Zhodnocení okulárů.

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
Miloš Žák
Příspěvky: 799
Registrován: 28. 07. 2005, 20:04
Věk: 44

Zhodnocení okulárů.

#31

Příspěvek od Miloš Žák »

Tak v tuhle chvili mam problem s okulary vyreseny. Vcera mi lehce upad fotak a vnitrek objektivu je uplne mimo osu :'(. Volal jsem do servisniho strediska Minolty a tam mi rekli, ze to bude stat nejmin 5500,- , takze premejslim jestli nemam koupit radsi novy fotak ??? Krucinal ja sem chromak.....
“Jakákoliv dostatečně pokročilá technika je k nerozeznání od magie.” A.C.Clarke
Uživatelský avatar
Ila
Příspěvky: 76
Registrován: 06. 03. 2003, 18:55

Zhodnocení okulárů.

#32

Příspěvek od Ila »

Zakov napsal: Tak v tuhle chvili mam problem s okulary vyreseny. Vcera mi lehce upad fotak a vnitrek objektivu je uplne mimo osu :'(.  Volal jsem do servisniho strediska Minolty a tam mi rekli, ze to bude stat nejmin 5500,- , takze premejslim jestli nemam koupit radsi novy fotak  :( ???  Krucinal ja sem chromak.....Gratuluju, stalo se mi vpodstatě totéž i ve stejném dni, s tím rozdílem, že oprava bude 3500,- až 7000,- ;)
No, okuláry už jsem stihl nakoupit, ale chtěl jsem kupovat olympijský luk, takže si nechám zas na dlouhý čas zajít....:((
AstronomyGreenHorn
Příspěvky: 133
Registrován: 24. 08. 2005, 01:54

Zhodnocení okulárů.

#33

Příspěvek od AstronomyGreenHorn »

Posledny vikend som zistil ze na okulari sa neoplati setrit.
Je to veru obrovsky rozdiel pozerat cez kvalitny 2" okular ako cez lacny 1.25".
Predtym som tomu neveril ze cez 2" je lepsie vidno a povazoval som to skor za marketingovy tah. Realita ma vsak presvedcila o opaku....
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24321
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zhodnocení okulárů.

#34

Příspěvek od MilAN »

Přeci nemůžeš srovnávat laciný okulár s drahým. Platí klidně i opačné tvrzení: nekvalitní 2" je horší než dražší 1 1/4".
Obě tvrzení mají ale nulovou vypovídací hodnotu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
AstronomyGreenHorn
Příspěvky: 133
Registrován: 24. 08. 2005, 01:54

Zhodnocení okulárů.

#35

Příspěvek od AstronomyGreenHorn »

Musim priznat ze predchadzajuce tvrdenie ja zavadzajuce.
Moje nadsenie vyslo z faktu ze som videl M31 cez moj 1000 korunovy 17 mm 1.25" plossl a potom cez 19 mm 2", tusim bol od celestronu.
Subjektivny som mal pocit ze M31 bol zhruba 2x jasnejsia ako cez 1.25".
Z tohto faktu vyslo moje tvrdenie, ktore je pravdepodobne silne subjektivne.
Pre mna osobne znamenalo, dalsie okulare budem kupovat dvoj inchove aj ked isto nie zrovna taky ako ten celestron.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11606
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Zhodnocení okulárů.

#36

Příspěvek od Psion »

kptnemo napsal: Musim priznat ze predchadzajuce tvrdenie ja zavadzajuce.
Moje nadsenie vyslo z faktu ze som videl M31 cez moj 1000 korunovy 17 mm 1.25" plossl a potom cez 19 mm 2", tusim bol od celestronu.
Subjektivny som mal pocit ze M31 bol zhruba 2x jasnejsia ako cez 1.25".
Z tohto faktu vyslo moje tvrdenie, ktore je pravdepodobne silne subjektivne.
Pre mna osobne znamenalo, dalsie okulare budem kupovat dvoj inchove aj ked isto nie zrovna taky ako ten celestron.
Objektivně není mezi okuláry stejné konstrukce a materiálu např. 17mm/66st/1.25" a 17mm/66st./2" žádný rozdíl v přínosu světla. Jediné rozdíly mohou být v různé kvalitě optiky a konstrukce. Pokud rozdíl subjektivně cítíš i to může být pro tebe přínos. 2" okuláry mají místo tam, kde již konstrukce 1.25" nestačí, to ale není tvůj případ.
AstronomyGreenHorn
Příspěvky: 133
Registrován: 24. 08. 2005, 01:54

Zhodnocení okulárů.

#37

Příspěvek od AstronomyGreenHorn »

myslim ze ide o silne subjektivny dojem na zaklade jednej skusenosti, asi by som mal vyskusat este 2-3 rozdielne okulare aby som mohol svoje dojmy statisticky zobjektivnit
Uživatelský avatar
Rambo
Příspěvky: 149
Registrován: 27. 07. 2004, 23:48

Zhodnocení okulárů.

#38

Příspěvek od Rambo »

Já mám zkušenost takovou, že po té co jsem místo okuláru Kellner 25 s obyčejnými antireflexními vrstvami, si koupil X-Cel 25 (což není zase nic extra) ale už to jsou ED skla s FMC vrstvami, tak subjektivně se obraz velmi podstatně zjasnil a např. za průměrných podmínek taková M31 se krásně táhla přes celé zorné pole, kdežto se starým oku. jsem viděl téměř vždy jen jasné jádro.
Odpovědět