Srovnání okulárů Sky-Watcher Super-Plössl a Plössl

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

Srovnání okulárů Sky-Watcher Super-Plössl a Plössl

#1

Příspěvek od Listy3 »

Zdravím,
zajímalo by mně v čem je lepší (je li lepší) Super-Plössl než Plössl a to značky Sky-Watcher. Někde tady jsem četl, že okuláry Super-Plössl mají větší zorný úhel, ale za to je tam malá vzdálenost výstupní pupily, nevím už o jakou značku se jednalo a hlavně jestli je to pravda. Taky nikde není napsané, že u těch obyčejných Plösslů bude vzdálenost výstupní pupily lepší.
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Srovnání okulárů Sky-Watcher Super-Plössl a Plössl

#2

Příspěvek od michal.b »

Obecne vzato si kazdy vyrobce pojmenovava okulary jak se mu zlibi, takze je v tom potom zmatek. "Obycejny" plossl od TeleVue asi bude o neco lepsi nez super-plossl u SW, i kdyz podle nazvu by se mohlo zdat ze to bude opacne. Nekdo navic rika super-plossl 5ti clennym okularum typu Ultima. Konkretne u Synty je to jestli se nepletu tak, ze super-plossl ma lepsi AR vrstvy (FMC oproti FC u obycejneho plosslu), zacernene okraje cocek, gumovou obrubu a ocnici. Na svych strankach uvadeji taky o chlup vetsi zorne pole (52° vs 50°), se vzdalenosti vystupni pupily to bude zhruba nastejno, protoze jsou to oboje klasicke kontrukce a tam toho nejde moc noveho vymyslet.
Osobne jsem je nemel moznost porovnat, koukal jsem jenom skrz SW super-plossl, takze tohle info je pouze vycuc toho co je na netu.
mpe
Příspěvky: 524
Registrován: 03. 08. 2005, 16:57

Srovnání okulárů Sky-Watcher Super-Plössl a Plössl

#3

Příspěvek od mpe »

Dříve se Super Plössl od Plösslů odlišovaly počtem elementů (5 vs 4). Dnes již tomu tak mnohdy není.

Okuláry P a SP od Sky-watcheru se liší zejm.
- absencí očnice
- lehce širší zorné pole (50 vs 52)
- fully-coated vs. multi-coated

Obecně je u okulárů Plösselů i SP oční reliéf roven asi 80% jejich ohniskové vzdálenosti, takže pozorování pomocí krátkoohniskových je nepohodlné a doporučuje se kombinace delší ohnisko + barlow.
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

Srovnání okulárů Sky-Watcher Super-Plössl a Plössl

#4

Příspěvek od Listy3 »

Na stránkách SW jsem našel dost zarážející informaci. http://www.skywatchertelescope.net/ProductsEY.html K těm Super-Plösslům „4-element Plössl, multi-coated“ a k Plösslům „4-element Plössl, fully coated“. Podle toho by ty obyčejné Plössly měly lepší vrstvy FC (všechna rozhraní čočka/vzduch mají AR vrstvu) a ty Super-Plössly jen MC (alespoň 1 vícenásobná AR vrstva), a nebo to špatně chápu a ty Super-Plössly mají na všech rozhraních čočka/vzduch AR vrstvu a na jedné dokonce vícenásobnou AR vrstvu?
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Srovnání okulárů Sky-Watcher Super-Plössl a Plössl

#5

Příspěvek od michal.b »

Listy napsal: Na stránkách SW jsem našel dost zarážející informaci. http://www.skywatchertelescope.net/ProductsEY.html K těm Super-Plösslům „4-element Plössl, multi-coated“ a k Plösslům „4-element Plössl, fully coated“. Podle toho by ty obyčejné Plössly měly lepší vrstvy FC (všechna rozhraní čočka/vzduch mají AR vrstvu) a ty Super-Plössly jen MC (alespoň 1 vícenásobná AR vrstva), a nebo to špatně chápu a ty Super-Plössly mají na všech rozhraních čočka/vzduch AR vrstvu a na jedné dokonce vícenásobnou AR vrstvu?
Ano, v praxi je to u MC tak, ze vsechna rozhrani maji AR vrstvu a nektera dokonce vicenasobnou, takze MC je v 99% pripadu lepsi nez FC. Davat tam jednu vrstvu vicenasobnou zatimco druha nebude zadna by nemelo moc smysl.
Odpovědět