Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#1

Příspěvek od Vabra »

Zdravím,

po velkém úspěchu Chile 2010 (http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 62796342/0), bych si rád zopakoval pohled na jižní oblohu.

Tentokrát logicky v jiné části roku - dubnu, kdy bude souhvězdí Štíra kulminovat v nadhlavníku uprostřed noci a celá jižní MW bude jako na dlani.

Rád bych také poznal něco nového a tak když jsem následující report:
http://blogs.agu.org/georneys/category/astronomy/
o městečku Sutherland a blízkém 11m teleskopu SALT, začala má představa získávat první konkrétnější obrysy.

Vycházím z v Chile potvrzené úvahy, že když už někdo vybuduje za miliardu korun 11m dalokohled ve vzdálené pustině, tak jej k tomu vedou naprosto unikátní místní podmínky, dlouhodbě jasná obloha a absence rušivého osvětlení.

Pro Jižní Afriku také ekonomická rozvaha, kdy se dá počítat s cca polovičními až 2/3 náklady oproti Chile, či Namibie (letenka 18t/os, malé auto 10t/počet účastníku, ubytování na farmě 10t/os).

Při 4 účastnících by se dalo půjčit i nějaké větší 4x4 auto a zpestřit Astronomii i nějakým SAFARI.

Proti JAR je obecně horší bezpečnostní situace než v Chile (o hodně) či Namibii (o trochu) ale v předpokládaném scénáři, vzít si auto na letišti a vypadnout nejkratší cestou do "hvězdného městečka" bez návštěvy místních slumů a černošských předměstí by to nemusel být problém.

Po mailu jsem se spojil s Jurgem Wagenerem, který v Sutherlandu provozuje několik ubytovacích zařízení (http://www.sutherlandinfo.co.za/) a přislíbil mi připravit nabídku "ideálního astroubytování" pro mne a mých 1-4 spolucestujících tj. na farmě mimo město se zázemím (220V), kde by se daly postavit naše dalekohledy a mohly tam zůstat celou dobu pobytu.

Předpokládaný odlet je během víkendu 12-13.4.2015 návrat pak 26-27.4.

Zájemci případnou spolucestu nechť se obrátí na mne veřejně v tomto vláknu, SZ nebo na email níže. Sám nepojedu, ale najde-li se alespoň jeden tak poletím určitě.
Ekonomicky, společensky a nakonec i bezpečnostně bych viděl optimální letět ve skupině 4-6 lidí, ale to se asi v ČR tak narychlo nesejde.

Pokud by většina seriózních zájemců preferovala květnový nov, asi bych souhlasil i s tím. Jen už tam bude v noci chladněji (duben odpovídá říjnu a květen listopadu v našich zeměpisných šířkách). BTW je to nejstudenější místo JAR a možná celé Afriky (s výjimkou velehor).

Zkušenosti (nejlépe vlastní) s cestováním za oblohou směr jižní afrika jsou zde vítány.

Obecnější diskusi o bezpečnostní situaci v JAR (např. že se v noci v některých čtvrtích projíždí křižovatky na červenou, aby mě někdo při zastavení nevyhodil z auta nebo je nevykradl) bych sem raději nedával.
Jsou na to statistiky OSN a i když nejsou nijak povzbuzující (počet vražd na počet obyvatel 3x vyšší než v Rusku a 5x vyšší než v USA), myslím že riziko je kontrolovatelné zvláště při větším počtu účastníků a rozumném defenzívním jednání (cca 80% vražd je vyřizování účtů v uzavřených černošských komunitách).

Alternativně bych zvážil ve stejném termínu i cestu do velmi oblíbené Namibie, ale tam to bude nejméně o 15 tisíc/os dražší, neuvidíme jeden z největších dalekohledů na Zemi a ani moc z nejzajímavějších pokladů jižní oblohy: Magellanovy oblaky, které se budou plazit u obzoru...(a kriminalita je tam na 2/3 té jihoafrické). :-/

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#2

Příspěvek od Vabra »

Ještě jedna motivační tabulka s SQL-M měřeními z různých míst v Jižní Africe:
http://www.psychohistorian.org/display_ ... ybrightlog

V okolí Sutherlandu je pruměrné měření někde okolo 21,6 se špičkami okolo 21,75...

