Poznáš to podle toho, jak se současně s pohybem zostřuje či rozostřuje obraz na matnici.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#14

Příspěvek od Psion »

Jenže abys mohl zafixovat okulár, potřebuješ znát polohu, v jaké ho fixovat. To znamená opakovat tak dlouho fixaci okuláru dokud, nebude dosaženo souososti těla hledáčku se středem kružnice. No takový výrobek bych nechtěl ani zadarmo.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

iOptron iEQ45Pro

#15

Příspěvek od Karell »

Ale ohnisková destička není součástí okuláru, ten skutečně slouží jen k zaostření obrazu na tvoje oko. Takže polární hledáček můžeš s úspěchem používat i v případě, kdy bude okulár nakřivo.
Odpovědět