A k tabulce nějaké motivační obrázky ze Sutherlandu:
http://ericnathan.photoshelter.com/gall ... BIt295mvg4



A ještě jeden report od místního astrofotografa z Johanesburgu...
http://www.astrotanja.com/discovering-s ... /#more-127
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#3

Příspěvek od Michal1 »

Ještě jedna motivační tabulka s SQL-M měřeními z různých míst v Jižní Africe:
Nechci kazit nadšení, ale podle měření kolegy z Ameriky, se kterým jsem v kontaktu, jsou poslední 2-3 roky výrazně světlejší, než dříve, kvůli zvýšené sluneční činnosti. Zatímco dříve měřil SQM 21.6, teď má kolem 21.2.  
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#4

Příspěvek od Vabra »

Nechci kazit nadšení, ale podle měření kolegy z Ameriky, se kterým jsem v kontaktu, jsou poslední 2-3 roky výrazně světlejší, než dříve, kvůli zvýšené sluneční činnosti. Zatímco dříve měřil SQM 21.6, teď má kolem 21.2.  
Pokud to bude ve Suterhandu vypadat jako vloni v květnu:

Tak se smířím i s nižšími hodnotami SQM ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#5

Příspěvek od MMys »

A ještě jeden report od místního astrofotografa z Johanesburgu...
http://www.astrotanja.com/discovering-s ... /#more-127
Spíš astrofotografky ;), už podle jména...

Každopádně to vypadá moc hezky. Je možné, že se ta sluneční činnost pozná i v našich končinách ? Už pár let taky tady společně s Milošem konstatujeme, že je to nějaký horší. Přisuzovali jsme to tomu, že se asi zase někde víc svítí, ale teď začínám být na pochybách. Jestli to aktivita zhorší o 0.4MSA, tak to musí být jasně poznat (tedy myšleno na obloze, která s emotá okolo těch 21, což ale zde máme).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#6

Příspěvek od MaG »

Noticka Martine, podle všeho si to nemyslíte sami..

pro zajímavost dodejme, že v dubnu 2009 a říjnu 2010 jsme opakovaně lehce přelezli hodnotu 21,50 i v polské části Jizerských hor (v době minima sluneční aktivity). Nyní, když na Slunci byla obří skvrna a sluneční aktivita byla velmi vysoká, tak hodnoty stoupaly jen k 21,10.

http://udalosti.astro.cz/?p=4723

Jinak přeju hodně úspěchů. Až se vypořádám se zloději tady v ČR, možná se taky někdy dostanu pod tmavé nebe.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#7

Příspěvek od Michal1 »

Mohu potvrdit, nemám SQM, ale mám oči. Letos a vloni obloha většinu nocí velmi světlá. Tak před 4-5 lety M33 pouhým okem bez problému, teď se musím soustředit.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#8

Příspěvek od Vabra »

Spíš astrofotografky , už podle jména...  
No jo napadlo mne to, ale nebyl jsem si jist. Nicméně nejen podle jména ale i podle vizáže to bude fotografka.
https://www.flickr.com/photos/astro-tanja/

Jinak předpokládám, že vliv sluneční aktivity na tmavost oblohy není ani místní ani jihoafrická specialita (možná že na tmavější obloze bude efekt větší). Ale to by člověk nemohl nikam a čekat dalších pár let na minimum se mi nechce...

Možná že by si příslušná diskuse ke vlivu sluneční aktivity (bude-li pokračovat) zasloužila vlastní vlákno, ať tady zůstaneme zacíleni na cestu...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#9

Příspěvek od Vabra »

Tak jsem ještě zkusil propočítat podobnou cestu do Namibie do dedikované astrofarmy, plně vybavené pro náš koníček:

http://www.astro-namibia.com/htm_e/e_astro_intro.html

Letenka Praha Windhoek, 1200 USD (jeden přestup navíc oproti Cape Town)
Zapujčení SUV typu Nissan X-Trail 1100 USD (menší konkurence)
Ubytování na dedikované Astrofarmě 1400 USD (14 nocí, polopenze).
Možnost zapůjčení spousty techniky.

Výlet celkem (auto děleno 4): cca 3000 USD (nutno dořešit obědy a počítat s dalšími náklady na safari atd...).

Oproti tomu farma s ubytování v oblasti Sutherland,JAR:

Letenka 900 USD (jeden přestup v Dubaji, menší riziko ztráty bagáže, s emirates dva kufry v ceně)
Nissan X-Trail na 14 dni 500 USD
Ubytování bez jídla nebo jen snídaně 500 USD na 14 dní
Nutno dořešit nákup potravin a vaření, všechnu techniku sebou.

Cena celkem 1600 USD (bez polopenze).

Astonomické podmínky, SZ, počet jasných nocí atd by měli být více méně podobné.
Astrofarma v Namibii je sázka na jistotu, JAR je proti tomu trochu větší dobrodružství, ale podstatně levnější... ;)

Osobně jsem pro JAR. ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5632
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#10

Příspěvek od Konihlav »

pekny propocet, ja prave proto nemam rad ty astrofarmy v Namibii, protoze ty ceny co si tam uctuji mi prijdou proste sileny... (neadekvatni). Takze ja jsem pro Chile, pokud uz jde o penize kde nejdrazsi je letenka, ale obcas v akci se da sehnat za skvely ceny. Muj zasadni pozadavek je co nejvice jasnych noci z tech cca 14ti dnu, takze bych preferoval znova Chile oproti jizni Africe...

skoda, ze 1. nemuzu v dubnu (a kvetnu) z rodinych duvodu a 2. nemuzu ani v kvetnu (leda bych sehnal novy kontrakt ci novou praci jiz od unora a zamestnavatel (pokud bych se nakonec preci jen nekde nechal zamestnat) by mi tezko dal 14 dni off hned druhy mesic, treti mozna jo, tj. kveten je ve hvezdach).

3. problem u me je, ze nemam dokoncenou mobilni techniku (cekam zda bude nova iEQ30) a jeji nakup bude jeste neco dalsiho stat (planuji Esprit 100 nebo Esprit 80), coz si ted jako clovek bez prace s velkymi mandatornimi vydaji a zadnym prijmem a zejmena nulovyma zasobama/usporama nemuzu dovolit :-(

takze ja jsem pro rok 2015 out of game :'(
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#11

Příspěvek od Vabra »

Ještě pro porovnání podobně Chile:

Nikoliv na úplném severu Calama/San Pedro, ale poblíž Observatoře Cerro Tololo za den cesty autem od Santigského letiště.

http://www.haciendalosandes.com/en/cont ... ation.html

Letenka s jedním přestupem 1300 USD
Auto kategorie Nissan X-Trail 1200 USD
Ubytování na Haciendě cca 1000 USD per person

2600 USD plus jídlo, pohoné hmoty...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#12

Příspěvek od Vabra »

Tak jsem strávil podstatnou část víkendu brouzdáním po netu a pátráním po počtu jasných nocí v Jižní Africe v porovnání s Namibií a Chile.

Když to hodně zjednoduším tak procento fotometrických nocí (>6 hodin jasno) mi vychází následovně:

1. Severní Chile (Hard data z Paranalu)": 75%
2. Namibie (nějaké mapky, moje aproximace...): 60-80%
3. Střední Chile (hard data La Silla, Cerro Tololo) 50-65%
4. Jižní Afrika Kalahari (nějaké mapky, moje aproximace) 60-70%
5. Jižní Afrika Sutherland (SALT logy pozorovatelů) okolo 50%

Pokud bychom jeli do Sutherlandu a fotili ze stejného místa, kde stojí SALT, tak v letech 2011,2012,2013 a 2014 bychom si přivezli za noci mezi 12-24 dubnem: cca 54,63,58 a 43 hodin expozic jižních objektů (při focení na jednu sestavu ;)).

Prostě to nemá jednoduchého vítěze, čím spolehlivější obloha, tím složitější logistika či vyšší cestovní náklady. >:(


Skoro se začínám přiklánět k variantě letět do Cape Town a odtud jet na sever JAR (varianta Kalahari) nebo dokonce až na jih Namibie. A v Sutherlandu se případně zastavit jen cestou případně navštívit observatoř SALT...

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#13

Příspěvek od Vabra »

Skoro to vychází na 1000kč na jednu statisticky zaručenou hodinu expozice ať už člověk letí/jede kamkoliv.

Počet hodin expozic z Chilského výletu v říjnu 2010 byl asi více než odpovídajících 75, ale bylo to vykoupeno focením cestou z auta na pouštích a podle všeho jsme měli na počasí i trochu štěstí.

Týdenní all incluive last minute do Egypta stál v roce 2013 10.000 Kč, plus něco za půjčení auta a za dvě noci jsem nasbíral asi 12 hodin expozic).

Chorvatské týdenní výprava karavanem v r. 2012 přišla na 20 tisíc a 20hodin expozic bylo jen díky focení na dvě sestavy...

Trochu lépe mi vycházely loňská a letošní týdenní cesty do Španělska (díky absenci letenky). Ale kdyby se férově započítala amortizace vlastního auta (5kč na kilometr) tak se možná dostanu na 500 Kč na hodinu expozic a při dvou běžících kamerách...

Budu tomu skromně říkat Vabrova AstroFotičská Konstanta. VAK má hodnotu 1000kč na 1 hodinu overseas expozice. :D

Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24320
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#14

Příspěvek od MilAN »

OT : a ještě k té konstantě musíš připočíst cenu optiky a kamer, které jsi za ty roky vstřídal ( byly roky, kdy jsem se nedostal pod 50.000Kč/rok jen v materiálu )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Daleký výlet za jižní oblohou duben 2015

#15

Příspěvek od ladis »

vychází na 1000kč na jednu statisticky zaručenou hodinu expozice

Zlatý prciny... eh vizuál, samozřejmě! :)

Toto je sice hardcore, ale zcela chápu. Respect...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět